the-beatles-ile-ingilizce-ogren

İngilizce Öğrenmek için Beatles ile Dans Et ve Şarkı Söyle

En sevdiğin İngilizce öğretmeni kim: John, Paul, George ya da Ringo mu?

Bir saniye, İngilizce öğretmeni mi? Bunlar The Beatles grubunun üyeleri değil miydi?

The Beatles grubu üyeleri harika birer müzisyendi, ama onların şarkılarını İngilizce öğrenmek için kullanabilirsin!

The Beatles İngilizceyi şarkılarında nasıl kullanacağını iyi bilirdi. Şarkı sözlerini anlamak kolay olsa da bu sözler genellikle daha derin bir mesaj verirdi. Belki de bu nedenle çok sayıda kişi onların yaptığı müziği seviyor ve bu yüzden tüm zamanların bu en meşhur gruplarından biri haline gelmeyi başardılar.

Büyük bir Beatles hayranı olman ya da onları daha önce hiç duymamış olacak kadar genç olman hiç fark etmez, onların şarkıları her İngilizce beceri düzeyine hitap ediyor.

En genç dil öğrencilerinden ileri seviyedeki, neredeyse akıcı konuşabilen öğrencilere, her yaştan dil öğrencisi keyifle eşlik edebileceği bir ya da iki Beatles şarkısı bulabilir.

Ve ezgileri akılda kalıcı olduğu için çok geçmeden bu şarkı sözlerini tekrarlamaya ve bu sözcükleri günlük konuşmalarında daha fazla kullanmaya başlayacaksın.

İşte İngilizce öğrenmene ve pratik yapmana yardımcı olacak 10 popüler Beatles şarkısı (başlangıç seviyesinden ileri seviyeye sıralanmıştır). Öğreneceğin İngilizce konular ya da yapıların yanı sıra kendi başına ya da öğretmeninle çalışabileceğin aktivite ve egzersizler de ekleyeceğim. Böylelikle öğrendiklerini iyi bir şekilde değerlendirebileceksin!

İngilizce Öğrenmek için Beatles ile Dans Et ve Şarkı Söyle

1. “Twist and Shout”

(Video) (Şarkı Sözleri)

Seviye: Genç Öğrenciler (A1)

Öğreneceğin dil: Eylem fiilleri

Örneğin:

Twist – (v.) topuklarının üzerinde vücudunu sağa sola kıvırdığın bir dans hareketi

Shout – (v.) yüksek sesle konuşmak

Shake – (v.) kalçalarını (ya da herhangi bir vücut bölümünü) hızla ileri ve geri hareket ettirdiğin bir dans hareketi

Görev: Eğer evinde İngilizce öğrenen çocuklar varsa, şarkıda bu eylem fiilleri geçtiği zaman bu hareketleri yapabilirsiniz. Çocuklar hareketlerle iyi öğrenir, bu nedenle şarkıya eşlik ederken onlara bu dans hareketlerini nasıl yapacaklarını göstermek onların bu sözcükleri anlamalarına ve pratik yapmalarına yardımcı olur.

Örneğin, The Beatles “twist and shout” dediği zaman onlara nasıl “twist” yapacaklarını (vücudunu topuklarının üzerinde sağa sola hareket ettirerek) ve “bağıracaklarını” (ellerini ağzının yanlarına koyarak yüksek sesle konuşuyormuş gibi yaparak) göster. Şarkıda “come on, shake it” (hadi, salla) geçtiği zaman onlara kalçalarını nasıl ileri geri hareket ettireceklerini göster.

2. “Hello, Goodbye”

(Video) (Şarkı Sözleri)

Seviye: Genç Öğrenciler (A1)

Öğreneceğin dil: Zıt anlamlılar

Örneğin:

hello / goodbye (merhaba / güle güle)
yes / no (evet / hayır)
stop / go (dur / devam et)
high / low (yukarı / aşağı)

Sözcükleri zıt anlamlılar gibi ikililer halinde öğrenmek bunları hatırlamayı kolaylaştırır. Ve eğer bir sözcüğü hatırlayamazsan, onu her zaman zıt anlamıyla tanımlayabilirsin ve bu da akıcı konuşmana yardımcı olur.

Görev: Tıpkı “Twist and Shout” şarkısında olduğu gibi küçük dil öğrencilerine duydukları sözcüklerle eşleşen hareketleri göster.

Örneğin, “hello” ve “goodbye” sözcüklerini duyduğun zaman el salla. “Yes” ve “no” sözcüklerini duyduğun zaman “evet” ve “hayır” anlamında başını salla. “Stop” sözcüğünü duyduğun zaman elini kaldırarak dur işareti yap ve “go” sözcüğünü duyduğun zaman “devam et” anlamında işaret et. “High” ile birlikte elini, sanki boyunu ölçüyormuş gibi başının üzerine getir. “Low” ile birlikte elini, sanki kısa bir şeyi gösteriyormuş gibi belinin hizasına getir.

3. “Penny Lane”

(Video) (Şarkı Sözleri)

Seviye: Başlangıç (A2)

Öğreneceğin dil: Yer edatları, bir yeri “there is/there are” ile tanımlama ve insanların yapmakta oldukları şeyleri anlatmak için şimdiki zaman kullanma.

“Penny Lane,” İngiltere’de bulunan bir mahallenin güneşli bir gündeki sevimli bir betimlemesidir. Hava şartlarını, sokakta kimlerin olduğunu ve ne yaptıklarını ve her şeyin yerini mükemmel bir şekilde tanımlar. Yer edatları ve “there is/there are” kullanarak The Beatles bir manzarayı tanımlamayı başarmıştır.

Örneğin, “Behind the shelter in the middle of a roundabout, a pretty nurse is selling poppies from a tray” (Bir dönel kavşağın ortasındaki sığınağın arkasında, güzel bir hemşire tezgahından gelincik satıyor) dizesi hemşirenin nerede olduğunu ve ne yaptığını tanımlar. The Beatles ayrıca bu mahallenin nasıl bir yer olduğunu göstermek için “on the corner there is barber” (köşede bir berber) “beneath the blue, suburban skies” (banliyönün masmavi gökyüzü altında) ve “in the pouring rain” (sağanak yağmurda) gibi diğer ifadeler de kullanır.

Görev: Yaşadığın mahallenin, kasabanın ya da şehrin nasıl bir yer olduğunu anlatmak için yer edatları ve “there is/there are” kullan. Ayrıca, bu şarkıda geçen yerin bir resmini çizmek için de bu tabımdan faydalanabilirsin.

4. “I Want to Hold Your Hand”

(Video) (Şarkı Sözleri)

Seviye: Üst Başlangıç, Alt Orta (A2-B1)

Öğreneceğin dil: Daralma kullanımı, “I want + to infinitive” ve “let me” tümcesi.

Daralma, iki sözcüğün kısaltılarak yeni bir sözcük meydana getirmeleridir. Konuşurken ve yazarken daralma kullanımı iyidir çünkü kullandığın İngilizcenin kulağa daha doğal gelmesini sağlar. The Beatles’ın “I Want To Hold Your Hand” şarkısında kullandıkları daralmalar arasında can’t (cannot), I’ll (I will), you’ll (you will), you’ve (you have) ve it’s (it is) yer alıyor.

Hızlı söylendiği zaman “want to” tümcesi de kulağa bir daralma gibi gelebilir ve “wanna” sözcüğünü meydana getirir. “Wanna” ya da “want to” kullandıktan sonra “I want to eat soup” (Çorba içmek istiyorum) ya da “I want to go swimming” (Yüzmeye gitmek istiyorum) cümlelerinde olduğu gibi fiilin yalın hali kullanılır.

Son olarak, “let me” izin istemek amacıyla kullanılan bir tümcedir. Örneğin, “Will you let me hold your hand?” (Elini tutmama izin verecek misin) cümlesinde “Will you permit me to hold your hand?” ya da “Can I hold your hand?” (Elini tutabilir miyim?) sorusu sorulmaktadır.

Görev: Bu şarkı için görevin sadece şarkı içerisinde geçen daralmaları dinlemek. Bunlar ne sıklıkla kullanılıyor? Bu daralmalar birbirinden ayrılmış hallerine göre nasıl farklı telaffuz ediliyor?

5. “A Day in the Life”

(Video) (Şarkı Sözleri)

Seviye: Orta (B1)

Öğreneceğin dil: Hikaye anlatırken mişli geçmiş ve dili geçmiş zamanı nasıl kullanacağın.

The Beatles “A Day in the Life” şarkısında gazetede okudukları olayları anlatıyor ve “I read the news today…he blew his mind out in a car. He didn’t notice all the lights had changed.” (Bugün haberleri okudum…bir arabada kendini kaybetti. Tüm ışıkların değişmiş olduğunu fark etmedi.)

Dili geçmiş zaman (read, blew, didn’t) mişli geçmiş zaman (had changed) kullanarak geçmişte meydana gelen bir olayı anlatıyorlar.

Ayrıca, sabah ne yaptıklarını da dili geçmiş zaman kullanarak tanımlıyorlar: Woke up, got out of bed. Dragged a comb across my head…I noticed I was late.”(Uyandım, yataktan kalktım. Saçımda bir tarak gezdirdim…Geç kaldığımı fark ettim.)

Görev: Dili geçmiş zaman ve mişli geçmiş zaman kullanarak bu sabah ne yaptığını ya da gazetede okuduğun veya televizyonda gördüğün bir haberi anlat.

6. “While My Guitar Gently Weeps”

(Video) (Şarkı Sözleri)

Seviye: Orta (B1)

Öğreneceğin dil: O anda meydana gelen veya bir süredir süregelen olaylar hakkında konuşmak için şimdiki zaman ve geniş zaman kullanımı.

“While My Guitar Gently Weeps” şarkısı, şimdiki zamanı daha etkin kullanmana yardımcı olacak pek çok gramer yapısı kullanmaktadır. Örneğin, “I look at the world and I notice it’s turning, while my guitar gently weeps,” (Dünyaya bakıyorum ve onun döndüğünü fark ediyorum, gitarım nazikçe ağlarken) dizesinde “I notice it’s turning” (onun döndüğünü fark ediyorum) tümcesi sanatçının “dünyanın döndüğünü” tam olarak o anda değil geçen yıllar ya da aylar içerisinde fark ettiği bir değişimi ifade eder.

Bu yapıyı, güncel konular hakkında “I notice climate change a lot. The winters are getting shorter while the Earth is getting warmer.” (İklim değişimini çok fark ediyorum. Kışlar kısalırken dünya ısınıyor.) gibi yorumlar yapmak için kullanabilirsin.

Görev: Bu yapıyı kullanarak güncel olaylar hakkında tartışmalar yap ya da bir kompozisyon yaz.

7. “Help”

(Video) (Şarkı Sözleri)

Seviye: Orta (B1-B2)

Öğreneceğin dil: “Somebody” ve “anybody” belgisiz zamirlerinin olumlu ve olumsuz cümlelerde kullanımı, karşılaştırmalar.

“Help! I need somebody, not just anybody,” dizesinde Beatles belgisiz zamirler, kim ya da ne olduğunu belirtmeksizin bir kişi ya da bir şeyden bahseden sözcükler kullanır. Bu cümlede, sanatçı “birisine” ihtiyacı olduğunu söylediğine göre bir kişiye ihtiyaç duymaktadır. Belgisiz zamir “-body” (ya da “-one”) ekiyle sonlandığı zaman bu bir kişiyi ifade eder. “Not just anybody” tümcesi ile ise özel bir kişiye ihtiyacı olduğunu ve ismi bilinmeyen, önemsiz bir kişiye ihtiyacı olmadığını anlatır.

Bu şarkıda The Beatles aynı zamanda şimdiki hallerini eski ile kıyaslar: “When I was younger, so much younger than today. I never needed anybody’s help in any way. But now I find I’ve changed my mind, I’ve opened up the doors.”(Ben gençken, şimdikinden çok daha gençken. Hiç kimsenin yardımına hiçbir zaman ihtiyaç duymadım. Ama artık fikrimi değiştirdim, kapıları açtım.)

“[Karşılaştırma sıfatı] + than” (“younger than” tümcesinde olduğu gibi) yapısı ve dili ve mişli geçmiş zamanlar kullanarak geçmişlerini bugünle kıyaslarlar.

Görev: Eski günlerle bugünü kıyaslamak için yukarıdaki örnekleri kullan. Gençliğin ile şimdiki zaman arasında neler değişti? Örneğin, “Today I’m more confident than when I was younger” (Bugün, kendime küçükken olduğumdan daha fazla güveniyorum) diyebilirsin.

8. “In My Life”

(Video) (Şarkı Sözleri)

Seviye: Orta (B2)

Öğreneceğin dil: Düşünceleri aktarmak için İngilizce fiil zamanlarının bir arada kullanımı.

Bu şarkı, kendisi için önemli belirli insanları ve yerleri hatırlayan bir kişi hakkındadır. The Beatles bu şarkılarında çok sayıda İngilizce fiil zamanı kullanarak aktarmak istedikleri düşünceleri ortaya koyar. Şarkı sözlerine baktığında ve şarkıyı dinlerken, benzer şeyleri söylemek için fiil zamanlarını nasıl kullandıklarını görmeye çalış.

Örneğin, “Some have gone and some remain” (bazıları gitmiş ve bazıları kalır) ve “some are dead and some are living” (bazıları ölü ve bazıları yaşıyor) tümcelerinde mişli geçmiş zaman (“have gone”), geniş zaman (“remain,” “are,”) ve şimdiki zaman (“are living”) kullanılmıştır. Bunların tümü aynı fikri küçük bir farkla aktarıyor.

Görev: Bu şarkıda toplamda kaç adet fiil zamanı sayabiliyorsun? Bu yazının sonundaki cevaplara bir göz at.

9. “Revolution”

(Video) (Şarkı Sözleri)

Seviye: İleri (C1)

Öğreneceğin dil: Global problemleri tanımlamakta kullanılan sözcükler de dahil olmak üzere modern günümüze ait sözcük bilgisi.

John Lennon’ın “Revolution” parçasını yazdığı zaman dünyanın birçok sorun yaşadığı bir dönemdi. Bu şarkıyı Fransa’da gerçekleştirilen 1968 öğrenci gösterilerine cevaben ve o dönemin güncel olayları hakkındaki politik ve felsefi bakış açısını ifade etmek için yazdı. Her bir dizeyi okurken Lennon’ın kullanmayı seçtiği sözcüklerde onun görüşlerini yakalayabilirsin.

Örneğin, “You say you’ve got a real solution, well you know, we’d all love to see the plan” (Gerçek bir çözümün olduğunu söylüyorsun, ama bilirsin, hepimiz planı görmek isterdik) cümlesinde Lennon devrimci görüşleri göz önünde bulundurmak istediğini gösterir ama bu görüşlerin bir yapısı olmasını istediğini vurgular.

Görev: Şarkıyı kendi başına analiz etmeyi dene. Lennon devrimciler hakkında başka neler diyor? Ona katılıyor musun yoksa katılmıyor musun? Şarkıda geçen sözcükleri kullanarak görüşlerini ortaya koyan bir kompozisyon yaz.

10. “Eleanor Rigby”

(Video) (Şarkı Sözleri)

Seviye: İleri (C1)

Öğreneceğin dil: Benzetmeler ve tanımlamalar kullanma.

“Eleanor Rigby” şarkısında Paul McCartney, “all the lonely people” (tüm yalnız insanlar) hakkında bir hikaye anlatmak için imgelerden faydalanır. Tıpkı “Penny Lane” şarkısında olduğu gibi bu insanların bir portresini çizebilmektedir.

Örneğin, “Eleanor Rigby waits at the window, wearing the face that she keeps in a jar by the door. Who is it for?” (Eleanor Rigby, kapının yanındaki bir kavanozdaki yüzü takmış, pencerede bekler) gibi cümlelerde pencere kenarında oturmuş bir kadını gözünün önüne getirebilirsin, pek ama gerçekten kapının yanındaki bir kavanozda bir yüz mü saklıyordur? Hayır, bu bir benzetme ya da daha derin bir anlam ifade etmek için sözcüklerden oluşturulmuş bir semboldür. “Kapının yanındaki bir kavanozda bir yüz saklamanın” ne anlama geldiğini düşünüyorsun?

Görev: Bu şarkıda bulacağın çeşitli imgeler hakkında tartış ya da bir kompozisyon yaz. The Beatles’ın bu şarkıyla ne anlatmaya çalıştığını düşünüyorsun?

 

The Beatles günümüzde dahi harika bir müzik grubu olmayı sürdürüyor. Onlar aynı zamanda harika birer İngilizce öğretmeni de olabilirler.

Bu şarkıların yanı sıra sana İngilizce öğrenmende yardımcı olacak yüzlerce başka şarkıları da bulunuyor. Bunlarla İngilizce çalışmak İngilizceni daha bilgili ve daha doğal bir hale getirecek. Eğer daha önce bu grubun hayranı değildiysen, birkaç şarkılarını dinledikten ve öğrenmeye başladıktan sonra onlara hayran kalacağını garanti ederim.

Keyfini çıkar!

 

8. madde “In My Life” için cevap anahtarı

Beş farklı fiil zamanı kullanılmıştır:

1. Geniş zaman (are, remain, have, can recall, love, is, lose and think)
2. Mişli geçmiş zaman (have changed, have gone, I’ve loved)
3. Şimdiki zaman (are living)
4. Gelecek zaman (I’ll never lose, I’ll often stop and think)
5. Dili geçmiş zaman (went)


Teresa Mupas, İspanya’nın Galicia şehrinde yaşayan ve çalışan bir EFL öğretmenidir. Tayland’ın merkez bölgesi ve Amerika Birleşik Devletleri’nde İngilizce öğretmenliği yapmıştır. Onun seyahatlerini buradan takip edebilirsin.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close