ingilizce-videolar

İngilizce Videolar ile Eğlenmek, Bilgi ve İlham Almak için 10 Seçenek

Pijamalarını giymiş dinlenirken online video izlemeye başlar mısın?

… birden iki saatin geçtiğini fark ettin mi?

Video izlemek bağımlılık yapabilir fakat onları İngilizce öğrenmene yardım etmesi için kullanabilirsin.

Zamanla İngilizce videolar izlemek kelime bilgini, dinlediklerini anlamanı, argo kullanımını ve daha fazlasını geliştirecek.

Fakat İngilizce öğrenmek veya geliştirmek için videolar nasıl kullanılır ve nereden başlamalı?

Burada sana göstermek istediğim tam da bu. İngilizce öğrenmek için video kullanmanın faydaları ile başlayalım.

Videolarla İngilizce Öğrenmenin Faydaları

İngilizce Videolar Yoğun Pratik – Dil Banyosu Kaynağı

İngilizce videolar, izleme esnasında bütün dikkatini kendi üzerine çeker ve bazen seni başka dünyalara götürür. Bu çok önemli çünkü o anda ekrandan gelen seslere ve düşüncelere tam olarak odaklanırsın.

Bir başka ifadeyle, yoğun bir pratik sunar, tam anlamıyla dil banyosu (immersion – birçok yönden dile maruz kalma yöntemi, yoğun pratik) yaparsın. Bu da dil öğrenen biri olarak ulaşmak istediğimiz şey – özellikle günlük aktivitelerimiz arasında kendi kendimize İngilizceye yoğunlaşmamız zorsa çok daha önemli hale geliyor.

Neredeyse Sınırsız İçerik Sunuluyor

İnternet ile ilgili güzel olan şeylerden biri de inanılmaz derecede büyük olması. O kadar büyük ki hiçbir insan İnternet sayesinde bu kadar çok şey öğrenebileceğini hayal dahi edemez çünkü ucu bucağı yok.

Bununla birlikte yoğun pratiği mümkün hale getiren neredeyse sınırsız sayıda İngilizce video içeriği var. Bu içeriğin tümü, FluentU‘daki İngilizce videolar da dahil olmak üzere farklı web siteleri aracılığıyla bulunabilir.

Her Şey için Bir İngilizce Video Var

Hepimizin farklı ilgi alanları var ve pek çok insan İnternet’te videolar aracılığıyla paylaşmakta. Bundan dolayı her şey için video bulmak mümkün. Bundan faydalanmalısın çünkü ilgilendiğin bir şey ile ilgili videolar izleyerek İngilizceyi daha hızlı öğrenebilirsin.

İngilizce Videolar Dil Öğrenirken Nasıl Kullanılır?

Videolarda Duyduğun Kelimeleri Yaz

Evet, bunu dene: İngilizce videoyu izlemeden önce kağıt ve kalem al. Konuşmacı anlatmaya devam ederken anlayabildiğin kaç tane kelime yazabiliyorsun bak.

Bu oyun zor fakat yazma ve dinlemedeki gelişimini de çok çabuk göreceksin. Bu etkinliği geliştirmek için kelimeleri yazdıktan sonra onları yüksek sesle okumayı da deneyebilirsin.

FluentU’da İngilizce Videolar İzle

FluentU, film fragmanları, müzik videoları, haberler ve ilham verici konuşmalar gibi gerçek dünyadan videoları alıp online yoğun pratik imkanı sunan bir platformdur ve bunları sana özel dil derslerine dönüştürür.

Videolar zorluk seviyesine (yeni başlayanlardan ana dil seviyesine kadar), konulara (sanat, eğlence ve yaşam tarzı gibi) ve türlere (video blog, haberler, şovlar gibi) göre düzenlenmiştir. Bu sayede ilgi alanına ve seviyene uygun mükemmel şeyleri kolayca arayıp bulabilirsin.

Her bir kelime, bağlam içerisindeki anlamı, resmi, ses kaydı ve birden fazla örnek cümleleri ile birlikte sunuluyor. Site genelindeki diğer videolarda nasıl kullanıldığını görmek için bir kelimenin üzerine tıklayabilirsin. (YouTube’da iyi videolar bulmak için saatlerce arama yapmaya veda et!

Fakat sadece bu kadar değil. Ayrıca FluentU, gerçek dünyadan videoları alıp dil öğrenme derslerine dönüştürdüğü benzersiz bir “Öğrenme Modu”na da sahip. “Öğrenme Modu”, daha önce öğrendiklerine göre sorular sorar, bu da senin daha başarılı olmanı sağlar. FluentU, gerçek hayattan videolar ile eğlenerek İngilizce öğrenmek için harika bir yol. Dilersen iOS ve Android cihazlarında da FluentU mobil uygulamasını kullanabilirsin.

Önemli Olan Bilgileri Öğren

Her zaman izlediğin videolarda bilmen gereken kelime ve ifadeler ile karşılaşacaksın. Bu kelimeler söylendiğinde ne yapacağına dair bir stratejin olmalı. Harika bir araç ise kalem ve kağıda sahip olmak ve anlamadığın kelimeleri not etmek.

Ancak sadece cümlenin anlamını karıştıran kelimeler yaz çünkü her yeni kelimeyi not etmek yardımcı olmaz. Kelimeyi bilmesen dahi bir kişinin söylediğini anlıyorsan not etmek için endişelenmene gerek yok. Cümleyi anlamanı zorlaştıranlar üzerine odaklan ve öğrenmen gereke en faydalı kelimeleri çabucak bulacaksın.

Eşsiz Bir Kaynak TED Talk

TED konuşmalarından bazıları aşağıda. Özellikle bu İngilizce videolar çok faydalı çünkü konuşan bir kişiye odaklanırlar. Çok faydalı olabileceğinden ileride kullanmak üzere bu videoları tavsiye ediyorum.

TED konuşmalarının başka faydaları da var. Örneğin, her videonun altında video ile ilgili kullanıcıların yaptığı tartışmalar da var. Bu yüzden izledikten sonra yazmanı ve okumanı da pratik yapabilirsin. Bununla birlikte TED konuşmalarının etkileşimli tam metinlerine de erişebilirsin.

Bu inanılmaz çünkü yazılı olarak her şey yanında olacak. Daha iyisi de konuşmacının ne söylediğini tam olarak anlayabilmek için videonun Türkçeye çevrilmesini de seçebilirsin. Alt yazılarda pek çok farklı dil sunuluyor. Konuşmacı konuşurken okuyabilmek için İngilizce alt yazıları dahi seçebilirsin.

İngilizce Videolar ile Bilgilen, Eğlen ve İlham Al! İzlemen Gereken 10 Video

Faydalı, eğlendirici ve ilham verici bulduğum 10 videodan oluşan listeme artık sıra geldi. Bunlar başlaman için birer tavsiyedir; gerçekten eğlenebileceğin içerikler bulmak sana bağlı.

İngilizce Öğrenme Videoları

1.  “Just Forget It! The Secret of Learning New Words” Luca Lampariello

Luca Lampariello bir poliglot yani pek çok dil konuşabilen biri. Bu yüzden dil öğrenimi konusunda pek çok tecrübesi var. Bu İngilizce videoda yeni kelimeleri akılda tutma yöntemlerini anlatıyor. Beyinin yeni kelimeleri nasıl öğrendiğine ve konuşmalarda bunları nasıl kullandığına dair konuşarak bu konuya derinlemesine dalıyor.

Bu süreç, sandığımızdan daha zor ve bunu açıklama noktasında harika bir iş çıkarıyor. Luca, İtalyan olmasına rağmen İngilizce aksanı gayet anlaşılabilir bu yüzden çok fazla sorun yaşamayacaksın.

2. “Learn English – 4 Ways to Understand What You Hear” JamesESL

Duyduğunu anlamak, dil öğrenmek için kesinlikle gerekli fakat bazen üstesinden gelmesi zor bir görevmiş gibi gelebilir. JamesESL’in bu İngilizce eğitici videosunda daha iyi dinleme üzerine ipuçlarından bahsediyor.

Düşünmek yerine dinlememiz gerektiğini ifade ediyor çünkü her zaman birinin ne dediğini düşünürsen söylediklerinin geri kalanını kaçırırsın.

3. “Tips to Learn and Remember a New English Vocabulary Daily” Niharika ile LetsTalk Podcast

Önemli şeyleri düzenlemek için listeler harika bir yol olabilir. Bir yapı oluştururlar ve gözde canlandırmayı daha kolay hale getirirler. Niharika, İngilizce yeni kelimeleri öğrenmek için ipucu listesi vererek harika bir iş çıkarıyor.

Daha önemlisi İngilizce yeni kelimeler öğrenme ile ilgili her gün ipuçları veriyor bu da İngilizcede akıcı olmak adına çok önemli.

4. “Basic English Grammar – Noun, Verb, Adjective, Adverb”  EnglishLessons4U

İngilizce ders videoları arasından sana çok yardımcı olacaklardan biri. Dilin, isimler, fiiller, sıfatlar ve zamirler olmak üzere pek çok önemli yapı taşı var. Bunlar İngilizcenin de temel yapı taşları bu yüzden bunları çok iyi bilmelisin.

Bir cümle içerisinde her birinin anlamını ve farklı kullanım şekillerini açıklayarak iyi bir iş çıkarıyor. Çok önemli olmalarından dolayı isimleri, fiilleri, sıfatları ve zarfları tekrar etmek için ileride bu videoya tekrar bakmanı tavsiye ederim.

Komik İngilizce Videolar

Yukarıdaki İngilizce öğrenme videoları oldukça bilgilendirici fakat bazen biraz sıkıcı olabilirler bu yüzden ilgini canlı tutmak için komik İngilizce videolar bulman gerekli. İngilizce öğrenmeyi eğlenceli bir hale getir aksi takdirde yapılacaklar listende giderek alt sıralara düşecektir.

Aşağıda eğlenceli bulduğum bazı videolar var ve sanırım senin de eğlenceli bulacağını düşünüyorum.

5. “American Polyglot Practicing 20 Languages” Tim Doner

Tim Doner, 20 dil konuştuğu bu videoda dil öğrenmeye olan tutkusunu gösteriyor.! Öğrenme ve pek çok farklı dilleri kullanabilme yeteneği gerçekten inanılmaz.

Bu diller arasına Fransızca, Almanca, Türkçe, Swahili ve hatta Ojibwe (bir Yerli Amerikan dili) sayılabilir. Bu video beni eğlendirdi çünkü kısa bir süre içerisinde Tim’in çok fazla dili kullanmasını etkileyici buldum.

6. “Beatbox Brilliance” Tom Thumb

Tüm zamanların en çok izlenen TED konuşmalarından birinde Avusturyalı Tom Thumb para için neler yaptığından bahsediyor: ağzıyla değişik sesler çıkarıyor.

Bu komik İngilizce videoda asla sıkıcı bir an yok çünkü Tom Avusturyalı, çıkardığı harika ve ilginç sesler arasında enteresan bir aksan duyacaksın.

7. “The Art of Misdirection” Apollo Robbins

Apollo Robbins, baştan itibaren dikkatini üzerine çekiyor ve aklını başından öyle bir alıyor ki videoyu tekrar tekrar izlemek isteyeceksin.

İngilizce öğrenenler için bu videoda özellikle sevdiğim şey, Robbins normal bir sohbette konuşmanı yavaştan hızlıya doğru değiştirdiğin gibi konuşuyor, bu da gerçek dünyaya hazırlanman için harika bir pratik imkanı.

İlham Veren İngilizce Videolar

Nihayetinde ilham veren videolar eğlendiricidir fakat bizi farklı bir şekilde eğlendirirler. Onlar bizi etkiler ve bize bir hikaye anlatırlar veya daha fazla başarılı olmamız için bizi motive ederler. Fakat sonuç olarak her ne olursa olsun bir işi bitirmek için bize ilham verirler.

8. “Why You Will Fail to Have a Great Career” Larry Smith

Hepimizin yapmaktan hoşlandığı şeyler vardır fakat bazılarımız sevdiğimiz ve tutkunu olduğumuz şeyleri bulur. Larry Smith bu konu hakkında konuşuyor ve tutkunu bulmanın ve onun peşinden gitmenin önemimi güzel bir şekilde açıklıyor.

Kelimelerin bazıları bir parça ileri düzey bu yüzden izlemeden önce eline kağıt kalem almanı tavsiye ederim.

9. “3 Ways to Speak English” Jamila Lyiscott

Bu videoyu izlemeden önce seni uyarmalıyım, konuşmanın anlaşılması oldukça zor bu yüzden videoyu durdurup geri dönüp bu kısımları tekrar izlemekten korkma!

Native speaker biri olarak Ben bile Jamila’nın söylediği bazı şeyleri yakalamak için geri almak zorunda kalıyorum fakat sorun yok. Asla anlamayacağın bir şey yerine gerçekten bir şeyler öğrenebileceğin bu videoyu kullan çünkü söz veriyorum anlayacaksın.

10. “The Art of Asking” Amanda Palmer

Başkalarıyla bağlantılar kurmak çok önemli. Amanda bundan bahsediyor aynı zamanda sokakta bir insan heykel olarak kariyerinde binlerce yeni insanla tanışma deneyimlerini de anlatıyor.

Sonunda bir müzisyen olarak kariyerine veda etti. Bu başarılı olduğu ve artık sokaklarda çalışmak zorunda olmadığı anlamına geliyor fakat bir sokak sanatçısı olarak geçirdiği günlerinden ilhamlar aldı ve neler öğrendiğini paylaşıyor.

İngilizce öğrenmenin pek çok yolu var ve videolar sadece bunlardan biri fakat İngilizcenin çabucak gelişmesine yardımcı olmak içi gerçekten işe yarar.

Tek bir oturuşta, İngilizce videolar ile dinleme, okuma, yazma ve konuşma pratiği yapabilirsin.  İlgini çekecek bir video bul ve eğlen! Eğer her şey yolunda giderse tahmin ettiğinden daha çabuk bir şekilde akıcı bir İngilizceye sahip olabilirsin.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close