internet-memeleri

İngilizce Sözcük Öğrenme Yöntemi Olarak 21 Popüler İnternet Meme’si

İnternette çok mu zaman geçiriyorsun?

O zaman artık aynı resimleri tekrar tekrar görmeye başlamışsındır.

İnternete hoş geldin! İnternet meme’lerini keşfettin.

Bu tekrarlayan resimlerin çoğunun üzerinde yazılar bulunur.

Bazıları anlamlı ve bazıları da tamamen saçmalıktan ibarettir.

İşte bugün burada internet meme’lerinden ve bunların İngilizce sözcük öğrenme amacıyla kullanabileceğin harika birer araç olabileceklerinden bahsedeceğiz.

İnternet meme’leri ile İngilizce pratik yapmak aslında popüler kültür ile öğrenmenin bir diğer yoludur!

Bu da İngilizce konuşulan ülkelerin hem dilini hem de kültürlerini öğreneceğin anlamına gelir.

İnternet Meme’i Nedir?

Bir meme (“miim” şeklinde telaffuz edilir), insanların internet üzerinde paylaştıkları bir resim, bir video ya da metindir. İnternet meme’leri paylaşıldıkları her seferinde genellikle farklıdır. Resim aynı kalır ama metin, farklı bir fikri ya da durumu tanımlamak için değiştirilir.

Belki de Türkçe internet meme’leri görmüş olabilirsin. Onları da görmediysen en azından internetteki en meşhur olanları biliyor olabilirsin. Bunlara ne dendiğini bilmiyor olsan bile Grumpy Cat ya da troll face gibi bazı ünlü örneklerini muhtemelen tanıyabilirsin.

Bir internet meme’i neredeyse nezle gibidir: insan onu alır ve diğerleriyle paylaşır. O arkadaşlar da kendi arkadaşlarıyla paylaşır. Birden bire internetin tamamı bir kedinin suratını tanır.

Birçok kişi “meme” sözcüğünün internetten önce var olduğunun farkında bile olmayabilir. Bir kişiden diğerine taklit yoluyla geçmiş olan bir kültür parçası ya da bir fikri ifade etmek için kullanılırdı. Aslen, “taklit etmek” anlamına gelen Yunanca “mimema” sözcüğünden gelmektedir.

İnternet meme’leri de kopyalama ve taklit yoluyla yaratıldıkları için kendilerini tekrarlarlar: tekrar tekrar kullanılırlar ve bazen de birbirlerinden farkları çok azdır. Aynı sözcük ve sözlerin benzer anlamlarla ve aynı yapı içerisinde tekrar tekrar kullanıldıklarını göreceksin.

Bu da İngilizce öğrenmek için bir harikadır.

internet-memeleri

Örneğin, yukarıdaki internet meme’i her zaman bir durumun belirsizliğini ya da şüpheyi ifade eder. Bu durum değişebilir ama hissiyat her zaman aynıdır. Bir şeyin doğru ya da başka bir şeyin mi doğru olduğundan emin değildir. Bu yapı tekrarlanır ve farklı sözcükler eklenir.

İngilizce Sözcük Öğrenme Yöntemi Olarak İnternet Meme’leri

Artık bir internet meme’inin ne olduğunu anladığına göre şimdi de bunları nasıl İngilizce sözcük öğrenme yöntemi olarak kullanacağımıza bakalım.

İnternet Meme’leri ile İngilizce Sözcük Öğrenme Yolları

Sosyal medyada gördüğün internet meme’lerini gözden kaçırma. Facebook, Twitter ve Tumblr üzerinde muhtemelen çok sayıda internet meme’i göreceksin. Bloglar, makaleler ve online forumların yorum bölümlerinde nasıl kullanıldıklarına dikkat et.

İnternet meme’lerine adanmış bu Reddit sayfasını takip etmeyi dene. Reddit, dünyanın her yerinden insanların tonlarca harika internet meme’leri de dahil içerikler paylaştıkları yerdir. Peki bu web sitesinde insanları bunları nasıl kullanıyor? Araştırmaya başla!

Bu resimlerin nasıl kullanıldığını kavradıktan sonra kendi orijinal içeriğini yapabilirsin. ImgFlip ve Meme Creator gibi kendi meme’lerini kolaylıkla yapabileceğin birçok internet sitesi bulunuyor.

Eğer bir internet meme’ini anlayamazsan bunun ne anlama geldiğini ara. Meme veritabanı Know Your Meme’e bir göz at. Bu site tam bir internet meme’leri sözlüğü gibidir ve neredeyse tüm meme’leri burada bulabilirsin.

İnternet meme’lerini dikkatli kullan. Bazı meme’lerde kaba bir dil ve küfür kullanılır. Çoğu zaman ise komik olması için meme’lerde bilerek kötü bir dil veya kötü bir dilbilgisi kullanılır. Kültürün diğer parçalarında da olduğu üzere, bu saçma resimler ve sözlerden öğrenebileceğin hala birçok şey bulunuyor. Sadece, gerçek hayatta kullanmadan önce bu yeni öğrendiğin sözcüklerin ve sözlerin doğru olduğundan emin ol.

İnternet meme’lerinde mevcut sözcüklere odaklan. Bu makaleyi okumaya başladığından beri internet meme’lerinden en az bir sözcük öğrendin—yani “meme” sözcüğü! İnternet meme’lerinden öğrenebileceğin birçok farklı sözcük daha bulunuyor. İnternet meme’lerine alıştıktan sonra mevcut internet kültürünü de daha iyi anlayacaksın. Bu da günümüzde anadil olarak İngilizce konuşan kişilerle daha kolay iletişim kurmanı sağlar.

Favori internet meme’lerine odaklan. Favori meme’lerini belirledikten sonra Reddit, Know Your Meme ve Google Images içerisinde aynı meme’in diğer örneklerini arat. Bu meme’nin farklı fikirleri ifade etmek için nasıl kullanıldığını görürsün ve bu da farklı içeriklerle sözcük bilgini geliştirmene yardımcı olur.

İnternet Meme’lerinden Öğrenebileceğin Yeni İngilizce Sözcükler

1. Viral

Bir resim ya da video çok kısa sürede popüler olursa onun için “goes viral” denebilir. İnternette viral sözcüğü çok hızla yayılan ve çok ama çok fazla kişi tarafından görülen bir şeyi tanımlar.

Bir zamanların internet sansasyonu olan Koreli repçi Psy’nin Gangnam Style videosu viral bir videoydu. YouTube’da 1 milyar görüntülenme sayısına ulaşan ilk video olmuştur ve sonraki dönemde 2 milyar görüntülenmeyi de geçmiştir!

Gerçek dünyada ise viral sözcüğü virüs sözcüğünden gelmektedir. Bir virüs, bakteri kadar küçüktür ve vücudu enfekte eder. Nezlenin nedeni bir virüstür. Bir internet meme’ini nezleye benzettiğimizi hatırlıyor musun? Hem meme’ler hem de nezle viral olarak tanımlanabilir—her ikisi de bir kişiden diğerine hızla yayılabilir.

2. Brace

internet-memeleri

HBO’nun fantastik dizisi “Game of Thrones” bize şu meme metnini vermiştir: “Brace yourselves, winter is coming!”

Meme “Brace yourselves, ________is coming” sözlerini tekrarlar. “Game of Thrones” karakteri Ned Stark’ı gördüğümüz bir reklamdan alınmış bir resmi kullanır.

Peki ama brace ne anlama geliyor?

Bu meme’de kullanıldığı şekliyle “brace yourself” sözü “kendini hazırla” ya da “hazır ol!” anlamına gelir.

Bir brace, bir obje ya da yapıyı yerinde tutan bir şeydir.

Diş telleri (braces) dişleri düz tutar. Bir askı (brace ) ise yaralanmış vücut parçalarını sabit tutarak iyileşmelerini sağlamak için kullanılır.

Kendini bir şeye hazırladığın (brace) zaman, kendini olduğun yerde kalacağın, hareket etmeyeceğin ya da şaşırmayacağın bir konuma koyarsın. Dengeni korumak için ayaklarınla bir şeyden destek alabilirsin (“brace your feet against something”). Ayrıca, kendini bir işten çıkarılma gibi bir durum karşısında da hazırlayabilirsin.

3. Overly attached

internet-memeleri
Birisi sana aşırı bağlanmış (overly attached) ise her zaman senin yanında olmak ister. Bu da senin için rahatsız edici bir hal alabilir.

Overly Attached Girlfriend meme’i gözlerini fal taşı gibi açmış ve delice şeyler söyleyen bir kızdır. Başkalarına aşırı bağlanmış olan insanların bir abartısı—çok daha yoğun bir versiyonu—olması amaçlanmıştır.

Bu resim aslında bu gibi insanlarla dalga geçen bir videodan geliyor. Bu videodaki komik kız şöyle bir şeyler diyor: “I’m going to make you stay with me, and I’ll be mad if you don’t.” Eğer gerçek hayatta böyle bir şey duyarsan…koşmaya başla!

4. Troll

internet-memeleri

Köprünün altında yaşamış olan trolü belki de duymuşsundur.

Genellikle mağaralarda (ya da köprü altlarında) yaşayan ve oradan geçmek isteyenlerden para isteyen çirkin bir canavarın hikayesidir.

İnternet sayesinde bu sözcüğün anlamı da değişti. Bu günlerde, internet üzerinde saldırgan veya kırıcı yorumlar yapan kişilere trol deniyor. Bu incitici yorumlar ise sadece başkalarını çılgına çevirmek ve üzmek için yazılıyor. İnternet trolleri insanların öfkelenmelerini izlemeyi komik buluyorlar!

Trolleri anlatan internet meme’inde sırıtan bir surat kullanılıyor. İnsanlara karşı haksızlık eden ya da onları üzen herkes ve durumu tanımlamak için kullanılabilir.

Troller senin onların kötü yorumlarına olumsuz tepki verdiğini görmeyi ister. Böyle bir durumda, “I will not let him affect me. He was just trolling me” diyebilirsin. İnternette ve gerçek hayatta bir trol gibi davranmaya trollük yapma (trolling) denilebilir. Muhtemelen bu gibi kişileri dikkate almamak en iyisi olur!

5. Slender

internet-memeleri

Siyah bir takım elbise giyen uzun ve ince bir adamın çocukların peşinden gittiğini anlatan bir efsane var. Bu adamın sırtından çok sayıda uzun kol çıkar ve bunlar uzun mesafelere uzanabilir.

Kulağa korkunç geliyor, değil mi? İnternet sakinleri de öyle düşünmüştü.

Ona Slenderman adını verdiler ve hakkında birçok çizim, web sitesi ve hatta oyunlar yapıldı.

Slender sözcüğü olumsuz bir tanıma sahip değil. Slender, ince bir insan ya da dar bir şeyi tanımlar ve çoğunlukla da zarif bir görünüme sahiptir. Birisinin ince bir boynu varsan buna slender denebilir. Parmaklar da slender olabilir.

6. Creep / Creepy / Creeper

internet-memeleri

Eğer birisi sen bir şeyle meşgulken sana hissettirmeden yaklaşırsa (creeps up on) şaşırabilir ya da korkabilirsin. Birisine hissettirmeden yaklaşmak, o kişiye seni duymayacağı ya da görmeyeceği şekilde yavaşça ve dikkatlice yaklaşmak anlamına gelir.

Minecraft oyununda ise bir creeper, sana hissettirmeden yaklaşan ve patlayan yeşil bir canavardır! Yukarıdaki creeper meme’i de bu Minecraft canavarının suratıdır. Bu internet meme’i genellikle “That sure is a nice X you have there, it would be a shame if anything happened to it” kalıbını içerir. Bu küçük creeper’lar sahip olduğun her şeyi almak ya da yok etmek ister.

Gerçek hayatta birisine creep ya da creeper diyebilirsin. Bunlar bir insana söylenebilecek güzel şeyler değildir. Birisi sadece uygunsuz davranışlarda bulunuyorsa ona creep ya da creeper diye hitap etmelisin. Her iki sözcük de aynı anlama gelir ama creeper argo sözcüktür.

Ayrıca, birisi ya da bir şeyi creepy olarak tanımlayabilirsin. Bu da o kişi ya da şeyin seni ürküttüğünü ya da huzursuz ettiği anlamına gelir. Örneğin, evinde yalnızken birisinin ayak seslerini duyarsan bu ürkütücüdür.

7. Condescending

internet-memeleri

Birisi küçümseyici (condescending) davrandığı zaman senden daha fazlasını biliyormuş gibi davranır. Sana tepeden bakmaktadır. Örneğin, birisine İngilizce öğreniyor olduğunu söylersen ve o da sana “oh, you must think you know everything” diye cevap verirse seni küçümsüyordur.

Condescending Wonka, “Willy Wonka and the Chocolate Factory” adlı filmden bir resmi kullanan bir internet meme’idir ve üzerine küçümseyen sözler yazılır.

Sıklıkla küçümseyici sözlerle insanların inanç ve davranışlarıyla dalga geçer. Gerçekte olduklarından daha zeki, daha iyi ya da daha özel görünmeye çalışan insanlarla dalga geçer.

Bu mizah türü son derece alaycıdır ve Amerikan’dır (ve İngiliz).

8. Legitimate / Legit

internet-memeleri

Meşru (legitimate) şey gerçek ya da resmidir. Örneğin, polisi aramak için meşru bir nedenin olması gerekir. Bu neden gerçek olmalıdır!

Hem internette hem de gerçek dünyada legitimate sözcüğü legit şeklinde kısaltılmıştır. Bu argo sözcük oldukça sık kullanılır.

Yukarıdaki komik internet memesi de legit kullanılarak yapılmıştır. Bu meme, “Seems Legit” adı verilen oldukça yaygın bir meme’dir.

Bu meme’lerde “seems legit” metni insana sahte ya da şüpheli gelen şeylerin resimleri ile eşleştirilir. Yukarıdaki meme’de gördüğümüz iki adam kesinlikle Hollywood’da değiller. Ama arkalarındaki “Hollywood” yazısı ile onların gerçekten de Hollywood’da olduklarını düşüneceğimizi umuyorlardı. Sana da gerçek gelmiyor mu?

9. Grumpy

internet-memeleri

Grumpy Cat, her zaman kötü bir ruh halindeymiş gibi görünen tapılası bir kedi. Grumpy Cat’in gerçek isminin Tardar Sauce olduğunu duymuş muydun?

Aksi (Grumpy) olmak, Cumartesi sabahı çok erken uyandığın zaman hissettiğin duygudur. Ya da öğle yemeyi yemediğin ama gerçekten de aç olduğun zaman aksi bir insan gibi davranabilirsin. Aksi insanlar kolaylıkla sinir olur, her şeyden nefret eder ve yalnız kalmak isterler.

10. Paranoid

internet-memeleri

Paranoid Parrot ile tanış, her şeye aşırı tepki veren bir kuş.

Paranoyak (Paranoid) insanlar çok sayıda çılgınca korkuya sahiptir. Çoğunlukla insanların onlar hakkında kötü konuştuklarını düşünürler. Masum bir kişinin onları öldürmeye çalıştığını düşünebilirler. Genel anlamda paranoyak kişi normal insanlar ve şeylere güvenmez.

Bazen paranoyak sözcüğü günlük konuşmalarda kullanılır. Eğer bir arkadaşın o kadar da büyük olmayan bir problem hakkında endişeleniyorsa o kişi paranoyakça davranıyordur (“just being paranoid”). Yani endişelenmesine aslında hiçbir lüzum yoktur.

11. Legendary

“How I Met Your Mother,” bir adamın 9 sezon boyunca çocuklarına anneleriyle nasıl tanıştığını anlattığı çok komik bir TV dizisidir. En azından dizinin tanımında bu yazıyor. Aslında, bu dizi o adamın harika arkadaşlarıyla geçen hayatını anlatıyor.

Ve bu arkadaşlarından biri de kadınlar ve iyi giyinmeyi seven Barney Stinson’dır. Onun kullanmayı en sevdiği sözcük ise efsanevidir (legendary).

Efsanevi olarak adlandırabileceğimiz şey birçok kişi tarafından bilinen veya saygı duyulan şeydir. “Famous” sözcüğünden daha büyük bir sözcüktür. Bu bir efsaneye dönüşebilecek ya da insanların yıllar boyunca hakkında konuşacakları harika bir şeydir.

Vereceğin harika bir parti gibi çok şahane olacak bir şeyi tanımlarken legendary sözcüğünü kullanabilirsin. “It is going to be legendary!”

Bu sözcük birçok internet meme’inde ve günlük İngilizce sohbetlerde kullanılır. Bunun bir örneğini görmek için bir sonraki internet meme’ine bak.

12. Wait for it

internet-memeleri

Bu da yine “How I Met Your Mother” dizisinden Barney’nin kullandığı harika sözlerden biri.

Bu sözcüklerin kendilerine sıkça rastlanır. Zaten wait for sözünün, bir şey almadan önce biraz zaman geçirmen gereken ger durum için kullanılabileceğini biliyorsun. Örneğin, “wait for the bus” ya da “wait for my friend to call me.”

Ama “wait for it” dediğin zaman, bu karşındaki kişiyi bundan sonra söyleyeceğin şey hakkında daha çok heyecanlandırmanın bir yoludur. Karşındakine beklemesini söylersin ve bu da bilginin gerçekten iyi olduğu anlamına gelir. Burada olduğu gibi bunu bir cümlenin ortasına koyabilirsin: “I have decided that I am going to—wait for it—become a doctor!” Bu da karşındaki kişinin cümlenin geri kalanı için sabırsızlanmasına neden olur.

Barney bu sözü TV dizisinden bu klipte olduğu gibi bir sözcüğün ortasında kullanır. Yukarıdaki meme’de ise wait for it sözünü legendary sözcüğünün içine koymaktadır.

“It is going to be legen—wait for it—dary!” Bu da o sözcüğü daha da heyecan verici hale getirir.

Bu dizideki bir bebeğe ise Marvin Waitforit Eriksen adı verilmiştir. Sence de bu isim çok daha harika değil mi?

13. Foul

internet-memeleri

İğrenç, nahoş ve düpedüz kötü olan şeyleri tanımlamak için foul sıfatı kullanılır.

Spordan sonra çorapların iğrenç kokabilir. Bol bol küfreden kişilere “foul-mouthed” denir. Foul olarak tanımlanan kişi fiziksel ya da davranışları bakımından pis ya da iğrençtir.

Yukarıdaki meme’in adı Foul Bachelor Frog’dur. Etraflarında olmaktan fazla hoşlanılmayan bekar erkeklerle ilgilidir. Yalnız yaşadıkları için iğrenç şeyler yaparlar.

Bu da bizi bir sonraki meme sözcük dersine götürüyor.

14. Bachelor / Bachelorette

internet-memeleri

Evlenmemiş bir erkeğe bachelor denir. Evlenmemiş bir kadına ise bachelorette denir.

Bazen bu sözcükler birisinin ilişkiye açık olduğu anlamında kullanılır. Diğer zamanlarda ise aklı fikri eğlence, partilere katılmak ve farklı insanlarla gönül eğlendirmek olan bir insanın yaşam tarzını tanımlamak için kullanılır.

Bekar hayatı erkekler ve kadınlar için benzerdir. Yukarıdaki meme’de gördüğümüz üzere İğrenç Bekar Kurbağa da olabilir.

Amerikan evlilik geleneğine göre gelin “bachelorette party” ve damat da “bachelor party” düzenler (her ikisi de “bekarlığa veda partisi” olarak geçer). Bu partilerde gelin kız arkadaşlarıyla ve damat da erkek arkadaşlarıyla birlikte bekar oldukları son bir gece için dışarıda vakit geçirir.

Bu partiler efsanevi olabilir!

15. Slowpoke

internet-memeleri

Mıymıntı ( slowpoke) olarak adlandırılan kişi her şeyi yavaştan alır.

Birisi çok yavaş hareket ediyorsa o kişiye şöyle diyebilirsin: “hurry up, slowpoke!”

Başka bir mıymıntı ise popüler TV dizisi ve bilgisayar oyunları serisi Pokémon’dan bir karakterdir. Pokémon’da slowpoke çok zeki görünmeyen ve son derece yavaş hareket eden bir canlıdır. Bu Pokémon karakteri Slowpoke meme’inde kullanılır.

Slowpoke meme’i her zaman “eski haberler” ile ilgili beyanlar içerir. Bu meme üzerine yazılan şeyler herkesin zaten çok çok önce öğrenmiş oldukları şeylerdir. Bu meme genellikle “hey guys, did you hear…?” şeklinde başlar.

16. Throwback

internet-memeleri

Bir throwback, sana geçmişi hatırlatan bir şeydir.

Çocukluğunda oynadığın oyuncaklar, oyunlar, yediğin şekerlemeler ve diğer şeyleri düşün. Daha da iyisi, bunlarla ilgili resimler veya reklamları internette ara. Bunları böylesine hoş anılar olarak hatırlamak sana nostalji yaşatmıyor mu? Bir throwback işte böyle bir etki yaratır! Seni zamanda geriye götürür.

Birisi sana eski Britney Spears CD’sini gösterdiği zaman “wow, what a throwback!” diyebilirsin.

Throwback Thursday, Tumblr ve Instagram gibi sosyal medya sitelerinde kullanılan ve insanların Perşembe günleri eski fotoğraflarını paylaştıkları zaman kullandıkları bir etikettir. Bu etiket genellikle #tbt şeklinde Throwback Thursday kısaltması olarak da yazılır.

17. Confession

internet-memeleri

“I have a confession to make…”

Eğer bir cümleye böyle başlarsan, bunun anlamı senin için özel ya da utanç verici bir sırrı paylaşmak üzere olduğundur. Bu aynı zamanda kötü bir şey yaptığın veya bir suç işlediğini itiraf etmek istediğin anlamına da gelebilir.

Örneğin: “I have a confession to make…I ate the last cookie.” Ne kadar fena!

Confession Bear kurabiyeleri kimin yediğini umursamaz. Bu internet meme’i, başkalarının kendileriyle dalga geçmesini istemedikleri için insanlarının toplum içinde söyleyemedikleri itirafları paylaşmak için kullanılır.

Kişisel fikirleri anonim olarak paylaşmakta tatmin edici bir şeyler olması nedeniyle confession bear son derece popüler hale gelmiştir. Bundan daha da fazla itiraf meme’i türemiştir. Terrible Tiger da yine itiraflar için kullanılan biri meme’dir—ve Confession Bear ile dalga geçer:

internet-memeleri

Bir de insanların küçükken inandıkları saçma şeyleri itiraf ettikleri bir Confession Kid meme’i de bulunuyor:

internet-memeleri

19. Politically correct

internet-memeleri

Günümüzde birçok insan politik hassasiyete sahip (politically correct) olmak hakkında endişeleniyor. Bu özellikle ünlüler ve politikacılar gibi hayatlarını gözler önünde yaşayan kişiler için önemlidir. Politik hassasiyete sahip olmak, söylediklerine dikkat etmeyi ve böylece hiçbir insan grubunu rencide etmemeyi seçtiğin anlamına gelir.

Örneğin, Amerika’da Afrika kökenli insanlardan bahsederken politik hassasiyete sahip olan sözcük “African Americans” olacaktır. Bunun nedeni ise çok sayıda diğer sözcüğün geçmişte olumsuz anlamlarla kullanılmış olması ve insanları üzebilmesidir.

Yukarıdaki meme’i anlamak için bir sözcüğü daha öğrenmelisin. Bu sözcük redneck.

Amerikan kültüründe redneck bir klişedir: kırsal kesimde küçük bir köyde yaşayan ve eğitim almamış insanları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu kişi iyi eğitim almamış olduğu için diğer insanları rencide edebilecek fikirlere sahip olabilir.

Örneğin, bir redneck muhtemelen Afrika kökenli Amerikalılara kaba bir tabirle hitap eder. Aslında, birisine redneck demek de politik hassasiyete sahip olan bir kullanım değildir, çünkü bu sözcük klişelere dayanmaktadır ve son derece negatif ve incitici olabilir.

Şimdi de yukarıdaki meme hakkında konuşalım. The Almost Politically Correct Redneck adıyla geçer. Bu meme resminde tipik bir redneck gibi görünen bir adam görürüz. Resmin üstündeki metin politik hassasiyete sahiptir, ama alt kısmındaki metin bu sözü insanları kızdıracak bir şeye dönüştürür.

Örneğin, böyle bir meme’de şu metin geçebilir: “it doesn’t matter to me if your skin is yellow, black, orange…or normal.” Bu metin iyi başlıyor (her ten rengi iyidir), ama daha sonra diğer ten renklerinin “normal” olmadıklarını söylüyor.

20. Contradiction

internet-memeleri

Neredeyse politik hassasiyete sahip meme’in birbirinin zıddı şeyler söyleyebileceğini fark etmişsindir. İki şey birbirinin zıddı ise bunlar birbiriyle çelişir (contradict).

Contradiction Chris meme’i de bu çelişkilerin bazı mükemmel örneklerine sahiptir. Bu meme’de şu kalıp kullanılır: “I hate_____but I love_____.” Genellikle buradaki iki şey oldukça benzer ya da ilişkilidir.

Tüm bunlar bir adamın YouTube’a bir video yüklemesi ve bu videoda “I hate religion, but I love Jesus” demesi ile başladı. İsa, Hristiyanlık dininin bir parçasıdır ve bu da bunu bir çelişki yapan şeydir.

Bazı diğer örnekleri: “I hate vegetables, but I love broccoli” and “I hate soda but I love coca-cola.”

21. Hindsight

internet-memeleri

Daha önce bir karar verdiğin ve sonradan bunun kötü bir karar olduğunu anladığın oldu mu?

O kötü kararı düşünebilir ve kendi kendine “I should not have done that!” diyebilirsin.

Bir şeyi olduktan sonra anladığın zaman buna hindsight denir.

Bazıları, birisinin “geç anladığı ama çok iyi anladığını” söylemek için “hindsight is 20/20” der.

Yağmurda mı ıslandın? Şemsiyeni almalıydın! Bu şimdi gerçekten de yapmış olman gereken bir şey gibi geliyor, değil mi? İşe yürümek için evden çıktığındaysa o kadar açık değildi.

Bu da bizleri yukarıdaki meme’e getiriyor. Bu meme, süper kahraman Captain Hindsight’a yer veriyor! Yetişkinler için hazırlanan “South Park” çizgi dizisinde Captain Hindsight göründüğü zaman zaten sorun çözülmüştür ve herkesin zaten anladığı şeyleri söyler.

İnternet meme’leri online kültürün bir parçasıdır ve bunları okumak sana dil öğreniminde ve İngilizce konuşulan ülkelerin kültürleri hakkında bilgi edinmekte yardımcı olabilir.

Bunlar aynı zamanda günlük konuşma İngilizcesini öğrenmek için de harika birer kaynaktır.

Bu 21 harika sözcüğü İngilizce sözcük öğrenme yolculuğunun başlangıç noktası yap ve bu yolda devam et!

Ve Son Bir Şey…

İngilizceyi özgün kaynaklardan öğrenmeyi seviyorsan FluentU tam sana göre.

FluentU gerçek hayattan videoları alır—müzik videoları, çizgi filmler, belgeseller ve daha fazlası gibi—ve bunları sen ve öğrencilerin için kişiselleştirilmiş dil öğrenme derslerine dönüştürür.

İngilizce konuşulan ülkelerde yaşayan insanların gerçekten düzenli olarak izledikleri özgün İngilizce videolardan oluşan büyük bir koleksiyona sahip. Bunlar zaten öğrencilerinin izlemeyi sevdikleri videolar, dolayısıyla da sınıfta bunların kullanılması onları çok heyecanlandıracak.

En iyi İngilizce uygulamalar

FluentU’da tüm videolar dil seviyesine göre sıralanmıştır ve öğrenciler için dikkatle açıklanmıştır. Sözcüklerle birlikte örnek cümleler ve tanımlar verilir. Öğrenciler bunları öğrenebilir ve diğer videolarda nasıl kullanıldıklarını dahi görebilir.

En iyi İngilizce uygulamalar

Öğrencilerinin daha zor videolarda takılacaklarından mı endişe ediyorsun? Bu olmaz. FluentU interaktif altyazılar ve içeriğe göre tanımları ekranına getirerek sana özgün içerikler sağlıyor. Örneğin, “brought” sözcüğüne dokunacak olursan şunu görürsün:

En iyi İngilizce uygulamalar

Ayrıca, bu videolara multimedya kelime kartları ve “boşlukları doldurma” gibi eğlenceli oyunlarla interaktif özellikler ve aktif öğrenme araçları eşlik etmektedir.

En iyi İngilizce uygulamalar

Sınıf içi aktiviteler, grup projeleri ve solo ödevler için idealdir. Bir de öğrencilerini İngilizce öğrenmek için heyecanlandırma garantisini unutmayalım! Bilgisayarın ya da tabletini kullanarak FluentU web sitesini kullanmaya başla ya da daha iyisi Play Store veya iTunes mağazasından FluentU Uygulamasını indir.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close