ingilizce-nasil-calisilir

İngilizce Nasıl Çalışılır: Çok Şaşırtıcı 5 Teknik ile Harika Zaman Geçir

Su parklarının, partilerin ve İngilizce çalışmanın ortak neyi olabilir?

Hepsi de eğlenceli!

Bana inanmıyor musun?

O zaman belki de çalışma yöntemini değiştirmen gerekli. Peki, İngilizce nasıl çalışılır?

Gerçekten öğrenmek için eğlenceli pek çok yol var.

Yeni bir dil öğrenmek söz konusu olduğunda hatırlanması gereken en önemli şey, bu dile kendini tamamen vermelisin. Burada bir immersion söz konusu olur.

Bu ne demek?

Eğer bir sünger (temizlik için) alıp onu suya immerse yani daldırırsan bu süngeri suya soktuğun ve süngerin tamamen su ile çevrelendiği anlamına gelir. Yani immersion her ne öğreniyorsan onunla tamamen çevrelenmen, dikkatini tamamen ona vermen, yoğun pratik yapman anlamına gelir. Yabancı dil öğreniminde buna dil banyosu veya dile her açıdan maruz kalma da denir.

Güzel zaman geçirirken immersion, yoğun pratik, vasıtasıyla İngilizce öğrenmene yardımcı olmak için denemeye değer işte 5 İngilizce çalışma yöntemi. İngilizce nasıl çalışır soruna da cevap alacaksın!

İngilizce Nasıl Çalışılır? İşte Çok Şaşırtıcı 5 Teknik

1. ESL Şarkı Sınavları Yap ve Oyunlar Oyna

Müziği seviyor musun? Şanslısın çünkü İngilizce müzik dinlemek dil çalışmalarına yardım edebilir.

ESOL Courses Şarkı Sınavları

Sadece  İngilizce şarkı dinlemek veya şarkı sözlerini çevirmek yerine ESOL Courses‘dan bir şarkı sınavı dene

Bu harika web sitesinde, İngilizce öğrenmene yardım edecek sınavlar da eklenmiş şarkılar sunuluyor. Bir şarkı seçtikten sonra, videoya tıkla ve eksik kelimeleri doldurmak için elinden geleni yap.

Dilediğin kadar videoyu oynatabilirsin. Doğru cevapladığını kontrol et ve emin ol, sonra yeni bir şarkı seç aynı şeyi tekrar yap. Bu etkinlik, yeni vocabulary öğrenmek, daha önce bildiğin kelimeleri pratik yapmak, anlama becerilerini geliştirmek için harika.

LyricsTraining

Müzik ile İngilizce öğrenmenin bir başka süper eğlenceli yolu da bağımlılık yapan online oyun LyricsTraining. İlk olarak üstte yer alan dilini “İngilizce” seç. Sonra belirli bir şarkıya, sanatçıya veya türe göre (pop, rock, dance, blues vs.) arama yapabilirsin.

Bir şarkıyı seçtikten sonra zorluk seviyesini seç: başlangıç, orta, ileri veya uzman. Oyuna başlamadan önce oyun modunu değiştirme seçeneği var. İki oyun modu var: write mode (yazma modu) ve choice mode (seçme modu). Yazma modunda, eksik kelimeleri yazıyorsun. Seçim modunda ise çoktan seçmeli cevaplardan eksik kelimeleri seçiyorsun.

Eğer ilk kez oynayacaksan önce seçme modunda daha sonra işi biraz zorlaştırmak veya spelling çalışmak adına yazma modunu oynamanı tavsiye ederim. Oynadığın her bir oyunun puanlarını takip edebilmek için ücretsiz bir hesap oluşturabilirsin. Arkadaşlarını da oyuna kat ve en iyi puanı kim alacak birlikte görün!

2. İngilizce Videolar için Kavram Haritaları Yap

Zaten YouTube’da İngilizce videolar izliyorsundur veya  webde başka siteler de olabilir, bu mükemmel bir şey. İngilizce videolardan daha fazlanı elde etmek için izledikten sonra bir kavram haritası yapılmalıdır.

Kavram haritası nedir? Kavram haritası bilgileri özetlemek ve notlar almak için bir yöntemdir. Sayfanın ortasına ana fikri yazarak başlıyorsun ve daha sonra merkezden dışarıya doğru dallar çiziyorsun. Bu dallarda, ana fikir ile ilgili temel alt başlıkları veya kategorileri yazıyorsun.

Detaylar eklemek için her bir alt başlıktan daha fazla dal çiziyorsun. Temel bir kavram haritasının nasıl çizileceğini gösteren resimlerle anlatım burada var. Bu makaledeki örnekler gibi bunlar basit olabilir veya Leonardo Da Vinci hakkındaki bir düzgün kavram haritasında olduğu gibi daha yaratıcı olabilir ve daha fazla çizebilirsin.

Bir kavram haritasında bilgileri düzenlemek ve yazmak neler öğrendiğini hatırlamanda sana çok yardım edecek. Ayrıca tekrar gözden geçirmek istediğinde harika bir kaynağın olacak. Yalnızca videoları değil haber yazıları, kısa hikayeler, podcastler vs. gibi her türlü içerikten edinebileceğin bilgileri özetlemek için kavram haritalarını kullanabileceğini unutma!

Fakat İngilizce video dersleri ile başlamak için işte bakabileceğin üç yer:

  • 123dialogues.com— Bu web sitesinde “Tanışmak”tan “Arkadaş bulmak”a kadar değişen konularda 100’den fazla konuşma dersi var. Bu videolar İngilizce konuşma becerilerini geliştirmek ve kelime dağarcığına yenilerini eklemek için harika bir yol. İzleyeceğin konuyu seçebildiğin için her seviyede oldukça yararlı.
  • FluentU English — FluentU, her bir video ile kolayca dil öğrenmek için en harika içeriklere ve araçlara sahip. Müzik videoları, film fragmanları, vloglar, reklamlar gibi bu eğlendirici klipler ana dili İngilizce olanların düzenli olarak izlediği videolardır.  Yeni başlayandan ana dil düzeyine kadar seviyeler halinde düzenli bir şekilde organize edilmiş kliplerden oluştuğundan bu site tüm seviyelerdeki öğrenenler için mükemmel. Dilersen iOS ve Android cihazlarında da FluentU mobil uygulamasını kullanabilirsin.
  •  EnglishClass101 1400’den fazla İngilizce sesli ve görüntülü derse erişmek için bu sitede bir hesap oluşturabilirsin. Bu videolar, profesyonel öğretmenlere ulaşmanı sağlayacak ve gramerden, kelime ve kültüre kadar her şeyi kapsıyor.
  • James ESL English Lessons — James, İngilizce yazım kullarından deyimlere kadar her şeyi kapsıyor. İngilizce öğrenenlerin neye ihtiyacı olduğunu bilen bir YouTube İngilizce öğretmeni. Daha önce görmemiş olabileceğin çok çeşitli konuları içerdiğinden ileri düzey İngilizce konuşanlar için harika bir kanal.

3. Beyaz tahta kullan

Eğer istersen İngilizce kurslarına ve öğretim materyallerine bir sürü para harcayabilirsin. Fakat gerçekten çalışmalarına katkı sağlayacak pahalı olmayan bir araç mini beyaz tahta. Mesela, Amazon’dan bu çift taraflı kalemle yazılabilen kucak tahtasını uygun fiyatla alabilir ya da N11’de arama yapıp dilediğini sipariş edebilirsin ve bir tarafından yazma çizgileri de var.

Bir beyaz tahtayı bu kadar özel yapan ne? Açıkçası onlara yazmak eğlencelidir! Tahtanın yüzeyine renkli kalemler ile kolayca yazılabilmesidir. Eğer bir hata yaparsan sadece silgi ile sil ya da tekrar başlamak için tahtayı temizle.

Yıllardır yabancı dil çalışmak için kullandığım kişisel bir beyaz tahtam var bu yüzden bu yöntemi çok seviyorum. Bedenimiz, kelimeleri elimiz ile yazdığımızda (klavye ile yazmaktan ziyade) daha iyi hatırlıyor ve beyaz tahtalar, eğlenceli bir şekilde ihtiyacımız olan yazma pratiğini sunuyor.

İngilizce çalışmak için beyaz tahtayı nasıl kullanabilirsin? Başlaman için işte birkaç fikir:

  • Fiil Çekimi — Bir fiil listesi al ve bir zaman seç sonra bu zamana göre fiilleri birer birer çekimle. Aslında beyaz tahtayı en çok bunun için kullanıyorum!
  • Yazılış testi — Sana bazı kelimeleri beyaz tahtaya yazman için okuyacak birlikte dil öğrenebileceğin bir arkadaş veya dil değişimi yapabileceğin bir partner bul.
  • Dikte — Bir podcast, video veya radyo programından kısa bir bölüm dinle ve ne duyuyorsan tam olarak yazmaya çalış. Eğer ses kaydı bir metin dökümü ile sunuluyorsa daha sonra yazdıklarını kontrol edebilirsin.
  • Flaş Kartlar — Kendini flaş kartlar ile sınarken cevapları beyaz tahtaya yaz ve kontrol etmek için flaş kartı çevirmeden önce yüksek sesle söyle.
  • Online oyunlar — FluentU’nun Öğrenme Modu‘nda sınav yaparken cevapları beyaz tahtaya yazabilirsin ve  bunları ekranda seçebilirsin.  Benzer şekilde LyricsTraining oynarken ekrandan seçmeden önce kelimeleri beyaz tahtaya yazabilirsin.

4. TV Programları İzle

Herkes televizyon izlemeyi sever. Bu harika bir haber çünkü İngilizce TV programlarını izlemek İngilizce konuşmanı ve anlamını geliştirmek adına sana yardımcı olacak yoğun pratik imkanı sağlayan sürecin bir parçasıdır. İngilizce nasıl çalışır soruna günlük hayattan bir cevap. İşte, TV ile İngilizce çalışmaya başlamanın üç yolu:

Sık sık izleyebileceğin bir İngilizce program seç

Seçebileceğin pek çok harika şov var bu yüzden ilgini çekecek birini seç. Bu aynı şovun farklı bölümlerini izlemeni sağlayacak çünkü karakterlerin seslerine ve kişiliklerine alışacaksın.

İlk defa izlemeye başladığında her kelimeye anlamadığın için endişelenme. Ana fikri anlamaya çalış. Eğer ilk başta zor gelirse gelişmen ve öğrenmen gereken noktalar olduğu anlamına gelir. Haftada iki kez seçtiğin TV programının bir bölümünü izle ve zamanla anlamanın daha da kolaylaştığını göreceksin.

Kendi sahneni yaz

Programı ve karakterleri tanımaya başladıktan sonra kendi sahneni yazmaya çalışarak kendine meydan oku. Karakterlerin ne söyleyeceğini ve ne yapacağını düşün.

Tamamen yeni bir sahne oluşturabilir veya favori bölümlerinden birine yeni bir son yazabilirsin. Eğer bir ana karakterin sıklıkla kullandığı herhangi bir ifade, cümle varsa bunları sahnende kullandığından emin ol.

Tekrar bir çocuk ol

Yeni başlayanlar için İngilizce öğrenmenin bir başka harika yolu da  “Sesame Street.” (Susam Sokağı) gibi çocuk programlarını izlemek. Bu programlar ilk defa İngilizce öğrenen genç izleyicilere yönelik hazırlanmıştır bu yüzden senin de öğrenmene yardımcı olabilir.

Çocuklara yönelik olsalar bile izlemesi çok keyiflidir, özellikle ne olup bittiğini anladığında kendinle gurur duyduğunda.

5. Klasik Flaş Kartlara bir Yenilik Ekle

Flaş kartlar, İngilizce müzik, televizyon ve video dersleri ile dopdolu yoğun bir pratik haftasının sonunda kendini test etmenin harika bir yolu. Bunların sıkıcı olduğunu söylemeden önce İngilizce çalışırken flaş kartlar kullanmak için işte yeni ve eğlenceli birkaç yol.

Renkler ve resimler

Çalışmalar gösteriyor ki beyin renkleri ve resimleri seviyor ve onlara baktığında daha iyi öğreniyor. Flaş kartlarını yaparken öğrenmeye çalıştığın şeyleri aklında tutmanı sağlamak için farklı renkleri ve resimleri kullan. Türkçe çeviriler yerine İngilizce resimler kullanmak İngilizceye daha da yoğunlaşmanı sağlayacak.

Yavaş yavaş

Bir flaş karta takılıp kaldıysan hemen pes etme! Diğer taraftaki cevaplara bakmadan önce diğer bir flaş kartla veya elin ile kapat.  Cevabın gerisini hatırlamanı sağlayacak ilk birkaç harfi veya kelimeyi görmek için cevabı yavaş yavaş aç.

Post-itler

Flaş kartların masanın üstünde yığın halinde durması yerine evinin her yerine onları yapıştır! Haftada bir kez, yatak odan veya mutfak gibi evinin bir bölümünü seç ve evinin her bir bölümünü etiketlemek için Post-it notlarını (veya flaş kartları ve şeritleri) kullan.

Başlamak için yardıma ihtiyacın varsa, daha temel İngilizce kelimeleri öğrenmeye ve gözden geçirmeye ihtiyacın olduğunu düşünüyorsan her zaman Vocabulary Stickers deneyebilirsin. Evindeki veya ofisindeki en çok kullanılan eşyalara yönelik daha önceden yapılmış etiketlerdir.

Eğer daha ileri düzey biri isen isimleri bırak ve diğer sözcük türlerini dene. Örneğin, oyuncak bir hayvanın önüne “fuzzy – çok tüylü” sıfatını veya bir saatin yanına “quickly – çabucak” zarfını koyabilirsin.

İngilizce nasıl çalışılır soruna 5 muhteşem yöntem ile cevap verdik. İngilizce çalışmak için bu eğlenceli yöntemler ile çok kısa sürede native speaker gibi konuşuyor olacaksın. En iyi sonucu elde etmek için İngilizce dil banyosu, yoğun pratik yapmayı unutma!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close