ingilizce-materyal

Zaten Sahip Olduğun Müthiş İngilizce Materyaller

Eğer İngilizce öğrenmek için telefonunu kullanmıyorsan çok şey kaçırıyorsun.

Bu kesinlikle doğru. Akıllı telefonun, müthiş bir İngilizce materyal – üstelik burnunun dibinde duran bir kaç tane daha var.

Zaten sahip olduğun aksesuar ve araçları, yeni İngilizce kelimeler ve dil bilgisi öğrenmek ya da konuşma ve dinleme pratiği yapmak için her gün kullanabilirsin. Tek ihtiyacın olan onları nasıl kullanacağını öğrenmek.

Aşağıda, günlük cihazlarını İngilizce ders çalışma stratejinin bir parçası haline nasıl getireceğini birlikte keşfedeceğiz.

Favori Cihazlarını Birer İngilizce Materyal Haline Dönüştür!

1. İngilizce Materyal Olarak Kullanabileceğin En Beğendiğin Web Siteleri

Göz atmaktan keyif aldığın web siteleri İngilizce pratik yapman için harika bir öğrenme aracı olabilir. İngilizce öğrenmene yardımcı olmak için özellikle tasarlanmış WordReference forumları veya BBC Leaning English gibi web sitelerini kastetmiyorum. Her gün ya da hemen hemen günlük olarak eğlenmek maksadıyla haber okumak veya arkadaşlarınla konuşmak için göz attığın web sitelerinden bahsediyorum.

Aşağıdaki web sitelerini Türkçe olarak da okuyor olabilirsin. Neden web sitelerinin dillerini İngilizceye çevirip çevrimiçi zamanını İngilizce pratiğe ayırmıyorsun?

 • Blogları keşfet. Blogger, LiveJournal ve Tumblr neredeyse her konuda binlerce blog (çevrimiçi günlük) içeren popüler blog platformlarıdır. Bloglar dünya üzerindeki pek çok dille tutulmakta fakat bu platformlar için en geniş kullanıcı tabanı İngilizce konuşan ülkelerdendir.

Seni ilgilendiren birkaç İngilizce blog bulup abone olursan daima yeni şeyler görecek ve bir sürü İngilizce kelime ve argo kullanım içeren yazıları okumak isteyeceksin.  Genel olarak okuma becerilerini de geliştirecek.

 • Şu tweetleri kontrol et. Twitter her ne kadar 208 karakterle sınırlı olsa da en bilindik mikro blog platformudur. Bir taraftan en sevdiğin Twitter hesaplarından haberler alırken diğer taraftan da beş dakikalık ders çalışma seansların da olacak.

Günün her saniyesi güncellenen oldukça geniş bir içerik sunuyor. Bu yüzden trend olan kelimeleri öğrenmenin yanı sıra yazı ile öz bir şekilde ifade etme sanatını da takdir edecek asla sıkılmayacağın da garanti.

 • Pinterest ile gör ve öğren. Pinterest, İngilizce öğrenme aracı olabileceğini daha önce düşünmediğin bir sosyal ağ ama kelime dağarcığı oluşturma konusunda mükemmel bir kaynak. Grafik ve resimler yoluyla yeni kelimeler öğrenme yeni bir şey değil fakat Pinterest’e erişimim ücretsiz ve anahtar kelimelerle arama yapabileceğin çok çeşitli güzel resimler sunuyor.

Bilmediğin bir kelimeyi araştırabileceğin ve sonuç olarak nelerin ortaya çıktığını görebileceğin resimli bir sözlük olarak kullanabilirsin. Dikkatli ol! Pinterest bağımlılık yapar!

 • Videoları es geçme! Yalnızca videoları izlemek eğlenceli değil aynı zamanda onları geri sarmak ve durdurmak kolaydır bu da onları dinleme ve anlama becerilerini geliştirmek için ideal hale getiriyor. FluentU video tabanlı İngilizce pratiği için harika bir kaynaktır. FluentU, film fragmanları, müzikler, videolar, ilham verici konuşmalar gibi gerçek dünyadan videolar kullanır ve bunları dil öğrenme deneyimlerine dönüştürür. iPhone veya Android telefonunda kullanabilirsin.

Çevrimiçi bloglarda olduğu gibi bu videolarda pek çok ilgi alanı kapsayan konular var, izlerken İngilizce pratik yaptığını dahi fark etmeyebilirsin.

2. Cep Telefonunu İngilizce Materyal Olarak Kullan

Akıllı telefonlar o kadar sıradan hale geldi ki telefonumuz olmadan evimizden dahi çıkmıyoruz. İletişim halinde kalmak, vakit geçirmek, sosyal medyada paylaşımda bulunmak hatta iş yapmak için seçtiğimiz bir yol. Akıllı telefonlarda kullanılabilecek pek çok harika İngilizce öğrenme uygulaması var fakat telefonunu farklı bir şekilde de İngilizce materyal haline getirebilirsin.

 • Telefonunun dilini İngilizce yap. Ayarlar menüsüne git ve dili İngilizce olarak değiştir, bu sayede telefonunun menüsü ve telefon komutları İngilizce olarak gösterilecek. Bunu önemsiz görüyorsan unutma ki en küçük detaylar fark yaratır. Telefonuna baktığın her an daha fazla İngilizce görmeye alışacaksın.
 • Telefon yardımcını İngilizce olarak kullan. Eğer Android’in veya iPhone’nun yeni bir versiyonuna sahipsen büyük olasılıkla yerleşik bir otomatik telefon yardımcın vardır. iPhone’nun Siri özelliği en çok bilinen fakat Android de kendi sürümüne sahip. Telefon ayarların artık İngilizce olarak değiştirildiğinden eğer İngilizce konuşursan Siri seni dinleyecek.

Haydi, konuşmaya başla! “McDonald’s opening hours,” ya da “what’s the weather today?”gibi basit şeyler söylemeye çalış. Telaffuzunu da pratik yapacak ve telefonunun kapasitesini maksimum seviyede kullanacaksın.

 • İyi bir sözlük uygulaması yükle. Bu yolla ders çalışırken her zaman İngilizce kelimelere bakabilirsin. İngilizceden İngilizceye sözlükler daha yararlı olacaktır fakat Google Translate de kullanabilirsin.

3. Müzik Çaların İnanılmaz Bir İngilizce Materyal

Muzik dinlemek harika bir dil pratiği olabilir bu yüzden İngilizce şarkılarla mükemmel ol! Free Music Archive ve Jamendo ücretsiz ve yasal müzik indirmek için mükemmel kaynaklardır. Ayrıca Amazon üzerinden de bir sürü ücretsiz şarkı alabilirsin. Tabii ki, eğer favori sanatçıların için birkaç lira ödemeye razıysan iTunes ve Google Music en geniş müzik seçkisini sunuyor.

Bununla birlikte müzik çaların, müzik çalmaktan daha fazlasını yapabilirsin! Özellikle podcastleri depolayabilir ve oynatabilirsin.

Podcastler, İngilizce pratiği için mükemmeldir. Podcastleri radyo şovları gibi düşün fakat ilgi alanlarına göre düzenlenmiştir ve doğrudan cihazına indirilebilir bu yüzden hareket halindeyken de dinleyebilirsin.

Özellikle İngilizce öğrenimini hedefleyen pek çok podcast vardır (örneğin, British Council’ın Elementary Podcasts and BBC‘nin 6 Minute English) En sevdiğin konuyu seçebilir ve bilgiler almanın yanı sıra eğleneceğin İngilizce dinleme becerilerini kolay bir şekilde pratik yapabilirsin. TED Blog da mükemmel podcast tavsiyelerine sahip.

Podcastler akıllı telefonuna ve bilgisayarına indirilebilir!

4. E-okuyucun Bir Başka Öğrenme Aracı

Eğer tam bir okuma tutkunuysan Kobo ya da Kindle gibi kendi e-kitap okuyucun olabilir. İşte sana dijital bir İngilizce materyal daha. Bu taşınabilir cihazlar onlarca hatta yüzlerce kitabı yanında taşımanı kolaylaştırır.

Tahmin et bakalım? İngilizce kitap okumak klasik bir ders çalışma taktiğidir ve e-okuyucu bunun için harika bir araçtır.

 • Eğer başlangıç seviyesi bir öğrenci isen, basit kelime bilgisi içeren aynı zamanda bu kelime ve ifadelerin açıklandığı seviyene uygun hale getirilmiş kitapları araştır.
 • Eğer orta düzey bir öğrenci isen, popüler kurgu ve detektif hikayeleri kendine meydan okuman için mükemmel olabilir.
 • Eğer ileri düzey bir öğrenci isen, daha karmaşık dil bilgisi yapıları ve zengin dil bilgisi sunan Amerikan ve İngiliz klasiklerine göz atabilirsin.

E-okuma serüvenine başlamak için ücretsiz (yasal olarak) erişebileceğin Open Culture’ın 800 e-kitap listesini dene. Kobo ücretsiz bir e-kitap seçkisi sunuyor ayrıca her hafta bu liste yenileniyor.

E-okuyucun yok mu? Akıllı telefonu e-kitapların içinde kullanabilirsin. Apple App Store ve Google Books her ikisi de ücretsiz olarak indirilebilecek binlerce kitaba sahip.

5. Not Defterin (Ek olarak da Flaş Kartlar)

Şimdi sıra klasik bir İngilizce materyal de. İngilizce pratik yapmak için hala en çok güvenilen fakat demode bir yöntem kalem ve kağıt kullanmak. Kablosuz ağ var mı yok mu derdi olmadan her yerde kullanabileceğin taşınabilir küçük bir defter esnek bir İngilizce öğrenme aracıdır.

İşte onu nasıl kullanabileceğin:

 • Bir not defteri al. Onu kendi küçük İngilizce günlüğüne dönüştürebilirsin. Günün (günlük ya da her iki günde bir) hakkında İngilizce birkaç şey yazmayı alışkanlık haline getir. İngilizce yazma becerilerini pratik yapmak için bu harika yoludur. Dil bilgisinde ve kelime dağarcığındaki eksiklikleri kolayca görebilirsin ve kendini geliştirmen gereken alanları hemen keşfedeceksin!
 • Birkaç flaş kart yap. Dil bilgisi kavramlarını, zor kelimeleri veya odaklanmak istediğin herhangi bir şeyi çalışmak için flaş kartları kullanabilirsin. Bir dizi küçük boş kağıt kart bu görev için çok uygun. Kartlar hazır olduğunda günlüğünün içerisinde onları her yere götür.
 • Öğrenmeye başla! Çok önemli olan İngilizce kavramlar için kendi çalışma setine artık sahipsin. Üstelik yanında taşıdığın sürece her zaman her yerde senin için hazır.

 

Ümit ederim ki bu fikirler, sevdiğin araç ve aksesuarları nasıl kullanabileceğine dair daha yakından bakabilmen için sana ilham vermiştir. Bunların hepsi birer İngilizce materyal haline gelebilecek mükemmel cihazlar yeter ki sen iste! Küçük bir molaya ihtiyacın olduğunda seni eğlendirecek ve kafanı bir nebze dağıtmanı sağlayacak.

Keyifli çalışmalar!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close