ingilizce-telaffuz

İngilizce Telaffuz ve Önemi: Anlaşılır Bir Şekilde Konuşmanın ve Sık Yapılan Hatalardan Kaçınmanın Yolu

Kolombiyalı İngilizce öğrencim “I am so worried,” dedi.

“My doctor is traveling abroad and I haven’t heard from her in two days!”

Vay canına, doktorunu gerçekten çok seviyor olmalı, diye düşündüm.

Ne de olsa bu çoğu kişinin endişeleneceği bir şey değildi!

Burada onun yapmış olduğu hayatı görebiliyor musun?

Bu hatayı anlamam dersin sonunu bulmuştu. Kızın defterinde onun kızının (daughter) seyahat ettiği yazıyordu.

Onun hikayesi ve korkusu böylece çok daha mantıklı hale gelmişti!

Hemen sınıfı “doctor” ve “daughter” sözcüklerinin telaffuzu arasındaki fark için pratik yapmaya davet ettim.

Sınıfımdaki öğrenciler o gün pek çok İngilizce dil öğrencisinin zor yoldan öğrendiği dersi öğrenmiş oldu. Eğer insanların seni anlamalarını ve yanlış anlaşılmalardan kaçınmayı istiyorsan İngilizce telaffuz son derece önemlidir.

İngilizce telaffuz hiçbir zaman hafife alınmamalıdır, dolayısıyla aşağıda İngilizce telaffuzun en önemli yönleri, sıkça karşılaşılan telaffuz hataları ve genel telaffuz becerilerini geliştirmek için kaynaklardan oluşan bir rehber bulacaksın.

Ve eğer merak ettiysen, öğrencimin kızı o gün onu aradı ve sapasağlamdı!

İngilizce Telaffuzun Önemi Nedir? Yanlış Anlaşılmalardan Kaçınma Rehberi

Yukarıdaki hikayeden de göreceğin üzere, İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar sözcükleri yanlış telaffuz ettikleri zaman kolaylıkla yanlış anlaşılabilirler.

Dahası, tıpkı öğrencimin yaptığı hata gibi sadece bir sözcük hatalı telaffuz edildiği zaman birçok kişi seni anladıklarını düşünür ve bu nedenle de söylediğin şeyi açmanı istemezler. Bu da bazı son derece kafa karıştırıcı yanlış anlaşılmalarla sonuçlanabilir!

İşte bu nedenle, yeni İngilizce konuşan arkadaşlarınla, profesyonel kişilerle, garson ya da berber gibi kişiler ve diğerleriyle iyi ilişkiler kurabilmek için sıkça rastlanan telaffuz hatalarını (aşağıda göreceksin) belirlemek ve düzeltmek önemlidir.

Ama öncelikle, birçok kişinin unutmakta olduğu ama İngilizce telaffuzun önemli unsurlarından olan iki şey var.

İngilizce Telaffuzun Bu İki Önemli Unsurunu Unutma

Sözcük Vurgusu

Dilbilimi açısından düşünüldüğü zaman sözcük vurgusu temelinde bir sözcük içerisinde en çok vurgulanan heceyi ifade eder.

İspanyolca gibi bazı dillerde vurgu için aksan işaretleri kullanılır ama İngilizcede böyle bir kolaylık yoktur. Vurgunun nereye koyulduğuna bağlı olarak bir sözcüğün anlamının tamamen değişebilmesi nedeniyle vurgu son derece önemlidir.

Buradaki örneklerde heceleri kısa çizgi ile ayıracak ve vurguyu koyu renkle göstereceğim.

İki hecesi olan “contest” sözcüğünü ele alalım: con-test.

Burada vurguyu ya ilk ya da ikinci heceye koyabilirsin, bu da şu şekilde olabilir:

/con-test/

/con-test/

Vurgusu ilk hecede olan sözcük, “yarışma” anlamına gelen bir isimdir. Vurgusu ikinci hecede olan sözcük, “karşı çıkmak” anlamına gelen bir fiildir. Burada vurgunun sadece sözcüğün anlamını değil aynı zamanda sözcük türünü (isim ve fiil) de değiştirdiğine dikkat et.

Her iki sözcüğün yan yana karşılaştırmasını, online İngilizce telaffuz sözlüğü Forvo üzerindeki bu ses dosyasını dinleyerek yapabilirsin.

Şimdi başka bir örneğe bakalım.

“Present” sözcüğü de iki hecelidir ve vermek istediğin anlama göre farklı şekillerde vurgulanabilir.

/pres-ent/ (telaffuzunu dinle)

/pre-sent/ (telaffuzunu dinle)

İlk örnek, “hediye” anlamına gelen bir isimdir. İkincisi ise “takdim etmek” anlamına gelen bir fiildir.

Adından da anlayacağın üzere Word Stress, doğru sözcük vurgusu ile telaffuz alıştırması yapmak için harika bir kaynaktır. Bu site sözcükleri hecelerine ayırıyor ve kullanıcılar hangilerinin vurgulu olduğunu görmek için bunların üzerlerine tıklıyor.

Doğru olarak tahmin ettiğin sözcük sayısını tutuyorlar, böylece alıştırma yaparken ilerlemeni de görebiliyorsun. Ayrıca bir sözcüğün türünü, tanımını, vurgusunu ve Uluslararası Fonetik Alfabe (IPA) sembollerini görebilmek için ona tıklayabiliyorsun.

Tonlama

Eğer her bir cümlenin belirli bölümlerinde sesini yükseltmez ya da alçaltmazsan sesin bir robota benzer!

Tonlama, tam cümlelerle konuşurken sesinin yükselmesi ve alçalmasıdır. Yanlış tonlama bir cümlenin anlamını değiştirebilir ya da insanların kulağına tuhaf gelmesine neden olabilir. Duyguları yansıtmak ya da cümlelere nüans katmak için önemlidir.

Örneğin, şu cümleyi düşün: “Why are you home so late?”

Eşine bu basit soruyu sorduğunu hayal et, gerçekten de eve neden geciktiğini merak ediyorsun. Bu soruyu meraklı bir ton ile birkaç kez tekrarla. Belki de cümlenin sonunda hafifçe düşen bir tonlama kullanıyorsun.

Şimdi de bunu öfkeli bir tonla söylediğini, eşinin o saate kadar dışarıda senin hoşlanmayacağın bir şey yapmış olduğunu düşündüğünü hayal et. Suçlayan bir ton kullanıldığında, sesinin perdesi hızla yükselir ve alçalır.

Eğer söylediklerinin kulağa doğal gelmesini ve dinleyicilerin ilgisini kurduğun cümlelerde tutmayı istiyorsan İngilizce tonlamayı bilmek önemlidir. Burada İngilizceyi anadili olarak konuşan kişilerin tonlamayı nasıl yaptıkları hakkında detaylı bir rehber bulabilirsin.

Mükemmel İngilizce Telaffuz için Kaçınılması Gereken En Önemli Hatalar

Hata 1. Eşseslileri Aynı Şekilde Telaffuz Etmek

Eşsesliler, tamamen aynı şekilde yazılan ama farklı anlamlara gelen sözcüklerdir.

Örneğin, “read” sözcüğü hem geçmiş hem de geniş zamanda aynı şekilde yazılır:

I read a chapter from “Harry Potter” every night.

I read the textbook assignment before this morning’s class.

Ama bu ikisi, geniş zaman telaffuzunda uzun “i” sesi (“reed” gibi) ve geçmiş zaman telaffuzunda kısa “e” sesi (”red” gibi) ile oldukça farklı telaffuz edilmektedir. Forvo üzerinde “read” sözcüğünün geniş ve geçmiş zaman telaffuzlarının yan yana karşılaştırıldığı harika ses kayıtları bulunmaktadır.

Bu hatadan kaçınabilmek için, dil öğrencilerinin bazı en sık kullanılan eşseslileri bilmeleri gerekir. Michigan Üniversitesi sıkça kullanılan eşseslilerden oluşan harika bir liste ve bunların telaffuzlarını sunmaktadır.

Hata 2. Her Ünlü Harfi Sadece Bir Şekilde Telaffuz Etmek

Sadece bir harfin birçok farklı sese sahip olmasıyla İngilizce ünlüler oldukça karmaşıktır.

Örneğin, “o” ünlüsünün üç farklı sesi vardır ve bunu söylerken ünlü kombinasyonlarını da saymıyoruz!

Aşağıdaki bağlantıları kullanarak takip eden sözcükleri dinle:

dove

lose

wolf

Her bir “o” harfinin nasıl farklı telaffuz edildiğini fark ettin mi?

Dil öğrencilerinin İngilizce ünlülerin alabileceği her sesi çalışmak için zaman ayırmaları önemlidir. Tüm İngilizce ünlü sesler için ayrıntılı bir rehber için bu makaleye bir göz at.

Hata 3. “Th” Sesini Sadece Bir Şekilde Telaffuz Etmek

İşte yukarıdakine benzer başka bir hata. İngilizcede “th” sesinin birbirinden farklı iki telaffuzu vardır ve İngilizce dil öğrencileri bunu sıklıkla unutur.

“Th” ya titreşimli okunur (ses telinin titreşimi ile) ya da titreşimsizdir (ses telinin titreşimi olmaz). İşte gerçekte nasıl telaffuz edildiğinin örnekleri:

“than” sözcüğündeki titreşimli “th”

“path” sözcüğündeki titreşimsiz “th”

Aradaki farklı görebilmenin en kolay yolu, parmaklarını gırtlağına koymak ve titreşimleri hissetmeye çalışmaktır.

California Berkeley Üniversitesinden bu sayfada titreşimli “th” sesinin kullanıldığı bir sözcük listesini görebilir ve duyabilirsin. Ayrıca, burada da titreşimsiz “th” sesine örnekler bulabilirsin.

Hata 4. Okunmayan Harflerin Telaffuzu

Telaffuzun her zaman bir sözcükteki harflerden ibaret olmadığını unutma. Sıklıkla belirli İngilizce sözcükler telaffuz edilmez.

Takip eden cümlelerde “used” sözcüğünün kullanımını göz önünde bulundur:

I used the last of the shampoo.

I used to hate broccoli.

Birinci cümlede olduğu gibi tek başına olduğunda “used” içerisindeki “d” harfi telaffuz edilir. Bununla birlikte, “used to” öbeğinin bir parçası olduğunda son “d” sesi düşer.

Ah! Kafa karıştırıcı, değil mi? İşte İngilizcedeki bazı sık kullanılan okunmayan harfleri öğrenmene yardımcı olacak bir video.

İnternette İngilizce Telaffuz Alıştırması için En İyi Kaynaklar

İngilizce telaffuz alıştırması için kullanabileceğin çok sayıda farklı online kaynak bulunmaktadır ve aşağıda bunlardan beşini tanıtacağız.

BBC Learning English

ingilizce-telaffuzun-onemi

Görerek ya da işiterek öğrenmeyi tercih edenler için bu sitede yer alan videolar İngiliz telaffuzunu öğrenmenin harika bir yoludur.

“Tim’s Pronunciation Workshop” adlı ve çeşitli telaffuz konularını ele alan ve ayrıca videoların deşifrelerini de içeren dizi ile başlayabilirsin.

Bu faydalı alıştırma videoları arasında İngilizce “h” telaffuzu ve “the” sözcüğünün iki farklı telaffuzu gibi alıştırma videoları yer alıyor.

Telaffuz dersleri eğlenceli bir şekilde işleniyor ve her zaman karşına çıkacak günlük dile uygun olarak hazırlanıyor.

Sitenin alt kısmında İngilizce seslerin telaffuzu ile ilgili videolu talimatlar da bulabilirsin.

FluentU

ingilizce-telaffuzun-onemi

FluentU, İngilizce telaffuzu doğrudan anadilini konuşanlardan öğrenmek için ideal bir araç—uçak bileti almana gerek yok! FluentU, kişiselleştirilmiş İngilizce derslerine dönüştürülmüş film fragmanları, haber bültenleri, YouTube klipleri, ilham verici konuşmalar, vb. özgün İngilizce video ve ses kayıtları sunuyor.

Her bir videoda interaktif altyazılar yer alıyor. İmleci herhangi bir sözcüğün üzerine getirdiğin zaman FluentU otomatik olarak videoyu duraklatır ve o sözcüğün telaffuzunu ve tanımını görüntüler. FluentU aynı zamanda farklı insanların bu sözcüğü telaffuzunu dinleyebilmen için sana bu sözcüğün içinde geçtiği diğer videoları da gösterir.

FluentU aynı zamanda multimedya kelime kartları ve testler de sunarak sesli telaffuzların yanı sıra sözcük bilgini de tekrarlamanı sağlar.

İngilizceyi anadilini konuşanların gerçekte kullandığı gibi özümserken yeni sözcükleri nasıl okuyacağın ve kullanacağını öğreneceksin. Ayrıca, bu videolar anadili İngilizce olanlar tarafından hazırlandığı için doğal İngilizce sözcük vurgusu ve tonlama kalıplarına aşina olacaksın. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

Videolar tür ve dil seviyesine göre düzenlenmiştir, böylece sana göre bir şey bulmak her zaman çok kolay. FluentU deneme süresi ile video kitaplığının tamamını ücretsiz görebilirsin.

Cambridge Dictionary

ingilizce-telaffuz

Hem İngiliz hem de Amerikan İngilizcesi çalışmak için Cambridge Dictionary gibi bu iki aksanın yan yana karşılaştırmalarını içeren bir telaffuz sözlüğü kullanabilirsin.

Bu sitenin bir diğer özelliği ise sana zorluk yaşatan sözcüklerin telaffuzlarını kaydetmene ve bunlara çalışmana imkan tanıyan sözcük listeleri ve testler oluşturmana imkan tanıması.

ManyThings.org

ingilizce-telaffuz

İngilizce telaffuz alıştırması yapmanın bir diğer harika yolu ise minimal çiftleri (aralarında tek bir ses farkı olan sözcükler) ManyThings.org sitesi üzerinde çalışmaktır. Minimal çiftlere odaklanmak, İngilizce kulağını geliştirmene ve kendi kötü telaffuz alışkanlıklarını yakalamana imkan tanır.

Çok sayıdaki minimal çiftler arasından seçimini yapabilir ve sonunda kendini test etmeden önce sesli telaffuzlarını dinleyebilirsin.

Bu sitede işleyebileceğin 24 farklı minimal çift dersi bulunuyor, yani alıştırma seçeneklerin yakın zamanda tükenmeyecek!

Memrise üzerinde Fonetik Alfabe Kursu

ingilizce-telaffuz

Fonetik notasyon yazımında sıkça kullanıldıkları için Uluslararası Fonetik Alfabe sembollerini öğrenmek iyi bir fikir olacaktır. IPA sembollerini biliyorsan bir sözcüğün telaffuzunu sadece sözlüğe bakarak ve IPA yazımını okuyarak görebilirsin.

IPA sembollerini, ezber üzerine odaklanan bir dil öğrenme sitesi olan Memrise üzerindeki egzersizlerle çalışabilirsin.

IPA’yı 14 derse ayırıyorlar. IPA bilgilerini ses kayıtları, yazma egzersizleri ve sözcüklerden fonetik formlar seçme gibi yöntemlerle test etme şansına sahip olacaksın.

 

Umarız, İngilizce telaffuz çalışmanın önemini anlamışsındır ve bu önemli (/im-por-tant/) İngilizce beceriyi edinmek için zaman ve enerjini adamaya hazırsındır!


Camille Turner, deneyimli bağımsız yazar ve bir ESL öğretmenidir.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close