ingilizce-ogrenme-materyalleri

İngilizce Öğrenme Materyalleri: Lazım Olduğunda Kullanabileceğin 13 Temel Araç ve “Genişleme Paketi”

Bir çocuk olarak kart takas oyunları oynamayı severdim.

“Yu-Gi-Oh!”, “Magic: The Gathering” ve “Pokémon” gibi oyunları bilirsin.

Ben ve arkadaşlarım canavarları ve güçlü büyüler kullanarak birbirimizle savaşırdık. Bu oyunlarda, bir dizi temel kart ile başlardık, bunlar oyun için gerekli araçların bir “başlangıç paketi”ydi.

Fakat sonunda koleksiyonumuzu genişletmek için yeni özel kartlar alıyorduk. Bu “genişleme paketleri” kullanabileceğimiz eşsiz büyülere ve karakterlere sahipti ve amaç basitti: kendimizi yenilmez hale getirmek.

Bence İngilizce öğrenmek, bu kart takas oyunlarından birini oynamaya çok benziyor. Sınırlı fakat temel bir dizi materyal ile başlıyor ve sonrasında bilgini artırmak için daha fazla kaynak buluyorsun.

Ayrıca hangi öğrenme stilinin senin için en iyisi olduğunu keşfediyor ve buna göre kendi araçlarını ayarlıyorsun.

Tüm bunları aklımda tutarak tüm dil öğrencileri için faydalı olabilecek İngilizce öğrenme materyalleri iki parçaya bölerek bir liste halinde hazırladım.

İlk bölümde “başlangıç paketi” yani sana İngilizcenin tüm temel ögelerini öğretecek öğrenme araçları ile ilgili. İkinci bölümde “genişleme paketi” becerilerini geliştirmek için özelleştirilebilir kaynaklar ile ilgili. Dilediğini ya da akıcı bir İngilizceye sahip olmanı sağlayacak tüm yolları seçebilirsin.

İngilizce Öğrenme Materyalleri: Lazım Olduğunda Kullanabileceğin 13 Temel Araç ve “Genişleme Paketi”

Başlangıç Paketi: Herkes için Gerekli İngilizce Öğrenme Materyalleri

Bir dili etkin bir şekilde öğrenmek için pek çok teknik, yöntem ve püf noktası var. Aşağıda, evde İngilizce öğrenmek isteyen ve kendi kendine İngilizce öğrenen herkesin ihtiyacına cevap verebilecek  önemli 7 kaynak yer alıyor.

İyi Bir Sözlük: “Oxford English Dictionary”

ingilizce-ogrenme-materyalleri

İngilizce öğrenme materyalleri arasında ilk akla gelenlerden biriyle başlıyoruz. Temel kelimeleri ve önemli ifadelerin tamamını iyice kavramadan bir dili doğru bir şekilde öğrenmiş sayılmazsın. Bu yüzden elinin altında iyi bir sözlüğün olması ve yeni bir kelime ile karşılaştığında hemen bakabilmen, kelime bilginin hızlı bir şekilde gelişmesine yardımcı olacak.

İngilizce sözlük olarak hangisini alman gerektiğini merak ediyor olabilirsin bu yüzden “Oxford” gibi güvenilir bir isimle başlaman daima dahi iyi olacaktır.

“Oxford English Dictionary” harika bir kaynak çünkü 600.000’den fazla kelime içeriyor ve sürekli olarak güncelleniyor. Hızlı ve kolay bir şekilde bakabilmek için telefonuna bir İngilizce sözlük uygulaması da indirip kullanabilirsin.

Her gün sözlükten rast gele bir sayfa açıp gözüne çarpan ilk kelimenin anlamanı öğrenmeyi kendine ilke edin. Bu şekilde bir yıl içerisinde sürekli büyüyen kelime dağarcığına 365 yeni kelime eklemiş olacaksın.

Bir Gramer Kaynağı: EnglishGrammar.org

ingilizce-ogrenme-materyalleri

Kelime bilgisi, dil öğrenme sürecinin yalnızca bir kısmıdır. Dilin kurallarını ve cümlelerin nasıl kurulduğunu da anlaman gerekli.

İngilizce gramerin temelleri çok önemli ve bunları iyi bir dil bilgisi kaynağı ile hemen öğrenmeye başlayabilirsin. EnglishGrammar.org, ücretsiz indirilebilen gramer alıştırmaları, quizler ve temel kurallar listesini içeren oldukça yararlı bir kaynak.

Gramer konuları, aramayı ve öğrenmeyi kolay hale getiren kategorilere özenle ayrılmış.  Doğru gramer, intihal ve kelime sayıları için çalışmalarını kontrol edebileceğin diğer online kaynaklara da bağlantılar sunuyor.

YouTube Dersleri: Speak English with Misterduncan

İngilizce öğrenme materyalleri arasında eğlenceli olanlardan birine değinelim.

Evet, gramer kurallarını ezberlemek bir dile tamamen hakim olmak söz konusu olduğunda çok önemli. Ancak dolu dolu sohbetler yapabildiğinde İngilizcenin yeterli olduğunu anlayacaksın. Bu nedenle iyi derecede İngilizce konuşmayı öğrenmek ve ana dili İngilizce olanları konuşurken dinlemek de önemli çünkü bu, telaffuzu, diksiyonu ve aksanı tam olarak kapmana yardımcı olacak.

İki saatlik ilginç videolar ile dolu Misterduncan’a abone olmanı tavsiye ederim. Evden İngilizce konuşulan bir sınıfa katılmak gibi bir şey.

Belirli konular ile ilgili videoları izlemek için çalma listelerine göz atabilir ya da sadece sırayla videolar izleyebilirsin. Misterduncan, genellikle güncel olayları, kültürel konuları veya sadece aklında ne var ise onları ele alıyor, bu da her türlü İngilizce konuşmaya hazır olmanı sağlayacak. Daha da iyisi ise İngilizce konuşarak izleyenlerin yorumlarına cevap verdiği “canlı sohbetler”i sık sık yapıyor.

Podcastler: EnglishClass101

ingilizce-ogrenme-materyalleri

Kulaklığınla İngilizce dersler ister misin? Podcastler, dilediğin yere İngilizce derslerini götürmenin mükemmel bir yolu.

En popüler ve etkili İngilizce öğrenme podcastlerinden biri de EnglishClass101. 1500’den fazla video ve sesli podcast dersler sunuyor. Dersler, eğlenceli sunucularıya ilgi çekici ve kültürel açından alakalı olması için tasarlanmış.

Ayrıca bu dersler, bilgileri unutmamana yardımcı olmak için detaylı PDF notlar ile birlikte sunuluyor. Unutmadan önce kelimeleri gözden geçirmeni otomatik olarak sağlayacak kelime kartları da dahil olmak üzere pek çok kelime öğrenme aracı da var. Diğer öğrencileri ve İngilizce konuşanların yer aldığı topluluk forumuna da katılabilirsin.

İngilizce Öğrenme Uygulaması: FluentU

ingilizce-ogrenme-materyalleri

İngilizce öğrenme materyalleri ararken mutlaka göz atman gereken FluentU’dan bahsedelim. FluentU, konu İngilizce öğrenmeye gelince iki iyi şeyi bir arada sunuyor: yoğun pratik içeren bir öğrenme ve dil odaklı çalışma.

Bununla ne demek istiyoruz?

FluentU, ana dilini konuşanların izlediği türden film fragmanları, müzik videoları, ilham verici konuşmalar ve daha fazlasının olduğu özgün İngilizce videolar sunuyor. Herhangi bir kelimeyi kaçırırım diye endişe etmene gerek yok! FluentU’da, her videoya dahil edilmiş, etkileşimli alt yazılar, kelime listeleri, flaş kartlar ve eğlenceli mini sınavlar var.

İzlerken hemen tanımını ve gramer bilgilerini almak için alt yazılardaki herhangi bir kelimeye tıklayabilir veya dokunabilirsin! FluentU, her türlü bağlamda bu kelimenin nasıl kullanıldığını anlayabilmen için bu kelimenin geçtiği diğer videoları da sana gösterecek. İzlemeyi bitirdikten sonra FluentU, zorlu fakat eğlenceli alıştırmalar ile videodaki kelimeleri aklında tutmanı sağlayacak.

Ana dili İngilizce olanların gerçek hayatta dili kullandığı şekliyle öğrenmek için eğlenceli ve basit bir yol. Ayrıca İngilizce konuşulan dünyadaki her türlü kültürü keşfedeceksin. Bu da hem öğrenme sürecini daha eğlenceli, ilgi çekici ve unutulmaz kılacak hem de çalışma becerilerine daha fazla güven duymanı sağlayacak.

Videolar, türe ve öğrenme seviyesine göre düzenlendiğinden senin için faydalı olabilecekleri bulman çok kolay. En iyi tarafı ise iOS veya Android cihazların için mobil uygulaması ile istediğin zaman istediğin yerde pratik yapabilirsin.

Online İngilizce Öğretmeni: Verbling

ingilizce-ogrenme-materyalleri

Bir İngilizce öğretmeni ile İngilizceni nasıl geliştirebileceğine dair anında geri bildirim ve rehberlik alabileceğin nitelikli bir profesyonele sahip olacaksın. Bulunduğunuz yerdeki bir İngilizce kursuna katılmak için pek çoğunuzun zamanı yoktur ama genelde online İngilizce öğretmeni ile çalışmak daha uygun ve ekonomik bir seçenektir.

İngilizce öğretmenlerine yönelik pek çok site var ama ben Verbling’e göz atmanı tavsiye ederim. Değerlendirme oranına, tecrübesine, ücretine ve müsaitlik durumuna göre öğretmenleri burada kolayca seçebilirsin.

Öğretmenlerin nereli olduklarını görebilirsin bu da belirli bir İngilizce türünü (Amerikan veya İngiliz İngilizcesi gibi) öğrenmeye çalışıyorsan oldukça faydalı olacaktır. Diğer konuştukları dilleri görebilir ve gerekli olduğunda Türkçe konuşabilecek birini bulabilirsin.

İngilizce Yazım ve Gramer Denetleyicileri: Grammarly

ingilizce-ogrenme-materyalleri

İngilizce yazılarında kelimeleri yanlış yazmak veya dil bilgisi hataları yapmak kötü bir izlenim yaratabilir. Bu yüzden daima doğru ve kolay anlaşılır bir İngilizce ile konuşmaya ve yazmaya gayret etmelisin. Tabii ki hata yaparsan kendini affetmeli ve yanlışlarından dersler çıkarmalısın fakat ilk başta böyle hatalar yapmanı önlemek için kullanabileceğin pek çok araç var.

Grammarly, en çok bilinen ve en etkili İngilizce düzeltme araçlarından biri. E-postalar, sosyal medya paylaşımları, belgeler ve daha fazlası dahil olmak üzere yazılarındaki yazım yanlışlarını ve gramer hatalarını yakalıyor. Grammarly ile ilgili en müthiş şey ise yazının bağlamını hesaba katma konusunda oldukça iyi. Cümlenin bütününe bağlı olarak doğru kelimeyi ve grameri kullanıp kullanmadığını sana söyleyebiliyor.

Yazını güçlendirmek için iyi olmayan kelime ve ifadeleri tespit edip sana tavsiyelerde bulunabiliyor.

En iyi yanı ise Grammarly yalnızca hatalarını göstermiyor. İleride tekrar aynı yanlışları yapmanı önlemek için hatanı da açıklıyor.

Genişleme Paketi: Öğrenme Hedeflerini Karşılayacak Uyarlanabilir Kaynaklar

Yukarıda bahsedilen İngilizce öğrenme materyalleri ile çalıştıktan sonra artık eğitimine ince ayar yapma ve sorunlu alanlara veya belirli becerilere odaklanma zamanı. Aşağıdaki kaynaklar öğrenme gereksinimlerine ve bütçene göre uyarlanabilir ve İngilizce akıcılığa doğru yol almanı sağlayabilirler.

Bir İngilizce Çalışma Grubu

Yukarıda listelediğim kaynakların çoğu kendi kendine öğrenenler ve evde İngilizce öğrenmek isteyenler için harika. Ancak beraber pratik yapabileceğin bir çalışma arkadaşının ve grubunun olması öğrenmeyi, her zaman daha hızlı ve keyifli hale getirir.

Yakın çevrende bulunan bir kütüphane, üniversite, İngiliz kuruluşu ve hatta İngiliz tarzı bir bar ile başla. Düzenli olarak bir araya gelen İngilizce konuşan gruplar olup olmadığını sor.

ingilizce-ogrenme-materyalleri

Eğer çevrende seninle birlikte İngilizce çalışmak isteyen kimse yoksa üzülmene gerek yok. Online çalışma arkadaşları bulmak için sosyal medyayı kullanabilirsin!

Genellikle Facebook gibi sosyal ağ siteleri arayıp katılabileceğin binlerce gruba sahip. “English study group” veya “İngilizce çalışma grubu” gibi anahtar kelimeleri kullanarak arama yap ve hem İngilizce öğrenmeye çalışan hem de ingilizce-ogrenme-materyalleriyeni arkadaşlar edinmek isteyen online veya yerel topluluklar bulabileceğinden emin olabilirsin.

Ortak ilgileri olan insanları bir araya getirmek için özellikle tasarlanmış Meetup gibi siteleri de kontrol edebilirsin. Bulunduğun yerde pratik yapma arkadaşları bulmak için yine “English study group”, “İngilizce çalışma grubu” veya diğer terimleri kullanarak arama yap.

İngilizce Kelime Oyunları

Pek çok İngilizce öğrenen kişi, belirli bir konu veya duygu hakkında doğru kelimeyi bulmakta zorlanıyor. İşte bu yüzden kelime dağarcığını geliştirmen çok önemli. Yeni kelime öğrenmenin pek çok yolu var fakat en eğlenceli olanlardan biri de kelime oyunları oynayarak öğrenmek.

ingilizce-ogrenme-materyalleri

Oyunlar, “genişleme paketi”nde yer alan harika bir İngilizce öğrenme materyali çünkü genellikle kısa ve bellidir. Senin için önemli kelimelere odaklanmış olanları bulabilirsin ve ne zaman boş bir an bulursan oynamak için zaman ayırabilirsin.

Kelime oyunları için bir sürü uygulama var fakat benim favorim Catena. Farklı İngilizce kelimeler yazmak için kelimeleri tekrar düzenlemen gereken renkli bir oyun. İster tek başına ister bir arkadaşınla oynayabilirsin ve farklı zorluk seviyeleri var.

ingilizce-ogrenme-materyalleri

Elbette Scrabble gibi klasik masa oyunları da var ve grupça öğrenmek için harika bir seçenek. Son olarak Adam Asmaca ve İsim, Şehir, Hayvan, Eşya gibi boş zamanlarında arkadaşlarınla veya çalışma grubunla deneyebileceğin birçok kağıt kalem oyunu da var.

Bu son iki oyun belirli konulardaki kelimeleri çalışmak için mükemmel. Mesela, yalnızca evle ilgili isimlerle oynayabilirsin veya İsim Şehir oyununu farklı kelime gruplarına (Spor, Yiyecek, Kıyafet, Eşya gibi) odaklanmak için bölümlerini değiştirebilirsin.

Kitaplar ve Gazeteler

Kendini yoğun bir şekilde dile daldırmadıkça sana çok tuhaf ve alışılmadık gelecek. İngilizceye hakim olmak için İngilizce çok okuduğundan emin olmalısın.

İngilizce okumaya karşı bir ilgi oluşturmak hiç de zor değil! Sadece doğal olarak ilgini çeken okuma kaynaklarını seç.

  • Project Gutenberg yasal olarak temin edilen ücretsiz kitapların yer aldığı en büyük veri tabanlarından biri. Buradan bazı İngiliz edebiyatı klasiklerini indirebilirsin.
  • Manşetleri takip etmeyi seviyor musun? The Guardian tanınmış bir İngiliz haber kaynağıdır ve The New York Times ise tanınmış Amerikan haber kaynağıdır.
  • Şiirler, kurgusal ve daha uzun kurgusal olmayan hikayeler için The New Yorker‘a göz at.

E-Posta Bültenleri

Eğitim bültenlerine abone olabilir ve e-posta kutundan İngilizce öğrenebilirsin. “Genişleme paketi”n için işte bazı iyi seçenekler.

  • VOA Learning English tüm seviyelerdeki öğrenciler için harika bir bülten. Eğer Amerikan İngilizcesinde kendini geliştirmek istiyorsan aynı zamanda güncel ve ilginç olayları öğrenmek istiyorsan VOA tam senin için.

İngilizce öğrencilerinin işine yarayacak seviyede en son haberleri sunan “VOA Learning English Highlights” isimli özel bir seçenek de var.

  • Daily Grammar: Gramerine odaklanmaya mı ihtiyacın var? Sana her gün e-posta yoluyla gönderilen anlaşılması kolay İngilizce gramer dersleri alabilirsin. Hatta haftada bir kendini deneyebileceğin gramer sınavı dahi alacaksın.
  • “Başlangıç paketi”nden FluentU‘yu hatırla. FluentU, İngilizce öğrenenler için haftalık bir bültene sahip, doğrudan posta kutuna kaynaklar ve çalışma ipuçları gönderiyor. Ayrıca FluentU öğrenme programından en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğine dair ipuçları da alacaksın. Tek yapman gereken, FluentU İngilizce bloğunun sağ el tarafındaki abonelik kutusundan üye olmak.

İngilizce Quiz ve Worksheet: AllESL

ingilizce-ogrenme-materyalleri

Dil öğrenenler için İngilizce öğrenme materyalleri arasında önemli sayılan quiz ve çalışma kağıtlarından da bahsedelim. İngilizce öğrenen biri olarak devamlı olarak dili gözden geçirmenin, tekrar etmenin, değerini anlamış olmalısın. Öğrenme sürecini kontrol etmenin iyi bir yolu ise belirli aralıklarla quizler (mini sınavlar) yapmak, worksheetleri (çalışma kağıtları) ve alıştırmaları çözmek. Ne kadar çok pratik yaparsan ve öğrendiklerini gözden geçirmeye devam edersen bir o kadar iyi ve kendinden emin olacaksın.

AllESL, aralarında seçim yapabileceğin bir dizi İngilizce çalışma kağıdına sahip. Her bir İngilizce çalışma kağıdı farklı bir konuya odaklanıyor böylelikle zor gramer konularından temel kelime konularına kadar senin için önemli olanları kolaylıkla seçebilirsin. Çalışma kağıtları türe göre uygun bir şekilde düzenlenmiş bu sayede dinleme ve kelime çalışma kağıtları gibi belirli ihtiyaçlarına göre İngilizce worksheet seçebilirsin.

İngilizce Dil MOOC’leri: Coursera’

ingilizce-ogrenme-materyalleri

Son olarak bir dili öğrenmenin son derece etkili ve verimli yolu online bir kursa kayıt olmaktır. MOOCs (Massive Open Online Courses – Kitlesel Açık Çevrimiçi Kurslar) belirli bir türdeki  çevrimiçi kurslardır, üniversiteler ve eğitim enstitüleri tarafından açılırlar. Pek çok durumda kurs kredileri veya özgeçmişine ekleyebileceğin bir sertifika kazanabilirsin.

Coursera, MOOC’ler için en iyi web sitelerinden biri. İhtiyaçlarına uygun çok sayıda İngilizce kursu bulabilirsin. Ana sayfanın üst kısmında yer alan menüdeki “Explore”un (keşfet) üzerine gel sonra “Language Learning”i (Dil Öğrenimi) ardından “Learning English”i (İngilizce Öğrenme) seç. Buradan öğrenmek istediğin belli becerilere, seviyene, üniversitenin sunduğu kursa ve daha fazlasına bağlı olarak online İngilizce kursları seçebilirsin.

Konular, iş İngilizcesinden İngilizce kompozisyona, zor İngilizce telaffuzlara kadar her şeyi içeriyor.

Herhangi bir seviyede tam olarak ihtiyacın olanı öğreneme yardımcı olacak mükemmel bir “genişleme paketi” aracı.

 

Artık İngilizceye hakim olmak için elinde tam deste var! Bu İngilizce öğrenme materyalleri, sana uygun bir tempoda akıcı ve kendinden emin bir şekilde kendisini ifade edebilen biri olman için mükemmel bir “başlangıç paketi” ve “genişleme paketi” oluşturmanı sağlayacak.


Archita Mittraserbest yazar, gazeteci, editör ve eğitimci. Blog yazılarına göz atmaktan çekinme veya serbest çalışma / eğitimle ilgili soruların için iletişime geç.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close