ingilizce-ogrenmenin-en-iyi-yolu

İngilizce Öğrenmenin En İyi Yolu: Sana Uygun Yöntemi Bulman için İpuçları

Daha önce İngilizce çalışarak saatler harcadığın ve bir gün sonra bunların tümünü unuttuğun oldu mu?

Korece ve İspanyolca öğrenirken bu sık sık başıma gelirdi.

İlk başta öğrendiğim şeyi unutmak bana dil öğrenme yeteneğimin olmadığını düşündürdü. Hiçbir ilerleme kaydetmeksizin zamanımın büyük bölümünü harcamak tam anlamıyla cesaret kırıcı ve sinir bozucuydu.

Ama daha sonra farklı öğrenme tarzları hakkında bir makale okudum ve dil öğrenmekte sorunum olmadığını, tek sorunun henüz dil öğrenmek için bana göre en iyi yolu bulamamış olmam olduğunu fark ettim.

Eğer sen de İngilizce öğrenmenin en iyi yolu hangisi arıyorsan, dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerini geliştirmeye seni teşvik eden dengeli bir yaklaşım isteyeceksin.

Bu da bana duyduğum harika bir İngilizce deyimi hatırlatıyor. Everything but the kitchen sink (hemen hemen her şey). Bunun anlamı, bir sorunla başa çıkmak için mümkün olan tüm kaynakları bir araya getirmektir.

Senin için İngilizce öğrenmenin en iyi yolu hangisi keşfedebilmen için birçok farklı teknik ve kaynağı birlikte kullanmanı ve eşleştirmeni sağlamak amacıyla bu yazıda bulunan ipuçları arasında hemen hemen her şey yer alıyor.

Benim için İngilizce Öğrenmenin En İyi Yolu Hangisi?

İngilizce dilini anadilin gibi konuşmanın formülü senin içinde. Bu, gramer kurallarını ve sözcükleri ezberlemek ile ilgili değildir; aksine, ilgi alanların ile ilişkili İngilizce öğrenme yolunu bulman gerekiyor.

İngilizce becerilerini geliştirmenin ve genel yetkinlik seviyeni artırmanın bir yolu, farklı becerilere odaklanmana imkan tanıyan haftalık öğrenme programını oluşturmaktır. Bu da her gün belirli bir zamanı yeni bir şey öğrenmek için ayırman anlamına geliyor. Örneğin, Pazartesi günü gramer çalışabilir, Salı günü konuşma alıştırması yapabilirsin, vb.

Bunu yapmak sana sadece dengeli bir şekilde İngilizce konuşmanda yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda öğrenmene yardımcı olacak daha fazla İngilizce içerik sunacaktır.

İngilizce öğrenmenin en iyi yolu, bilgisayarında ya da mobil cihazında geçirdiğin zaman da dahil her şeyi bir öğrenme deneyimine dönüştürmektir. Pek çok sosyal medya sitesinde dil öğrencilerine yardım etmeye odaklanan sayfalar ya da gruplar yer almaktadır. Örneğin, YouTube, neredeyse sonsuz sayıda kaynak sunarak her seviyeden dil öğrencisinin sözcük bilgisini geliştirmesine, gramer kurallarını öğrenmesine ve konuşma ve dinleme becerilerini iyileştirmesine yardımcı olur.

Öğrenme Tarzını Bilmek İngilizce Öğrenmenin En İyi Yolu Hangisi Keşfetmene Yardımcı Olur

Farklı öğrenme tarzlarının varlığını öğrenir öğrenmez benim için yabancı diller öğrenmenin en iyi yolunu keşfettim. Ne de olsa hepimiz farklı şekilde öğreniriz. Ders kitapları, bilgi kartları ve ders anlatımı tarzındaki İngilizce dersleri bana göre değil.

Tüm dil öğrencileri için İngilizce ve diğer yabancı dilleri öğrenmenin en iyi yolu, öğrendiğin şeyden keyif almaktır.

Bazıları için bu film izlemek ve müzik dinlemek anlamına gelirken, diğerleri günlük tutarak yaratıcı yazarlık denemeleri yapar ve İngilizce konuşan arkadaşlarıyla sohbet eder.

Eğer bir İngilizce kursuna gidiyorsan öğrenme deneyimini sınıfta yaptığın şeylerle sınırlamamaya çalış. Bu makalede, İngilizce öğrenmenin en iyi yolunun kültürle iç içe olmak yoluyla mümkün olduğunu ve öğrenirken sıkılmamak için bunun eğlenceli olması gerektiğini göreceğiz.

İngilizce Öğrenmenin En İyi Yolunu mu Arıyorsun? Her Yöntemi Dene ve Dil Öğrenimini Kendi Akışına Bırak!

Kısa süre içinde farklı kaynaklara göz atacağız, ama eğlenceli ve heyecan verici kaynaklarla sana tüm becerilerini geliştirmekte yardımcı olacak tam anlamıyla yoğunlaştırılmış bir İngilizce öğrenim deneyimi istiyorsan FluentU’yu kesinlikle dene.

FluentU—müzik videoları, film fragmanları, haberler ve etkileyici konuşmalar gibi—gerçek hayattan videoları alır ve bunları kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürür. Sana evinin konforunda İngilizce konuşulan bir ülkede yaşıyormuşsun gibi gerçek bir öğrenme deneyimi sunuyor. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

Dinleme Becerilerini Geliştir

İngilizce dinleme becerilerini geliştirmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. İnternette bu kadar fazla içerik olduğu için sana göre eğitsel ve eğlenceli bir şeyler bulacak olmana hiç şüphe yok.

Filmler dinleme becerilerini geliştirmenin harika bir yoludur

Bilgisayarın ya da televizyonun dinleme becerilerini güçlendirmeye yardımcı olacak ve İngilizceyi doğal bir şekilde konuşmayı öğrenmen için harika bir araç haline gelir.

Aslında, filmlerle İngilizce öğrenmek, İngilizce öğrenmenin eğlenceli bir yolu olduğu, sana sözcükleri doğru şekilde nasıl kullanacağını gösterdikleri ve argo ve sıkça kullanılan deyimleri öğrettiği için birçok dil öğrencisinin yararlandığı bir yöntemdir.

İngilizce şarkılar dinlemek süperdir

Müzik harika bir İngilizce öğrenme aracıdır, özellikle de saatler boyunca tekrar tekrar dinleyebileceğin, bağımlılık yapan bir İngilizce şarkı bulabilirsen.

Şarkılar zaman zaman hepimizin aklına takılır, bu nedenle aklına takılacak bir sonraki şarkının İngilizce olmasında hiçbir sakınca yok! En sevdiğin şarkının sözlerini ara ve nasıl eşlik edeceğini öğren.

Bonus olarak ise bir şarkının sözlerini öğrendiğin zaman bu şarkıyı karaokede söyleyerek konuşma (belki de şarkı söyleme) becerilerini de geliştirmiş olursun. Karaoke için ideal olan bazı İngilizce şarkılar mevcut, İngilizce dil öğrencilerinin bunları söylemesi kolaydır ve bunlardan çok sayıda İngilizce sözcük ve deyim öğrenmek mümkündür!

Okuma Becerilerini Geliştir

İngilizce okumak bazı dil öğrencilerinin gözünü korkutur ama böyle hissediyorsan bunun nedeni muhtemelen okuyacak doğru şeyi bulmamış olmandır!

Okuma becerilerini geliştirmek istiyorsan ve ders kitaplarının takip etmek için fazlasıyla zevksiz ve zor olduğunu düşünüyorsan, bunun yerine gerçek hayattan İngilizce içerikleri denemeyi deneyebilirsin.

Popüler kitaplar okuma becerilerini geliştirmenin eğlenceli bir yoludur

Benim açımdan bir dili kitaplar aracılığıyla öğrenmek sözcük bilgimi artırmanın ve gramer kurallarının nasıl kullanıldığını görmemin harika bir yolu olmuştur. Harry Potter serisinin başlamak için harika bir yer olduğunu fark ettim. Yanımda bir sözlük olduğu sürece serinin ilk kitabını anlamakta zorlanmadım ve oldukça sürükleyiciydi. Birinci kitabı takip eden her kitap biraz daha zorlayıcıydı, yani İngilizce becerilerini azar azar geliştirirken ilginç bir hikaye okumuş olacaksın.

Çocuk kitapları da başlangıç seviyesi için iyi birer seçenektir

Fazla zor olmamakla birlikte her yaş için keyifli olan diğer harika kaynaklar arasında şunlar yer almaktadır:

  • “Charlotte’s Web” – “Charlotte’s Web” küçük dil öğrencileri için yazılmış klasik bir hikayedir ama bu hikayenin gençler ve yetişkinlerin de ilgisini çekeceğine eminim.
  • Klasik çocuk kitapları – Eğer bir genç veya bir yetişkinsen anaokulu kitaplarının kullanışlı olmadığını düşünebilirsin. Bununla birlikte, kullandıkları basit dil ve bol bol resim olması sözcük bilgini geliştirmek için idealdir.
  • Roald Dahl Koleksiyonu – Roald Dahl, İngilizce dilinde en popüler ve en bilinen yazarlardan biridir ve bu kitapların her biri başka hiçbir yerde bulamayacağın ilginç hikayeler ve renkli bir dil ile süslenmiştir.

Daha zorlu bir şeyler mi arıyorsun? Haberleri dene

Akademik veya profesyonel kariyerinde yükselmek için İngilizce öğreniyorsan konuşmanın daha resmi yollarını öğrenmelisin. Profesyonel ve akademik çevrelerde kullanılan İngilizce, filmlerde, televizyon dizilerinde ya da şarkılarda bulunan o rahat konuşma tarzı ile aynı değildir. Ama haberleri okuyarak kendini daha resmi bir İngilizce konuşma tarzına alıştırabilirsin.

BBC ve CNN gibi siteler Amerika, İngiltere ve diğer İngilizce konuşulan ülkeler hakkında haberler ve video kliplerle doludur. The New York Times ve BBC İngilizce dil öğrencilerine adanmış bir bölüm dahi yayınlamaktadır; bu bölümlerde okuyucunun sözcük bilgisini ve okuduğunu anlama becerisini artırmayı amaçlayan ilginç hikayeler ve aktiviteler sunulur. New York Times’ Öğrenme Platformuna ücretsiz olarak ulaşabilecek olsan da, siteye tam erişim sağlayan bir abonelik ile çok sayıda değerli (ve zorlu) okuma içeriğine erişim sağlayabilirsin.

Eğer ileri seviye İngilizce becerilerine sahipsen ve ilginç konular hakkında bilgi edinirken bu seviyeye uygun sözcük bilgini geliştirmene yardımcı olacak makaleler arıyorsan TIME ya da The Economist’e bir göz at.

Eğer ABD’de yaşıyorsan Magazine Line üzerinde haberler, politika ve daha fazlası gibi pek çok konuyu ele alan ucuz dergiler bulabilirsin. Bazı dergi aboneliklerinde %70-80 civarında indirimler söz konusudur.

Konuşma Becerilerini Geliştir

Yeni bir dil öğrenen pek çoklarımız sadece birlikte pratik yapacağımız birisi olmadığı için konuşma becerilerimizi geliştirmekte zorlanırız. Neyse ki sosyal medya platformları dünyanın farklı yerlerinden insanlarla iletişime geçmemizin yollarını sunarak bu engelin üstesinden gelmemize yardımcı oldu.

En çok kullandığın mesajlaşma programlarında sesli sohbet özelliğini kullan

Çoğu dil öğrencisi, öğretmenleri veya diğer öğrencilerle sohbet etmek için Skype ve WhatsApp gibi mesajlaşma programları kullanır. Bu platformlar senin gerçek diyaloglar kurmana, mesajlar yazmana ve dosya paylaşmana imkan tanıdıkları için sohbet edebileceğin birilerini bulduğun sürece sana öğrenme sürecinde yardımcı olan araçlardır.

Özel ders öğretmenleri konuşma pratiği için idealdir

Verbling, öğrencilerin İngilizce öğrenmelerine yardımcı olması için kullandıkları popüler bir programdır ve Skype ve WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarında fazla kişi ekli olmayanlar için mükemmeldir. Verbling, dil konusundaki zayıf yönlerini geliştirmene ve güçlü olduğun noktaları daha da güçlendirmene yardımcı olacak profesyonel bir İngilizce öğretmeni ile iletişime geçmeni sağlayacaktır. İçinden seçim yapabileceğin yüzlerce özel ders öğretmeni bulunur ve bütçene uygun farklı fiyat aralıklarında çalışmaktadırlar, bu nedenle de Verbling üzerinde senin için ideal bir öğretmen bulma şansın yüksek.

Eğer birebir yüz yüze bir ders ortamı istiyorsan WyzAnt kesinlikle göz atman gereken yerdir. Özel ders öğretmenleri ile öğrencileri bir araya getiren hizmetlerden biridir, çevrimiçi özel ders seçenekleri olsa da başlıca odak noktası yüz yüze özel derslerdir. Bu birebir dersler günümüzde sadece Amerika Bileşik Devletleri’nde mevcuttur, eğer orada yaşıyorsan İngilizcede sana yardımcı olacak profesyonel öğretmeni bulmanın harika bir yoludur!

Yazma Becerilerini Geliştir

Yazma becerilerini geliştirmek, özellikle başlangıç seviyelerinde diğer dil becerilerini geliştirmekten daha zor olabilir. Bunu yapmak zaman, sabır, bol miktarda pratik ve sana değerli geribildirimlerde bulunacak iyi bir öğretmen gerektirir. Çoğu öğrenci için yazma ödevlerini gözden geçirecek ve İngilizce yazmakta onlara yardımcı olacak birini bulmak zor olabilir. Neyse ki sadece bunu yapmaya kendini adamış bir site mevcut.

Lang-8, dil öğrencilerine yazma becerilerinde yardımcı olan popüler bir site ve karmaşık gramer bilgisini nasıl kullanacağını öğreneceğin ve farklı yazma tarzlarını test edebileceğin harika bir yer. Yazmayı öğrenmek anadil düzeyinde o dili konuşanlar için dahi kolay bir iş değildir, ama kişisel blog platformun olarak Lang-8 kullanmak yazma becerilerini geliştirmen ve yeni arkadaşlarda tanışmanın harika bir yoludur.

 

Çalışma Zamanını İlginç Hale Getirmek için Kaynaklarını Dengele

İngilizce öğrenme yolunda dengeli bir yaklaşım benimsemenin keyifli olduğunu göreceksin. Bunun sebebi, öğrenme deneyimine çeşit katmasıdır. Bir dizi eğlenceli ve ilginç yolu kullanarak İngilizce öğreneceksin ve çoğu kişi için bunu yapmak her zamanki içerikleri tekrar tekrar okumaktan daha keyiflidir.

Becerilerini geliştirmek için her gün biraz zaman ayırarak kısa sürede senin için İngilizce öğrenmenin en iyi yolu hangisi bulacaksın.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close