ingilizce-writing-nasil-gelistirilir

İngilizce Writing Nasıl Geliştirilir, En Havalı Çözüm: Bugün Bir Blogger Nasıl Olunur?

Günümüzde İnternet’te 440 milyondan daha fazla blog var.

Biraz Düşün? Senin de bir tane olabilir?

Evet, gerçekten bir tane de senin olabilir. Hem İngilizce writing nasıl geliştirilir soruna cevap bulacak hem de İngilizce yazma becerilerini ciddi manada geliştireceksin.

Açıklamama izin ver: Blog yazıları bir çeşit çevrimiçi günlük kayıtları gibidir. Bilgi verici, acayip, kişisel veya akademik olabilirler. Her şey hakkında blog oluşturabilirsin!

İnsanların İngilizce öğrenmesine yardım eden bloglar ve  oldukça gündelik bir dille yazılmış eğlenceli gezi blogları da var.

Blog okumak, İngilizce öğrenmenin mükemmel ve keyif veren bir yolu iken kendi bloğuna başlamak da İngilizce yazarak öğrenmen ve yazma konusunda daha iyi olman için eşsiz bir yol.

Konuşmanın aksine blog yazma, düşüncelerini İngilizce yazmak için zaman ayırmanı sağlar.

Sosyal medyanın aksine, blog yazma, kelime sınırı olmadan yazabilmen için daha geniş bir alan sağlar.

Bugün İngilizce writing nasıl geliştirilir sorusuna cevap arıyoruz. Eğer sen de yazma konusunda daha iyi olmak istiyorsan bir blog başlatarak İngilizce yazma becerilerini geliştirebilmek için 6 dahice yolu burada bulacaksın.

Bloglar Sayesinde İngilizce Writing Nasıl Geliştirilir?

“Practice makes perfect” (Pratik mükemmelleştirir) cümlesini daha önce hiç duydun mu?  Kesinlikle doğru! Bir şeyi ne kadar çok pratik yaparsan o kadar iyi olursun. İster spor yap ister İngilizce writing ile uğraş, pratik yapmak seni geliştirecek.

Tek başına pratik kendisi bile her zaman eğlenceli ve ilginç olmayabilir. Bu yüzden blog yazmak, pratik yapmanın mükemmel bir yoludur. Keyifli ve eğlenceli bir şekilde yazmanı sağlar.

Bloglar sayesinde İngilizce writing nasıl geliştirilir: şunları yapabilirsin…

 • Çeşitli konularda yazarak yeni kelimeler ve dil bilgisi kuralları öğren.
 • Diğer insanlardan yazdıkların ile ilgili geri bildirimler iste.
 • Yeni yapılar kullanmak için kendini zorla.
 • İngilizcede eksik olduğun ve üzerinde durman gereken noktaları keşfet.
 • İlginç bulduğun bir konu hakkında bilgi edin ve yaz.

Başlamak istiyor musun? Nasıl bir blog oluşturabilirsin, birlikte bakalım.

Nereden Blog Oluşturabilirsin?

Herhangi bir Özel bilgi veya beceri gerektirmeyen pek çok blog platformu var. Yalnızca bir hesap oluştur, “yeni blog” düğmesine tıkla ve yazmaya başla! Oldukça basit ve herkes katılabilir.

Üç en popüler ve kolay platform:

 • Blogger — Blogger birkaç yıl öncesine kadar çok popülerdi fakat hala sadık bir grup kullanıcısıyla hala güçlenmeye devam ediyor. Bu platform Google’ın bir parçası bu yüzden Google hesabınla giriş yapabilirsin. Bu tarz bir blog için mükemmel ve kullanması kolay.
 • WordPress.com — Ücretsiz kullanılabilen en popüler ve güçlü blog sitelerinden biri.  Sadece en temel özelliklerini (yazını yaz ve yayınla) kullanabilir ya da yazılarını sosyal medyada paylaşabileceğin linkler gibi ekstra özellikleri de kullanabilirsin.
 • Tumblr — WordPress en güçlü blog platformu olsa bile Tumblr kullanımı en kolay olanıdır. Tumblr, sıklıkla resim temelli yazılar için kullanılıyor fakat nasıl kullanabileceğine sen karar verebilirsin. Genellikle Tumblr topluluğu dostane ve konuşkan bir yaklaşıma sahip, bu yüzden bir sohbete katılmak için harika bir yer.

Yeni bloğun için bir ana sayfa seçtikten sonra onu düzenlemeye başlayabilirsin.

İngilizce Blog Düzenlemenin Püf Noktaları

Blog sadece yazı yazmak değil, fazlası da var. Sadece yazmaya odaklanırsan bir bloğa sahip olmanın en iyi yönlerini de kaçırmış olacaksın.

Bloğunu oluşturduktan sonra işine yarayacak püf noktaları:

 • Bir konu seç. Bloğun ne hakkında olacak? (Yemek pişirme? Filmler? Örgü? Günlük Hayatın? İngilizce Öğrenme?) Neden İngilizce öğrendiğini düşün. Yazmaktan keyif alacağın bir şey hakkında olmalı fakat İngilizce öğrenme hedeflerine de hizmet etmeli. Bloğunu teması onu nasıl tasarlayacağını ve ne isim vereceğini etkiler bu yüzden bunları biraz düşünmelisin.
 • Yazmaya başla. Diğer taraftan ilk bahsettiğimizin seni yavaşlatmasına izin verme. Bu tür bir bloğa sahip olmanın en önemli kısmı düzenli yazmaktır. Bu yüzden bloğun için bir konu düşünemiyorsan kendini bir konu ile sınırlamak zorunda değilsin. (Aslında, çok çeşitli konular hakkında yazarsan daha yararlı olacak.) Eğer bloğunu tasarlamak istemiyorsan (veya tasarıma çok fazla zaman harcamak istemiyorsan) blog platformu tarafından daha önceden yapılmış bir şablon/tema kullanabilirsin. İlk yazını bloğunu oluşturduğun ilk gün yaz.
 • Bir takvim belirle Düzenli yazmak kolay görülebilir fakat ilk başladığında zor gelebilir. Her zaman yazmak istemeyebilirsin ve daha sonraya erteleyebilirsin. Bu problemi önlemek için ilk başladığında kendine bir takvim belirle. Belki mesela her cumartesi akşam 7’de yarım saat yazmaya karar verebilirsin. Israrcı olmak koşuluyla sana için ne uygunsa onu seç.
 • Diğer insanların bloglarını oku. Bloğunu oluşturduktan sonra takip etmen gereken bir nokta. Diğer blogları okumak, daha fazla İngilizce okuma pratiği yapmanı sağlayacak. Kendi bloğun için yeni arkadaşlar (okuyucular), ilhamlar ve fikirler almanı sağlayacak.
 • Bağlantılar yap. Diğer blogları okurken yorumlar bırak ve sohbetler katıl. Arkadaşlarını ve diğer İngilizce öğrenenleri bloğuna davet et. Bizzat öğretmenler ve ana dilini konuşanlarla çevrimiçi veya onların blogları aracılığıyla bağlantılar kur. Yazdıkların hakkında okumayı seven insanlar bul, bu sayede bloğunun takipçileri olabilir. Okuyucuların olduktan sonra İngilizcende herhangi bir problem varsa onlardan düzeltmelerini iste ve İngilizce öğrenen biri olarak inanılmaz geliştiğini göreceksin.
 • Diğer İnternet kaynaklarına ulaşmak için bloğu kullan. İngilizce öğrenebileceğin tek yer blog değildir. Ama başlangıç yapmak için harika bir yerdir! Internet’teki, sosyal medyadaki veya çevrimiçi forumlardaki İngilizce öğrenme topluluklarına katılmak için bloğundan faydalan.

İngilizce Writing Nasıl Geliştirilir: İngilizce Blog Yazarak Öğrenmenin 6 Yolu

İngilizce writing nasıl geliştirilir cevap vermeye başlayalım. Artık, her şeyi ayarladın ve başlamak için hazırsın, İngilizce yazma becerilerini geliştirmek için bloğunu nasıl kullanabileceğine dair bazı ipuçlarını burada bulacaksın.

1. Yeni öğrenilen bilgileri yazılarına ekle.

Bugün İngilizce yeni kelime öğrendin mi? O zaman durma, onu yazında kullan. Yeni öğrendiğin dil bilgisi kuralı ile ilgili sorun mu yaşıyorsun? O zaman durma, onu yazında kullan. Bugün ana dilini konuşan birinden harika yeni bir ifade duydun mu? Evet, haklısın, hemen bunu bloğunda yazmalısın.

Blog pratik yapabileceğin bir yer ve yeni öğrendiklerinle ilgili ne kadar çabuk alıştırma yaparsan o kadar daha iyi öğrenirsin. Yeni öğrendiğin bir şeyi bloğunda yazarak zihin ile bilgi arasındaki bağı güçlendiriyorsun.

Ayrıca yazma bir şeyleri hatırlamanın en etkili yoludur (bu yüzden alışveriş listelerini yazıyoruz mesela). Bir blog yazısı yazmak, notlarını tekrar yazmaktan ziyade öğrendiklerini pekiştirmenin çok daha ilginç bir yoludur.

2. Yazdıklarını düzelt ve düzenle.

Kimse mükemmel değildir. En beğendiğin kitap senin eline geçene kadar muhtemelen defalarca düzenlendi ve tekrar yazıldı. Yazarken büyük olasılıkla pek çok hata yapacaksın ama bunda bir sorun yok! Zaten yapmalısın da. Burada önemli olan hatalarından bir şeyler öğrenebilmen. İngilizce writing nasıl geliştirilir sorusuna en iyi cevaplardan biri de hatalardan ders almak.

Yeni blog yazını yayınlamadan önce, yanlışları tespit etmek ve düzeltmek amacıyla bir doğrulama okuması yap. Yani yazdıklarını çok dikkatli bir şekilde okuman ve fark ettiğin hataları düzeltmen gerekiyor. Düzeltme yaparken buradaki  gibi bir kontrol listesi kullanman çok işine yarayacak.  Eğer bir kontrol listesi (ısrarla bunu yapmanı öneriyoruz) kullanmazsan  şunların doğruluğunu düzgünce kontrol ettiğinden emin ol:

 • Yazım Kuralları. Tarayıcını veya bloğunun yazım denetleyicisini kullan fakat unutma ki yanlış kullanılan “homonyms” (aynı seslendirilişe sahip fakat farklı anlamı olan, eş sesli kelimeler) düzeltemeyebilir. Dil bilgisi hatalarını da kontrol edebilir.
 • Noktalama.  Her bir cümle mutlaka period (.), exclamation point (!) veya question mark (?) gibi bir noktalama işareti ile bitmeli.
 • Büyük harf kullanımı.  Her bir cümle ve bütün proper nouns (yer ve kişi adları gibi özel isimler) büyük harfle başlamalı.
 • Cümle uzunluğu. Sentence fragments (cümle düşüklüğü) ve run-on sentences (bağlaçsız birleşik cümleler) gibi durumları yakalamanın en kolay yolu çok uzun veya çok kısa görünen cümlelere yakından bakmaktır.
 • Dil Bilgisi. Tüm cümleler dil bilgisi kurallarına göre mi kurulmuş? Bütün verbs (fiiller) ve subjects (özneler) (ör. the dog barks fakat the dogs bark) ve verbs tenses (fiil zamanları) uyumlu olması gerekir.

Unutma ki bir blog yazısı yayınlandıktan sonra bile kolayca düzenlenebilir. Sen veya okuyucularından biri bir hata fark ederse veya değiştirmenin daha uygun olacağını düşündüğün bir cümle varsa yazını düzenleyebilirsin.

Düzeltme ve düzenleme ne yazdığını daha iyi anlamanı sağlar. Belli bir kelimeyi her yazdığında, yanlış yazmaya devam ettiğini fark edebilirsin. Artık hangi alanlar üzerine çalışman gerektiğini biliyorsun!

3. Writing promts, yönlendiriciler kullan.

Yazmayı ne kadar sevdiğin veya ne kadar yaratıcı olduğun önemli değil, bir gün boş bir sayfaya bakacaksın ve yazamayacaksın. Buna “writer’s block” (tıkanma, yazamama) denir ve bir noktada veya farklı bir zamanda herkese olur. Sana bu olduğunda yazmaktan vazgeçme – yazmaya başlaması için zihninin ihtiyacı olan kıvılcımı sağlamak için writing prompts kullan.

Writing prompts yani yazma yönlendiricileri, seni düşünmeye ve yazmaya sevk eden fikirler veya başlatıcılar, teşvik edicilerdir. Yazma yönlendiriciler ile İngilizce writing nasıl geliştirilir yakından bakalım.

Yazacak bir şey bulamadığında, aklına gelmediğinde sana yardım edeceklerdir. Genel olarak yazıların için de faydalıdır. Yazma yönlendiricileri, seni yeni bir konu hakkında yazmaya zorlayabilir bu da başka türlü kullanmayacağın yeni kelime ve ifadeleri kullanmaya seni itecek.

İşte, düşünmeni ve yazmanı sağlayacak birkaç basit yönlendirici:

 • Bir milyon doların olsaydı ne yapardın?

Bu yönlendirici conditional sentences ( hayali durumlardan bahsettiğin ve genelde “if” ile başlayan koşul cümleleri) konusu ile ilgili alıştırma yapmanı sağlayacak. İpucu: “If I had a million dollars, I would…” (Bir milyon dolarım olsaydı…) gibi bir cümleyle başlayabilirsin.

 • Yağmurlu bir günde şemsiyeni çalan birine mektup yaz.

Bu yönlendirici formal letter (resmi mektup) aynı zamanda sarcasm (iğneleme, kinaye) nasıl yazılır, bunun üzerine alıştırma yapmanı sağlar.  Sarcasm (kinaye), aslında söylediğin bir şeyin tam tersini kastetmektir. Örneğin, şöyle yazmak çok kinayeli (iğneleyici) olurdu:  “I love getting rained on after a hard day of work.”  “Zorlu bir iş gününün ardından yağmurda ıslanmayı seviyorum.”  Çünkü ıslanmayı sevmediğin gayet açık.

 • “The happiest day of my life was…” (Hayatımdaki en mutlu günü…) gibi bir ifadeyle yazına başla.

BU yönlendirici past tense kullanmana ve günlük bir dil ile İngilizce yazmana yardım edecek.  (Bir arkadaşına e-posta yazıyormuşsun gibi düşün.)

Burada yazma yönlendiricileri bulabileceğin tonlarca site var, yönlendiriciler ile dolu büyük bir koleksiyona sahip bir başka site de burada ya da bloğun için seçtiğin konu ile ilgili çevrimiçi yönlendiriciler arayabilirsin.

4. Pek çok farklı şey dene.

Bloğun senin oyun bahçen; ne istersen burada yapabilirsin. Yani, yazma ve blog tarzın ile ilgili pek çok deneme yapabilirsin. Yazmayı deneyebileceğin pek çok türden yazı vardır. Numaralandırılmış bir liste (“en iyi 5 ….”), konuşmaların olduğu bir hikaye, bir ürünün incelemesi veya okuduğun bir kitap, bir şiir, bir hikaye … kısaca her şey hakkında yazabilirsin.

Tarzını değiştirmek iki şekilde sana yardımcı olur: (1) yaratıcılığını canlı tutmana yardım eder (tekrardan daha hızlı yaratıcılığı öldüren bir şey yok) (2) yeni yeni bir şey denemek adına kendi sınırlarını zorlarsın.

Bloğu bir fitness salonu ve yeteneklerini de kasların gibi düşün. Farklı türden blog yazıları, farklı yazma yeteneklerinin güçlenmesini sağlar. Örneğin bir diyalog yazmak, noktalama işaretlerini öğrenmene yardım edebilir (mesela nokta, tırnak işaretinden önce mi sonra mı gelmeli?) ayrıca günlük İngilizceyi ve argo ifadeleri de öğrenebilirsin (mesela konuşurken “I have to” mu yoksa “I gotta” mı diyeceksin?)

Daha fazla resmi türde yazma becerileri pratiği için İngilizce bir filmin veya kitabın incelemesini yazabilirsin.  Bu filmi veya kitabı daha iyi anlamana ve aklında tutmana yardımcı olacak.

İngilizce writing nasıl geliştirilir soruna güzel bir cevap: ne kadar farklı türlerde yazılar ve yazma stilleri denersen yazma becerilerin o kadar çok gelişecek.

5. Sohbetler başlat.

Diğer bloglara daha önceden yorum yazmış olabilirsin. Şimdi bloğunu bir sohbet ortamına çevirme zamanı da. Daha önce bahsettiğimiz gibi faydalı geri bildirimler ve düzeltmeler adına yazdıklarına cevap vermeleri için insanları her zaman teşvik etmelisin. Bloğun kendi sohbetlerin içinde bir yer olabilir hatta olmalıdır da.

Okuyucular için bir soru ile bloğunu bitirmeyi dene. Daha sonra bir yorum aldığında cevap vermeyi de asla unutma. Çok geçmeden İngilizce sohbet edebilme becerilerini ve yazma becerilerini pratik yapıyor olacaksın.

Yorumlardaki sohbetlere katılmak, yazılı ve sözlü konuşulan İngilizce arasındaki farkı ve benzerlikleri daha iyi kavramanı sağlayacak. Örneğin,  normalde konuştuğumuza göre pek çok insan çevrimiçi yazarken daha kısa yazar ve kelimelerin kısaltmalarını tercih eder.  Çünkü yazmak daha fazla zaman alır ve mümkün olabildiğince çok zamandan kısmayı severiz. Başka ne tür kıyaslamalar yapabilirsin?

6. Geriye dön ve tekrar yaz.

Birkaç ay yazmaya düzenli olarak yazmaya devam ettikten sonra daha önceki yazdıklarına dön. Şimdi daha farklı mı görünüyorlar? Ne kadar çok zaman geçerse yazman o kadar çok iyi olacak… ve eski yazdıkların o kadar kötü gelecek.

Aylarca blog yazdıktan sonra, iki haftada bir eski yazdıklarından birini seç ve yeni öğrendiğin becerilerin ile yeniden yaz.

Eski blog yazılarını yeniden yazmak zamanla ne kadar öğrendiğini sana gösterecek. Ayrıca kendi hatalarını düzeltme şansı da verecek. Birine öğretmek, öğrenmenin en iyi yollarından biridir (senden birkaç hafta geride olsa bile).

 

Şimdilik bizim bloğumuzu okumayı bırak ve kendi bloğunu bir an önce oluştur. Hatta İngilizce writing nasıl geliştirilir, kendi deneyimlerini bloğunda paylaş. Bizimle Twitter’da (@FluentUEnglish) veya Facebook’ta (FluentU English) paylaşabilirsin – yazdıklarını görmekten büyük mutluluk duyacağız.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close