ingilizce-ogrenmek-icin-okuma-parcalari

İngilizce Öğrenmek için Okuma Parçaları Bulabileceğin 7 Özel Kaynak

“Ne kadar çok okursan o kadar çok şey bileceksin.  Ne kadar çok öğrenirsen o kadar çok yere gideceksin.”

İngilizce konuşanla tarafından sevilen çocuk yazarı ünlü Dr. Seuss‘a ait bu güzel dizelere pek çok insan aşinadır. Daha doğru da söylenemezdi!

Gerçek şu ki ister bizim gibi doğal olarak okumayı seven biri ol, ister okumak zorunda kaldığında bir nebze olsun oku, okumanın paha biçilemez bir yetenek olduğu inkar edilemez.

Eğer seyahat etmek, kendine kariyer fırsatları açmak, Twitter’da İngilizce konuşan en beğendiğin ünlüleri takip etmek veya yeni aldığın Amerikan malı cihazın kullanma kılavuzunu anlamak istiyorsan İngilizce nasıl okuyacağını bilmek bir zorunluluktur.

Neyse ki İngilizce okumayı öğrenmek zaman alıcı veya zor bir şey değil. Sadece emrine amade doğru araçlara ihtiyacın var.

İngilizce okuma parçaları bulabileceğin tonlarca uygun fiyatlı kaynak var, başlaman için en iyi 7 tanesini seçtik.

İngilizce Okuma Araçlarının Faydaları Nelerdir?

İngilizce öğrenmek için nedenin ne olursa olsun, reading skills yani okuma becerileri üzerinde çokça durman gereken becerilerden biridir.  Hep istediğin İngilizce romanı okuyabildiğini veya İngilizce konuşan müşterilerinden gelen iş mailleri mükemmel bir şekilde anlayabildiğini hayal et.

Aşağıdaki araçlar, İngilizce öğrenenlerin okuma becerilerini geliştirmek için özel olarak tasarlanmıştır. Yani, çok zor bir metin içinde kaybolacağım diye endişelenmene gerek yok. Ayrıca etkileşimli ögeler ve diğer materyaller ile İngilizce öğrenmeni sağlamak için okuma parçaları, kelime listeleri, sesli ve görüntülü klipler ve daha fazlası sunuluyor.

Okurken, başka yerde öğrenemeyeceğin muazzam çeşitliliğe sahip bir vocabulary keşfedeceksin. Ayrıca İngilizce kelimelerin doğru yazılışlarını öğreneceksin.

Okuma, atladığımız veya konuşurken önemsemediğimiz fakat akıcı olmanın önemli bir parçası olan İngilizce gramer yapıları konusunda fikir edinebilmek için harika bir yoldur.

İngilizce Öğrenmek için Okuma Parçaları Bulabileceğin 7 Özel Kaynak

Sadede gelelim, işte beginner seviyesinden advanced seviyesine akıcılığını taşımana hiç vakit kaybetmeden yardım edecek İngilizce okuma parçaları bulabileceğin kaynaklar!

Cambridge English

İngilizce-okuma-parcalari

Cambridge English, pek çok online İngilizce etkinlik, özellikle de okuma alıştırmaları sunuyor.

Okuma metinleri oldukça farklı, seyahat, bilim, dilbilim ve alışveriş gibi her türden konuyu kapsıyor. Etkinlikler zorluk seviyesi ve konulara göre kategorilere ayrılmış durumda.

Ek olarak her bir kaynak, okumayı ve okuma ile ilgili etkinlikleri tamamlamak için gerekli olan zamanla etiketlenmiş durumda.

Her okuma metinin sonundaki sürpriz materyal değişebilir. Sorulara cevap verme, ana fikri bulmak için reading pratiği yapma ve okurken detayları yakalayabilmeni sağlayacak etkinlikler vasıtasıyla kendini sınayabileceğin şeyler içeriyor.

Ayrıca gerçek dünyadan çok çeşitli okuma metinleri de bulacaksın. Makaleler, e-postalar ve daha fazlası var.

USA Learns

İngilizce-ogrenmek-icin-okuma-parcalari-4

USA Learns, kullanımı tamamen ücretsiz olan birinci sınıf bir web sitesi. İngilizce okuma parçaları elementary ve intermediate düzeydeki öğrenciler için mükemmel bir kaynak.

Reading topics, yani okuma konuları çok çeşitli, iş dünyasından son gelişmelere ve sosyal trendlere kadar her şeyi kapsıyor. Aslında USA Learns, ABD’deki yetişkin göçmenlere göre tasarlanmıştır, ayrıca bu site ABD’ye yerleşmeyi düşünsen de düşünmesen de Amerikan kültürü ile ilgili konuların yer aldığı ilginç yazılara sahip.

Bütün okuma parçalarına, gramer dersleri ve İngilizce okuduğunu anlama soruları gibi etkinlikler ve kaynaklar eşlik ediyor. İngilizce sesli ve yazılı metinler yer aldığından dinleme becerilerine de geliştirebilirsin.

USA Learns’de, speaking, listening, vocabulary, pronunciation gibi pek çok diğer becerilerini de geliştirebileceğin materyaller bulunuyor ve ABD vatandaşı olmak isteyeler için İngilizce kursu da özel olarak hazırlanmış durumda.

Tüm bunlara erişmek için kayıt sayfasında gerekli bilgileri girmen ve bir şifre oluşturman yeterli.

FluentU

İngilizce-ogrenmek-icin-okuma-parcalari-4

FluentU, bu listedeki en eşsiz kaynak.  Metinleri ve çalışma sayfalarını okumak yerine film fragmanları, müzik videoları, ilham verici konuşmalar ve daha fazlasının olduğu sana özel dil derslerine dönüşen otantik İngilizce videolar ile öğreneceksin.

Her bir video, bilmediğin kelimeleri tanıyabilmen için izlemeden önce inceleyebileceğin bir vocabulary listesi ve tam metne dökülmüş hali ile birlikte sunuluyor. İzlerken videoyu otomatikman durdurmak ve herhangi bir kelimenin anlamını, telaffuzunu ve resmini görmek için alt yazıya tıklayabilirsin.

Okuma becerilerini geliştirmek için eğlenceli bir yol olmasının yanı sıra gerçek İngilizce sesleri de öğrenebilirsin!

Ayrıca flaş kartlar ve her bir video için alıştırmalar var bu sayede izlemeyi bitirdikten sonra öğrendiğin her şeyi aklında tutabilirsin. FleuntU gelişimini takip edecek ve daha önce izlemiş olduklarına göre yeni video önerilerinde de bulunacak.

Videolar türe ve öğrenme seviyesine göre düzenlenmiş olduğundan, sana yarayacak olanları kolayca bulabilirsin. Ücretsiz bir FluentU denemesi ile bütün video kütüphanesine göz at. Dilersen iOS ve Android cihazlarında da FluentU mobil uygulamasını kullanabilirsin.

“Learn English with Short Stories” Serisi

İngilizce kısa hikayeler okumayı sevenler için özel olarak oluşturulmuş bir kitap serisidir.

Her bir İngilizce kitap, gizemli cinayetler, bilim kurgu ve fantazi gibi farklı alanlara odaklanıyor ve içindeki hikayeler, okumadan önce çalışmak için vocabulary listeleri içeriyor.

Metodoloji açısından, İngilizce kelime ve dil kavramlarını öğretmek için hikayelerin içinde tekrarlamalar kullanılıyor. Bu yolla doğal olarak İngilizce kelimeleri okumayı öğreniyorsun. Buradaki İngilizce hikayeler çok ilgini çekecek.

EnglishClub

İngilizce-okuma-parcalari

EnglishClub, hem öğretmenler hem de öğrenciler için ücretsiz bir web sitesi ve  çok ilginç konularda İngilizce okuma metinlerinin bulunduğu kaynaklara sahip.

Okuma becerileri bölümü, mevcut okuma seviyeni kontrol etmek ve ilerleme düzeyini ölçmek için bir reading testi içeriyor.

EnglishClub’ın en iyi yönlerinden biri de kendi ilgi ve hobilerin ile ilgili okuyabilirsin. Muzik, film, çevre, teknoloji ve daha fazlasını ele alan okuma metinleri var. Ayrıca EnglishClub’da çocuklar için İngilizce okumanın keyfe dönüştüğü bir bölüme ve kısa hikayeler için özel bir sayfası da var.

Her bir metine, ses veya video, alıştırmalar, kelime listeleri, okuduğunu anlama sınavları ve tartışma soruları gibi çeşitli ek kaynaklar eşlik ediyor.

National Geographic Learning’s In Focus

İngilizce-ogrenmek-icin-okuma-parcalari

İngilizce yayınlanan ünlü National Geographic dergisini zaten biliyorsundur. Blogları, In Focus, tamamen İngilizce eğitim ve öğretim üzerine yazılara ayrılmış bir kaynaktır.

Seyahat ve kültür, fotoğrafçılık, motivasyon ve daha pek çok ilgi uyandıran konuları kapsayan makaleler ile İngilizce öğrenenler okuma alıştırmaları yapabilirler. Her bir makale okumak için kaç dakika süreceğine göre kategorilere ayrılmış.

Makalelerin sonunda genellikle derinlemesine düşünmeyi gerektiren sorular da bulunuyor. Büyün oranda dil öğreten takipçiler için yazıldığını göreceksin fakat çok karmaşık değillerdir ve İngilizce öğrenme süreci ile ilgili sana ilginç yepyeni bakış açıları kazandıracak.

Ek olarak, blog yazılarını güzel fikirleri ve yorumları ile katkı sunan okuyuculara yönelik yarışmalarda mevcut.

Oxford Bookworms Library

İngilizce-okuma-parcalari

Oxford Bookworms Library, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenenlere yönelik bir dizi çeşitli graded readers yani basamaklı okuma kitapları sunuyor. Basamaklı okuma kitapları, belirli İngilizce öğrenme düzeylerine göre yazılmış kitaplardır.

Hem çocuklar hem de yetişkinler için İngilizce kitaplar bulunuyor ve basamaklı okuma kitapları yedi seviyeye ayrılmıştır. Kitapların büyük bir kısmı çeşitli seviyelerde tekrar anlatılmış İngilizce klasiklerdir. Kitap okumak İngilizce öğrenmenin olmazsa olmazlarından.

Yeni kelimelerin yer aldığı sözlükler, okurken dinlemek için ses dosyaları ve takip testleri gibi kitaplara eşlik eden tonlarca harika etkinlik ve kaynak var.

Bir kitap seçmeden önce özellikle Oxford’un değerlendirme sistemine göre oluşturulmuş ücretsiz level placement testlerinden (seviye tespit sınavları) birini mutlaka yapmalısın.

 

Elinin altında İngilizce okuma parçalarına sahip bu kadar çok harika kaynak ile iyi bir İngilizce okuyucusu olmamak ve yepyeni dünyalara kapı açmamak için hiçbir sebep yok.


Camille Turner, deneyimli bağımsız yazar ve bir ESL öğretmenidir.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close