why-english-is-easy

İngilizce Öğrenmek Neden Kolay Bize Gösteren Harika bir e-Kitap: “Why English Is Easy” yazan Benny Lewis

Yeni bir dil öğrenmek tıpkı yeni bir ülkeyi ziyaret etmek gibi olabilir.

Yeni bir ülkedeyken manzara ve sesler sana tanıdık gelmez.

Benzer şekilde, yeni bir dil konuşurken de ilk başta bunun rahatsız edici olduğunu düşünebilirsin.

İngilizceye alışmak kesinlikle zamanını alacaktır.

“Why English Is Easy” adlı eserin yazarı Benny Lewis’in anadili İngilizce. Ama o bile İngiliz dilini öğrenirken zorlandığını itiraf ediyor.

“Why English Is Easy” adlı kitabında Benny İngilizcenin göze daha zor gelen bazı kısımlarına mercek tutuyor. Dilin bu bölümlerinin neden düşündüğün kadar zor olmayabileceğini ve İngilizce iletişim kurmayı öğrenmenin ne kadar da mümkün olduğunu açıklıyor.

Dolayısıyla, “Why English Is Easy” adlı kitabı İngilizce öğretmek için yazılmış diğer herhangi kitaptan farklı kılan şeyin ne olduğunu merak ediyor olmalısın.

Bir süredir İngilizce öğreniyorsa muhtemelen zaten birçok kitabı biliyorsundur: ders kitapları sözlükler, dilbilgisi kaynakları. Belki de İngilizce hikaye kitapları ve İngilizce romanlar dahi satın aldın.

“Why English Is Easy” bu kitapların hiçbirine benzemiyor.

Bu kitap sana İngiliz dili hakkında ezberlemen için bilgiler veren kitaplardan değil.

Bunun yerine sana İngilizceyi nasıl daha etkin bir şekilde öğreneceğin hakkında bilgi veriyor.

Bu kitabın gezginlere bildikleri bir yeri gösteren bir tur rehberi ya da turist rehberi olduğunu düşünebilirsin.

“Why English Is Easy” seni İngiliz dilinin içlerine götürüyor ve sana etrafı gezdiriyor. Bunu yaparken de sana konuşurken kendini daha rahat hissedebilmen için İngilizcenin zor kısımlarını nasıl öğreneceğini anlamanda yardımcı olmaya çalışıyor.

Ve bu kitabın sana tam olarak ne sunacağını açıklama fırsatını değerlendireceğiz. Dil öğrenimi için iki farklı FI3M kaynağı için Genel Dil Öğrencisi blogumuza bir göz atabilirsin: FI3M Premium ve Conversation Countdown.

Şimdi, “Why English Is Easy” adlı esere daha yakından bakalım ve senin için hangisinin doğru olacağına karar vermene yardımcı olalım.

“Why English Is Easy” Kimin için İyi?

  • İngilizceyi iyi okuyabilen ama konuşma, dinleme, dilbilgisi ve sözcük bilgilerini geliştirmek isteyen dil öğrencileri. Eğer bu yazıyı İngilizce okuyorsan zaten İngilizceyi iyi okuyabiliyorsundur. Bu da “Why English Is Easy” e-kitabını anlayabileceğin ve İngilizce versiyonunu kullanabileceğin anlamına gelir. Bir kişi bir dili öğrenirken sıklıkla okumayı, konuşmak ya da konuşulan dili anlamaktan daha hızlı öğrenirler. Eğer bu senin için de geçerliyse “Why English Is Easy” içerisinde İngilizceni geliştirmek için çok sayıda tavsiye ve kaynak bulacaksın.
  • İtalyanca, Portekizce, Rusça veya İspanyolca anlayabilen başlangıç seviyesi İngilizce dil öğrencileri. Bunlar, bu kitabın hazırlanmış olduğu dillerdir (İngilizce dışında). Dolayısıyla, bu dillerden herhangi birini okuyabiliyorsan “Why English Is Easy”nin bu baskısı sana yardımcı olabilir.
  • “Takılmış” hisseden İngilizce dil öğrencileri. Eğer İngilizcenin yazılış ve telaffuz gibi bazı kısımlarının çok zor olduğunu düşünüyorsan yalnız değilsin! İngilizce tuhaf bir dildir ve bunlar anadilini konuşanlar için dahi zordur. İşte “Why English Is Easy” buna büyük bir yer veriyor. Bununla birlikte, sadece İngilizce öğrenirken karşılaşılan sorunları incelemek yerine bu sorunlara çözümler de öneriyor.
  • Düzenli İngilizce dersleri almak istemeyen ya da buna maddi durumu el vermeyen dil öğrencileri. “Why English Is Easy” çoğunlukla online kaynaklar, insanlarla sohbet etmek ve kendi başına öğrenmek gibi yollarla İngilizce öğrenme yöntemlerine odaklanır. Bu da İngilizce kurslarına erişimi olmayan ya da kendi başlarına öğrenmeyi tercih edenler için idealdir.

“Why English Is Easy” ile ilgili olarak bilmen gereken başlıca şey, bu kitabın amacının İngilizce dil öğrencilerine özgüven vermek olduğudur. İngilizce öğrenmek istiyor ama bunu yapamayacağını düşünüyorsan bu kitap sana becerilerin konusunda daha iyi hissetmende ve bir öğrenme planı yapmanda yardımcı olabilir. İngilizceni geliştirmek için kullanabileceğin çok sayıda faydalı kaynak paylaşır. Bununla birlikte, tüm temel İngilizce becerilerinde (dinleme, konuşma, okuma, yazma) ilerlemiş olan dil öğrencileri için o kadar da faydalı olmayabilir.

“Why English Is Easy” bir İngilizce kursu ya da ders kitabı değildir. İngilizcenin kısımlarını sana detaylarıyla açıklamayacaktır. Bunu yapmak yerine, sana bu dilin muhtemelen düşündüğün kadar zor olmadığını görmende yardımcı olmaya çalışır.

“Why English Is Easy” Sana Ne Konuda Yardımcı Olabilir

Daha önce de belirttiğimiz üzere, “Why English Is Easy” ardındaki fikir, İngilizce öğrenmenin en zor kısımlarını ele almak ve sana bunları öğrenmek için daha iyi seçenekler sunmaktır. Peki ama bu “en zor kısımlar” hangileri ve hangi alanlarda gelişme göstermeyi bekleyebilirsin?

İşte bu kitabın odaklandığı başlıca konular:

  • Konuşma. Genel anlamda Benny, bir dili öğrenmeye başlar başlamaz o dili konuşmaya başlamayı ve why-english-is-easy-2hata yapmak konusunda endişelenmemeyi öneriyor. Odaklandığı şey, bir dili öğrenmenin ilk aşamalarını kolaylaştırmaktır. Tekrar hatırlatalım, eğer bu yazıyı İngilizce okuyorsan zaten İngilizceyi iyi “biliyorsundur”. Bununla birlikte, henüz anadili İngilizce olan kişilerle İngilizce konuşmaya başlamadıysan, “Why English Is Easy” sana çok sayıda tavsiyede bulunacak.
  • Konuşulan İngilizceyi anlama. “Why English Is Easy,” nasıl İngilizce dinleme alıştırmaları yapacağın konusuna büyük bir önem veriyor. Hangi kaynakları kullanacağın, neyi dinleyeceğin ve nasıl konuşma ve dinleme alıştırması yapacağın hakkında tavsiyeler bulacaksın.
  • Telaffuz. İngilizce telaffuz bazen anadilini konuşanlar için dahi çok zordur. Şahsen anadilim İngilizce ama durum benim için gerçekten de böyle olmuştu. Tıpkı Benny gibi ben de küçükken İngilizcede “R” harfini telaffuz etmekte zorlanıyordum ve büyüyene kadar doğru şekilde telaffuz etmeyi öğrenemediğim pek çok sözcük oldu. Şimdi bile bazen sözcükleri yanlış telaffuz ederim! İngilizce telaffuzun bu kadar zor olması nedeniyle, bu zorluklarda sana yardımcı olacak bir rehber olması son derece faydalıdır. “Why English Is Easy” sana bazı pratik telaffuz ipuçları ve daha fazlasını öğrenmen için iyi tavsiyeler verir.
  • Gramer ve sözcük bilgisi. Herhangi bir dili konuşabilmek için hem gramer hem de sözcük bilgisi gereklidir. Bunları öğrenmeye başlamak kolay olabilse de bunların kısa sürede canını sıkmaya ve seni yormaya başlaması mümkündür. “Why English Is Easy” ile Benny sana İngilizcenin bu kısımlarını daha eğlenceli ve etkili hale getirecek ipuçları ve kaynaklar sunuyor.

“Why English Is Easy” Yakından Bakış

Bölüm Bir: Başlangıç Benny’nin dil öğrenimi hakkındaki genel görüşlerinden bahseder. Bunlar arasında kendini öğrenmekte olduğun dil ile sarmalamak, hata yapmaktan korkmamak ve küçük hedeflere odaklanmak yer alıyor. Kitabın bu bölümü motivasyon ya da İngilizce öğrenmenin gerçekten de yapabileceğin bir şey olduğuna kendini inandırmak açısından yol kat ediyor.

Bölüm İki: İngilizce Konuşmak sana dinlemen için farklı türlerden İngilizce ses kaydı, kolay bir telaffuz rehberi ve İngilizceyi anadil düzeyinde konuşanlarla nasıl alıştırma yapacağın hakkında bir tavsiyelerde bulunur. Ayrıca, İngiliz İngilizcesi ile Amerikan İngilizcesi arasında nasıl seçim yapacağın hakkında da bir bölüm bulundurmaktadır.

Bölüm Üç: Dilbilgisi İngilizce dilbilgisinin bazı diğer dillerin sahip olduğu dilbilgisi kurallarından daha kolay olmasının nedenlerini irdeleyerek başlar. Daha sonra da İngilizce gramerin daha zorlu kısımlarına doğru ilerler. Bu kısımlardan biri de öbek fiiller ya da iki ya da daha fazla sözcük içeren fiillerdir. İngilizce bu fiillerle doludur ve dil öğrencileri için bunları hatırlamak zor olabilir. Benny’nin bu bölümde odaklandığı diğer alanlar arasında ise düzensiz fiiller ve İngilizcede kullanılan farklı fiil çekimleri yer alır. Dil öğrencilerinin takılıp kaldığı bu yerleri anlamaları için bazı ipuçları ve kaynaklar verir.

why-english-is-easy-3

Bölüm Dört: Sözcükler tamamen sözcük bilgisi üzerine kuruludur. Bunun içinde sözcük ezberleme yöntemleri, zaten biliyor olabileceğin İngilizce sözcükleri bulmak ve söylemek istediğin sözcüğü hatırlayamadığın zaman ne yapacağın gibi fikirler yer alır. Bu aynı zamanda İngilizce doğru yazılışları nasıl kullanacağın hakkında da kullanışlı ipuçları verir.

“Why English Is Easy” iki bonus ile birlikte gelir:

The English Digital Immersion Setup sana cihazların, tarayıcın ve Facebook sayfanı nasıl İngilizce diline dönüştüreceğin hakkında talimatlar verir. Bu aynı zamanda sana İngilizce öğrenmene yardımcı olacak indirebileceğin bazı araçlar hakkında da önerilerde bulunur.

The English Online Immersion Sample ise yoğunlaştırılmış İngilizce pratiği günlük hayatına nasıl uygulayacağına dair bir program örneği sunar. Bu program oldukça kapsamlıdır ve duş alırken ve Beatles şarkıları dinlerken İngilizce sözler hakkında düşünmek gibi şeyler içerir.

Özet ve Sonuç

Herhangi bir dili öğrenmek zor olabilir, özellikle de bunun bir bölümüne yeni başlıyorsan. İşte “Why English Is Easy” de tam olarak bundan bahsediyor. Eğer İngilizce okumak senin için sorun değilse ama henüz konuşmaya gerçek anlamda başlamadıysan bu kitap tam da buna başlamak için ihtiyaç duyduğun şey olabilir. Eğer konuşulan İngilizceyi anlamakta ya da İngilizce yazmakta zorlanıyorsan “Why English Is Easy” bu alanlarda da becerilerini geliştirmen için kaynaklar ve öneriler sunar.

Benny’nin anadili İngilizce olsa da İngilizce dil öğrencilerine dil öğreterek uzun zaman geçirmiştir. Dolayısıyla da İngilizce dil öğrencilerinin ne ile karşı karşıya kaldığını iyi bilir. Ayrıca, kendisi de yabancı dil öğrendiği için İngilizce dil öğrencilerinin nasıl hissettiklerini anlamak için kendi deneyimini kullanmaktadır. Kitap boyunca kendi dil öğrenme deneyiminden örnekler veriri ve bunu yaparken genellikle oldukça samimi ve komik cümleler kurar.

Eğer şimdiden yoğunlaştırılmış İngilizce pratik yapıyorsan ve mevcut online kaynaklar hakkında bilgin varsa bu kitap sana fazla bir şey vermeyebilir. Ama birisinin sana en iyi teknik ve kaynakları söylemesini istiyorsan “Why English Is Easy” denemeye değer.

İngilizce öğrenmek için keşfetmeni bekleyen o kadar çok içerik var ki bunlar saymakla bitmez! “Why English Is Easy”nin harika yanı ise seni hiç sıkıntıya sokmayacak olmasıdır. Kısadır ama dil öğrencileri için harika tavsiyeler içerir, İngilizceni geliştirmeye devam etmene yardımcı olacak kaynakların bağlantılarını sunar.

Dolayısıyla, İngilizce canını sıkıyorsa ve İngilizce öğrenmek neden kolay bilmek istiyorsan bu kitabın sana kılavuzluk etmesine izin ver!


Elisabeth Cook serbest çalışan bir yazar, bir dil öğrencisi ve bir edebiyatseverdir. Onun yazdıklarını buradan Lit All Over adlı blogundan okuyabilirsin.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close