ingilizce-ogrenmek-icin-netflix

Netflix İzlemeyi Seviyor Musun? İngilizce Öğrenmek için Bu 8 Diziyi ve Filmi İzleyebilirsin

İngilizce öğrenmek için vaktin yok, daha çamaşırları yıkaman gerek

Ama bunun yerine Netflix’in yabancı dizi önerilerini izliyorsun.

Ödevlerini yapman gerek

Ama Netflix çok daha ilginç.

Hepimiz yapmamız gereken şeyleri erteleme konusunda Netflix’i bahane ediyoruz.

Peki, ya Netflix’teki dizileri ve filmleri suçluluk hissetmeden izleyebilseydik?

Netflix’te takılırken verimli olmak mümkün mü?

Eğer İngilizce öğreniyorsan, evet! İngilizce öğrenmek için Netflix’ten faydalanabilirsin!

Sekiz şahane Netflix dizisi ve filmi keşfetmek ve gelmiş geçmiş en eğlenceli İngilizce dersine girmek için yazımızın devamını oku.

Bir daha arkadaşların bütün hafta sonu ne yaptığını sorduklarında, “Netflix’te bir dizinin 30 bölümünü izledim,” deyip bununla gurur duyabilirsin.

Neden İngilizce öğrenmek için Netflix’ten faydalanmalısın?

Netflix’te altyazılı İngilizce diziler izlemek gibi ilgini çeken ve sana eğlenceli gelen yöntemlerle dil öğrenmek, dil hedeflerine bağlı kalmanın en iyi yoludur. İşin özü, bu sayede sıkılıp yarı yolda çalışmayı bırakmazsın.

Ayrıca, dikkatini çeken ve kendi üzerinde tutan bir şeyle ilişkili olan yeni kelimeleri ve cümle yapılarını daha iyi hatırlarsın.

Netflix’te İngilizce filmler ve diziler izlemek öğrenme sürecine özellikle yardımcı olur çünkü Netflix’in senin için sonsuz bir materyal akışı var. İnternet sitelerine ve uygulamalarına sürekli yeni İngilizce diziler ve filmler ekliyorlar. Dahası, normal televizyonun aksine, Netflix bir dizinin bir sezonundaki bütün bölümleri aynı anda yayına sokuyor. Yani her hafta yeni bölümü beklemek zorunda değilsin.

Ayrıca Netflix her türden dizi ve filmi bünyesinde barındırıyor, yani burada herkese göre bir şey var. Netflix içeriklerini izlerken geniş bir kelime yelpazesine maruz kalırsın ve teklifsiz (günlük)konuşmada kullanılan tonlarca ifade öğrenerek İngilizceyi ana dilin gibi konuşmaya çok daha fazla yakınlaşırsın.

Tüm bunlara ek olarak, Netflix çok çeşitli altyazı seçenekleri sunar. İngilizceleri başlangıç seviyesinde olan kişiler altyazıları ana dillerine ayarlayabilirler, daha ileri seviyedekiler ise izlerlerken okuma ve kelimelerin yazılışlarını öğrenme konusuna kendilerini geliştirmek için dizi ve filmleri İngilizce altyazılı olarak izleyebilirler.

Netflix dil öğrenenler için uygun fiyatlı bir seçenek, ayda yalnızca küçük bir abonelik bedeli alıyor; hem, belki de zaten bir Netflix üyeliğin vardır.

İngilizce Öğrenmek için Birinci Sınıf 8 Netflix Orijinal Dizisi ve Filmi

İzleyebileceğin çok sayıda harika Netflix içeriği var, ama ben başlangıç için bu içerikleri sekiz büyüleyici film ve dizilik bir liste halinde daralttım. Bu önerilerin her biri Netflix Orijinal içeriği, yani bu dizileri ve filmleri dünyanın pek çok ülkesinde Netflix üzerinden izleyebilirsin.

İzlediğin her videonun İngilizce öğrenmek için ideal olduğundan emin olmak mı istiyorsun? FluentU dil öğrenenlere özel olarak geliştirilmiş benzersiz bir uygulama. Netflix’te olduğu gibi, burada da özgün İngilizce videolar izleyeceksin -film fragmanları, TV programlarından kısa bölümler, ilham verici konuşmalar ve daha nice farklı video- fakat FluentU bu videoları senin için kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürüyor.

FluentU’da video izlerken aktif olarak İngilizce öğrenmen için her videonun interaktif altyazıları, videoya özel kelime bilgi kartları, alıştırmalar, konuşmaların yazılı dökümleri ve daha pek çok öğrenme aracı var. Bu videolar türe ve öğrenme seviyesine göre kullanışlı bir şekilde düzenlenmiştir. FluentU öğrenmenin en eğlenceli (fakat etkili) yoludur.

İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde her an her yerde eğlenceli videolarla İngilizce öğrenmeye devam edebilirsin.

TV Dizileri

“Stranger Things”

ingilizce-ogrenmek-icin-netflix

“Stranger Things,” 2016 yılında başlayan ve başrollerinde Winona Ryder ve David Harbour’ın yanı sıra geniş bir genç ve yetenekli oyuncu kadrosuna da sahip olan dizi, hayal gücü kuvvetli bir bilim kurgu dizisi.

Dizi, 1980’lerde Hawkins, Indiana’da geçiyor. Hawkins, hükumetin gizli ve tehlikeli deneyler yürüttüğü gizli bir devlet tesisine yakın bir yerde konumlanmış küçük bir Amerikan kasabası. Hikayenin büyük bir kısmı, kaybolan arkadaşları Will’le ilgili inanılmaz gerçeği açığa çıkartmaya çalışan kasabalı gençler üzerine odaklanıyor.

Her bir bölümde yeni gizemlere, gerilimlere ve renkli karakterlere yelken açacaksın. Sahneler heyecan dolu ve seni koltuğundan zıplatmaya yetecek kadar korkunç bazı anlar da yok değil.

Bu diziyi bilim kurgu, korku ve gizem dizilerini sevenlere öneriyoruz. 1980’lerde büyüyen veya 80’ler kültürünü sevenler de o döneme ait kostümlerle, müziklerle, dekorlarla ve eşyalarla epey eğlenecektir.

Dizinin İngilizce öğrenenlere hitap eden yanı ise, bu diziden bilim kurgu ve eğitim gibi çeşitli konularda pek çok kelime öğrenilebilecek olması. Aynı zamanda dizinin odağındaki gençlerin günlük konuşmalarından da argo ifadeler öğrenebilirsin, zira sıkça kullanıyorlar.

“The Crown”

ingilizce-ogrenmek-icin-netflix

2016’ya yayınlanmaya başladığı günden itibaren çabucak popüler bir dizi haline gelen “The Crown” dram ve tarih sevenler için ideal.

Dizinin başrollerinde her biri inanılmaz performanslar sergileyen Claire Foy, John Lithgow ve Matt Smith var.

Bu dizi, Kraliçe II. Elizabeth’in 1940’larda başlayan büyüleyici hikayesini ele alıyor. İzleyiciler bu dizide tarih ve kültürün yanı sıra kraliçenin hayatına paralel olarak modaya, teknolojiye ve sosyal meselelere dair bir şeyler de görecekler.

Bu dizide, tarihsel kelimeler de dahil olmak üzere her türden İngilizce kelime öğreneceksin. Bu dizi aynı zamanda İngiliz aksanı öğrenmek isteyen veya resmi, akademik İngilizce öğrenen kişiler için de mükemmel bir seçim.

“A Series of Unfortunate Events”

ingilizce-ogrenmek-icin-netflix

“A Series of Unfortunate Events,” kara komedi sevenler için ideal. Bu dizi, Lemony Snicket’ın 13 kitaplık serisinden uyarlanmış; eğer dizi hoşuna giderse bu kitapları alıp okuma becerilerini de tazeleyebilirsin.

Yetenekli Neil Patrick Harris, şeytani Kont Olaf’ı oynuyor; bu çılgın kötü karakter Violet, Klaus ve Sunny adlarındaki üç yetime miras kalan serveti çalmaya çalışıyor. İnanılmaz zeki ve cesur olan bu çocuklar, akla hayale gelebilecek en absürt ve karanlık durumlarla baş etmeye çalışıyorlar.

İngilizce öğrenenler, dizide ve kitaplarda sistematik olarak tanımlanan aşırı derecede karmaşık kelimelere maruz kalmanın faydasını görecektir. Gerçekten de dizide anlatıcı veya karakterlerden biri zor bir kelime söylediğinde seyirciler için o kelimeyi açıklıyor.

Dram, macera, absürtlük ve kara komedi seven herkes, bu benzersiz diziden keyif alacaktır.

“Chef’s Table”

ingilizce-ogrenmek-icin-netflix

İlk kez 2015’te yayınlanan “Chef’s Table,” yemeye düşkün ve yemeklere meraklı olan herkesin hayallerinde program.

Her bölüm, dünyanın farklı bir yerindeki gastronomik bir dehaya odaklanıyor. İzleyiciler bu ünlü şeflerin hayatlarına ve yarattıkları yemeklere kısa bir bakış şansı yakalıyor.

David Gelb tarafından yaratılan bu dizi büyük bir başarı yakaladı.

Bu dizi, belgesellerden ve yemekle ilgili programlardan hoşlanan kişiler içim harika. Üstelik İngilizce öğrenenler de yemekler ve dışarıda yemek yemek ile ilgili bolca kelime öğrenecekler.

“Love”

ingilizce-ogrenmek-icin-netflix

“Love,” 2016 ila 2018 arasında üç sezonu yayınlanan ve başrollerinde Gillian Jacobs ve Paul Rust’ın olduğu bir dizi.

Dizinin hikayesi, iyi ve nazik bir adam olan Gus ile asi Mickey’nin modern ilişkilerinin iniş ve çıkışlarını takip ediyor. İzleyiciler ilişkilere gerçekçi bir bakış sunan bu dizide iki tarafın da bakış açısını görme şansı yakalıyor.

Bu dizi, komediden ve romantik filmlerden hoşlananlar için harika. Dahası, dizideki gerçekçi karakterler ve durumlar önemli eleştirmenlerden olumlu eleştiriler aldı.

Dil öğrenenler bu diziden İngilizce mizahın nüanslarına dair bir ders almayı ve geniş yelpazedeki bir kelime dağarcığına maruz kalmayı bekleyebilirler.

Filmler

“The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society”

ingilizce-ogrenmek-icin-netflix

2018’de yayına giren “The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society,” yoğun bir duygusal dram. Bu film romantizmi, tarihi ve okumanın gücünü içinde barındırıyor.

Aktris Lily James, Londra’da yaşayan ve Guernsey adasındaki bir edebiyat kulübünün kuruluşunun ardındaki sırrı ortaya çıkartan bir yazarı oynuyor. Bu hikaye, II. Dünya Savaşı sırasında adanın Alman işgaline uğradığı zamanlarda geçiyor.

Bu film, ilk dakikalarından itibaren insanın dikkatini üzerine çeken son derece dokunaklı bir dönem filmi.

İngilizce öğrenenler bu filmde çeşitli İngiliz aksanları duyabilecekler. Hatta filmin uyarlandığı kitabı satın alarak dizinin yanı sıra okuma pratiği yapma fırsatı da yakalamak elinde.

“Irreplaceable You”

ingilizce-ogrenmek-icin-netflix

“Irreplaceable You,” 2018 yılında yayınlanan bir Netflix Orijinal filmi. Filmin başrollerinde Gugu Mbatha-Raw, Michiel Huisman ve Christopher Walken var.

Filmde, kanser teşhisi konan Abbie’nin hikayesini izliyoruz. Kendisi öldükten sonra nişanlısını tek başına bırakmak istemeyen Abbie, nişanlısına göz kulak olması için ona bir kız arkadaş seçmeye karar veriyor.

Pek çok duygusal sahnenin neşeli ve komik anlarla harmanlandığı bu film, seni romantizmin ve dramın doruğuna taşıyacak.

Dil öğrenenler bu filmden epey faydalanacaklardır. Öncelikle, filmin bütün oyuncuları gayet tane tane konuşuyorlar. Ayrıca bu film Amerikan aksanına maruz kalman ve tıbbi terimlerle tanışman açısından da gayet faydalı.

“Mercury 13”

ingilizce-ogrenmek-icin-netflix

2018’de yayınlanan “Mercury 13,” 1961 yılında cinsiyetleri sebebiyle bir uzay seyahatine gitmeleri engellenen bir grup kadının gerçek hikayesini ortaya çıkartan bir belgesel.

Film, o dönemde kadınların uğradıkları haksız muameleyi ele alıyor ve uzay görevinin bir parçası olmayı hak eden kadınlarla yapılan röportajlara da yer veriyor.

Heather Walsh ve David Sington tarafından yönetilen bu film, belgesellerden, kadın haklarıyla ilgili filmlerden ve tarihsel hikayelerden hoşlananlar için ideal.

Ayrıca, tarih, uzay ve uçuşlarla ilgili tonla kelime de öğreneceksin.

 

İngilizce öğrenmek için Netflix izlemekten daha eğlenceli çok az yol vardır herhalde. Bizden öğrenme tüyolarını da aldın, artık hazırsın. Şimdi sıra biraz patlamış mısır ve bir battaniye alıp bu yabancı dizi ve film önerilerimiz arasından en beğendiğin diziyi ve filmi açarak İngilizce öğrenmekte!


Camille Turner, deneyimli bağımsız yazar ve bir ESL öğretmenidir.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close