radyoyla-ingilizce-ogren

İngilizce Radyo Dinleyerek İngilizce Öğrenmek için 10 Harika İpucu

İngilizceyi sıkıcı ders kitaplarından öğrenmekten bıktın mı? Radyo dinlemeyi sever misin?

Peki, bilgisayar başında ya da yakınlarında çok zaman geçiriyor musun?

Öyleyse, çevrimiçi İngilizce radyo istasyonları dinleyerek zamandan maksimum verimi alabilirsin. Bu, İngilizce dinleme becerilerini geliştirirken ana dili İngilizce olan konuşmacıların konuşma hızına ve tonuna da alışmanın en iyi ve en etkili yollarından biri.

Dikkatli bir dinleme yalnızca dinleme becerilerini geliştirmekle kalmaz, zamanla daha akıcı bir konuşmaya ve telaffuza da sahip olursun.

Bu basit rehberdeki harika ipuçlarını takip et ve İngilizce radyo dinleyerek İngilizceni nasıl geliştireceğini öğren.

Radyoyla İngilizce Dinleme Becerilerini Geliştirmek için 10 Harika İpucu

1. İlgini çeken İngilizce bir radyo istasyonu bul

İnternet üzerinden yayın yapan radyolar geleneksel radyolara göre daha iyidir, çünkü dünyanın her yerinden yayın yapan radyoları dinleyebilirsin.

Herkes müzik dinlemeyi sever, çoğu istasyon da müzik çalar, ama eğer İngilizce dinleme becerilerini gerçekten kusursuz hale getirmek istiyorsan, sohbet ağırlıklı bir radyo istasyonu seçmelisin. Bu istasyonlarda da müzik keyfi yapabilirsin, ama ana dili İngilizce olan insanların konuşmalarını dinleyerek İngilizce dinlemek ve tonlama yapmak konusunda da çok şey öğrenirsin.

Radyo sohbet programları, spordan bilime pek çok farklı konuyu ele alır, bu yüzden ilgini çeken bir program ya da konu seçmeye bak.

Tabii dinlemek istediğin türden programları ve müziği bulmak için önce doğru istasyonu bulman gerek. Bunun için, Google’da şu şekilde arama yapabilirsin: radio + (dinlemek istediğin bölge) + (aradığın tür program). Örneğin, Kaliforniya’dan yayın yapan bir eğlence programı bulmak istiyorsan, Google arama çubuğuna İngilizce olarak şöyle yazmalısın: “radio California entertainment.” Bu şekilde aramanı daraltabilir ve daha kısa sürede harika bir istasyon bulabilirsin.

Ya da, radyo istasyonlarını ve programlarını ağırlıklı olarak yayın yaptıkları türe ve konu içeriğine göre kategorize ettiğimiz bu gönderideki listeye bir göz atabilirsin.

2. Kendini tek bir radyo istasyonuyla sınırlama

En çok sevdiğin istasyonları bulana kadar birkaç farklı İngilizce radyo istasyonunu dene.

Çok yüksek sesle konuşup sürekli espriler yapan DJ’leri olan radyo istasyonlarından uzak dur. Bu DJ’ler çoğu zaman ana dili İngilizce olanlar için bile fazlasıyla anlaşılmaz -ya da saçma- konuşurlar, bu yüzden onları dinleyip kafanı karıştırmanın ve canını sıkmanın anlamı yok.

Eğer radyoyla İngilize öğretmeye gerçekten niyetliysen, haber programları ve hava durumu sunan ve tavsiyeler veren (örneğin ilişkiler ya da sağlık üzerine tavsiyeler) programları olan bir radyo istasyonu bulmalısın.

Fakat bir radyo istasyonunu sırf yayınlarından bolca konuşma var diye de dinlememelisin. Dikkatini tam anlamıyla çeken ve üzerinde tutan, senin için ideal programı bulmalısın. Eğer Hollywood haberleri, aşk, eğlence ve dedikodu gibi şeyler ilgini çekiyorsa, Entertainment Radio’yu deneyebilir, ya da ünlülerden en son haberleri veren başka eğlence ve sohbet programları bulmaya çalışabilirsin.

Eğer spor haberleri dinlemeyi seviyorsan da, buna uygun istasyonlar ve programlar bulmalısın. Sporseverler kesinlikle Sport FM veya WFAN Sports Radio’ya kulak vermeli.

3. Radyo dinlemek için her gün belirli bir zaman ayır

Ne kadar süre dinlediğinin çok önemi yok; ister sadece beş dakikalığına dinle ister bir saatliğine, önemli olan süreklilik ve tutarlılık. Düzenli olarak İngilizceye maruz kalman çok önemli, bu yüzden her gün radyo dinlemelisin.

Bu alışkanlığı kazanmak için, işe her gün düzenli olarak 1 ila 5 dakikalığına radyo dinleme hedefiyle başla. Eğer dinlediğin program ilgini çekerse daha uzun süre de dinleyebilirsin, ama kısa süre bir taahhüt tamamlanması daha kolay bir görev olur. Zamanla, alışkanlığın oturdukça, yavaş yavaş günlük dinleme süreni arttırabilirsin.

4. İnternet üzerinden sadeleştirilmiş İngilizce haberler veren istasyonları dinle

Eğer kendini ana dili İngilizce olanlar için hazırlanmış bütün bir radyo programını dinlemeye hazır hissetmiyorsan, büyük haber radyolarının ana dili İngilizce olmayanlar için hazırladığı daha kolay, sadeleştirilmiş haberler sunan programları dinlemeyi deneyebilirsin. Bu şekilde yayın yapan istasyonlardan ikisi BBC ve VOA (“Voice of America,” yani, “Amerika’nın Sesi”). VOA İngilizce öğrenme konusunda özellikle iyi, çünkü istediğin seviyeyi seçmene imkan tanıyor ve bu sayede kendine daha fazla güvendikçe zorluk derecesini yavaş yavaş arttırabiliyorsun.

Seviyene bağlı olarak, Google arama çubuğuna “radio news for kids” (“çocuklar için radyo haberleri”) yazarak da farklı istasyonlar bulabilirsin.

5. Röportajları dinle

Röportaj dinlemek genel olarak İngilizceyi daha iyi anlamanı sağlayacaktır çünkü röportajlar genellikle kolay bir soru-cevap akışı izlerler. Radyoda İngilizce röportaj dinlemek soru sorarken nasıl bir tonlama yapacağını öğrenmene yardımcı olacağı gibi, insanların İngilizcede sorulara doğal olarak nasıl cevap verdiklerini görmeni ve bunun pratiğini yapmanı da sağlar.

Başlangıç olarak, NPR’deki (“National Public Radio,” yani “Ulusal Halk Radyosu”) “Interviews” (“Röportajlar”) radyo programını dinleyebilir veya önemli ve ilginç insanları konuk eden BBC’nin röportaj arşivine kulak verebilirsin.

Röportajlar sana aynı zamanda konuşmaların arasını doldurarak sana düşünmek için zaman kazandıran ve İngilizcede “fillers” ya da “filler words” denen boşluk doldurucu kelimeleri ve söz öbeklerini de öğretir. Bu tür sözlere birkaç örnek verelim: “Let me see,” (Bir bakayım), “Give me a second” (Bir saniye), ve “Hmmm good question,” (Hımm, iyi soru). Bu tür sözleri tanımak ve anlamak oldukça kullanışlıdır ve bunları kullanmak ana dili İngilizce olan kişiler gibi konuşmaya bir adım daha yaklaşmanı sağlar.

6. İlginç söz ya da sözcükleri bir yere not et

Radyo dinlerken aynı sözleri tekrar tekrar duyuyor musun? Eğer öyleyse, bunlar konuşulan konuyla ilgili genel olarak sık kullanılan söz ve sözcüklerdir ve bu yüzden bir kenara not etmeye değerler. Duyduğun söz ve sözcükleri yanlarında bağlam içinden bir örnekle birlikte not et, böylece bu sözleri nasıl doğru kullanabileceğini de öğrenirsin.

7. Anlamana yardımcı olacak kalıp ve örüntüler ara

Örneğin hava durumu dinlerken fark etmişsindir, farklı kişilerce sunulan hava durumları bile birbirine çok benzer. Çünkü hava durumlarında çoğu gün havayla ilgili aynı kelime ve ifadeler kullanılır, yani bolca tekrar vardır, bu da senin için avantajlı bir durum.

Daha az tekrar olan program türlerinde bile yine de birtakım kalıp ifadeler ve zamanla ilgili bile olsa örüntüler vardır. Belki bir radyo programında her sabah saat sekizde canlı olarak burç yorumu yapan bir astrolog vardır. Eğer astrolojiyle ve burçlarla ilgileniyorsan, her gün aynı saatte bu yayını dinleyebilirsin.

8. Ekstra yardım için radyo istasyonunun internet sitesini kontrol et

Bütün radyo istasyonlarının kendi internet siteleri var, onları kullanmalısın. Radyolar bu sitelere genellikle en sevilen programlarının kayıtlarını (kısmen ya da bütün yayını) koyarlar, bu sayede ilginç bulduğun programları tekrar dinleyebilirsin. Kesinlikle en sevdiğin programın ya da bölümün tekrarlarını dinlemelisin, çünkü İngilizce öğrenirken tekrar yapmak çok önemlidir.

Ayrıca bazı radyo istasyonları hayranlarının okumaları için programların yazılı dökümlerini de yayınlarlar, bunları okumak da senin için çok faydalıdır. Bütün popüler programların kısa birer yazılı tanımları ve programda işlenen konulara dair kısa açıklamaları vardır. Bunları okuyarak da ne dinleyeceğine dair arka plan bilgisi edinmiş olursun.

9. Başlangıçta sözlük kullanma

Dil öğrenirken insan, anlamadığı bütün kelimelerin anlamlarına bakmak için sözlük kullanmak istiyor. Ama bu gerekli değil, özellikle de başlarda. Her bir kelimeyi anlamaktansa genel konuyu ve anlamı çıkartabilmek çok daha önemli. Eğer radyo programında konuşulanları genel olarak anlayabiliyorsan, ne mutlu sana!

Eğer anlayamıyorsan, konuşulan genel konuyu anlamaya odaklan, konuşulan her bir kelimeyi değil. Zamanla dinleme becerilerin gelişecek ve sözlüğü bile açmadan daha çok anladığını fark edeceksin.

Ancak eğer bilmediğin bir sözcüğü çok fazla kez duyarsan, o zaman sözlükten anlamına bakmak iyi bir fikir olacaktır. Eğer bir kelime çok fazla tekrarlanıyorsa, muhtemelen konuşulan konu açısından önemli bir kelimedir.

10. Podcast’leri dinle

Eğer normal radyo istasyonlarında duyduğun her şeyi anlayamamaktan çekiniyorsan, önce haber podcast’lerini dinleyerek yavaş yavaş alışmaya çalışabilirsin. Podcast’in ne olduğunu bilmiyorsan, aslında radyo programlarının kaydedilmiş ve bilgisayarına, telefonuna ya da müzik dinleyebildiğin diğer cihazlara indirebildiğin hali diyebiliriz; radyo programlarından farkı ise, bu programların hepsinin ulusal ya da uluslararası normal radyo istasyonlarında yayınlanmıyor oluşu. Profesyonel ya da amatör pek çok kişi kendi programını yapıp podcast olarak internette yayınlayabiliyor.

Podcast’ler harika bir seçenektir çünkü onları istediğin her an dinleyebilirsin: Koşuya çıkarken, arabanla işe giderken ya da okula yürürken. Podcast dinlemek konforlu bir şey, dinlenecek sayısız konu var ve çoğu da ücretsiz!

En iyi ve en kolay anlaşılır haber podcast istasyonlarından biri, BBC Podcasts. BBC Podcasts’in kullanımı kolay ve içinde dünyadan haberler, çocuk programları, öğrenme ve eğlence üzerine programlar ve radyo tiyatroları gibi pek çok türden yayın bulabilirsin.

Eğer belli bir konuda bilgi almak istiyor, ilham ve motivasyon verici konuşmalar ya da belirli konular üzerine uzmanlar ya da başarılı kişiler tarafından yapılan konuşmaları dinlemek istiyorsan, TED konuşmalarını dene. Bütün TED Konuşmaları MP3 formatında yayınlanıyor ve indirmesi çok kolay. Bu konuşmalar arasında Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowling gibi ünlü insanların da konuşmaları var, senin benim gibi sıradan insanların da. Bu konuşmalar öyle ilham verici ve ilgi çekici oluyor ki, kendini kaptırıp İngilizce dinlediğini bile unutabilir, böylece bir şeyler öğrendiğinin farkına bile varmadan İngilizceni geliştirebilirsin.

 

Bir şeyler öğrenmek her zaman sıkıcı olabilir, işte bu yüzden ilgini çeken konuları dinlemen önemli. Dinlerken bilgisayar ekranının başına yapışıp kalman da gerekmiyor. Yemek pişirirken, araba kullanırken ya da bulaşıkları yıkarken arka planda radyo açık kalabilir.

Eğer çevrimiçi İngilizce radyo dinleme deneyiminden mümkün olan en iyi şekilde faydalanmak istiyorsan, dinlediklerinden keyif alman çok önemli. Bir süre sonra bütün programı anladığını fark edeceksin, zaten bu da ödüllerin en büyüğü sayılır!

Keyifli dinlemeler!

Unutmadan, Bir Şey Daha…

Eğer bu ipuçları hoşuna gittiyse FluentU uygulamasına da bir göz atmalısın. İnternet sitesinde olduğu gibi, FluentU uygulaması da İngilizceyi popüler talk-showlar, akılda kalıcı müzik videoları ve komik reklamlar aracılığıyla öğrenmeni sağlar, aynı burada görebileceğin gibi:

 

en iyi İngilizce uygulamalar

Eğer izlemek istiyorsan, muhtemelen FluentU uygulamasına vardır.

FluentU uygulaması, İngilizce videoları izlemeyi oldukça kolaylaştırıyor. Videoların interaktif altyazıları var. Bu sayede, kelimelerin tanımlarını, kelimeyi anlatan bir görseli ve faydalı örnekleri görmek için kelimelerin üzerine tıklaman yetiyor.

en iyi İngilizce uygulamalar

FluentU ilgi çekici içerikleri dünyaca ünlü kişilerle öğrenmeni sağlar.

Örneğin, “brought” kelimesinin üzerine tıkladığında, şunu görürsün:

en iyi İngilizce uygulamalar

FluentU her kelimenin üzerine tıklayarak tanımlarına bakmanı sağlar.

Videolardaki bütün kelimeleri kısa sınavlar yoluyla da öğrenebilirsin. Öğrenmekte olduğun kelimelerle ilgili daha fazla örnek görmek için ekranı sola ya da sağa kaydır.

best English apps

Faydalı soruları ve birden fazla örneğiyle FluentU hızlı bir şekilde öğrenmene yardımcı olur. Daha fazlasını öğrenmek için tıkla.

İşin en iyi kısmı ne, biliyor musun? FluentU öğrenmekte olduğun kelimelerin hepsini hatırlar. Öğrendiğin kelimeleri baz alarak sana yeni örnekler ve videolar önerir. Bu sayede tamamen kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşarsın.

FluentU’yu internet sitesi üzerinden bilgisayarında ya da tabletinde kullanmaya başla veya, daha da iyisi, daha da iyisi, iTunes store’dan veya Google Play’den FluentU mobil uygulamasını indir.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close