ingilizce-yazma-kaynaklari

Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğrenen Herkesin Bilmesi Gereken İngilizce Yazma Kaynakları

Yazarken sıcak bir ofis ve yanında bir çay olmasını tercih eden yazarlardan mısın?

Belki de bir kafede, kafein ile enerjisini toplamış bir kalabalığın içinde dizüstü bilgisayarının tuşlarını hırpalamayı tercih ediyorsun.

Ya da belki de bir kütüphanenin verdiği huzur ve sessizlik sayesinde düşüncelerinin bir sayfaya dökülmesini sağlıyorsun.

Nasıl yazmayı sevdiğin fark etmeksizin muhtemelen yazmanın büyüleyici ve değerli bir şey olabileceğini biliyorsun—ama aynı zamanda zorlu da olabilir.

Özellikle de yabancı dil öğreniyorsan.

Yabancı dil olarak İngilizce öğrenenler için İngilizce yazmak, yazdıklarını kitlelerle buluşturmanın harika bir yoludur. Ama aynı zamanda düşündüklerini ifade etmek için doğru sözcükler ve grameri bulmak da zor olabilir.

Bunun seni yıldırmasına izin verme!

Yazma becerilerini geliştirmene ve yazma motivasyonunu artırmaya yardımcı olacak birçok İngilizce yazma aracı mevcut. Bunun için özel ders ya da kurslara ihtiyacın yok—ve çoğu durumda bunun için bir ücret dahi ödemen gerekmez.

İngilizce Yazma Kaynaklarının Faydaları Nelerdir?

Kişisel yazılarının iyi ve kötü yanlarına işaret edebilecek bir öğretmeninin olması harikadır. Bununla birlikte, özel hoca tutmak pahalı olabilir. Her gün yazdıklarını değerlendirecek bir İngilizce öğretmenine sahip olmak bir lükstür.

Neyse ki internette makul fiyatlı (çoğunlukla ücretsiz!) yazma desteği bulabileceğin pek çok kaynak mevcut. Aşağıda yazma becerilerini geliştirmek için kullanabileceğin bazı örneklerini ele alacağız.

Para senin için bir sorun olmasa da İngilizce dersler veya özel hocaya kıyasla çok daha esnek olmaları nedeniyle bu yazma kaynaklarını kullanmayı tercih edebilirsin.

Kendi başına çalıştığın zaman herhangi bir saatte İngilizce çalışmayı planlayabilirsin—işe başlamadan önce, öğle molasında ya da sana uygun herhangi diğer zamanda. Eğer gece yarısı içinde yazma becerilerini geliştirme isteği doğarsa bunu yapmak tamamen mümkündür. Bir özel hocayla yapman gerektiği gibi ders saatlerini bir ya da iki hafta öncesinden belirleme ihtiyacı yoktur.

Yazmaya Devam: Bireysel Çalışma için En İyi İngilizce Yazma Kaynakları

Dil Bilgisi ve Dil Bilgisi Kullanımı için Kaynaklar

Bazıları kulak dolgunluğuyla, sözcükler ve deyimleri duyarak dil öğrenir. Bu kişiler dil bilgisi kurallarını öğrenmeksizin günlük senaryolarda iletişim kurmayı başarabilirler. Ne yazık ki söz konusu yazma olduğunda iş bu kadar kolay değildir.

Anlaşılır ve profesyonel bir şekilde yazmak istiyorsan dil bilgisi kurallarını anlaman gerekir. Bunda pazarlık payı yoktur. Yanlış fiil çekimini kullanmak ya da sözcükleri yanlış sıraya koymak okuyucunun dikkatini dağıtır.

İyi haber ise: sana İngilizce dil bilgisinde ustalaşmanda yardımcı olacak çok sayıda kaynak var. Favorilerimizden bazılarını aşağıda bulacaksın.

Temel Dil Bilgisi Kitapları

Eskiden dil bilgisi kitaplarından nefret ederdim ve Lisedeki İngilizce öğretmenim dil bilgisi kurallarını hatırlayabilmemiz için her sayfayı beş defa tekrarlamıştı.

Bugün ise bu kitaplar ve öğretmenimin bu tekrarları sayesinde dil bilgisi kurallarını öğrenmiş olmaktan müteşekkirim. Sağlam İngilizce yazma temellerimi ona borçluyum (ve belki de bir özür borçlu olabilirim). Dil bilgisi kitapları ilk bakışta sıkıcıdır—ama çok geçmeden bunların dil bilgisi sorularına yanıt vermenin ve yeni ve doğru yazma teknikleri keşfetmenin en etkili yolu olduğunu göreceksin.

Temel dil bilgisi kitapları arasında favorilerimi aşağıda bulacaksın. Bunlar kapsamlı, tanınmış ve anadili İngilizce olan dil öğrencileri arasında dahi sıkça kullanılan kitaplardır.

Bu kitaplar aynı zamanda belirli dil bilgisi sorularını çözmen gerekiyorsa harika birer kaynak sunar. Aradığın şeyi bulmak için içindekiler bölümünü gözden geçirmen yeterli.

Öğrenme İpucu: Dil bilgisi çalışmayı daha eğlenceli hale getirmek için kullandığım bir oyun var. Ne zaman yeni bir kalıp öğrensem en sevdiğim kitabı elime alır, rastgele bir sayfasını açar ve bu yapıyı kullanan bir cümle bulana kadar birkaç parçayı okurum. Bir sonraki kalıba geçmeden önce bunu not alırım.

GrammarBook.com

ingilizce-yazma-kaynaklari

Kalın ciltli bir kitap yerine bu kaynak ile istediğin zaman erişebileceğin ve içinde arama yapabileceğin web sitesi elinin altında.

Sadece İngilizce dil bilgisi kurallarının açıklamalarını bulmakla kalmayacaksın, dil becerilerini sınaman için testler ve genel öğrenim amaçlı bir de dil bilgisi blogu bulunuyor. Belirli bir konuda zorlanıyorsan, bu sitede muhtemelen bu konuya yer verilmiştir. Görerek daha hızlı öğrenenler için ise öznelerden fiillere ve doğru büyük harf kullanımına her şeyin tartışıldığı dil bilgisi kullanım videoları da bulunuyor.

Grammarlyingilizce-yazma-kaynaklari

Dil bilgisi hatalarının pek çoğu anadilinde mevcut kurallar ya da alışkanlıkların bir yansımasıdır. Örneğin, anadilim olan Vietnamcada özne ve fiil uyumu diye bir şey bulunmuyor. Her özne bir fiilin aynı çekimini kullanır.

Dolayısıyla da İngilizce yazarken “I speak at the same time as he speak” yazma eğilimi gösteriyorum (“I speak at the same time as he speaks” yerine). Her on seferin dokuzunda yazdıklarımı gözden geçirirken bu hatamı buluyorum ama bazen gözden kaçabiliyor.

Neyse ki Grammarly gibi araçlar bu hatalarını sana gösteriyor ve böylece bunlardan ders çıkarabilir ve özgüven sahibi bir yazar haline gelebilirsin.

Grammarly muhtemelen piyasada mevcut en iyi gramer denetleme aracı. E-postalar, sosyal medya paylaşımları, bloglar, kısacası her türlü yazıda bunu kullanabilirsin. Grammarly yazdığın metinleri 250 farklı dil bilgisi unsuru ve imla hataları için gözden geçirir. Ayrıca yazmaya devam ederken sözcük bilgini genişletmeye yardımcı olmak için sana eşanlamlılar da önerir.

Eğer internet üzerinde yazı yazarak uzun zaman geçiriyorsan bir Chrome eklentisi bulunuyor. Windows destekleyen masaüstü uygulaması ise geri kalan sözcük işleme ihtiyaçlarını karşılıyor.

Grammarly benim için vazgeçilmez ve faydalarını net bir şekilde görebiliyorum. Yazdığın metinlerdeki en temel hataları gösteren ücretsiz sürüm ile başlayabilirsin.

The Purdue Online Writing Lab

The Purdue Online Writing Lab kapsamlı online İngilizce yazma kaynakları arasındadır. Her seviyeden dil öğrencisi için alıştırmalar ve okuma kitaplarının yanı sıra İngilizce dil öğrencileri ve öğretmenlerine ayrılmış bir alan bulunuyor.

İngilizce öğrencileri gramer kurallarını çalışmak, cümle kurmak gibi alıştırmaların yanı sıra profesyonel veya akademik yazma üzerine kaynaklar da bulacaklar. ESL egzersizleri için ayrı bir bölüm dahi mevcut.

Ama kendini ESL içerikleri ile sınırlaman gerekmiyor! İleri seviyedeki bir dil öğrencisiysen ya da çalışırken kullandığın araçları çeşitlendirmek istiyorsan General Writing Resources bölümü senin için ideal.

Burada yazma süreci, ilgili mekanizmalar, dil bilgisi ve noktalama işaretlerinin yanı sıra çeşitli yazı tipleri (üniversite başvuruları, yazışmalar ve birçok diğerleri gibi) hakkında ayrıntılı açıklamalar bulacaksın.

Dave’s ESL Cafe

Dave’s ESL Cafe, hem yabancı dil olarak İngilizce öğrenenler hem de öğretenler için kullanışlı olan kapsamlı bir kaynak. Fiil çekimleri ve zaman kiplerinden karmaşık İngilizce sözcüklere birçok konuyu içeren dil bilgisi derslerinden kapsamlı bir liste sunuyor. Renklerle ilgili özel sözler veya kuralsız sayılabilen isimleri ele alan dersler de mevcut.

Stuff for Students bölümünde İngilizce konuşan kişiler, dil öğrencileri ve dil öğretmenlerinden oluşan bir topluluğun öğrenme desteğini alabilirsin. Sorular sormak ve diğerlerine yardımcı olmak için Help Center ve Student Forums bölümlerine bir göz at.

Grammar Girl

ingilizce-yazma-kaynaklari

Grammar Girl, hem podcast hem de web sitesi olarak yayım yapan kapsamlı bir dil bilgisi kaynağı. Burada yazma becerilerini geliştirmekte kullanabileceğin kısa ve kolay ipuçları bulacaksın. Burası, neredeyse tüm dil bilgisi ya da sözcük kullanım sorusuna yanıt bulabileceğin popüler bir site.

Grammar Girl podcast’in harika yanı ise karmaşık dil bilgisi sorularını sadeleştiriyor olması. Sorun yaşadığın dil bilgisi kurallarını hatırlamana ve kullanmana yardımcı olacak hafıza teknikleri öğreneceksin. Bu podcast’e erişim ücretsiz ve araba kullanırken, ev işlerini yaparken ya da boş zamanlarında İngilizce becerilerini geliştirmenin mükemmel bir yolunu sunuyor.

Writing Forward

ingilizce-yazma-kaynaklari

Yazar Melissa Donovan tarafından 2007’de yayınlanmaya başlayan bu site sadece yazma becerilerini geliştirmeye değil aynı zamanda üzerine yazabileceğin fikirler bulmak için de içerikler sunuyor.

Grammar Tips bölümüne git ve belirli gramer kuralları, eşsesli sözcüklerin kullanımı, noktalama ve İngiliz dilinin ilginçlikleri hakkında blog yazıları bulacaksın. Belirli bir konu hakkında yardıma ihtiyacın varsa ekranın solundaki arama çubuğu için ekranı aşağı kaydır.

Writing Forward aynı zamanda sana bir yazar olarak da kendini geliştirmek için de yardımcı oluyor. Bilim kurgu, şiir ve diğer yaratıcı yazma alanları için tonlarca konu fikri yer alıyor. Ayrıca, düzenli (ve eğlenceli!) İngilizce yazma alıştırmaları yapmak için genel yazma egzersizleri de bulacaksın.

Sözcük Bilgisi için Kaynaklar

Doğru dil bilgisi kullanmak yazdıklarının sağlam olmasını sağlasa da zengin bir kelime dağarcığı metinlerinin ışıldamasını sağlar. Dil bilgisi kurallarının yazılarının iskeletini ve sözcük bilgisinin de bu iskelet üzerindeki kasları meydana getirdiğini düşünebilirsin.

Aşağıda konseptler, fikirler, hikayeler veya herhangi hayali dünyayı ayrıntılarıyla anlatabilmek için sözcük bilgini geliştirmene yardımcı olacak kaynaklar bulacaksın.

FluentU

ingilizce-yazma-kaynaklari

İşte özgün İngilizce içerikleri içselleştirirken İngilizce sözcük bilgini geliştirmek için bir fırsat. FluentU gerçek hayattan videoları alır—müzik videoları, çizgi filmler, belgeseller ve daha fazlası gibi—ve bunları aynı anda hem izleyip hem de okuyabileceğin kişiselleştirilmiş dil öğrenme derslerine dönüştürür.

Bu videolar dil seviyelerine göre düzenlenmiştir ve hızla yeni sözcükler öğrenebilmen için interaktif altyazılar ile birlikte gelir. Bir sözcüğe tıkladığın zaman içeriğe göre o sözcüğün tanımı, örnek cümleler ve görsel öğrenme için resimler görüntülenir.

Ayrıca, listelerindeki sözcükleri hatırlamana yardımcı olan multimedya kelime kartları ve eğlenceli oyunlar da bulunur. Bir yazarın ihtiyacı olan yeni sözcükleri öğrenmenin sürükleyici ve etkili bir yoludur. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

Macmillan and Merriam-Webster Çevrimiçi Sözcükler

ingilizce-yazma-kaynaklari

Çevrimiçi sözlükler saniyeler içinde bir sözcüğün anlamını kullanıcıların önüne getirmeleri ile gittikçe daha popülerleşen sözcük öğrenme araçları haline geliyor. İngilizce öğrenmeye başladığım zaman sahip olduğum Macmillan sözlük baskısı bir gurur kaynağıydı. Hala da kitaplığımda gururla sergiliyorum ama artık onu kullanmıyorum. İhtiyacım olduğunda internete giriyorum.

Macmillan ve Merriam-Webster çevrimiçi sözlükleri özellikle yabancı dil olarak İngilizce dil öğrencilerine tavsiye ederim. Sözcük anlamlarına bakabilmenin yanı sıra eşanlamlılar sözlükleri ve sitelerindeki testleri de kullanmalısın. Macmillan sözcük bilgini kullanman ya da bu bilgindeki eksiklikleri keşfetmene yarayacak konulu testler dahi sunuyor.

Eğer kullanışlı çevrimiçi sözlük araçları arıyorsan Merriam-Wester sözcük bilgini test edebileceğin haftalık testler yayımlıyor (son testi bulmak için word games bölümüne git). Bu testler gerçekten de zor!

“A Way with Words”

ingilizce-yazma-kaynaklari

“A Way with Words” sözcük bilgini ilgi çekici bir şekilde geliştirmene yardımcı olan bir saatlik bir radyo programı.

Programın yapımcıları tarih, kültür ve aile gibi ögelerle İngiliz dilini tartışıyor. Bu bir saat içerisinde belirli sözcükler hakkında sorular soran ya da mesela büyükbabasının eskiden kullandığı sözleri paylaşmak isteyen dinleyicilerden telefonlar alıyorlar.

Bu programı podcast oynatıcında bulabilir ve argo, sözcük kökenleri ya da bölgesel aksanlar hakkında bilgi edinmek için dinleyebilirsin. Programın yapımcıları aynı zamanda sözcük oyunları oynuyor ve dil ile ilgili haberler ve tartışmaları gündeme getiriyor.

“6 Minute Vocabulary”

Kısa bölümleri olan bir podcast arıyorsan “6 Minute Vocabulary” tam sana göre. Adından da anlaşılacağı üzere bu programda dilbilimsel konular altı dakika içerisinde ele alınıyor. Kısa, sevimli ve günlük rutinine sığdırabilmen için ideal.

Bu podcast her hafta güncelleniyor ve her bir bölüm 30 gün boyunca ücretsiz olarak indirilebiliyor. Bu da belirli dil bilgisi başlıkları için arşivi araştıramayacağın anlamına geliyor, ama daha önce aklına gelmemiş olan yeni konuları öğrenmek için oldukça kullanışlı.

Yazma Alıştırması için Sıra Dışı Kaynaklar

Bireysel çalışmanın en zor yanı, çalışmaların hakkında kişiselleştirilmiş değerlendirmeler alamamaktır. 2 bin sözcükten oluşan bir kompozisyon yazabilirsin ama bunun ne kadarının, diyelim ki bir üniversite başvurusunun standardına uygun olduğunu bilemezsin. Neyse ki yorumlar almak ya da çabalarının değerlendirilmesi için çevrimiçi topluluklardan faydalanabilirsin.

İşte yazma alıştırması yapmak ve geribildirim almak için iki kullanışlı site.

Goodreads

Goodreads kitapseverlere yönelik bir topluluk. İnsanlar burada okudukları ya da okumak istedikleri kitapları paylaşır. Kullanıcılar arkadaşlarına kitap önerilerinde bulunur ve motivasyon amaçlı okuma yarışmaları düzenler. İnsanlar aynı zamanda kitapları değerlendirir ve yorumlar bırakır ve işte çalışmamız da burada başlar.

İşte Goodreads’i İngilizce yazma alıştırması için kullanmanın yolu:

  • Bir Goodreads hesabı aç ya da Facebook hesabınla oturum aç. Kulağa ilginç gelen bir kitap (İngilizce) bul. Bu kitabı satın al ya da ödünç al. Kitabı oku.

Bu değerlendirmeler istediğin kadar uzun ya da kısa olabilir. Bu değerlendirmenin iki ya da üç farklı versiyonunu dahi yayımlayabilirsin. Bu tamamen ana fikri yakalama ve bunu kendi sözlerinle ifade ederek becerilerini geliştirme alıştırmasından ibaret.

  • Yazdığın değerlendirmeden memnun kaldığın zaman bunu Goodreads topluluğu ile paylaş. Diğer değerlendirmeleri de okumalı ve bunları kendininkiyle karşılaştırmalısın. Diğerleri bu kitabı nasıl özetlemiş? Yazdığın değerlendirme diğerlerinden nasıl farklı?

Eleştirel yaklaş. Diğer değerlendirmelere yorumlar bırakmaktan ve konuyu tartışmaktan çekinme. İngilizce düşündüğün ve tartıştığın sürece yazma becerilerinle pratik yapmış olursun.

Quora

ingilizce-yazma-kaynaklari

Quora insanların çevrimiçi topluluğa sorular sorduğu ve cevaplar aradığı yerdir. Sosyal medya alanında büyük bir aktör haline gelmektedir.

İşte Quora’yi İngilizce yazma becerilerini geliştirmek için kullanabileceğin yollar:

  • Bir Quora hesabı aç ve kendin hakkında detaylar ver. Quora, cevaplarını bilebileceğin sorular ile deneyim düzeyini eşleştirecektir.

Örneğin, nerede doğduğunu belirtirsen kendi ülkenin gelenekleri hakkında sorular alabilirsin. Ne kadar çok detay verirsen sana o kadar soru önerilir ya da diğer kullanıcılardan o kadar fazla soruyu yanıtlaman istenir—ve böylece daha da fazla yazma pratiği yapmış olursun.

  • Yanıtlayabileceğin bir soru gördüğün zaman anlaşılır, kısa ve ikna edici bir açıklama yaz. Kendinden emin olamıyorsan yazdığın yanıtı önce Grammarly ile kontrol et. Daha sonra onu paylaşabilirsin.
  • Birisinin vermiş olduğun yanıta olumlu oy verdiği her seferinde mutlu olacağını garanti ederim. Bu da sana yazmak ve İngilizce konuşan kişilerle iletişim kurmak için gerekli motivasyonu verir.

 

Doğru İngilizce yazma kaynakları kullanmak yabancı dil öğrenmeyi kolaylaştırır. Yazma becerilerini geliştirmek istiyorsan bu dil bilgisi ve sözcük bilgisi kaynakları sana yardımcı olacaktır. Ve pratik yapmayı da unutma. Pratik yaparak mükemmel sonucu yakala!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close