ingilizce-seviye-testi

İngilizcen Ne Kadar İyi? Bu 9 Çevrimiçi İngilizce Seviye Belirleme Testiyle Bunu Hemen Öğren!

Sana hakikaten girmek isteyeceğin bir sınav türü sunuyoruz: İngilizce seviye testi.

Biliyorum, biliyorum—buna inanmak zor.

Hemen hemen herkes, sınava girmekten, test çözmekten nefret eder.

Fakat İngilizce seviye belirleme testleri okulda girdiğin o korkutucu sınavlar gibi değildir.

Bu testleri evinin rahatlığında, çevrimiçi olarak, yani internet üzerinden çözebilirsin.

Bu İngilizce seviye belirleme testleri sayesinde dil becerilerinle ilgili değerli bilgiler edinebilirsin. Güçlü ve zayıf yönlerini bilmek kendine olan güvenini arttırıp daha akıllıca ve verimli bir şekilde çalışmanı sağlayabilir.

Bir İngilizce seviye belirleme sınavına girerek dil becerilerini işverenlerine veya okullara kanıtlayabilirsin. Eğer sonuçlarını kimseyle paylaşmak istemiyorsan, bunda da bir sorun yok! Bu konuda ne bir baskı var, ne de stres!

Eğer kendi başına İngilizce öğreniyorsan ve öğrenme sürecinde gösterdiğin ilerlemenin doğru düzgün bir şekilde değerlendirilmesini istiyorsan, bu yazıda sıralayacağımız İngilizce seviye tespit testleri sana nerede olduğuna dair iyi bir fikir verecektir.

Resmi İngilizce Dil Sınavları Nelerdir?

Uluslararası çapta tanınan pek çok İngilizce sınavı var—hatta sen de bunlardan birine veya birkaçına hazırlanıyor olabilirsin. Fakat her bir sınavın belirli bir amacı vardır ve belirli ülkeler veya okullar genellikle bunlardan birini tercih eder, diğerlerinin sonuçlarına göre aday kabul etmezler.

Bu sınavların çoğu oldukça pahalı sınavlardır, yani giriş ücretleri yüksektir. Bu yüzden, bunlardan birine girmeden önce, gireceğin sınava uygun şekilde hazırlanman ve sınava hazır olup olmadığını görmek için bir İngilizce seviye belirleme testine girmen gerekir. Bu yazının devamında göreceğin ücretsiz testlerin bu büyük, “resmi” sınavlara hazırlanman konusunda sana mutlaka yardımı olacaktır.

  • TOEFL: Bu sınavın açılımı ise, “Test of English as a Foreign Language”, yani “Yabancı bir Dil Olarak İngilizce Sınavı”dır. Bu sınav, IELTS’e çok benzer. Ancak diğer sınavların aksine, bu sınavda sınava giren kişi yalnızca bir bilgisayar ile etkileşim halindedir. 90 ve üzerindeki sonuçlar genellikle iyi sayılır, fakat farklı yerler vize başvuruları ve üniversite başvuruları gibi işlemler konusunfa farklı şartlara sahip olabilir.
  • TOEIC: “The Test of English for International Communication,” yani “Uluslararası İletişim için İngilizce Sınavı” ise, iş ortamında kullanılmak üzere günlük İngilizce becerilerini ölçmek amacıyla özel olarak kullanılan bir sınavdır.
  • OPI ve OPIc: “The Oral Proficiency Interview,” yani, “Sözlü Yetkinlik Mülakatı” esas olarak konuşma becerilerini ölçen bir sınavdır; OPIc sınavı da bunun aynısı olmasına karşın, tamamıyla bir bilgisayar tarafından yönetilir. Adaylar için genellikle “acemi” (novice) ile “üstün” (superior) arasında bir seviye belirlenir.

İngilizcen Ne Kadar İyi? Bu 9 Çevrimiçi İngilizce Seviye Belirleme Testiyle Bunu Hemen Öğren!

Burada sana, İngilizcenin ne kadar iyi olduğunu öğrenmen için çözebileceğin çevrimiçi İngilizce seviye belirleme testlerinden birkaçının bir listesini sunuyoruz. Elbette, bir öğrencinin yetkinliğini ölçmenin pek çok farklı yolu var, ancak bu testlerin hepsi dil bilgisi, okuma-anlama becerileri gibi dilin farklı yönlerine odaklanıyor.

Bu listeye bir göz gezdirip ihtiyaçlarına uygun olan sınavları seçebilirsin.

Language Level

ingilizce-seviye-testi

Bu site, kelime ve dil bilgisine odaklanan kısa ve ücretsiz bir test içeriyor. Bu testte sana yalnızca cevaplarına göre gittikçe kolaylaşan ya da zorlaşan 15 soru soruluyor. Testi bitirdiğinde A1-C2 aralığında İngilizce seviyenin ne olduğunu öğreniyorsun. Bu bilgiye dayanarak, site sana IELTS veya TOEFL gibi resmi İngilizce sınavlarındaki puanının ne olabileceğini söylüyor.

Bu test özellikle İngilizce dil kursuna yazılmak isteyen fakat hangi seviyeden başlayacağını bilemeyenler için harika bir test.

ESL Language Studies Abroad

ingilizce-seviye-testi

Bu internet sitesinde 40 çoktan seçmeli soruya sahip, daha derinlemesine bir kısa sınav var. Bu test yaklaşık 20 dakika sürüyor. Testin sonunda doğru cevapları görüyorsun, bu sayede hata yaparsan yaptığın hataları nasıl düzeltebileceğini öğrenme imkanın oluyor.

Bu test, zaman yönetimi konusunda sıkıntı yaşayan ve biraz daha zorlayıcı fakat geniş kapsamlı bir İngilizce seviye belirleme testi arayanlar için çok güzel bir test.

TrackTest

ingilizce-seviye-testi

Bu çevrimiçi dil sınavının hem ücretsiz hem de ücretli versiyonu mevcut. Sınav sonuçlarına göre İngilizce seviyen CEFR’e göre A1 – C2 seviyelerine uygun olarak belirleniyor, üstelik bu sınavı her ay tekrarlayıp ne kadar ilerleme kaydettiğini de görebilirsin. Bu testin en iyi yanı da, işverenlerinin İngilizce becerilerinin ne kadar iyi olduğunu görebilmesi için özgeçmişine veya iş başvuruna iliştirebileceğin bir sertifika veriyor olması.

Ücretsiz seçenekte 10 dakikalık bir dil bilgisi testi var; fakat ücretli seçenekte dinleme ve okuma sınavlarının yanı sıra sertifikaya sahip olma şansın ve kendini geliştirebileceğin alanlarla ilgili geribildirim alma imkanın da var.

Konuşma ve yazma becerilerinin değerlendirilmesi için de seçenekler sunuyorlar, üstelik belirli bir ücret karşılığında basılı sertifikanı adresine de gönderebiliyorlar.

FluentU

ingilizce-seviye-testi

Burada sana, biraz daha farklı bir seçenek sunuyoruz. Tipik İngilizce seviye tespit sınavlarına daha eğlenceli bir bakış açısı sunan bir sınav mı arıyorsun? FluentU dil bilgini film fragmanları, müzik klipleri, ilham verici konuşmalar ve benzeri pek çok gerçek dünyaya ait videoyu kullanarak ölçer ve değerlendirir. Her bir video, videoda kullanılan kelimeleri anladığını kanıtlamanı gerektiren kişiselleştirilmiş İngilizce derslerine dönüştürülmüştür.

FluentU’da videolar, altı seviye halinde düzenlenmiştir: Beginner (Başlangıç) 1, Beginner (Başlangıç) 2, Intermediate (Orta) 1, Intermediate (Orta) 2, Advanced (İleri) 1 ve Advanced (İleri) 2. Sana belirli bir seviye vermek yerine, FluentU sana ilginç gelen videoları seçip onlar üzerine çalışmana izin verir. Bir videoyu izledikten sonra karşına eğlenceli, kısa bir sınav çıkar ve ardından FluentU cevaplarını baz alarak kelime bilgisi konusundaki akıcılık seviyeni ölçer.

FluentU aynı zamanda yanlış cevapladığın veya boş bıraktığın soruların doğru cevaplarını da sunar, böylece hatalarından bir şeyler öğrenebilirsin.

İzlemeye ve video sınavlarını yapmaya devam ettikçe, FluentU öğrendiklerini hatırlar ve bu bilgiye dayanarak sana yeni videolar önerir. Aynı zamanda daha önce sorun yaşadığın veya zorlandığın kelimeleri tekrar etmeni de sana hatırlatır.

İşin en iyi yanı, FluentU sana İngilizce seviyeni ölçmekten çok daha fazlasını sunar. İnteraktif altyazıları, videolardaki konuşmaların tam metinleri ve başka öğrenme araçları sayesinde izlerken dili gerçekten öğrenirsin. Üstelik bu videolar gerçek İngilizcenin konuşulduğu videolar olduğundan, İngilizceyi ana dili İngilizce olanların gerçek hayatta kullandıkları haliyle öğrenirsin.

Üstelik, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde her an her yerde İngilizce çalışmaya zaman ayırabilirsin.

BridgeEnglish

ingilizce-seviye-testi

Ücretsiz çevrimiçi seviye belirleme testlerinin çoğu gramer ve kelime bilgisi gibi dilin yalnızca belirli alanlarına odaklanır, bu da uzun ve kapsamlı bir ölçme değerlendirmeden geçmek isteyenler için hayal kırıklığı yaratabilir. Bu durumda, Bridge English Online Test en iyi seçenek olacaktır.

Burada sunulan İngilizce seviye belirleme testinde 65 dakikada cevaplanması gereken 100 soru var. Gramer ve kelime bilgisine ek olarak, bu test ayrıca dinleme ve okuma-anlama becerilerini de ölçüyor. Bu testi bitirdikten hemen sonra sonuçlarını alabiliyorsun.

Eğer IELTS veya TOEFL gibi uluslararası bir sınava hazırlanıyorsan, bu testi çözmek seni bu sınavlara hazırlayacaktır.

British Study Centres

ingilizce-seviye-testi

Eğer yalnızca gramere odaklanan çevrimiçi bir İngilizce seviye belirleme testi arıyorsan, şanslısın. Bu testte 10-15 dakikada tamamlanabilecek 40 çoktan seçmeli soru var ve sınavın ardından sonuçlar e-posta adresine gönderiliyor.

Eğer İngilizce dil bilgisi konularını gözden geçiriyor veya gramer konusunda zorlanıyorsan, işlerin nasıl gittiğini kontrol etmek için çözmen gereken test bu.

EU English

ingilizce-seviye-testi

İngilizce yetkinlik seviyeni 20 dakikada ölçen bir başka test de bu. Bu kısa sınav kolay sorularla başlayıp zor sorulara doğru ilerliyor. Testi bitirdikten sonra doğru cevapları görebiliyor ve güçlü ve zayıf olduğun noktaları belirleyebiliyorsun.

Eğer performansın konusunda sana geribildirim veren tipik bir seviyesi tespit sınavı arıyorsan, bu sınav iyi bir seçim olacaktır.

Stafford House International

ingilizce-seviye-testi

Bu test de yalnızca 25 soruyla İngilizce seviyeni anlamak için gayet iyi olan kısa dil sınavlarından biri. Ancak, bu sınavı diğerlerinden ayıran şey, sorulara cevaben doğru/yanlış seçenekler sunmak yerine, birden fazla doğru cevabı olabilecek sorular içermesi, fakat en doğru cevabın en yüksek puanı alması.

Bu yüzden bu test, gerçek hayattaki İngilizce akıcılık seviyeni öğrenmek için ideal bir test. Eğer konuşmalardaki ince farkları veya kelimelerin en yakın eş anlamlılarını ayırt edip edemeyeceğini merak ediyorsan, cevabı öğrenmek için bu testi çöz.

Canadian College of English Language

ingilizce-seviye-testi

Bu sınav, geleneksel çoktan seçmeli soru formatıyla yazılı bir bölümü bir araya getirdiği için benzersiz bir sınav. Bir saat içerisinde tamamlanabilecek olan bu sınavın ardından sonuçların ve sonuçlara tekabül eden İngilizce seviyen e-posta adresine gönderiliyor.

Eğer diğer temel dil becerilerinin yanı sıra yazma becerilerini de hesaba katacak bir sınav arıyorsan, bu sınav senin için ideal.

 

İngilizce seviye belirleme testleri, dil öğrenme sürecindeki gelişiminin yanı sıra İngilizce yetkinliğini de ölçmene yardımcı olur. Bu tür sınavlar aynı zamanda zayıf ve güçlü olduğun alanları da tespit eder. Eğer iyi bir performans gösterdiysen, tebrikler! Fakat performansın iyi olmasa bile, kendini kötü hissetmene hiç gerek yok; çünkü nerede yanlış yaptığını ve kendini geliştirmek için ne yapabileceğini de öğrenmiş oluyorsun. Ayrıca, bu sınav sorularını çözerken, çok cazip gelse bile kopya çekmemeye ve Google’a cevapları sormamaya çalış, çünkü amacın seviyeni belirlemekse sınavı bu şekilde çözmenin hiçbir anlamı olmaz.

Unutma, dil öğrenmek yeni ve heyecan dolu bir serüvene çıkmak gibidir ve her adımın bir değeri vardır. Bu yüzden, yola devam et ve elinden gelenin en iyisini yap!


Archita Mittra serbest çalışan bir yazar, gazeteci, editör ve eğitimcidir. İsterseniz blog’una bir göz atabilir ya da serbest çalışmaları veya eğitim alanındaki çalışmaları konusunda kendisiyle iletişime geçebilirsiniz.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close