ingilizce-ses

İngilizce Ses ve Ritmi Hisset ve Telaffuzunu Geliştir!

Telaffuzunu geliştirmek mi istiyorsun?

O halde ders kitabını elinden bırak ve İngilizce ses ve ritmi hisset!

Birçok İngilizce dil öğrencisi ritim olgusunu fazla düşünmeksizin sözcük ve gramer bilgilerini geliştirmeye odaklanır—oysa ki ritim İngilizce telaffuzunu hızla geliştirmek için son derece önemlidir!

Kendine “İngilizce ritim de nesi ve neden önemli?” diye soruyor olabilirsin.

Aşağıra bu soruların yanıtını ve doğal İngilizce vurgu zamanlaması ve ritmi görmene ve taklit etmene yardımcı olacak pratik telaffuz egzersizleri bulacaksın.

Ritmin Sadece Müzikte Olduğunu mu Düşünüyordun: İngilizce Ritme Giriş

İngilizce Ritim Nedir?

Ritim “müzik, şiir ve dansta kullanılan sesler, sözcükler ya da notaların güçlü bir örüntüsü” olarak tanımlanır. İngiliz dilinde ritim, iki tip vurguya dayanmaktadır. Burada “vurgu” ile kastedilen şey, bir hece ya da sözcüğün diğerlerinden güçlü bir şekilde söylenmesi ve “vurgulanan” sözcük ya da hecelerin diğerlerine göre ön plana çıkması ve fark edilir olmasıdır.

İngilizcede iki tip vurgu söz konusudur:

1. Hece vurgusu

2. Sözcük vurgusu

Şimdi bunlara hızlıca bir göz atalım.

Hece vurgusu

Hece vurgusu, bir sözcükteki diğer hecelerden daha fazla vurgulanan bir heceyi (ya da sözcük parçası) ifade etmektedir.

Anadili İngilizce olan kişiler bunu sezgisel olarak öğrenirken, İngilizce dil öğrencileri sözcüklerin hangi bölümlerinin vurgulanacağını hatırlamalarına yardımcı olacak bazı kalıpları göz önünde bulundurabilir.

İngilizce hece vurgusu kalıpları bazı diğer diller kadar düzenli değildir ve bu hece vurgusu kurallarını ezberlemek sabır gerektirir—ve bol miktarda dinleme alıştırması! Bir sözcüğün fonetik versiyonunu nasıl okuyacağını bilmek (sözlükler ve telaffuz rehberlerinde bulunur) de İngilizce öğrencileri için oldukça kullanışlıdır çünkü fonetik telaffuz rehberi hangi hecenin vurgulanacağını belirtmektedir. İşte vurgulanan parça koyu işaretlenmiş olmak üzere bazı hece vurgusu örnekleri:

Happy birthday!

English student

identification

explain

Bu örneklerin her birinde konuşmacı koyu yazılmış kısımları fark edilir düzeyde daha yüksek sesle söyler ve vurgular. Eğer vurguyu yanlış hece üzerine koyarsan—örneğin “Happy birthday!” dersen—insanlar muhtemelen yine seni anlayacaktır ama telaffuzunla ilgili tuhaf bir şey olduğunu düşüneceklerdir.

Sözcük vurgusu

Sözcük vurgusu, bir cümledeki diğer sözcüklerden daha fazla vurgulanan bir sözcüğü (ya da sözcük parçası) ifade etmektedir.

Belirli sözcükler birçok farklı nedenle vurgulanır. Bunun nedeni bazen bu sözcüklerin o cümlenin anlamı için önemli olmaları, bir soru sözü olmaları ya da bir şeyi netleştirmeleri ya da ayırt etmeleridir. İşte cümle içerisinde sözcük vurgusunun örnekleri:

What time is it?

I’m going to a birthday party.

Would you like coffee or tea?

Sözcük vurgusu kurallarını öğrenmek zor olabilir—doğal İngilizce ritim için şimdilik sadece vurgu zamanlamasına odaklanacağız. Eğer daha fazla alıştırma yapmak istiyorsan işte bazı ek kaynaklar:

  • Bu temel vurgu tiplerine örnekler görmek için İngilizce hece ve sözcük vurgusunun temellerini açıklayan bu interaktif video ideal. Bu video, bu kuralları daha iyi anlamak isteyen herkes için iyi bir başlangıç olacak.

Vurgu zamanlı dil nedir?

Yazımızın giriş bölümünde “vurgu zamanlamadan” bahsettiğimi fark etmiş ama bunun ne anlama geldiğini bilmiyor olabilirsin. İngilizce vurgu zamanlı bir dildir ve vurgu zamanlamayı bilmek ve bununla alıştırmalar yapmak İngilizce ses ve ritim becerilerini geliştirmene yardımcı olacaktır.

“Kesinlikle! İngilizce beni strese sokuyor!” dediğini duyar gibiyim. Ama burada vurgu (stress) derken o tür bir stresten bahsetmiyoruz. Buradaki vurgu ritim ile bağlantılıdır.

İngilizcede bazı sözcükler daha yüksek sesle, daha yüksek tonla ve daha uzun telaffuz edilirken diğerleri çok kısa ve sessiz olabilir. Altyazılı bir İngilizce film izlerken bunu fark etmiş olabilirsin. Belirli bir sözcüğü (“for” veya “the” gibi) altyazılarda görsen de bazen aktör o sözcüğü hiç söylememiş gibi gelir. Bunun nedeni bazı sözcüklerin sessiz ve hızlı söylenmesi ve onları duymanın zor olmasıdır.

İşte bu nedenle İngilizce vurgu zamanlı (ya da vurgu tabanlı) bir dildir. Bu da, İngilizce bir cümle söylen kişinin belirli sözcükleri (ya da sözcük parçalarını) o cümledeki önem düzeylerine göre vurgulayacağı anlamına gelmektedir. Vurgu zamanlı diller, cümle içindeki sözcük vurgusunun düzenli ve tahmin edilebilir bir kalıp izlediği hece zamanlı dillerden (Japonca gibi) ayrılır.

Belki de bu konsepti anlamanın en iyi yolu bir örnek olacaktır. Şu iki cümleye bir bak:

1. I looked in the car but I didn’t see my keys.

2. I don’t like tea unless it has milk.

Bu cümleler farklı uzunluklardadır: ilk cümle daha uzundur ve ikinciden daha fazla sözcük içerir. Bununla birlikte, İngilizcenin vurgu zamanlı bir dil olması nedeniyle her iki cümle de anadili İngilizce olan kişi tarafından yaklaşık olarak aynı sürede söylenir.

Bunun nedeni ise her iki cümlede de aynı sayıda önemli ya da “içerik” sözcüğü bulunmasıdır. Bu içerik sözcükleri cümleye anlam katar ya da kritik bilgiler verir. İçerik sözcükleri arasında, cümle ve önemli olan şeye bağlı olarak fiiller, isimler, olumsuzluk sözcükleri (not, don’t), soru sözcükleri (who, why, vb.) ve daha fazlası yer alır.

Aynı örneklerde şimdi bu içerik sözcüklerini görelim (koyu renkli):

1. I looked in the car but I didn’t see my keys.

2. I don’t like tea unless it has milk.

Cümlelerin her birinde dörder içerik sözcüğü bulunmaktadır. İçerik sözcükleri vurgulanır: daha yüksek bir tonla, daha yüksek sesle ve daha uzun telaffuz edilirler. Diğer sözcükler “vurgulanmaz”: daha düşük bir tonla, daha alçak sesle ve daha kısa telaffuz edilirler.

Şimdi basit bir egzersiz ile bu konseptleri pratik etme zamanı.

İngilizce Ses ve Ritim Becerilerini 3 Telaffuz Egzersizi ile Geliştir

Bu egzersizler basit, eğlenceli ve sürükleyici olacak şekilde hazırlandı! Sözcükler ve cümleleri yüksek sesle okuyacağın için sessiz bir oda bulmak isteyebilirsin. Bu egzersizlerde harika bir telaffuza ihtiyacın yok—sadece rahat olmaya ve İngilizce konuşurken daha doğal bir ritim hissetmeye çalış.

1. Yansıma etkinliği

Bu etkinlik bir çalışma arkadaşıyla yapılabilecek bir etkinliktir ama kendi başına da yapabilirsin. Bu etkinlikte bir cümledeki sözcük vurgularına alışmana yardımcı olacak ritim kalıpları kullanılır.

Öncelikle vurgulanmış bir heceye sahip bir sözcüğü oku. Bu heceyi mümkün olduğunca vurgula—bu egzersizin amaçları doğrultusunda bunu abartmakta sorun yoktur. Vurgulanan hecenin yüksek sesle ve daha yüksek bir tonla söylendiğinden emin ol. Daha sonra, benzer bir ses ve benzer bir vurgu kalıbına sahip bir cümle ile bu sözcüğü “yansıtacaksın”.

Sözcük Yansıma

interruption Let’s have lunch now.

interruption He’s my uncle.

interruption I said, “under.”

Her iki sütunda aynı vurgu kalıbı olduğu için bunları telaffuz etmenin aşağı yukarı aynı zamanı alması gerektiğini unutma. Cümleleri, sözcükleri okuduğun kadar hızlı okumaya çalış. Eğer bir çalışma partnerin varsa, biriniz Sözcüğü söyler ve diğeri de Yansıma ile yanıt verir. Egzersizi tamamladıktan sonra yer değiştirin ve etkinliği tekrarlayın. İşte birkaç ilave egzersiz:

Sözcük Yansıma

interact It’s a fact.

interact Here’s your hat.

interact Where’s my snack?

committee She’s pretty.

committee It’s tricky.

committee He’s witty.

entertain I’ve been paid.

entertain That’s insane!

entertain Let me explain.

2. Hareket etkinliği

Ritim sadece söylediğin şeyden ibaret değildir—bu aynı zamanda hissettiğin bir şeydir. İngilizce ses ve ritmi fiziksel olarak hissetmek ve hatırlayabilmek için vurgu alıştırma etkinliklerine hareket kat.

Bu cümleleri yüksek sesle oku. Vurgulanan bir bölüme geldiğin zaman bunu okurken hızla ayağa kalk ve yerine otur. Bu etkinliği, vurgulanan kısımları okurken ellerini havaya kaldırarak, el çırparak ya da masaya vurarak da yapabilirsin.

Bu listeyi hızla tamamlamaya çalış. Mükemmel telaffuzu yakalamak için çabalama—sadece cümlenin doğru kısmını vurgulamaya odaklan.

İşte başlıyoruz! Altı çizili kısımları okurken ayağa kalk, masaya vur, el çırp ya da ellerini havaya kaldır.

I love coffee.

It’s in my office.

I come here often.

Do you read much?

I don’t see it.

Try this pizza!

 

I didn’t check.

He hurt his neck.

We haven’t met.

Bu hareket etkinliği hoşuna gittiyse, sana doğal İngilizce beden dilini gösteren bu faydalı makale ile daha fazla fiziksel dil egzersizi yapabilirsin.

3. Seken top etkinliği

İşte ritim alıştırması yapmanın eğlenceli bir yolu: yerde sektirebileceğin bir top (basketbol topu gibi) bul. Başlamadan önce topu yerde sabit bir ritim ile sektirme (buna İngilizcede “dribbling” denir) alıştırması yap.

Bu etkinlikte, bir cümleyi söylerken topu hızlanmadan, yavaşlamadan ya da durmadan sektirmeye devam etmen gerekir. Sabit bir ritim yakaladıktan sonra topu sektirmeye devam ederken bu cümleleri daha uzun bir şekilde söylemeye çalış.

Top, vurgu zamanlama için sana yol gösterir: topun yere her vuruşunda vurgulanmış bir cümle bölümünü söylemen gerekir. Her bir cümleyi alıştırma için en az üç defa tekrarla. Okuduğun cümleyi seken topun sabit ritmine uydurabilmek için bazı sözcükleri çok hızlı ve bazılarını da daha yavaş söylemen gerekir.

The weather’s been so lovely lately!

If I finish all my work, I think I can go to the movies tonight.

I’m going to the store to buy eggs, milk, bananas and bread.

My English class is really fun. Do you go to English class, too?

I wanted to go out of town for the weekend, but the traffic on the highway was insane!

Daha fazlasına hazır mısın? Daha fazla alıştırma için bu ritim egzersizlerini dene.

Bunları rahatça söylemeye başladığın zaman kendi cümlelerini oluşturabilirsin! Topu sektirmeye devam ederken kendini tanıt ya da yapmaktan hoşlandığın şeylerden bahset.

 

Daha önce de söylediğim gibi, bunun için bol bol pratik yapman gerekiyor. İngilizce dinleyerek ve sözcük ve hece vurgularını çalışarak ne kadar pratik yaparsan İngilizce ses ve ritim anlayışın ve telaffuzun da o kadar gelişir!

Artık ritmi hissedebiliyor musun?

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close