ingilizce-nasil-ogrenilir-ipuclari

Dil Becerilerini Geliştirmen için İngilizce Nasıl Öğrenilir İpuçları

Daha önce hiç ders çalışırken uykun geldi mi?

Korece öğrenirken tam olarak bunu hissetmiştim. Masa başında ders kitaplarını okuyarak saatlerimi geçirerek gözlerim yorulana kadar gramer ezberler ve sözcük bilgimi geliştirmeye çalışırdım.

Düştüğüm hatanın dil öğrenmekte başarılı olmamam ya da Korecenin çok zor olmasından kaynaklanmadığını bazı meslektaşlarımla konuşana kadar fark etmemiştim. Yanlış bir çalışma tarzı kullandığım için Korecem iyiye gitmiyordu.

İşte o zaman ders kitaplarımı dolabımın arkalarına yerleştirdim ve dil öğrenmenin yeni yolunu keşfettim.

Bunu nasıl eğlenceli hale getireceğimi buldum!

Benim gibi hissedenler için İngilizce öğrenme motivasyonlarını korumalarını sağlayacak bazı fikirleri ve İngilizce nasıl öğrenilir ipuçları buradan paylaşacağım.

Eğlenerek Dilini Geliştirmek için İngilizce Nasıl Öğrenilir İpuçları

1. Evindeki eşyalara etiketler yapıştır

Sözcük bilgisinin önemini zaten biliyorsun.

O halde, yapışkanlı not kağıtları kullanarak ve evindeki her şeyi etiketleyerek yeni sözcükler öğrenmeyi bir oyun haline getirkapılar, pencereler, dolaplar, buzdolabı ve aklına gelebilecek her şeye bir İngilizce etiket yapıştır.

Bunların her gün kullanılan sözcükler olması nedeniyle bu sana yardımcı olacaktır. Yemek yaparken, temizlik yaparken veya televizyon izlerken sözcükler öğreneceksin. Masa başında oturmaya ve ders kitabından sözcük öğrenmeye son!

Eğer etiketlemeden faydalanmak istiyorsan ama bu notları yazacak vaktin yoksa internetten Vocabulary Stickers siparişi ver ve 130’dan fazla farklı İngilizce sözcük için hazır yapıştırmalar edin.

Bu stratejinin gerçek anlamda bir sözcük bilgisi egzersizi olarak işe yaraması için bu sözcükleri mümkün olduğunca sık kullan. Bunu yapmak aynı zamanda cümleler kurmana da yardımcı olacaktır. Örneğin, kapıyı gördüğün zaman sadece “door” demek yerine “I’m going to open the door” (Kapıyı açacağım) diyebileceksin. Sözcük ve deyimleri içeriğe bağlı olarak öğrenirsin ve bu da bu sözcükleri daha iyi hatırlamana yardımcı olur.

Bir cümlede birden fazla sözcük kullanarak kendini sına: I’m going to the kitchen to get an apple and a banana. (Bir elma ve bir de muz almak için mutfağa gidiyorum.) Bunu birkaç gün boyunca devam ettir ve sözcük bilginin ne kadar arttığına şaşıracaksın!

2. Bir sözcük posteri hazırla

Ev içindeki eşyaları etiketlemek harika, ama bazen evinle ilgili olmayan yeni sözcükler ve deyimlerle karşılaşırsın.

Kendime bu yeni sözcükleri hatırlatmak için kullandığım yöntemlerden biri de sözcük posteridir. Büyük, beyaz bir karton satın alırım ve bunu yatak odamın duvarına asarım. Yeni bir sözcük ya da ifade öğrendiğim zaman bunu o postere yazarım. Bunu yapmak, bu sözcükleri her gün görmemi sağlar. Daha sonra, bu posteri farklı zamanlarda, mesela sabah yataktan kalkınca ve gece yatmadan önce, ta ki poster üzerindeki sözcükleri tam olarak öğrenene kadar okurum.

Bir İngilizce sözcük ya da deyimi hatırlamakta zorlandığın zaman bunu anadilindeki karşılığıyla birlikte poster üzerine yaz.

Her gün yeni bir sözcük ya da deyim öğrenmeyi ve bunu posterine eklemeyi dene. Bunu bir oyun haline getirmeyi severim ve hafta sonuna kadar yedi sözcük ve deyimi ezberlemeye çalışırım.

Ve her gün yeni bir sözcük yazman gerektiği için bir defter tut ve bu sözcükleri yazdığın şeylerde kullanmaya kendini zorla (bunları daha hızlı öğrenirsin). Her şeyi ezberledikten sonra yeni bir postere başla.

3. FluentU Kullan

FluentU, eğlenceli ve heyecanlı bir şekilde sana İngilizce öğreten ve ödev yapıyormuşsun gibi hissetmeyeceğin bir dil öğrenme platformudur. Sana İngilizceyi espriler, popüler kültürden referanslar ve çeşitli sürükleyici içeriklerle öğreten tam anlamıyla yoğunlaştırılmış bir deneyim yaşayacaksın.

FluentU ile dili özgün içeriklerle görme fırsatını yakalarsın—tıpkı anadili İngilizce olanların gördüğü gibi. Haberlerden belgesellere, yemek programlarından filmlere ve filmlerden kliplere kadar herkese göre bir şeyler sunuyorlar—bunların hepsi İngilizce konuşanlar için hazırlanmış %100 özgün içeriklerdir. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

4. Çalışmak için en iyi zamanı belirle

Yeni sözcükler öğreniyor ya da video klipler izliyor olman fark etmeksizin, bunu günün kendini en üretken hissettiğin saatinde yaparsan daha fazla dikkatini verebilirsin.

En iyi sabah mı yoksa akşam mı odaklanabiliyorsun?

Zihninin en çok ne zaman açık olduğunu bul ve bunu çalışma saatin olarak ilan et. Hepimiz farklı çalışma tarzları ve tercihlerine sahibiz. Bazıları akşam yemeğinden sonra daha iyi öğrenirken diğerleri sabah yataktan kalkmayı, bir fincan kahve içmeyi ve çalışmaya başlamayı tercih eder.

Bu zamanı belirlemek için kendine şu soruları sor:

  • Gece genellikle saat kaçta yatıyorum?
  • Uyandığım zaman kendimi yorgun mu yoksa enerji dolu mu hissediyorum?
  • Kendimi en çok ne zaman üretken hissediyorum? Sabah mı akşam mı?

Bir erkenci ya da gece kuşu olduğunu öğrendiğin zaman zihninin ne zaman daha açık olduğu hakkında daha iyi bir fikir edineceksin. Bu da sana ders çalışırken üretkenliğini artırmakta büyük fayda sağlayacaktır.

5. Kimse dinlemiyormuş gibi şarkı söyle

Muhtemelen zaten müzik dinlemenin bir dili öğrenmenin harika bir yolu olabileceğini zaten biliyorsun. Peki, şarkı söylemenin konuşma becerilerini geliştirmenin etkili bir yolu olduğunu ve sana ritim, tonlama ve İngilizce konuşma tarzlarını öğrenmende yardımcı olabileceğini de biliyor muydun?

Eğer kendini test etmek istiyorsan ve konuşma becerilerini bir seviye yukarı çıkarmak istiyorsan karaoke yap. Sing King Karaoke YouTube kanalı, dünyanın her köşesinden en ünlü sanatçıların çok sayıda yeni ve klasik İngilizce şarkıları ile dolu. Favorini seç ya da bazı öneriler için buraya bir göz at.

Ayrıca, Smule Sing! Karaoke uygulamasını iOS ve Android cihazlarda kullanabilir ve arkadaşlarınla karaoke düetleri yapabilirsin!

6. Gül ve eğlen

Hepimiz iyi bir kahkahayı severiz, o halde İngilizce iyi bir şaka ile İngilizce öğrenmekten daha iyi ne olabilir? Mizah İngilizce öğrenmenin harika bir yoludur ve ders çalıştığını dahi hissetmezsin. Bu nedenle, günümüzde daha fazla ES öğretmeni ders programına mizahı da dahil ediyor.

İngilizce bilgilerini espriler ve kelime oyunlarıyla artırmak istiyorsan Öğretmen Joe Deveto’nun YouTube kanalına bir göz at. İngilizce sözcük bilgisi ve sıkça kullanılan deyimleri öğretmek için espriler kullanan engin bir koleksiyona sahip. Ve bunlar son derece komik!

7. Dil değişimi yap

Anadili İngilizce olup da tıpkı senin İngilizce öğrenmek istediğin gibi senin anadilini öğrenmek isteyen birilerinin olması yüksek olasılıkla muhtemel, o halde neden dil değişimi yapmayasın?

Skype ve Google Hangouts gibi platformlar sayesinde internet üzerinden öğretmek ve öğrenmek hiç bu kadar basit olmamıştı—ama nasıl? Google Hangouts üzerinde Language Practice Hangouts ve MyEnglishTeacher.eu’s Google+ page gibi çok sayıda dil değişimi grubu bulunuyor.

Kişisel olarak, dil değişimlerinin son derece faydalı bir deneyim olduğunu düşünüyorum. Sadece İngilizceyi bu dili akıcı bir şekilde konuşan bir kişiden öğrenmekle kalmıyor, aynı zamanda o kişiye kendi dilini ve kültürünü de öğretiyorsun. Bana sorarsan, bunu yapmak öğrenim deneyimine çok daha fazla anlam katıyor. Conversation Exchange ve italki gibi siteler bir partner bulmayı hızlı ve kolay bir hale getiriyor.

8. Cihazının dil seçeneklerini değiştir

İngilizce öğrenmenin iyi bir yolu da kendini bu dili kullanmak zorunda bırakacak durumlara sokmaktır. Bunu da akıllı telefonun, sosyal medya profillerin ve sık kullandığın diğer yazılımların dilini değiştirerek yapabilirsin. Bunu yaparak aynı zamanda, her zaman anadilindekiyle aynı çevrilmeyen teknoloji İngilizcesini de öğreneceksin.

Eğer bunu yapmaya karar verirsen ve İngilizce yetkinlik seviyene güvenmiyorsan son derece önemli bir şeyin (bankacılık profilin gibi) dilini değiştirmediğinden emin ol!

9. İnternette sohbet et

İnternetin en harika yanı, başta İngilizce olmak üzere neredeyse tüm dillerde bol miktarda fikir ve bilgiye erişim sağlamasıdır. İngilizce konuşan kişilerle etkileşime girerek sözcük, yazma ve gramer becerilerini geliştirmenin iyi bir yolu da sosyal medya platformlarını kullanmaktır. Facebook ve Reddit gibi siteler anadili İngilizce olanlarla konuşmak için harikadır.

Itchy Feet ve Memrise gibi Facebook sayfaları başlamak için harikadır, çünkü bu siteleri takip eden İngilizce öğrencisi ve anadil düzeyinde İngilizce konuşanların sayısı oldukça yüksektir ve bu kişiler yazılara yorum yapmaya ve tartışmalara katılmaya heveslidir.

Reddit’te ilgini çeken tartışmaları bulman ve bunlara katılman yeterli! Reddit’i harika yapan şey ise “subreddit”lerin (konulara göre ayrılmış sayfalar) yorumlarını okumak için siteye kaydolmanı gerektirmemesidir. Grupların çoğuna katılım herkese açıktır ve yeni bir grup bulmak istemiyorsan, ekranın sağ üst köşesindeki arama özelliğini kullan.

LANL English (LANL=Yeni bir Dil Öğren) ve EnglishLearning gibi katılabileceğin “subreddit”ler ara. Bunlar hem öğrenim deneyimini keyifli hem de anlamlı hale getirebilecek kişilerle doludur.

10. Twitter üzerinde doğru kişileri takip et

Twitter da tıpkı Facebook ve Reddit ile aynı prensipler üzerine kurulmuştur ancak 280 karakter sınırı, derinlemesine tartışmaları yapmayı zorlaştırmaktadır. Bunu belirttikten sonra, Twitter üzerinde bulunan çok sayıdaki ESL kaynağı onu her dil öğrencisi için harika bir öğrenim aracı haline getiriyor.

İşte İngilizceyi daha iyi kullanmana yardımcı olacak, takip etmen gereken Twitter profilleri:

  • @PhraseMix – Dil öğrencilerinin İngilice konuşulan ülkelerde neler yapmaları gerektiğini öğrenmelerine yardımcı olan pratik İngilizce içerik. Konu başlıkları arasında toplu taşıma, e-posta iletişim ve bankacılık yer alıyor.
  • @Englishfeed – ESL içerik geliştiricisi Kenneth Beare’nin resmi profili, birinci sınıf ders kitabı kalitesinde içeriklerle dolu.
  • @The_YUNiversity – The YUNiversity, gramer, sözcük bilgisi ve deyimler öğretmek için popüler kültür ve mizah kullanıyor.
  • @CambridgeWords – Cambridge Sözlüğün resmi Twitter profili de her gün yeni bir İngilizce sözcük öğrenmek için ideal bir yer.

Yeni bir dil öğrenmenin sıkıcı değil keyifli bir deneyim olması gerektiğini unutma. Eğer çalışmaların son derece bunaltıcı bir hal aldıysa artık dil öğrenme şeklini değiştirmenin zamanı gelmiş demektir.

Artık İngilizce nasıl öğrenilir ipuçları ile bu sürece biraz eğlence ve neşe katmanın bir yolunu öğrendiğine göre, İngilizce öğrenmek için tercih ettiğin diğer yollar hangileri?

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close