ingilizce-sozcuk-yazilislari

İngilizce Yazma Nasıl Geliştirilir: 9 Kolay Teknik

İngilizce yazılışlar kafanı mı karıştırıyor?

Eğer öyleyse bu çok anlaşılır bir durum!

İngilizceyi anadili olarak konuşan çok kişi de bunun kafa karıştırıcı olduğunu düşünür.

İngiliz dilinin büyük bir kısmı diğer dillerden “ödünç” alınmıştır.

İşte bu nedenle çok sayıda yazılışı tuhaf İngilizce sözcük bulunur.

Örneğin, “zucchini” aslında İtalyan kökenli bir sözcüktür.

Antik Yunan’da “gymnasium” erkeklerin çıplak bir şekilde egzersiz yaptıkları bir yerdi!

Farklı kültürlerden bu kadar sözcük olunca İngilizce yazılışları öğrenmek bazen zor bir hal alabilir!

Ama endişelenme. İngilizce yazılış bilgini geliştirmek mümkündür.

Bilmen gereken tek şey nereden başlayacağındır. İngilizce yazma nasıl geliştirilir birlikte görelim.

İngilizce Yazılışlar Neden Önemli

Eğer İngilizce öğreniyorsan, İngilizce yazılışları öğrenmelisin.

Belki yazmak ve doğru imlanın günlük iletişim için önemli olmadığını düşünebilirsin.

Ama sadece okulda yazman gerektiğini düşünüyorsan, bunu bir daha düşün!

Günümüzde insanlar hiç olmadığı kadar yazıyor.

Facebook durumumuzu güncelliyoruz. Birbirimize mesajlar gönderiyoruz. Amazon’dan satın aldığımız ürünlere yorumlar yazıyoruz.

Arkadaşlarımıza ve işimizle ilgili e-postalar yazıyoruz. Davetiyeler gönderiyoruz. Raporlar yazıyoruz. Yazmayı gerektiren pek çok diğer şey yapıyoruz.

Yazmak hayatının büyük bir parçasıdır, bunu fark etmesen de.

İşte bu nedenle de sözcüklerin yazılışlarını bilmek ve İngilizce yazma nasıl geliştirilir öğrenmek bu kadar önemli! Nasıl doğru yazacağını bilmek insanların seni anlamalarına yardımcı olur. Bu aynı zamanda okuduğun şeyi daha iyi anlamana da yardımcı olur: Yazılışları ne kadar iyi öğrenirsen sözcüklerin nasıl yapılandığını da o kadar iyi anlarsın. Bu bilgi sana yeni sözcüklerin ne anlama geldiğini anlamanda ve nasıl telaffuz edildiklerini anlamanda yardımcı olabilir.

Öğrendiğin Yazılışlar Hangi Ülkeye Ait?

İngilizce sözcüklerin yazılışlarını öğrenmeye başlamadan önce hangi ülkeye özgü yazılışları kullanmak istediğine karar ver. Amerikan, İngilizce, Kanada ve Avustralya İngilizcelerinde bazı sözcükler için farklı yazılışlar kullanılmaktadır. Örneğin, “renk” sözcüğü Amerikan İngilizcesinde “color” şeklinde yazılırken İngiliz İngilizcesinde “colour” şeklinde yazılır.

Hangi ülkeyi seçmeyi karar verirsen ver bu karar neden İngilizce öğrendiğine bağlı olmalıdır. İngiltere’de öğrenim görmeyi mi planlıyorsun? ABD’de çalışmayı mı? Sadece eğlence amaçlı mı? Öğrenmeye başlamadan önce buna karar verirsen ihtiyacın olan ülkenin kullandığı yazılışları daha sonra tekrar öğrenmene gerek kalmaz!

İngilizce Yazma Nasıl Geliştirilir: 9 Acısız Yöntem

1. Hafıza geliştirme yöntemleri kullan

Bilgiyi hatırlamak zor olabilir. Ama bilgiye daha fazla anlam verdiğin zaman o bilgiyi ezberlemek kolaylaşır. Hafıza geliştirme yöntemleri bilgiyi bir resim, bir cümle, bir kafiye ya da hatırlaması kolay herhangi diğer şeye dönüştürür.

İşte yazılışı zor sözcüklerin yazılışlarını hatırlamak için kullanabileceğin üç hafıza geliştirme yöntemi:

 • Kafiyeler ve şarkılar sözcükler ve bilginin hatırlanmasını kolaylaştırır. En yaygın kullanılan yazılış kafiyelerinden biri şudur: “i before e except after c or when sounding like a as in neighbor and weigh” (c’den sonra gelmediği ya da ‘ey’ şeklinde okunmadığı sürece e’den önce i gelir.) Bu kafiye sana ne zaman “ie” ve ne zaman “ei” yazacağını anlatmaktadır. Between the Lions’dan başka bir yazılış şarkısı dinleyebilirsin. Ayrıca kendi kafiyeli şarkılarını da uydurabilirsin!
 • Bir kısaltma, birkaç sözcüğün ilk harfleri alınarak oluşturulur. İnternette veya mesajlaşırken zaten kısaltmalar kullanıyor olabilirsin. Örneğin, LOL kısaltması “Laughing Out Loud” (Çok Güldüm) şeklinde açılır. BRB ise “Be Right Back” (Hemen Döneceğim) anlamına gelmektedir. Zor sözcüklerin yazılışlarını hatırlamanın bir yolu da bunların her harfini bir sözcüğe dönüştürmektir. Örneğin, “rhythm” sözcüğünün yazılışını hatırlamak için “Rhythm Helps Your Two Hips Move” sözünü hatırla. Yazılışı zor olan sözcükleri komik cümlelere dönüştür ve bunları ne kadar çabuk hatırladığına kendin bile şaşıracaksın.
 • Bazı hafıza geliştirme yöntemleri bir sözcüğün yazılışının zor kısmını açıklamak için cümleler kullanır. Mesela, “island” sözcüğünün yazılışını hatırlamakta zorlanıyor musun? Şunu hatırla: “An island is land surrounded by water.” Peki, “separate” sözcüğünü yazarken ortaya e mi yoksa a mı koymalısın? “There’s a rat in separate!” About.com adresinde bunlar gibi kullanışlı cümleler bulabilir ya da kendi cümlelerini üretebilirsin.

2. Bazı kuralları öğren

Bazen öğrenmenin en iyi yolu kuralları bilmektir. Bazılarını öğrenerek başla. Daha sonra, yeni sözcükler öğrendikçe bu kuralların sayısını da artırabilirsin. Daha bunun farkına varmadan çoğu sözcüğü doğru yazabildiğini ve İngilizce yazma nasıl geliştirilir göreceksin!

YourDictionary ve About.com gibi adreslerde temel yazılış kurallarının kısa listelerini bulabilirsin. Tümünü bir seferde öğrenmeye çalışma! Bunun yerine, bunları iyice özümseyene kadar bir ya da iki tanesini öğren ve alıştırma yap.

Bir daha yazılışında zorlandığın bir sözcükle karşılaştığında bunun bir kurala göre yazılıp yazılmadığını bulmaya çalış.

Örneğin, neden “friendly” sözcüğü içindeki y harfi “friendliness” sözcüğünde i halini alıyor?

Eh, y ile biten bir sözcük bir sonek (“-ness” gibi bir ek) aldığı zaman y harfi i olarak değişir. Ama sonek i ile başlıyorsa (“-ing” gibi) bu kural uygulanmaz.

Dolayısıyla, “trying” ve “tries” ya da “partying” ve “parties” doğru kullanımlar olacaktır. Bir sözcüğü bildiğin zaman aynı kuralı takip eden birçok diğer sözcüğü de öğrenebilirsin!

3. Sıkça yanlış yazılan sözcükleri öğren

Bazı sözcükleri yazmak o kadar zordur ki anadili İngilizce olanlar dahi yazım hataları yapar. Sıkça yanlış yazılan İngilizce sözcükleri bu yazıda ya da bu YourDictionary listesinde bulabilirsin.

Hatta yanlış yazılan sözcükler ile ilgili videolar dahi bulabilirsin. Bu videoda YouTube yorumları okunuyor ve yazım hataları düzeltiliyor. Bunda ise yazılışı zor yedi sözcüğü hatırlamana yardımcı olacak bir şarkı öğretiliyor.

Sıkça yazım hatası yapılan sözcükler, çok sık kullanmak zorunda olmadığın sözcüklerdir. Aşağıda sıkça yazım hatası yapılan ve gerçekten de nasıl yazıldıklarını bilmen gereken on sözcük bulacaksın:

 • across
 • basically
 • beginning
 • believe
 • foreign
 • friend
 • forty
 • interrupt
 • until
 • weird

Elbette bu, tüm bu sözcükleri tek seferde ezberlemen gerektiği anlamına gelmiyor! Her seferinde birini öğren ve bunlara en sık kullandıkların ile başla. Ya da şunu deneyebilirsin…

4. Yazılışlarında zorlandığın sözcüklerden bir liste oluştur

Belki de sıkça yazım hatası yapılan sözcüklerin nasıl yazıldığını zaten biliyorsun (senin için sevindim!). Ya da belki de yazdığın metinlerde “vacuum” sözcüğünü o kadar sık kullanmıyorsun.

Başkaları tarafından hazırlanmış sözcük listelerini çalışmak yerine neden kendi listeni yapmayasın ki? Basit görünseler dahi yazımında zorlandığın sözcükleri not al. Daha sonra bunların yazım kurallarını öğren ya da hafıza geliştirme yöntemleriyle bunları ezberle.

Bazı sözcük gruplarında zorlandığını görebilirsin. Örneğin: “percent,” “preview,” “presentation”… ne zaman “pre” ne zaman “per” yazman gerekiyor? Ne öğrenmen gerektiğini bilmek, İngilizce yazma nasıl geliştirilir bunu öğrenmenin önemli bir parçasıdır!

5. Sözcüklerin kökenlerini sözlükten öğren

Çoğu İngilizce sözcük Yunan ve Roma kökenlidir. Bu da içlerinde Yunanca ya da Sözcükler olduğu anlamına gelir. Ortak kökleri bilmek daha fazla sözcüğü doğru yazmana (ve anlamana) yardımcı olabilir.

Sözlükte bir sözcük aradığın zaman onun anlamı ve türüne bakabilirsin. Ama kökenini de kontrol etmek faydalı olabilir. Birçok sözlükte sözcüklerin kökenleri yazmaktadır.

Örneğin, “bicycle” sözcüğünün neden böyle yazıldığını merak ediyor musun? Yunancada cycl sözcüğü “circle” anlamına gelir. Bir tekerleğin yuvarlak olması nedeniyle bunu hatırlamak kolaydır. “Bicycle” sözcüğündeki bi ise Latinceden geliyor ve “iki” anlamına geliyor. Yani, bir bisiklet iki tekerleği olan bir şeydir.

Artık bir daha bir sözcükte cycl geçtiğini gördüğün zaman o sözcüğün anlamını tahmin edebileceksin. Bu aynı zamanda o sözcüğü nasıl yazacağını hatırlamana da yardımcı olacaktır. Eğer bir “unicycle” bir bisiklete benziyorsa ama sadece bir tekerleği varsa, o halde uni sence ne anlama gelir?

İşte Latince ve Yunanca köklerin kısa bir listesi ve burada da uzunca bir listesi.

6. Hecele

Bazen sırf uzun oldukları için bazı sözcükleri yazmak zordur. Bu gibi durumlarda heceleme yöntemi kullanılabilir. Heceleme, sözcüğü “parçalara” ya da daha kısa bölümlere ayırmaktır. Bunu yaparak bir uzun sözcüğün yazılışını ezberlemek yerine daha kısa birkaç tanesini ezberlersin!

Örneğin, “embarrassed” sözcüğü şu şekilde hecelerine ayrılabilir:

em
bar
ras
sed

Bu dört kısa “hece”nin yazılışlarını hatırlaman yeterli, “embarrassed” yazarken her seferinde doğru yazacaksın.

Yazılışında zorlandığın her sözcük için bunu uygulayabilirsin—onları hatırlamayı çok daha kolaylaştırır!

7. Yüksek sesle söyle

Çok basit olduğu için bu sıklıkla çocuklara öğretilen bir püf noktasıdır. Bir sözcüğün yazılışından emin olamıyorsan o sözcüğü yüksek sesle ve çok yavaşça söyle. Daha sonra duyduğun şeyi yaz.

Elbette bu her sözcükte işe yaramayacaktır. Örneğin, “friend” sözcüğü yazıldığı gibi okunmaz. Yazıldığı gibi okunmayan sözcükler için farklı bir yöntem kullanman gerekecek.

Birçok daha basit sözcükte ise o sözcüğü yüksek sesle söyleyerek doğru yazılışını (ya da ona yakın yazılışı) bulabilirsin. Dolayısıyla “blink” ve “blank” gibi benzer sözcükleri birbirine karıştırıyorsan bunları yüksek sesle, hece hece söyle. Bunu yaparak doğru yazılışı bulacak ve telaffuzunu geliştireceksin.

8. Bir resim çiz

Çizimleri de bir hafıza geliştirme yöntemi olarak kullanmak mümkün. “Bed” sözcüğünün gerçekten de bir yatağı andırdığını fark etmiş miydin? Resimler kullanmak, sözcüklerin yazılışlarını hatırlamanın harika bir yoludur.

Yazılışı zor sözcükleri resimlere dönüştür. Örneğin, “balloon” sözcüğünün ortasında iki balon varmış gibi görünür. Belki de yanlarındaki iki l tarafından tutuluyorlardır ve bunlar aslında iki çocuktur.

Yazılışını hatırlamakta zorlandığın her sözcüğün çizimini yap ve harfleri resme aktar. Bu sözcükler sadece harflerden ibaret olmaktan çıkacak ve birer resme dönüşecektir.

9. Kelime oyunları oyna

Kelime oyunları oynamak yeni sözcük yazılış becerilerini test etmenin eğlenceli bir yoludur. Bu aynı zamanda yeni sözcükler öğrenmenin iyi bir yoludur.

Scrabble ve Scattergories gibi klasik kutu oyunları yazılış pratiği için harikadır.

Spelling City ve SpellTower gibi uygulamalar kendini test etmenin eğlenceli yollarıdır.

Artık İngilizce yazma nasıl geliştirilir bildiğine göre bunun üzerinde çalışman yeterli olacak.

Daha sen farkına varmadan sözcük yazılışları senin için bir sorun olmaktan çıkacak!

Ve Son Bir Şey…

Eğer gerçek İngilizceyi öğrenmek istiyorsan FluentU mobil uygulamasını denemelisin. Buradan da görebileceğin üzere Tıpkı web sitesinde olduğu gibi FluentU uygulaması da popüler şov programları, akılda kalan müzik videoları ve eğlenceli reklamlarla İngilizce öğrenmeni sağlar:

en iyi İngilizce uygulamalar

Bunu izlemek istiyorsan muhtemelen FluentU uygulaması üzerinde bulabilirsin.

FluentU uygulaması İngilizce videoları izlemeyi gerçekten çok kolaylaştırır. İnteraktif altyazılar bulunuyor. Bu da bir imge, tanım ve kullanışlı örnekler görmek için herhangi bir sözcüğe dokunabileceğin anlamına geliyor.

en iyi İngilizce uygulamalar

FluentU ile dünya çapında meşhur ilginç içeriklerle dil öğrenirsin.

Örneğin, “brought” sözcüğüne dokunacak olursan şunu görürsün:

en iyi İngilizce uygulamalar

FluentU kullanırken dokunarak her sözcüğün anlamına bakabilirsin.

 

Hazırlanmış testler ile herhangi videodaki tüm sözcükleri öğren. Öğrenmekte olduğun sözcüğün daha fazla örneğini görmek için ekranı sola ya da sağa kaydır.

en iyi İngilizce uygulamalar

FluentU sana kullanışlı sorular ve çok sayıda örnek sunarak daha hızlı öğrenmene yardımcı olur. Daha fazlasını öğren.

En iyi yanı ne mi? FluentU öğrenmekte olduğun sözcükleri hatırlar. Öğrenmiş olduğun sözcüklere bağlı olarak sana örnekler ve videolar önerir. Gerçek anlamda kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşarsın.

Bilgisayarın ya da tabletini kullanarak FluentU web sitesini kullanmaya başla ya da daha iyisi Play Store veya  iTunes mağazasından FluentU Uygulamasını indir.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close