ingilizce-ogren-discord

Discord’un Yalnızca Bilgisayar Oyunu Oynayanlar için Olduğunu Kim Söylemiş? İngilizce Öğrenmek için 5 Discord Sunucusunu Keşfet

Discord’un ne demek olduğunu bilmiyor musun? Hiç önemli değil!

İngilizce öğrenmende sana destek olacak bir yol olduğunu şuradan anlayabilirsin:

Yalnızca kalıpların dışında düşünmüyorsun.

Hiç kalıp yokmuş gibi düşünüyorsun!

Ütünün aynı zamanda tost yapmak için de kullanılabileceğini biliyorsun. Bakır bir tel askı için en az 30 farklı kullanım alanı bulabiliyorsun. Arkadaşların aşırı derecede pahalı biletler alırken sen en ucuz uçak bileti nasıl alınır, biliyorsun.

Hayatı hack’leyerek hayatın içinde kendine hilelerle bir yol açıyorsun ve aynı düşünce yapısını yaptığın her şeyde kullanıyorsun, İngilizce öğrenmek de dahil.

Bu yüzden, Discord’da bulabileceğin benzersiz bir İngilizce öğrenme fırsatını kesinlikle bilmelisin.

Discord, gamer‘lar, yani bilgisayar oyunu oynayanlar için bir chat, yani sohbet platformu. Belki bu senin için tamamen yeni bir şey, belki de zaten “Fortnite”ta savaşarak ilerlerken bütün geceni Discord’da geçiriyorsun.

Her durumda, bu platformu bağımlılık yapıcı bir İngilizce çalışma aracına dönüştürebilirsin.

Kafanda dönüp duran milyonlarca soru olduğunu biliyoruz; okumaya devam et ve bu benzersiz fırsatı keşfet!

Discord’un İngilizce Öğrenme ile Ne İlgisi Var?

Eğer bilgisayar oyunlarına aşinaysan, Discord’u muhtemelen biliyorsundur. İlk kez duyanlar için: Discord, gamer’ların, yani bilgisayar oyunu oynayanların sesli olarak veya yazılı mesajlar yoluyla sohbet ettikleri ücretsiz bir platform.

Gamer‘lar Discord’un havalı görünümünü ve kolay kurulumunu seviyorlar. Fakat bu platformdan faydalananların yalnızca onlar olacağını kim söylüyor?

Çoğu insan Discord tarzıyla İngilizce öğrenmeyi seçiyor ve neden olduğunu anladığında sen de hiç düşünmeden “Join” (“Katıl”) butonuna tıklayıp aralarına katılacaksın. İşte, Discord’un İngilizce öğrenenlere sağlayacağı müthiş faydalardan birkaçı:

Discord ile bir mesaj gönderdiğinde tonlarca insana bildirim gidiyor, üstelik bu platform her yerden erişilebilir olduğu için (aşağıda bununla ilgili daha fazla bilgi var) sana hızlı bir şekilde cevap vermeleri çok kolay.

  • Parmaklarının ucunda uluslararası bir topluluk: Discord paylaşıma ve sohbete dayalı olduğundan, uluslararası üyeleri birbirlerine sıkı sıkıya kenetlenmiş bir topluluk oluşturuyor. İngilizce evrensel bir dil olabilir, fakat A.B.D.’denin farklı bölgelerinden Britanya’ya, Güney Afrika’dan to Singapur’a ve hatta Avustralya’ya kadar kullanılan İngilizce kelimeler ve aksanlar değişiklik gösterir. Discord seni dünyanın her yerinden İngilizce konuşan insanların konuşmalarına maruz bırakacak ve böylece farklı aksanları ve konuşmaları anlama becerilerin gelişecek.
  • Kolay erişilebilir bir platform: Web, Android, Windows, iOS… aklına ne gelirse, Discord orada. Discord Skype ve Telegram’ın bir tür karışımı gibi. Bütün programların en iyi yanlarını bünyesinde barındırıyor, üstelik bütün platformlarda rakipsiz bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

ingilizce-ogren-discord

Eğer bu türden bir İngilizce öğrenme deneyimi hoşuna gidiyorsa, mutlaka FluentU‘ya da bir göz atmalısın. FluentU film fragmanları, müzik klipleri, ilham verici konuşmalar gibi gerçek dünyaya ait daha pek çok İngilizce videoyu alır ve dil öğrenme deneyimlerine dönüştürülmüş halde sunar.

Her bir videonun içerisinde videoyu izlerken sana yeni kelimeleri öğretmek için hazırlanmış etkileşimli altyazılar, kelime bilgi kartları (flashcards) ve alıştırmalar var. Videolar türe ve öğrenme seviyesine göre düzenlenmiş, bu sayede ilgini çeken içeriklerle öğrenmen kolay olacak. Üstelik aynı Discord’da olduğu gibi, iOS ve Android için mobil uygulamaları sayesinde FluentU’yu beraberinde her yere götürebilirsin.

Discord’u Profesyonelce Kullanmanın Yolları

Discord yeni kullanıcılara biraz alengirli gelebilir, bu yüzden masaüstü versiyonunu kullanmayı öğrenmen için küçük bir kılavuz hazırladık.

ingilizce-ogren-discord

1. Mesajlaşma: Bir Discord sunucusunu (server) açtığında, ekranın ortasında bütün sohbetler görüntülenecek. Mesajını sayfanın altındaki küçük pencereye yazarak sohbet etmeye başlayabilirsin.

2. Üye listesi: Sağındaki sütunda sunucudaki bütün üyeleri, durumlarını (online/offline, yani çevrimiçi/çevrimdışı), rollerini (ya da görevlerini: moderator/member, yani moderatör/üye gibi) ve başka bilgilerini gösteren bir liste göreceksin.

3. Kanallar: Buradaki kanalları farklı sohbet konularına odaklanan sohbet odaları gibi düşün. Kanalları isimlerinin önünde hashtag (#) işareti ile birlikte solundaki sütunda göreceksin.

ingilizce-ogren-discord

4. Mesajlar: Özel mesajlarına “Home” (“Ana sayfa”) yazısını okuyabileceğin sol üst köşedeki Discord ikonuna tıklayarak ulaşabilirsin.

ingilizce-ogren-discord

5. Kullanıcı ayarları: Kullanıcı ayarların (user settings) profilinle ilgili e-posta adresin, kullanıcı adın, uygulama ayarların ve benzeri bütün bilgileri içerir.

Discord’un Yalnızca Gamer’lar için Olduğunu Kim Söylemiş? İngilizce Öğrenmek için Harika Olan 5 Discord Server’ını Keşfet

English Language Learners (İngilizce Öğrenenler)

ingilizce-ogren-discord

Sunucu türü: Yalnızca İngilizce

Kime göre: Discord’u yeni keşfetmeye başlamış başlangıç seviyesindeki İngilizce öğrencileri

Önce sunucuda yapman ve yapmaman gereken şeyleri, yani sunucu kurallarını öğrenmek için #Rules-and-info (#Kurallar-ve-bilgiler) kanalına git. Ardından, başka kanallara uğrayıp sana neler sunabileceklerini keşfet.

Bu sunucuda kendi hızına göre ilerleyebilirsin, burası seni bunaltmaz çünkü burada her şey gayet açık ve nettir. Bizim favori kanalımız, herkesin birer cümle ile katkıda bulunmasıyla bütün üyelerin kolektif bir şekilde alışılmadık ve ilginç bir hikaye yazdıkları #One-line-story (#Tek-satırlık-hikaye) kanalı.

Official Unofficial Duolingo Discord (Resmi Gayrıresmi Duoulingo Discord)

ingilizce-ogren-discord

Sunucu türü: Çok dilli

Kime göre: İngilizce öğrenmek için Duolingo uygulamasını kullanan üyeler, zorunlu olmamakla birlikte

#Welcomes-and-rules (#Karşılama-ve-kurallar) kanalındaki talimatları dikkatlice oku. Burada bu sunucuyu profesyonelce kullanabilmen için atman gereken bütün adımları açıklayan faydalı bir Google Drive belgesi var, bu belgenin tek satırını bile atlama, bu hayat kurtarıcı bir kaynak.

#Bot-town (#Bot-şehri) kanalında “?rank English Chatroom” yazdığında, solunda yalnızca İngilizce konuşulan bir kanal belirecek. Bu kanala katıl ve senin gibi İngilizce öğrenenlerle ve ana dili İngilizce olanlarla sohbet edip dostluklar kur.

Bizim bu sunucudaki favori kanalımız, Duolingo’daki gelişimini diğer üyelerle paylaşabileceğin #Golden-Owl-Showcase (#Altın-Baykuş-Vitrini) kanalı.

English (İngilizce)

ingilizce-ogren-discord

Sunucu türü: Yalnızca İngilizce

Kime göre: İngilizce öğrenen her seviyeden kişiler

Bir kez daha, #Rules (#Kurallar) ve #Info (#Bilgiler) kanalları bu sunucudaki ilk durakların olmalı. Sürece aşina olduktan sonra #Beginner-English (#Başlangıç Seviyesi-İngilizce) kanalına gidip sohbet etmeye başla. Ayrıca birilerinin İngilizceni düzeltmesini veya gramer ile ilgili sorularını cevaplamasını istersen #Proofreading (#Düzeltme) kanalına da gidebilirsin.

“English Learning” (İngilizce Öğrenme), “Learning Notifications” (Bildirimleri Öğrenme) ve “Voice Channel” (Ses Kanalı) kategorileri en çok umut vadeden kanallar.

Learning English Together (Birlikte İngilizce Öğrenme)

ingilizce-ogren-discord

Sunucu türü: Yalnızca İngilizce

Kime göre: Her seviyeden İngilizce öğrenen kişiler ve ana dili İngilizce olanlar

Kanala girer girmez otomatik olarak etiketlenerek #Welcome-channel’a (#Karşılama-kanalı) yönlendiriliyorsun. İngilizce seviyeni “.iam Level” yazıp eğer başlangıç seviyesindeysen (beginner) sonuna “A” ekleyerek, eğer orta seviyedeysen (intermediate) “B” ve eğer ileri seviyedeysen (advanced) “C” ekleyerek belirt. #English-chat (#İngilizce-sohbet) başlangıç için iyi bir kanal çünkü özellikle burada aktif bir topluluk var.

Linglot

ingilizce-ogren-discord

Sunucu türü: Çok dilli

Kime göre: Bütün seviyelerden ESL (ikinci dil olarak İngilizce) öğrencileri

Başka bir dili akıcı olarak konuşman burada işine yarayacak, özellikle de dil değişimi/takası oturumlarına açıksan. Dil değişimi denilen uygulama, sen birine kendi ana dilini öğretirken o kişinin de sana İngilizce öğretmesi.

Bu sunucuyu açtığında, çeşitli kanallarda etiketlendiğini göreceksin. Önce #Welcome (#Hoşgeldiniz/karşılama) kanalına gir ve etiketlendiğin mesajı oku. Eğer “.iam learning English,” (İngilizce öğreniyorum) yazarsan buradan özgürce sohbet edebileceğin #English (#İngilizce) özel kanalına yönlendirilirsin.

Ayrıca Discord’daki Linglot sunucundaki sohbetlerin ve tartışmaların İngilizceyi geleneksel yollarla öğrenmenin ötesine geçmesine de bayılıyoruz. Örneğin, The Lounge (bekleme salonu) kategorisi benzer bakış açısına sahip kişilerle bağlantı kurup sanat ve müzik gibi yaratıcı konular üzerine sohbet etme fırsatı sunuyor.

 

İngilizce öğrenmek için oluşturulan bu Discord sunucuları hakkında ne düşünüyorsun? İngilizceyi Discord tarzında öğrenmek için senin vereceğin ipuçları var mı? Discord’da bu sunucularda ve kanallarda İngilizce öğrenme konusunda ve daha pek çok ilginç konuda çekinmeden İngilizce sohbet edebilirsin!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close