ingilizce-ogrenme-sanal-gerceklik

Geleceğin İngilizce Öğrenme Yolları: İngilizce Öğrenmek için En İyi 4 Sanal Gerçeklik Uygulaması

İngilizce öğrenme yöntemlerinin hepsini duyduğunu zannediyordun, ta ki başlığımızdaki sanal gerçeklik sözünü görene kadar.

Evet, sanal gerçeklik uygulamaları ile İngilizce öğrenmek kulağa imkansız geliyor, ama okumaya devam edersen bunun nasıl olduğunu öğreneceksin.

Önce sanal gerçeklikten söz edelim.

Bir kahve dükkanına giriyorsun ve duyuların canlanıyor!

Taze, sıcak kahvenin kahve makinesinden damlayışını görüyorsun. Burnuna doğru havada süzülerek gelen leziz aromaları kokluyorsun. Sohbetlerin uğultusunu duyuyorsun ve içeriye adımını attığında davetkar atmosfer bedenini gevşetiyor.

Peki, ama bu kahve dükkanında farklı olan şey ne?

Var olmaması.

Bu inanılmaz kafe, sanal gerçeklikte yaratılmış. Oradaymış gibi hissetsen dediğerleriyle sohbet etsen, kahve fincanlarını toplayıp dünyanın önünden akıp gitmesini izlesen de—aslında yalnızca evinde, koltuğunda oturuyor olabilirsin.

Sanal gerçeklik bizim için bunu yapabilir. Bizi ulaşılmaz yerlere götürüp gerçek ve hayali dünyalarla etkileşime sokup bütün duyularımızla öğrenmemizi sağlayabilir.

Ayda yürümek? Ünlülerle takılmak? Dünyanın okyanuslarının derinliklerini keşfetmek? Bir sanal gerçeklik gözlüğü, imkansız şeyleri mümkün hale getirebilir.

Sanal gerçeklik teknolojisinin İngilizce öğrenme konusunda bizim için yapabileceklerini bir hayal et! 

Sana, sanal gerçekliğin dil öğrenenlerin önüne nasıl yepyeni bir dünya açabileceğini göstereceğiz; ayrıca, her İngilizce öğrencisinin bilmesi gereken dört inanılmaz sanal gerçeklik aracını da tanıtacağız.

Sanal Gerçeklik Nedir?

İngilizcesi “virtual reality” (kısaca “VR”) olan sanal gerçeklik teknolojisi duyularını uyararak seni sanal olarak canlandırılmış bir dünyanın içine sokuyor. Bu terim, seni hem dijital hem de gerçek unsurlar barındıran gerçek bir lokasyonun, hayali bir senaryonun ya da durumun içine dijital olarak yerleştiren her türden medya için kullanılıyor.

Sanal gerçeklikle öğrenmenin temel özelliği, interaktif olması. Bu da, hareket ederek, değişerek ve canlandırılmış çevrelerle ilişki kurarak sanal dünyanda olup bitenleri değiştirebileceğin anlamına geliyor.

Arttırılmış/zenginleştirilmiş gerçeklik (İng. “augmented reality”) ve karma gerçeklik (İng. “mixed reality”), sanal gerçeklik deneyimlerinin iki farklı türü.

Arttırılmış gerçekliği keşfederken, gerçek dünyadan alınmış içeriklerin üzerine katmanlanan hayali şeyler görebilirsin. (Ikea’nın farklı mobilyaların evinde nasıl duracağını görmene izin veren uygulaması gibi.)

Karma gerçeklik de gerçekle gerçek olmayanı bir araya getirir ve ikisinde de değişiklik yapmana izin verir. Bu da, karma gerçeklik dünyasında gerçekleştirdiğin hareketlerin hem gerçek hem de sahte çevreni etkilediği anlamına gelir. (Sanal tahtaları, kartları ya da başka parçaları olan kutu oyunları gibi.)

Sanal Gerçeklik İngilizceni Nasıl Geliştirebilir?

Seyahat etmeden İngilizce konuşulan dünyanın içine dalabilirsin:

Diyelim ki, Amerikan İngilizcesi öğreniyorsun ve Amerikan aksanın üzerine çalışmak istiyorsun. Birlikte konuşabileceğin Amerikalılar bulmak için ya da sana Amerikan aksanı öğretecek belirli videoları, blog’ları veya sesli kitapları arayıp bulmak için zaman ve enerji harcamak yerine, neden Amerika’ya gitmiyorsun?

Sanal gerçeklik, bunu bir uçak biletin olmaksızın mümkün kılar. Eğer istersen, sanal olarak A.B.D.’yi ziyaret edebilirsin! Dört tarafının Amerikan aksanıyla çevrili olduğu durumların bir parçası olabilirsin.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, sanal gerçeklik çeşitli durumların içine derinlemesine dalmanı sağlar. Bu tür öğrenmeye, dil banyosu (immersion) metoduyla dil öğrenme deniyor. Bu yöntem, dil öğrenmenin en hızlı ve en etkili yollarından biri. Üstelik sanal gerçeklik sayesinde bu yöntem birdenbire dünyanın dört bir yanında İngilizce öğrenmeye çalışan insanların çok daha rahat erişebileceği bir hale geliyor. Başkalarıyla tamamen İngilizce olarak etkileşime girebilir ve İngilizce konuşulan bir ortamda gezinebilirsin, hem de oturma odandan ayrılmadan! Bu, İngilizceni çabucak geliştirecek ve dil derslerini çok daha ilginç kılacak bir yol.

Eğer bu türden bir yöntemle -dil banyosu yoluyla- öğrenmekten keyif alıyorsan, FluentU ile eğlenceli videolar yoluyla büyük ölçüde benzer faydalar sağlayabilirsin. FluentU film fragmanları, müzik klipleri, ilham verici konuşmalar ve benzeri pek çok gerçek dünyaya ait İngilizce videoyu alır ve sana kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürerek sunar.

FluentU’daki videoları izleyerek İngilizce öğrenmek için sanal gerçeklik gözlüğüne ihtiyacın yok—internet tarayıcındaki ya da mobil cihazındaki FluentU platformunu açman yeter. Burada karşına, videoları interaktif altyazılarla gösteren özel olarak geliştirilmiş bir video oynatıcı çıkacak. Altyazılardaki kelimelerin üzerine tıkladığında anında tanımlarını ve İngilizce telaffuzlarını göreceksin. Ayrıca her videoda, videoyu izledikten sonra videoyu izlerken öğrendiğin kelimeleri hatırlamana yardımcı olması için kelime bilgi kartları ve alıştırmalar da var.

FleuntU, bir yandan aktif olarak kelime dağarcığını geliştirirken ana dili İngilizce olanların kullandığı İngilizcenin içine dalmanın ve dil banyosu yapmanın eğlenceli bir yolu. FluentU’nun deneme üyeliğiyle ücretsiz olarak video kitaplığına bir dalış yapabilirsin!

İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde her an her yerde İngilizce çalışmaya zaman ayırabilirsin.

Sözsüz iletişim kurmayı öğrenmek için mükemmel bir imkanın olur:

İngilizce öğrenmek, sözcüklerden ibaret değildir. Beden dili ve yüz ifadeleri, İngilizce konuşan herkesin başarılı bir şekilde iletişim kurmak için kullandığı sözsüz iletişim yollarıdır.

Sözsüz iletişim, kendini ifade etmenin görsel bir yoludur. Bu yüzden, biriyle etkileşime girerken onu görebilmen gerekir. Bu eskiden yalnızca ana dili İngilizce olan biriyle yüz yüze konuşurken mümkün olabiliyordu. Fakat artık, sanal gerçeklik çevrimiçi olduğun her an başka insanları görmeni ve onlarla etkileşime geçmeni mümkün kılıyor. Pratik yapmak için gerçek bir insanın yanına gelmesini beklemene bile gerek yok!

Gözün korkmadan pratik yapabilirsin:

Herhangi bir durumda bizi geren, heyecanlandıran şey nedir? Daha önce hiç yapmadığımız bir şeyi yapma hissidir. Araba kullanmaktan büyük kalabalıklar önünde konuşmaya ve yeni birileriyle tanışmaya kadar—fakat eğer bu yeni durumu sürekli yaşar, her gün tekrarlarsan, kendine olan güvenin artar ve böylece bu durum seni artık germez ya da telaşlandırmaz.

İngilizce öğrenirken başkalarıyla İngilizce konuşmak için adım atmak korkutucu olabilir! Sanal gerçeklik, benzer gerçek-hayat deneyimleri canlandırarak bu korkunu yenmene yardımcı olur. Sana gerçekmiş gibi gelen güvenli ve destekleyici bir ortamda pratik yapabilirsin.

Sonra, sıra İngilizceni gerçek dünyada kullanmaya geldiğinde, kendine güvenir ve becerilerini başarılı bir şekilde uygularsın.

Rahatlık içerisinde, kolayca öğrenebilirsin:

Sanal gerçeklik kolaydır. Yalnızca bir düğmeye basarak sana özgün bir İngilizce pratiği yapma deneyimi sunar. Evinin konforlu ortamından çıkmadan dünyayı gezip dijital dünyaları keşfedebilirsin.

Aşina olduğun bir ortamda öğrenmek, gevşemeni sağlar ve rahat olmanın yeni beceriler edinme ve bunları uygulama konusunda olumlu bir etkisi vardır. Koltuğunda otururken yeni becerilerin üzerinde çalışabilir ve ilginç insanlarla tanışabilirsin!

İngilizce Öğrenme Dünyasını Anında Keşfe Çıkabilmeni Sağlayacak 4 Sanal Gerçeklik Aracı

Sanal gerçeklik dünyasına dalmaya hazır mısın? Bu kaynakları incele ve İngilizce öğrenmenin keyfini daha önce hiç olmadığı kadar çıkar.

VirtualSpeech

ingilizce-ogrenme-sanal-gerceklik

İngilizceni geliştirip kariyerinde en tepeye çıkmak mı istiyorsun? Öyleyse, VirtualSpeech (SanalKonuşma) senin için doğru kaynak. Bu programın sanal gerçeklik kursları iş İngilizcesine odaklanıyor ve iş yerindeki rekabetçi ortama uyum sağlayabilmen için gerekli olan güveni geliştirmene yardımcı oluyor.

Bu sanal dünyada iş mülakatı becerilerin üzerine çalışabilir, ana dili İngilizce olan müşterilerle konuşma veya iş toplantısı yürütme pratiği yapabilirsin. Bu sanal ortamda becerilerini geliştirirken gerçek dünyadaymış hissi yaşadığından, gerçek iş yerinde benzer durumlarla gerçekten karşılaştığında hazırlıklı olacaksın.

VirtualSpeech sanal gerçeklik videolarını derslerle kombine ederek sana belirli özel lokasyonlarda bilgilendirici dersler sunuyor. Ses analizi gibi teknolojilerden faydalanarak telaffuzunu geliştirmene, konuşma hızını ayarlamana ve konuşurken duraksamaktan kurtulmana yardımcı oluyorlar.

Bir sanal gerçeklik gözlüğü setin (gözlük+kulaklıklar+mikrofon+kumanda) yok mu? Endişelenme. Kurslarına kayıt yaptırdığında VirtualSpeech sana bir sanal gerçeklik gözlüğü takımı gönderiyor!

AltspaceVR

ingilizce-ogrenme-sanal-gerceklik

Sosyal bir şekilde öğrenmeye mi yatkınsın? Arkadaşlarınla birlikte İngilizce pratiği yapmaktan mı hoşlanıyorsun? Eğer öyleyse, AltspaceVR topluluğu senin için İngilizceni daha rahat bir ortamda geliştirebileceğin  eğlenceli bir seçenek olabilir.

Kendi avatar‘ını (yani seni dijital dünyada temsil edecek görselini) yarat ve bu eşsiz sanal dünyaya giriş yapan diğer gerçek insanlarla etkileşime gir. Burada oyunlar oynarken, gün içinde ya da geceleyin gerçekleşen ücretsiz canlı sunumlara katılırken gerçek İngilizce pratiği yapacaksın!

AltspaceVR aracılığıyla birbirine bağlanan 150 ülke var ve bu sayede dünyanın her yerinden insanlarla birlikte takılabilirsin, hatta ünlülerle bile! Sanal şarkı söyleme, kağıt oyunu oynama gibi daha pek çok aktiviteyle meşgul olurken İngilizce pratiği yapmanın ve yeni arkadaşlar edinmenin tadını çıkar!

Immersive VR Education

ingilizce-ogrenme-sanal-gerceklik

Immersive VR Education, birlikte inanılmaz bir öğrenme ortamı oluşturmaları için hem öğretmenler hem de öğrenciler için hizmet veren bir yazılım şirketi.

Dil öğrenmek için bir özel ders öğretmeni, dil uzmanı ya da dilbilimci bulmak ve buluşma zamanı ayarlamak için harcanan zamanı ve çabayı bir düşün. Herkesin hayatı çok yoğun olduğundan, öğretmenler ve dil öğrenmek isteyen kişiler genellikle yüz yüze pek sık buluşamıyor. Skype ya da benzeri başka çevrimiçi sohbet programlarını da kullanabilirsiniz, bu oldukça faydalı bir yoldur ama pek de heyecan verici olduğu söylenemez!

Immersive VR Education, tüm bunları değiştirmek için çalışmış. Engage adındaki ücretsiz eğitim platformları dünyanın her yerinden insanı bir araya getiriyor. Engage üzerinde, sanal bir alanda birden çok kullanıcıyla sınıflar oluşturabilir, özel ders verebilir, toplantılar ve sunumlar düzenleyebilirsin. Eğitimcilerden İngilizce öğrenebilir, başka öğrencilerle iletişim kurabilir ve dille dolu ilginç bir dünyayı keşfe çıkabilirsin.

Bu platformun İngilizce kavrama becerilerini geliştirecek başka benzersiz sanal gerçeklik deneyimleri de var. Titanic VR batık gemide keşfe çıkıp nesne avı yapmanı sağlarken, Apollo 11 VR seni aya gönderiyor! Bu sanal dünyalarda İngilizce etiketler ve haritalar okuyacaksın ve tarihten gerçek ses kayıtları dinleyeceksin.

Bu sanal gerçeklik videoları çeşitli sanal gerçeklik gözlüğü setleri için indirilebilir. Uygulamayı internet sitesinden edinebilir ve içeriklerine erişip hemencecik sanal dünyalarının içine dalabilirsin!

ClassVR

ingilizce-ogrenme-sanal-gerceklik

ClassVR, kültür ve dil üzerine yüzlerce kapsayıcı dersi olan bir sanal gerçeklik eğitim platformu. Öğretmenler için tasarlanmış, ama önceden hazırlanmış ders planları olan bağımsız bir öğrenme programı da var.

Bunlar arasında İngilizce dersleri de var, resmi dili İngilizce olan ülkelerdeki ve diğer bölgelerdeki günlük yaşamla ilgili (alışveriş, okul, evlilik gibi) pek çok konu da. Bir sanal gerçeklik gözlüğü seti sayesinde oldukça yakından ve detaylı interaktif görsellere erişebileceksin—Londra’daki Olympic Park’ı, Kanada’daki bir Noel festivalini ve çok daha fazlasını keşfe çıkacaksın!

ClassVR aynı zamanda çalışma kağıtlarını ve ders kitaplarını hayata geçiren arttırılmış ve karma gerçeklik programları da sunuyor. Tipik öğrenme kaynaklarına bu ekstra boyutu eklemek, çalışmaya devam etmek için gereken motivasyonu ciddi şekilde arttırabilir!

 

Sanal gerçeklik yoluyla eğitim yükselişte olan bir sektör! İngilizce öğrenme alanında da sanal gerçeklik önemli bir yer almaya başladı. Hem eğitimciler hem de İngilizce öğrenmek isteyenler için sürekli yeni kaynaklar ve yeni programlar üretiliyor. Bu sayede sen de yalnızca bir sanal gerçeklik gözlüğü seti edinerek dijital dünyada İngilizceni geliştirmek için çok ama çok daha fazla imkana sahip olabilirsin!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close