ingilizce-noel-mesajlari

Tebrik Kartları ve Tebrik Mektupları için İngilizce Noel Mesajları

Herkes parti yapmayı sever.

Tanıdığın simalar, eğlenceli müzik ve iyi yemeklerden daha iyi bir şey olamaz.

İngilizce konuşulan ülkelerde kutlamaların en popüler nedenlerinden biri Noel’dir.

Yılın sonuna doğru Noel şarkıları her yerde çalmaya başlar ve sokakları Noel süsleri kaplar. Mağazalar bayramlık yiyecek ve hediyeler stoklamaya başlar, okullar ve iş yerleri tatile girer ve insanlar arkadaşları ve akrabalarını ağırlamaya hazırlanır.

Yurtdışında yaşayan veya eğitim görenler için neşeli bir zamandır ama alışkın olmadığın dil ve bayram gelenekleri kafanı biraz karıştırabilir.

Kendin Noel’i kutlamıyor olsan dahi yılın herhangi diğer zamanında yapacağın gibi iyi dileklerini paylaşmak nazikçe bir davranış olacaktır. Bu bayramda etrafına sevgi ve neşe saçmana yardımcı olacak İngilizce Noel mesajları arasından bazı önemli sözleri bir araya getirdik.

Şimdi parti moduna girmenin ve bazı neşeli İngilizce sözler öğrenmenin zamanı!

Bu Harika İngilizce Noel Mesajları ile Etrafına Neşe Saç

Tarihe geçen ilk Noel kartı 1611 senesinde gönderilmiştir. Ama posta göndermek 200 sene sonra orta sınıfın bütçesinin yettiği bir işlem haline gelene kadar Noel kartları gerçek anlamda popülerlik kazanamamıştı. Günümüzde ise bu özellikle İngiltere ve ABD’de sadece bir gelenek değil, aynı zamanda büyük bir ticari faaliyettir. Bu kartları birçok kişinin duygusal nedenlerle sakladıkları sevimli anılardır.

Yakın zamanımızda işletmeler de müşterilerine Noel kartları göndermeye başlamıştır. Bu dostane ama kişisel olmayan mesajlar özellikle küçük bir işletmede çalışıyorsan hoş bir dokunuş katabilir.

Çok sayıda kişi arkadaşlarına ve ailelerine tebrik kartları ve hatta daha uzun Noel mektupları gönderir ve bunlar Noel zamanında evlerde sergilenir. İngilizce konuşan bir arkadaşına sürpriz yapmak istiyorsan tebrik kartının içerisine yazabileceğin çok sayıda farklı mesaj bulunuyor.

Aşağıda öncelikle neredeyse tüm tebrik kartları ve sohbetler için uygun sıkça kullanılan İngilizce Noel mesajlarını ele alacağız. Daha sonra kart gönderiyor olabileceğin farklı kişilere uygun mesajlar tavsiye edeceğiz. Son olarak ise sana örnek İngilizce Noel mesajları ile daha resmi bir Noel mektubu nasıl yazılır göstereceğiz.

1. Neşeli Tebrik Kartları için Sık Kullanılan İngilizce Noel Mesajları

Bir kişiyi düşünüp ona bir tebrik kartı göndermek İngilizce pratik yapmanın ve İngiliz bayram kültürüne dahil olmanın harika bir yoludur.

Eğer tebrik kartı göndermek sana göre değilse aşağıdaki tebrik mesajlarının çoğu günlük İngilizce konuşmalarda da kullanılabilir. Hangilerinin sadece tebrik kartlarında kullanıldığını belirteceğiz.

ingilizce-noel-mesajları

Ayrıca, anadil seviyesinde İngilizce konuşanların bu mesajları doğal bir şekilde nasıl kullandıklarını görmek için FluentU üzerinde Noel temalı videolar izleyebilirsin. FluentU, izlerken yeni sözcükler öğrenebilmen için sana interaktif altyazılar, testler ve kelime kartları içeren özgün İngilizce videolar—film fragmanları, müzik videoları, ilham verici konuşmalar, vb.—sunuyor. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

Bu afacan Noel şakaları rehberi (ve çok daha fazlası) gibi tüm öğrenme özelliklerine sahip videolar izlemek için FluentU deneme sürümüne kaydol.

Season’s greetings

Bu mesaj, karşındaki kişiye Noel’de sağlık temenni ettiğin anlamına gelen oldukça genel bir mesajdır. Pek kişisel değildir, bu nedenle de çok iyi tanımadığın bir kişiye vermek için ideal bir mesajdır.

Çok yaygın kullanılsa da bu mesajı sözlü olarak duymaktan ziyade yazılı olarak daha sık göreceksin.

Happy holidays

Bu da çok iyi tanımadığın bir kişiye verilebilecek ideal mesajlardan biridir. Karşındaki kişinin Noel’i kutlayıp kutlamadığını bilmiyorsan (ya da kutlamadığını biliyorsan) “holidays” sözcüğünü kullanmak bu mesajın spesifik olmamasını sağlar.

Yılsonuna doğru her türlü sosyal ortamlarda sık sık duyacağın bir mesajdır.

Merry Christmas

Bu da çok sık kullanılan ve Noel’e özel bir tebrik mesajıdır. Noel zamanında bu mesajın yazılı ve sözlü olarak sık sık kullanıldığını görecek ve duyacaksın.

Merry Christmas and Happy New Year

Bir önceki mesajın oldukça yaygın bir alternatifidir. Noel kartları üzerinde göreceğin standart bir sözdür.

Bu mesajın daha uzun ve daha resmi hali ise şöyle olurdu: “Wishing you a Merry Christmas and a Happy New Year.”

(Nedeni bilinmez ama insanların şunu söylediğini ise duymayız: “Happy Holidays and Happy New Year.”)

Wishing you good tidings

“Tidings” eski bir İngilizce sözcüktür ve günümüzde pek kullanılmamaktadır. “Haber” ya da “bilgi” anlamına gelir. Kiliseye gidecek olursan bu sözcüğü Noel ilahilerinde duyabilirsin, işte bu nedenle hala tebrik kartlarında kullanılmaya devam etmektedir. Bu tür bir tebrik mesajı dinine bağlı bir arkadaşın tarafından hoş karşılanacaktır.

Resmi tonu nedeniyle bu mesajı konuşmalardan ziyade tebrik kartlarında kullanmak yerinde olur.

Wishing you peace and blessings this Christmas

“Peace” ve “blessings” sözcükleri İngilizcede dini bir vurguya sahiptir. Hristiyan olduğunu bildiğin bir kişiye gönderilebilecek hoş bir tebrik mesajıdır.

Bu söz de biraz resmidir ve sözlü yerine yazılı kullanımı daha yaygındır.

Wishing you warmth and good cheer

“Good cheer” sözü “eğlence” anlamına gelir ama bu sözü sadece Noel tebrik mesajlarında kullanırız. Günlük konuşmalarda bunu söylemek kulağa eski moda gelecektir.

Bu söz karşındaki kişiye her zaman aklında olduğunu söylemenin yoludur, bu nedenle çok sık görmediğin bir kişiye gönderebilirsin.

2. Özel Durumlar için İngilizce Noel Mesajları

Tebrik kartını daha özel mesajlarla kişiselleştirmek isteyebilirsin. Aşağıda yazdığın kişiye bağlı olarak kullanabileceğin bazı öneriler bulacaksın.

Bunları yukarıda verdiğimiz sıkça kullanılan İngilizce Noel mesajları ile birlikte de kullanabilirsin!

Thinking warmly of you and your family at this time

Noel zamanı herkes için kolay değildir. Sevdiğin bir kişi bir yakınını kaybettiyse ya da zorlu bir dönemden geçmişse neşeli bir tebrik kartı uygun olmayabilir. Bunun gibi bir söz, karşındaki kişiye onun durumunun aklında olduğunu hatırlatmanın nazik bir yoludur.

Wishing you a well-deserved rest and a relaxing new year

Eğer bir iş arkadaşın ya da patronuna yazıyorsan, onların iş yerindeki katkılarına değer verdiğini bilmelerini isteyebilirsin! Gönderdiğin kart o kişiye tatilin keyfini çıkarmasını söyler, bu nedenle işten bahsetmekten kaçın!

Missing you and hope to see you in the new year

Birisini uzun süredir görmediysen bu mesajı o kişiyle yeniden iletişim kurmanın bir yolu olarak kullanmak iyi bir fikirdir. Yeni Yılda birisiyle buluşmayı teklif etmek o kişiye tatil boyunca iletişime geçme fırsatı verir.

Thanks for all your help this semester! I hope you get the break you deserve.

İngilizce konuşulan bir ülkede okuyorsan hocana bir tebrik kartı vermek isteyebilirsin. Bunu yapmak o kişiye müteşekkir olduğunu gösterir ve o kişinin gününe neşe katar.

The holidays begin when you arrive!

Arkadaşına onunla zaman geçirmeyi ne kadar sevdiğini hatırlat! Eğer birisi tatil boyunca seninle kalıyorsa ona bir tebrik kartıyla sürpriz yapmaktan seni alıkoyan hiçbir şey yoktur!

There’s no greater gift than spending time with you

Eğer sık sık gördüğün birine yazıyorsan mesajını kişiselleştirmek hoş olacaktır. Bunun gibi bir söz, yakın arkadaşına en iyi Noel hediyesinin varlığı olduğunu hatırlatır!

3. Daha Resmi Noel Mektupları için Fikirler

Noel kartları oldukça kısadır, bu nedenle bazı kişiler bunun yerine mektup yazmayı tercih eder. Bu mektuplar Noel kartlarından daha resmidir ve daha kişisel bir tona sahiptir. Bunları sadece yakından tanıdığın kişilere göndermelisin.

Günümüzde mektup göndermek artık o kadar yaygın değil, bu nedenle de bu mektubu alıcı için daha özel ve değerli hale getiriyor. Yurtdışındaki İngilizce konuşan arkadaşlarına neler yaptığını anlatmak için bir mektup ya da e-posta yazmak isteyebilirsin. İkinci bir dilde mektup yazmak biraz zor olabilir ama İngilizce yazma becerilerini teste etmenin eğlenceli ve yaratıcı bir yoludur.

Burada da birinci bölümde verdiğimiz yaygın İngilizce Noel mesajları arasından istediklerini de kullanabilirsin.

Noel mektupları neşeli ve olumlu bir tona sahiptir. Etkileyici sözcükler ya da cümle yapıları kullanmak konusunda fazla endişelenme. Bunun bir kompozisyon olması gerekmiyor.

Mektubuna Noel bayramını kutlayarak başla. Örneğin:

“I hope this letter finds you well and you’re having a restful holiday.”

Arkadaşına Noel için yaptığın planlardan kısaca bahsederek mektuba devam et.

“I’ll be spending this Christmas with my brother and his fiancée.”

Şimdi yeni bilgiler paylaşma zamanı. Geçen sene yaşadığın önemli olayları düşün. Nerelere seyahat ettin? Yeni bir iş ya da okula mı başladın? Bazı fotoğraflar da ekleyebilirsin.

Hikayelerini kendinle övünen veya egoist bir tonda olmayacak şekilde yazmayı unutma. Arkadaşına bu deneyimler için müteşekkir olduğunu söylemek istiyor ve bunlarla hava atmaya çalışmıyorsun.

“Everyone in my new office has been so welcoming.”

“I was lucky enough to visit Paris in March.”

Mektubu yeni yıl için en iyi dileklerini ileterek sonlandır. Arkadaşına sana yazmasını hatırlat!

“Wishing you an exciting New Year with plenty of good surprises ahead. I look forward to hearing from you.”

 

İngilizce Noel mesajları, birisini düşündüğünü ona söylemenin harika bir yoludur. Noel İngilizce konuşan bazı kişiler için çok önemli iken diğerleri için o kadar önemli olmayabilir. Her iki şekilde de insanlar her zaman onların geleneklerine ilgi gösterdiğin için sana saygı duyacaktır.

İngilizce konuşulan bir ülkede yaşarken İngilizce Noel mesajları öğrenmek çok kolay olur, çünkü bunları sürekli duyarsın. Bunları söyleyerek arkadaşlarını etkiledikten sonra onlara Türkçe bayram mesajları öğretebilirsin…

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close