ingilizce öğrenmek için robotlarla sohbet et

İngilizce Öğrenmek için Robotlarla Sohbet Et! Seni Asla Yargılamayacak 5 Sohbet Robotu

İngilizce öğrenmek için robotlarla sohbet etmen gerektiğini söylerken şaka yapmıyoruz!

Hepimiz robotumuz olsun isteriz.

En sıkıcı günlük işlerimizi yapacak bir makine.

Bütün ayak işlerimizi, getir-götür işlerimizi yapacak.

Bize her gün taze ve lezzetli yemekler pişirecek.

Güzel olmaz mıydı?

Şimdilik, biz insanlar bu tür şeylerde tek başımızayız, bize yardım edecek kimsemiz yok. Ama, İngilizce öğrenme konusunda robotların sana yardım etmek üzere hizmetine hazır olduklarını biliyor muydun? Evet, bu gerçek! İngilizce öğrenmek için robotlarla sohbet etmek artık mümkün!

Sohbet robotlarıyla, yargılanmadan ve başkalarının programına bağlı kalmadan  her gün İngilizce pratiği yapabilirsin. Bu robotlar senin her yere götürebileceğin kişisel İngilizce öğrenme asistanların!

Aşağıda sana bizim favorimiz olan beş robotu tanıtacağız; içlerinde İngilizce öğrenenler için özel tasarlanmış bazı “chatbot”lar, yani “sohbet robotları” ve ana dili İngilizce olanların kullandıkları bazı robotları da göreceksin.

…Bu arada, belki de geri kalan her şey için robotlarımız olmaması iyi bir şeydir.

Sohbet Robotları İngilizce Öğrenmene Nasıl Yardımcı Olur?

  • Kişiselleştirilmiş deneyim: Bir sınıfta, genellikle konuşmak ve hatalarının düzeltilmesi için sıranı beklemen gerekir. Öğretmenle birebir konuşup telaffuzun ve gramerin konusunda geri bildirim almak için sınırlı şansın oluyor. Bir sohbet robotuyla her istediğinde kişiselleştirilmiş, bireysel İngilizce pratiği yapabilirsin.
  • Oyunlaştırma ve Motivasyon: Çoğu sohbet uygulaması oyunlaştırma (öğrenmenin oyun gibi gelmesi için eğlenceli özellikler ve ödüller kullanma) yöntemini kullanır. Örneğin, kullanıcılar arka arkaya belirli sayıda gün boyunca uygulamayı kullandıklarında ya da belirli bir dil hedefine ulaştıklarında özel rozetler ya da sanal ödüller kazanırlar. Bu özellikler uygulamayı kullanmayı eğlenceli hale getirir ve eğlendiğimizde, öğrenmeye devam etme konusunda motive oluruz.
  • 7/24 erişilebilirlik: İngilizce konuşmak istediğin her an, ister gecenin bir yarısı olsun, ister sabahın erken saatleri, sohbet robotun senin için hazır olacaktır. Sorduğun her soruya anında cevap alırsın ve robotunla aralıksız saatler boyu sohbet edebilirsin.
  • Yargılanma, utanma, çekinme yok: Robotlar yargılamazlar. Bir hata yaptığında gözlerini devirip başlarını sallamazlar. Ayrıca, robotla baş başa konuşurken, yanlış kelimeleri kullandığında ya da bir kelimeyi yanlış söylediğinde utanmana da gerek yok, zira sınıfın geri kalanı seni dinliyor olmayacak. Yargılanma ve utanıp çekinme olmadığı zaman, sohbete dalıp konuşma pratiği yapmak daha kolay olacak.

İngilizce Öğrenmek için Robotlarla Nasıl Sohbet Edilir

Bu yazıda, İngilizce çalışabileceğin iki temel tip robotu ele alacağız. Öncelikle dil öğrenenler için özel olarak tasarlanmış “chatbot”ları, yani sohbet robotlarını inceleyeceğiz. Bu robotlar sana dil öğretmek üzere tasarlanmış robotlar. İkinci olarak da, ana dili İngilizce olan kişilerin çeşitli görevler için kullandıkları sohbet robotları var. Bunlar da gerçek hayatta karşılaşabileceğin durumların İngilizce pratiğini yapmana yardımcı olacak.

1. İngilizce öğrenmek için üretilmiş Sohbet Robotu Uygulamaları

Bu sohbet robotları Yapay Zeka (İngilizcede “Artificial Intelligence” ya da kısaca “AI”) ile geliştirilmiştir. İngilizce seviyeni tespit edip daha hızlı öğrenmene yardımcı olurlar. Seninle birkaç kez sohbet ettikten sonra, robot İngilizce becerilerini genel olarak gözden geçirir ve sohbetleri senin seviyene göre ayarlar.

Robotla ne kadar çok pratik yapıp hafızasını bilgiyle doldurursan, o da senin güçlü ve zayıf yanlarını o kadar iyi belirler. Sonra da sana özel olarak hazırlanmış dersler sunar. Bu, kendi seviyene, öğrenme hızına ve tercihlerine göre öğrenmenin harika bir yoludur.

Mondly

ingilizce-ogrenmek-icin-robotlarla-sohbet-et

Mondly hem internet hem de uygulama versiyonu olan bir dil öğrenme çözümü. Programlarında yazılı ya da (telefonun/bilgisayarına konuşarak) sesli olarak iletişim kuracağın bir sohbet robotu var.

Sohbet robotuyla konuşurken, sana birkaç olası cevap sunuluyor—bunlar, robotun söylediği şeye nasıl karşılık vereceğini bilemediğin zaman verilen ipuçları gibi. Aynı zamanda erkek ya da kadın sesinden konuşma örnekleri de dinleyebiliyorsun, bu da sana sözcükleri doğru telaffuz etmeyi öğretiyor. En sevdiğin cevabı seçebilir, senaryonun dışına çıkabilir ve kendi cevabını sesli olarak veya sohbet penceresine yazarak verebilirsin.

Sohbet robotu söylediğin şeyi anlamazsa, senden tekrar etmeni istiyor. Mondly ile istersen Amerikan, istersen İngiliz İngilizcesi çalışabilirsin.

Andy

ingilizce-ogrenmek-icin-robotlarla-sohbet-et

Andy, özel olarak İngilizce konuşma pratiği için geliştirilmiş bir sohbet uygulaması. Robot kısmen öğretmen, kısmen arkadaş rolünü üstleniyor. Andy ile rahat, gündelik bir sohbet edebilir, ya da dil oyunları oynayabilirsin. Bunların yanı sıra İngilizce dil bilgisi öğrenme ve kelime hazineni genişletme seçenekleri de var.

Başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar İngilizce öğrenen herkes bu uygulamada farklı dil bilgisi kurallarına dair açıklamalar da bulabilir. Bir konu seçtikten sonra Andy sana kısa bir açıklama yapıyor ve eğer istersen konuyu daha ayrıntılı açıklamasını isteyebiliyorsun. Ayrıca her bir dil bilgisi dersinin sonunda sınav oluyorsun. Eğer hata yaparsan Andy sana nerede hata yaptığını söylüyor. Uygulama sohbet ederken de hatalarını düzeltiyor.

Daha fazla kelime öğrenmeyi seçtiğinde, Andy sana bilmediğin kelimelerin tanımlarını veriyor. Ayrıca gerçek hayat bağlamında örnek cümleler de görüyorsun.

Eğer sadece sohbet etmek istersen, bunu da yapabilirsin. Andy’e yazılı mesajlar gönderebilir ve uygulamanın cevaplarını okuyabilir ya da dinleyebilirsin.

2. Gerçek İngilizce kullanan Robot Asistanlar

Eğer daha gayrı resmi ve rahat bir şekilde İngilizce öğrenmek istiyorsan, yapay zekalı asistanlardan biriyle sohbet ederek eğlenebilirsin. Artık mağazaların ve hizmet sunan şirketlerin çoğu, müşterilerinin akşam yemeği planlama ve alışveriş gibi gündelik işlerine yardımcı olması için sohbet robotlarını kullanıyorlar.

Bu tür bir robotla konuşurken, sohbet konuları yalnızca belirli alanların etrafında dönüyor, bu konu bir hobin veya yapman gereken bir iş olabilir. Bu asistanlar kendi alanlarıyla ilgili çok şey biliyorlar. Bu robotlar, konularında inanılmaz derecede uzman olan İngilizce konuşan robotlar.

Eğer gerçek hayatta kullanılan İngilizceyi öğrenmekten hoşlanıyorsan, FluentU’ya da bir göz atmalısın. FluentU film fragmanları, müzik klipleri, ilham verici konuşmalar gibi gerçek dünyaya ait pek çok İngilizce videoyu alıp bunları kişiselleştirilmiş dil öğrenme deneyimlerine dönüştürüyor.

Her bir videoda, izlerken yeni kelimeler öğrenmen için interaktif altyazılar, kelime bilgi kartları ve alıştırmalar vardır. Videolar türlerine ve öğrenme seviyelerine göre düzenlenmiştir, bu sayede ilgini çeken içeriklerle öğrenmen çok kolaydır. Aynı aşağıdaki sohbet robotları gibi, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde FluentU’yu da beraberinde her yere götürebilirsin.

Hipmunk (Tatil Planlama Sohbet Uygulaması)

ingilizce-ogrenmek-icin-robotlarla-sohbet-et

Hipmunk seyahat eden kişilere uçak bileti, otel rezervasyonu, araç kiralama ve benzeri hizmetler konusunda bilgi veren çevrimiçi bir turizm şirketi. Kullanıcıların Facebook Messenger, Slack, Skype ve e-posta üzerinden ulaşabilecekleri yapay zekalı bir sohbet robotları da var.

Hello Hipmunk adındaki sanal seyahat planlama asistanına seyahatinle ilgili her tür soruyu sorabilirsin, “Mart’ın ilk haftasında New York’tan San Francisco’ya giden en ucuz uçak hangisi?” gibi. Şu anda bir tatil planlamıyor olsan bile, bu robotla konuşmak, İngilizcede soru sorma pratiği yapmanın çok eğlenceli bir yolu. Eğer Hipmunk seni anlamakta güçlük çekmiyorsa, doğru yoldasın demektir!

Hello Hipmunk’a yalnızca seyahat etme gibi bir niyetin olduğunu söylersen, robot sana seyahat önerileri de sunacaktır. Eğer yer isimleri, tarihler ve sayılar gibi İngilizcedeki temel kelimeleri öğrenmen gerekiyorsa, robotun bu özelliği bilgi eksiklerini fark etmek ve gidermek için iyi bir araç.

Kim bilir, belki bu sayede İngilizce konuşulan bir yere seyahat etmeye karar verirsin!

Yerleşik Akıllı Telefon Asistanları

Eğer günlük olarak İngilizce sohbet pratiği yapmak istiyorsan, akıllı cihazlarında mevcut olan sanal asistanları deneyebilirsin. Eğer iPhone’un varsa, Siri ile sohbet edebilirsin.  Android telefonun varsa, sana günlük soruların konusunda yardımcı olacak bir Google Assistant var demektir. Samsung telefonların bazı modellerinde de Siri’nin bir benzeri olan Bixby seninle hem sohbet edecek hem de komutlarını dinleyerek sana asistanlık yapacaktır.

Siri’ye, Bixby’e veya Google Assistant’a en yakın şehre giden son otobüs ya da güneş sistemimizdeki en büyük gezegen dahil hemen her şeyi sorabilirsin. İstediğin her konuda soru sorabilirsin. Bunun yanı sıra, bu sanal asistanlardan bazı görevleri gerçekleştirmelerini de isteyebilirsin. Örneğin, Siri’den 30 dakika sonrasına bir hatırlatıcı koymasını isteyebilirsin. Bu sayede de İngilizcedeki her tür cümle yapısı konusundaki bilgilerini arttırabilirsin.

Siri, Bixby ve Google Assistant ile sesli olarak iletişim kuruluyor. Bu da açık ve net konuşma becerisi gerektirir. Eğer açık ve net konuşmazsan, bu robotlar seni anlamayacaktır. Bu, sözcükleri doğru telaffuz edip etmediğini görmenin ya da bağlama dair ipuçları olmadan kurduğun cümlenin bir anlam ifade edip etmediğini anlamanın iyi bir yolu.

Bir insanla sohbet ederken söylediklerini daha net ifade edebilmek için yüz ifadenden, el hareketlerinden ve etrafındaki nesnelerden faydalanabilirsin. Fakat Siri, Bixby ve Google Assistant ile konuşurken bu tür ipuçlarına güvenemezsin. Kendini doğru ifade etmenin tek yolu doğru cümleler kurmaktır. Bu da konuşma becerini inanılmaz derecede ilerletme potansiyeli sağlar.

Mona (Alışveriş Asistanı Sohbet Uygulaması)

ingilizce-ogrenmek-icin-robotlarla-sohbet-et

Mona, internette farklı mağazaları arayıp kriterlerine uyan ürünleri bulan sanal bir alışveriş asistanı. Mona’ya ürün çeşidi, tarzı, bütçe ve benzeri tercihlerini söyleyebilirsin, o da senin için en uygun seçenekleri bulmana yardımcı olur.

Mona ile yazılı mesaj yoluyla iletişim kurabilirsin. O sana sorular sorar ve menüler ve mesajlar yoluyla sana pek çok bilgi verir, yani bu robot uygulaması, okuma ve karşılık verme pratiği yapmak için idealdir. Bu uygulama sayesinde günlük hayatta kullanılan önemli İngilizce isimlerin yanı sıra moda sektöründe kullanılan temel kelimeleri de öğrenebilirsin.

A.B.D iTunes mağazasından şu anda indirme işlemi yapılamıyor gibi görünüyor, Mona blog’unu takip edersen güncel gelişmeleri yakından takip edebilirsin.

 

Birkaç yıl önce, İngilizce öğrenmek için robotlarla sohbet etme düşüncesi gerçeküstü gibi görünebilirdi, ama artık durum böyle değil. Yapay zekadaki gelişmeler sayesinde, bir robotla da İngilizceni geliştirecek ilginç ve verimli sohbetler gerçekleştirebilirsin. Dil öğrenmeye yardımcı sohbet robotlarından telefonundaki sanal asistana kadar bu çeşitli robotlarla konuşarak daha iyi İngilizce konuşmayı öğrenebilir, gramerini geliştirebilir, kelime hazineni zenginleştirebilir ve bolca da eğlenebilirsin.

İngilizce öğrenmek için robotlarla sohbet etme fikri gerçekten heyecan verici. Bence bunu hemen denemelisin!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close