ingilizce-yazmak

İngilizce Yazmakla İlgili Yardıma mı İhtiyacınız Var? Bu 10 Araç Gününüzü Kurtarabilir

İngilizce yazmak zor mu geliyor? Bu konuda hemen, şimdi yardıma mı ihtiyacınız var?

Bir makaleye başlama konusunda sorun mu yaşıyorsunuz?

Ya da o makaleyi bitirdiniz ama yazdıklarınızın İngilizce açısından doğru olup olmadığını mı merak ediyorsunuz?

İngilizce yazımınızı mükemmel hale getirmek için ihtiyacınız olan bütün desteği bir araya getirdik.

Biraz yardım almanın hiçbir sakınca yok. Yazmak, her dilde zor olabilir. Ne de olsa pek çok dil becerisini aynı anda kullanıp üstüne bir de yaratıcılığınızı ifade etmeniz gerekir.

Ana dili İngilizce olmayan çoğu kişi İngilizce yazma konusunda endişelenir, çünkü dil bariyeri onları yaratıcı olmaktan alıkoyuyormuş gibi hissederler.

Dil bariyeri, sizi öğrendiğiniz bir dili anlamaktan ve kullanmaktan alıkoyuyormuş gibi görünen hayali bir duvardır. Fakat biraz yardımla, bütün dil bariyerlerini aşması gayet kolaydır. Çok geçmeden siz de inanılmaz fikirlerinizi ödül kazanmaya aday birer yazıya dönüştürebileceksiniz. Size isteyen herkesin nasıl İngilizce yazma becerilerini güçlendirip iyi notlar almaya başlayabileceğini göstereceğiz.

Yazma becerinizi geliştirmenizde size yardımcı olacak birçok harika ipucunu, pratik kaynakları ve araçları bir araya getirdik. Aşağıda size yardımcı olacak pek çok internet sitesi, fikir kaynağı, ders, çevrimiçi ders, sözlük ve başka faydalı araçlar bulacaksınız.

Eğer yazma becerilerini geliştirmeye ve işinize yarayacak bir dil pratiği yapmaya istekli uluslararası bir öğrenciyseniz, sınıftaki en iyi yazar olma konusunda ana dili İngilizce olan arkadaşlarınızla yarışmaya hazır olun.

Öyleyse, haydi, başlayalım!

İngilizce Yazmak Konusunda Yardıma İhtiyaç Duyan Herkes İçin Harika 10 Araç

1. Student Share

ingilizce-yazmak

İngilizcede daha iyi yazmanın ilk sırrı, başka yazıları örnek olarak kullanmayı öğrenmektir.

Önerdiğimiz şey açık, net ve pratik.

  • Yazmak istediğiniz tarzda yazıların iyi örneklerini inceleyin.
  • Bu örneklerde bulunan gramer, kelime ve cümle yapılarını dikkatle tespit edin.
  • Bulduğunuz gramer, kelime ve cümle yapılarını bir yere not edin ve ezberleyin, ardından kendi yazınızda kullanın. (Not: Başkalarının yazılarını kısmen ya da tamamen kopyalayıp kendi adınızla yayınlamayın ya da not almak için kullanmayın – buna intihal (İngilizcede “plagiarism”) denir ve başınız bu yüzden derde girebilir.)

Adı “Öğrenci Paylaşımı” anlamına gelen Student Share, bu süreçte size yardımcı olacak ideal internet sitesi.

Burada öğrenciler tarafından üretilip yüklenmiş binlerce farklı türden İngilizce yazı bulacaksınız; üstelik bunların tamamı incelemeniz ve fikir kaynağı ve kelime, gramer ve cümle yapısı konusunda rehber olarak kullanmanız için erişiminize açık.

Eğer “öğrenciler tarafından üretilip yüklenmiş” sözlerini okurken yazıların kalitesinden endişe ettiyseniz, endişeye hiç gerek yok. Buradaki yazıların genel kalitesi epey yüksek, zira bütün materyaller yayınlanmadan önce sitenin yönetim ekibi tarafından kontrol ediliyor.

Student Share kullanarak her gün birkaç yazıya ücretsiz erişim sağlayabileceksiniz. Eğer sınırsız erişim isterseniz, bu öğrenme topluluğunun bir parçası olun ve kendi materyallerinizi başkaları ile paylaşın.

2. BBC Learning English

ingilizce-yazmak

Size ikinci ipucumuz, yeni, faydalı bir alışkanlık edinmeniz: Her gün, BBC’nin İngilizce öğrenme kanalı olan BBC Learning English’deki video sunumlarını izleyin.

BBC’nin ana dili İngilizce olmayanlar için bir YouTube kanalı var ve burada kelime, gramer, telaffuz ve çalışma becerileri gibi konular üzerine videolar bulunuyor. Bu videolar eğlenceli, net ve anlaşılması kolay; bu sayede onları her gün izlemek için kendinizi zorlamanız gerekmeyecek —aslında bakarsanız, bu videoları izlemek isteyeceksiniz çünkü size daima zevkli bir öğrenme deneyimi sunacaklar.

Dahası, uzun süreler boyunca İngilizce ses dosyaları dinlemek, dil öğrenenler için etkili bir metottur. Ne kadar çok dinlerseniz, o kadar çok İngilizce kelime ve gramer yapısı ezberlersiniz, üstelik üzerine çaba bile göstermeden.

Yazmaya başlamadan önce ısınmak için ya da yazarken doğru kelimeleri bulmakta sıkıntı çektiğinizde bunlardan birini dinlemeyi deneyin.

3. “The English Language: A User’s Guide,” Yazan: Jack Lynch

Bir sonraki adım olarak, sürekli dil bilgisi kurallarını öğrenmeniz gerek.

Ne kadar sıkıcı olursa olsun, boşlukları doldurmak için bu kuralları sürekli öğrenmek zorundasınız. Eğer fikirlerinizi açık ve net bir şekilde ifade etmek istiyorsanız, her zaman kullanmanız gereken doğru dil bilgisi ve cümle yapılarını bilmeniz gerek.

Jack Lynch’in bu kitabının adını Türkçeye çevirirsek, “İngiliz Dili: Bir Kullanım Kılavuzu” olur. Bu dil bilgisi ve stil kılavuzunda gramer kurallarıyla ilgili açık ve net notlar, detaylı açıklamalar, örnekler, kullanım önerileri ve yazım stili üzerine yorumlar bulacaksınız.

Doçent Doktor Jack Lynch, Rutgers Üniversitesi’nin İngilizce Bölümü’nde çalışıyor ve kendi internet sitesinde yayınlanan bütün materyaller aslında kendi İngilizce derslerinde kullandığı ders notları. Bu yüzden, bu site okul veya iş için akademik makale ve benzeri başka yazılar yazma konusunda size mükemmel bir rehber olabilir.

4. “Common Errors in English Usage,” Yazan: Paul Brians

Haydi bir sonraki önerimize geçelim.

Common Errors in English Usage (Türkçe karşılığı: İngilizce Kullanımında Yaygın Hatalar) kaynağını kullanarak, başkalarının hatalarından ders alın.

Bu kitap, İngilizcede sıklıkla yapılan hataların bir derlemesi; içinde her hata ile ilgili açıklamalar ve yorumlar da var. Bu kaynak, genel olarak yaptığınız hataları fark etmenizi ve gelecekte bu konuda daha fazla dikkat etmenizi sağlayacak.

Kim bilir, belki de aynı hataları sürekli, farkında bile olmadan yapıyorsunuzdur! İnternet sitesinden de erişebileceğiniz bu kaynakta yer alan hataları değerlendirin, kendi hatalarınızı tespit edin, kaynakta yapılan önerileri dikkate alın ve İngilizce yazımınızı geliştirmek için onlardan faydalanın.

5. VisuWords

ingilizce-yazmak

Tek bir kelimeyi bile tek başına öğrenmeyin. Uzun bir kelime listesine uzun uzun bakmak can sıkıcı olabilir.

Eğer İngilizce kelimeleri, diğer sözcüklerle yaptıkları çağrışımlar yoluyla öğrenmeye çalışırsanız, daha fazla kelimeyi daha kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. İster inanın ister inanmayın, yeni kelimeleri ezberlemenin çağrışım yapmaktan daha kolay bir yolu yok. Dil öğrenen pek çok kişi, bunun yeni kelime öğrenmek ve ömür boyu hatırlamak için tek gerçek yol olduğunda hemfikir olacaktır.

VisuWords, hayal gücünüzü ve görsel hafızanızı kullanarak kelime ezberlemek için harika bir araç, hele de kelime bilgi kartlarından bıktıysanız.

VisuWords bir çeşit sözlük olsa da, sizin kelimeleri yazarak girmenize, nasıl yazıldıklarını görmenize ve yeni bir kelimenin ortaya çıkması için nasıl bir son ekin eklenmesi gerektiğini görmenize imkan tanıyor. Bu yolla kelime haznenizi zenginleştirebilir ve yazma becerinizi geliştirmek için pratik yapabilirsiniz.

Bu basit aracı kullanarak kolayca farklı kelimelerin anlamlarına bakabilir ve çağrışımlar ve başka kavramlar yoluyla anlamlarını keşfedebilirsiniz. Kelimelerin birbirleri ile nasıl bir ilişki içerisinde olduğunu öğrendiğinizde, ana dili İngilizce olanlar tarafından hangi durumlarda ve nasıl kullanıldıklarını da anlayacaksınız. Bu da hem yazılı hem de sözlü iletişim kurarken yanlış anlamalardan kaçınmanızı sağlayacak.

6. Thesaurus

ingilizce-yazmak

Eğer daha iyi İngilizce yazılar yazmak için kelime hazinenizi zenginleştirmek istiyorsanız, bolca eş anlamlı kelime (İngilizcede “synonym” öğrenmelisiniz. Örneğin, “fabulous,” “wonderful” ve “awesome” kelimelerinin hepsi, “great” kelimesinin eş anlamlısıdır ve hepsi de “harika, şahane” gibi anlamlara gelir.

Yazarken ana dili İngilizce olan biri gibi yazmak istiyorsanız, eş anlamlı kelimeleri kullanmanız şart. Farklı türden pek çok kelimeyi kullanabilmeniz gerek. Eğer aynı sözcüğü aynı yazı içerisinde 100 kez kullanırsanız, okurlarınız sıkılacaktır. Aynı zamanda, pek fazla İngilizce kelime bilmediğinizi de düşüneceklerdir. Eğer aynı kelimeleri sıkça tekrarladığınızı fark ederseniz, daha fazla seçenek bulmak için iyi bir araca ihtiyacınız olacaktır.

Ancak, koskoca bir sözlüğü kafanızın içinde taşıyamazsınız.

Bu sorunu çözmek için, eş anlamlı ve zıt anlamlı (İngilizcede “antonym”) kelimeleri içeren çevrimiçi bir sözlük olan Thesaurus’u kullanın. Bu yalnızca yazmak için değil, aynı zamanda açımlama, ya da aynı ifadeyi ve anlamı başka sözcüklerle açıklamak ya anlatmak (İngilizcede “paraphrasing“)  istediğinizde de etkin bir yardımcıdır.

Bu size faydalı geldiyse, basılı bir eş anlamlılar sözlüğü de almalısınız de edinmelisiniz—klasik Merriam-Webster thesaurus’u daima iyi bir seçimdir.

İşleri daha da ilerletmek ve yazımınızı interaktif bir thesaurus, yani eş anlamlılar sözcüğü ile ilerletmek isterseniz, Visual Thesaurus’a, bu “görsel eş anlamlılar sözlüğüne” bir göz atın. Bu site normal bir eş anlamlılar sözlüğü gibi gibi eş anlamlı sözcüklerin bir listesini sunuyor, fakat aynı zamanda size sözcükler arasındaki bağlantıları gerçek anlamıyla görebileceğiniz bir “sözcük haritası” da çiziyor. Yeni İngilizce kelimeler keşfetmeye devam etmek için gayet eğlenceli bir yol!

7. Grammarly

ingilizce-yazmak

Elbette, İngilizcede herhangi bir şey yazarken dil bilgisine, yazım kurallarına, sözcük kullanımına ve noktalama işaretlerine dikkat etmeden yazınızın tam anlamıyla mükemmel olmasını sağlayamazsınız.

İngilizce bir yazıyı yazmayı bitirdiğinizde, yazdıklarınızı son derece dikkatli bir şekilde okuyun ve kendinize şu soruları sorun:

  • Bütün gramer kurallarını doğru şekilde takip ettim mi?
  • Kullandığım bütün kelimeler doğru yazılmış ve kullanılmış mı?
  • Noktalama işaretlerini doğru kullandım mı?

Ancak, hala İngilizce öğrenme sürecindeyken tüm bunları doğru yapmak oldukça zor olabilir. Dışarıdan yardım almadan nasıl hatasız yazabilirsiniz?

Metninizi düzenlemek ve gözden geçirmek için, geniş kapsamlı bir içerik kontrol etme aracı olan Grammarly’i kullanın. Bu program hatalarınızı tespit edip düzeltir, yazınızı daha iyi, daha doğru ve kulağa daha doğal gelecek hale getirmek için önerilerde bulunur.

Bu gelişmiş araç, 200’ün üzerinde türden hatayı tanır ve hatta kelimeleri yanlış bağlamlarda kullanırsanız bunu bile anlayabilir. Grammarly, yazdıklarınızın çok daha az hatalı olmasını temin eder. Yazdığınız bir ödevin, kompozisyonun, raporun ya da makalenin daha iyi olması ihtimali epeyce artar.

Bu internet sitesini kullananlara bir başka pratik öneri daha: Aynı hataları gelecekte tekrarlamamak için, programın vurguladığı hatalarınıza ve yaptığı yorumlara dikkat edin. Hatta ileride faydalanmak üzere bu hata ve düzeltme önerilerini bir deftere not etmek bile isteyebilirsiniz.

8. English Forums

ingilizce-yazmak

Bir sonraki ipucumuz gayet basit: Bir şeyi bilmediğinizde, bilen birine sorun.

Eğer ana dili İngilizce olan kimseyi tanımıyorsanız, bu konuda internetten faydalanabilirsiniz.

Ana dili İngilizce olanlardan tavsiye almak için English forums’u (İngilizce forumlar) ziyaret edin. Bu forumların katılımcı kitlesi geniş kapsamlı ve konuyla birebir ilgili bilgi sağlama konusunda gerçekten harika. Sorularınızı ve şüphelerinizi okuyacaklarından ve yazımınızı nasıl geliştirebileceğinizi anlamanıza yardımcı olacaklarından emin olabilirsiniz.

Eğer belirli bir şeyi aramaktan bıktıysanız, bir gramer kuralından emin değilseniz ya da belirli bir konuda tavsiyeye ihtiyacınız varsa ders kitaplarını ve internet sitelerini arayıp tarayarak  zaman kaybetmeyin. Bu foruma gidin ve doğrudan dili en iyi bilen kişilere sorun! İngilizce yazmak için önünüzdeki engelleri çabucak kaldırın.

9. Purdue Online Writing Lab

ingilizce-yazmak

Kısa adı “OWL” olan “Purdue Online Writing Lab”, yani “Purdue Çevrimiçi Yazma Laboratuvarı”, yazarlar ve İngilizce öğrenen bütün öğrenciler için olmazsa olmazdır.

Purdue Owl, bütün akademik seviyelerde pek çok yazım kılavuzuna erişim sağlamanıza imkan tanır.

Purdue Owl’un uluslararası öğrenciler için gramer dersleri, işin mekaniği, intihal ve farklı akademik yazım türleri için kılavuzlar bulabileceğiniz özel bir bölümü de var. Dahası, bütün yazılarınızı düzenlemenize yardımcı olmak için açık ve anlaşılır kılavuzlar içeren bir bölümü de var. Okul, iş ya da araştırma için belirli bir yazım formatı hakkında bilgi edinmek de isteyebilirsiniz; örneğin:

Daha pek çok İngilizce yazım stili olsa da, en yaygın olan stiller bunlardır —üstelik Purdue Owl bütün bu stillere uygun yazmak için ihtiyaç duyacağınız bütün bilgilere sahiptir.

Öyleyse, Purdue Owl’u tarayıcınızın favoriler listesine ekleyin ki, ne zaman İngilizce bir şey yazmak isteseniz, bu kılavuzlar elinizin altında olsun.

10. Writing.com

ingilizce-yazmak

Son olarak, hevesli İngilizce yazan öğrencilerin sürekli pratik yapması ve geri bildirim istemesi çok önemlidir.

Writing.com‘daki yazarlar topluluğuna katılın ve başka yazarların -hem öğrencilerin hem de ana dili İngilizce olanların- tavsiyelerini ve desteklerini alın.

Dahası, kendi yazılarınızı paylaşıp eleştiri yapmalarını (kendinizi geliştirmeniz için geri bildirim ve fikir vermelerini) da isteyebilirsiniz. Kimi yazarlar bu şekilde işbirliği yapmaktan memnun olurlar çünkü başka yazılara bakarak kendi dilleri ve stilleri üzerine çalışabilirler. Karşılığında siz de eserlerinizi daha iyi hale getirmek için adil, tarafsız geri bildirimler ve öneriler almış olursunuz.

 

Bütün bu öneriler ve şahane araçlarla, noktalama işaretlerinin kullanımından zaman kiplerine kadar İngilizce gramerinin bütün nüanslarına hakim olacaksınız.

İngilizce yazmak düşündüğünüz kadar zor değil. Kendinize inanın, söylediğiniz her şeye inanın, mesajınızı yazınız yoluyla paylaşın ve sizi ileriye taşımaları için bu kaynaklara güvenin yeter.

İyi yazmalar!


Veronica Hunt tam bir eğitim teknolojileri uzmanı, blog yazarı ve eduplace.co’nun serbest yazarı. Veronica’yı Google+ ve Linkedin’de takip edin.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close