ingilizce-konusmayi-evde-ogren

İngilizce Konuşmayı Evde Öğrenmek için 10 Eğlenceli ve Kolay Fikir

İngilizce öğrenmeye başladın, ama İngilizce konuşma becerilerin üzerine biraz çalışman gerektiğini mi düşünüyorsun?

Ana dili İngilizce olan biriyle yüz yüze konuşmaya tam olarak hazır değil misin?

Evden katılabileceğin çevrimiçi konuşma dersleri sana göre değil mi?

Öyleyse, tam sana göre bir çözümümüz var.

İngilizce konuşmayı evde, eğer istersen üzerinde pijamalarla öğrenebilirsin —üstelik bu sırada deli gibi eğlenebilirsin!

İngilizce konuşmayı evde öğrenmen için bu 10 kolay fikre geçmeden önce, evde öğrenmenin faydalarına bir göz atalım.

Neden İngilizce Konuşmayı Evde Öğrenmelisin?

Eğlenerek öğrenmeye başlamanın yollarından biri, bunu evinin rahatlığında yapmaktır. Evin, kendi istediğin şekilde öğrenmen için huzurlu bir yerdir.

Dahası, İngilizce konuşmayı evde öğrenmenin çok daha eğlenceli olmasının beş başka sebebi daha var. Evde öğrenmek:

  • Konforludur. Dünyada tamamıyla gevşeyip rahatlayabileceğin başka bir yer daha yoktur. Nasıl giyindiğin konusunda, derse geç kalmak ya da soruları doğru cevaplamak konusunda endişelenmene gerek yoktur. Konforlu bir yerde kendini rahat hissetmek başarılı bir öğrenmeyle sonuçlanır.
  • Kolaylık sağlar. Evinden ayrılıp farklı bir yere seyahat etmen gerekmez. İstediğin zaman çalışabilirsin.
  • Seni üretken kılar. Evde hiçbir şey yapmamak yerine boş zamanlarını üretken olmak için kullanabilirsin. Elindeki onca boş zamanı kullanarak İngilizce konuşmayı ne kadar çabuk öğrendiğine şaşıracaksın.
  • Baskısızdır. Evinden hiçbir baskı altında olmadan çalışabilirsin. Sınıf arkadaşlarına yetişip yetişemeyeceğin konusunda endişelenmeden, kendi öğrenme hızında öğrenebilirsin. Eğer üzerinde baskı olmazsa daha kolay bir şekilde öğrenebilirsin.
  • Zevklidir. Evde İngilizce konuşmayı öğrenmek için yapabileceğin tonlarca şey olduğunu öğrenmek epey şaşırtıcı ve onları yaparken inanılmaz eğleneceksin. Üstelik bunları yapmak için bir kuruş bile ödemene gerek olmadığını duyunca da çok sevineceksin.

Görebildiğin gibi, eğlenerek öğrenmek aslında mümkün. Üstelik şimdi kendi çabaların sonucunda öğrenebileceğini bildiğin için kendini daha iyi hissetmeye başlayabilirsin.

İngilizce konuşmaya başlamak için heyecanlanıyor musun? İşte başlıyoruz:

İngilizce Konuşmayı Evde Öğrenmenin 10 Eğlenceli ve Kolay Yolu

1. Karaoke Yap

Karaoke, vokalleri çıkartılmış ve yalnızca arka plan müziği kalmış şarkılara eşlik edilerek yapılıyor, yani şarkıyı söyleyen tek kişi sensin. Karaoke yapmak gerçekten çok eğlencelidir ama bazen başkalarının yanında bunu yapmak bazen bizi gerebilir ve utandırabilir.

Fakat evde, kendinle baş başayken rahatlayıp en sevdiğin şarkıları olabildiğince yüksek sesle söyleyebilirsin! İster Frank Sinatra’dan, ister Lady Gaga’dan ister One Direction’dan bir şarkı seç—İngilizce söylediğin sürece, hem konuşma becerilerini geliştirecek hem de iyi vakit geçireceksin.

Fakat karaoke yapmaya başlamadan önce, şarkı sözlerini öğrenip pratik yapman gerekecek. Şarkıyı kısımlarına ayır ve FluentU ile şarkı sözlerini heyecan verici bir şekilde öğren. FluentU müzik klipleri, film fragmanları, haberler ve ilham verici konuşmalar gibi gerçek dünyaya ait videoları alır ve onları kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürür.

FluentU’nun müzik videolarına bir göz atıp kendi seviyene uygun, hoşuna giden birkaç şarkı seç ve şarkı sözlerini anlamak ve yeni kelimeler öğrenmek için bu benzersiz “öğrenme modunu” kullan. İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde İngilizce öğrenmeye sadece evde değil, her an her yerde zaman ayırabilirsin.

Sonra, Lyrics Training oyununu oynayarak kendini test et; bu oyunda şarkı çalarken şarkı sözlerinde eksik bırakılan yerleri dolduruyorsun. Ardından, şarkıcıyla birlikte şarkıyı birkaç kez söyle ve ve sonunda son ve belki de en eğlenceli teste hazırsın: Karaoke yapmaya!

Şanslısın ki, karaoke yapmak için pahalı bir karaoke makinesine ihtiyacın yok. YouTube’da da kolayca karaoke şarkıları bulabilirsin. Arama çubuğuna bulmak istediğin şarkının ve şarkıcının adını yazman ve sonuna “karaoke” kelimesini eklemen yeterli. Örneğin, eğer klasik Blondie’nin “One Way or Another” şarkısını bulmak istiyorsan, YouTube arama çubuğuna“One way or another blondie karaoke” yazarak en üstte çıkan sonuç olarak bu şarkıyı bulursun.

Başlangıç için popüler karaoke şarkıları olan Adele’in “Someone Like You,” Journey’nin “Don’t Stop Believing” şarkılarını ve Grease müzikalinden “Summer Nights” şarkısını seçebilirsin.

2. Yüksek Sesle Oku

Sessiz okumak, zihnini İngilizce dilinde eğitmene yardımcı olur. Ancak, yüksek sesle okumak, dilini doğru şekilde İngilizce konuşmak üzere eğitir. İstediğin herhangi bir kitabı, şiiri ya da kısa hikayeyi seçip kelimeleri yüksek sesle okumaya başlayabilirsin.

Bu mutlaka okunması gereken harika İngilizce kitaplara geçmeden önce, kolay İngilizce okuma materyalleriyle başla.

İngilizce konuşma pratiği yapma sürecinde, kelimeleri doğru telaffuz edip etmediğini de bilmelisin. Evde telaffuzunun doğru olup olmadığınıingilizce-konusmayi-evde-ogren Google Play Store‘dan birtakım uygulamalar indirerek kontrol edebilirsin.

Kepham‘ın English Pronunciation uygulamasını deneyebilirsin. Bu uygulamayı yükledikten sonra telaffuzunu duymak istediğin kelimeyi yazman yeterli.

ingilizce-konusmayi-evde-ogren

Bunun dışında, Sounds: Pronunciation App uygulamasını da deneyebilirsin. Bu uygulamada kelimelerin hem İngiliz İngilizcesindeki, hem de Amerikan İngilizcesindeki telaffuzlarını öğrenmen mümkün. Ayrıca, bu uygulamada alıştırmalar ve sınavlar da var. Bu uygulamaların ikisi de ücretsiz olarak indirilebiliyor. Bunlar, İngilizce konuşmayı evde öğrenmek için harika araçlar.

3. Egzersiz Videolarıyla Alıştırma Yap

Evde otururken sağlığını korumak için mutlaka her gün egzersiz yapmalısın. Peki, bunun evde İngilizce öğrenmeye nasıl bir yardımı dokunabileceğini mi soruyorsun? Egzersiz yaparken Türkçe videolar yerine İngilizce egzersiz videolarını seç. Eğer DVD veya Blu-Ray CD’lerin varsa bu daha iyi olur çünkü bunlarda altyazılar vardır. Egzersiz yaparken bu altyazıları okumaya çalış.

ingilizce-konusmayi-evde-ogren

En iyi egzersiz videolarından bazıları egzersiz uzmanı Shaun T’ninkiler. Onun klasik “Hip Hop Abs” veya “Insanity” videolarını deneyebilirsin. Bu videoları DVD olarak sayın alabilir veya kiralayabilir ve bu sayede altyazılarından faydalanabilirsin.

Video başladıktan sonra Shaun T’nin hareketlerini ve sözlerini taklit edebilirsin. Eğer o sayı sayıyorsa, sen de onunla birlikte say. Bu sayede hem bedenin iyi bir egzersiz yapmış olur, hem de dilin İngilizce egzersizi yapmış olur!

4. Evinde bir İngilizce Gecesi Yemeği Ver

Evde bir İngilizce Gecesi yemeği düzenleyerek arkadaşlarının da İngilizce konuşma serüvenine katılmasını sağla. Akşam yemeği yerine kahvaltı ya da öğlen yemeği de olabilir, önemli olan, katılan herkesin bütün süre boyunca İngilizce konuşması.

Yemeğin yanı sıra mutlaka birkaç oyun da planla. Deneyebileceğin oyunlar neler mi olabilir?

Öncelikle, Continue the Story (Hikayeyi Devam Ettir) oyunu oynayabilirsin. Bu oyunu oynamak için birini “Once upon a time,” (“Bir zamanlar,”) diyerek bir hikaye başlatması gerek. Sonra, sıradaki kişinin hikayeyi devam ettirmesi gerekiyor, örneğin şöyle diyebilir: “There lived a princess and a prince.” (“Bir prenses ve bir prens yaşarmış.”)

Oyunu daha heyecanlı hale getirmek için, cevap başına belirli bir sözcük sayısı şartı koyabilirsin. Örneğin arkadaşlarından biri beş sayısını seçerse, yalnızca beş kelime söyleyebilir. Eğer eksik ya da fazla sayıda kelime söylerse, oyundan çıkar.

Deneyebileceğin başka bir oyun da, Question and Answer (Soru ve Cevap). Kendin de dahil herkes küçük kağıt parçalarına belirli sayıda soru yazsın. Kağıtları sorular görünmeyecek şekilde katladıktan sonra herkesin sorularını bir kasenin içine koyup karıştırın. Sonra sırayla kaseden bir soru seçip cevaplayın.

5. İngilizce Monopoly Oyna

ingilizce-konusmayi-evde-ogren

Evde İngilizce öğrenmek için yapabileceğin bir başka eğlenceli aktivite de, İngilizce okumanı ya da konuşmanı gerektirecek oyunlar oynamak. Monopoly bu tür oyunlara iyi bir örnek. İngilizce olan oyundaki her şey İngilizce yazıldığından, oynarken kartları sesli okuyarak İngilizce konuşma pratiği de yapabilirsin.

Monopoly, oyun ya da oyuncak satan bütün mağazalarda kolaylıkla bulunabilir. Bu kutu oyununda oyun tahtasında emlak alıp satarak ya da kiralayarak ilerlemeni sağlar. Oyunun konsepti kolay, ama ana dili İngilizce olmayanların İngilizce kartları okuması zor olabilir. Oyunu oynarken yazanları sesli okumanın yardımı dokunabilir.

Eğlencenin dozunu biraz daha arttırmak için, yazanları biraz duygu katarak oku. Yani eğer ev sahibiysen, konuşurken baskın, sert bir ton kullan. Belki nazik bir bankacısındır, belki de acımasız bir bankacı. Sana kalmış!

6. Arkadaşlarınla Çevrimiçi Sohbet Et

İngilizce konuşmayı öğrenmenin arkadaşlarla öğrenmekten daha iyi bir yolu var mıdır? Onlarla klavyen aracılığıyla sohbet etmek yerine neden sesli ya da görüntülü bir arama yapmıyorsun? Bu şekilde sohbet ederek İngilizce konuşabilirsin. Bu, ikiniz için de iyi bir pratik olur.

En kullanışlı görüntülü ve sesli sohbet uygulamalarından biri, Skype. Ücretsiz yazılımı indirdikten sonra kendine bir hesap aç ve arkadaşlarını iletişim listene eklemeye başla.

Kullanabileceğin diğer bir uygulama ise Viber. Uygulamayı yükledikten sonra telefon rehberindeki arkadaşlarınla konuşmaya başlayabilirsin.

Her iki uygulama da hem bilgisayarlarda hem de mobil cihazlarda kullanılabiliyor. İnternet bağlantın olduğu sürece ister evde ister dışarıda cep telefonunda arama yapar gibi arkadaşlarını arayabiliyorsun.

7. İngilizce Bir Müşteri Destek Hattını Ara

İşte sana İngilizce konuşmayı evde öğrenmen için ilginç bir yol daha! Müşteri hizmetlerini aramak için gerçek bir sorun ya da sorunun olmasına gerek yok. İngilizce konuşmayı öğrenmek adına bir sorun varmış gibi yap. Çoğu büyük uluslararası şirketin İngilizce konuşan temsilcileri var. Bunu ücretsiz bir İngilizce dersi gibi düşün.

Bunu yapmanın yollarından biri, şirketlere ürünleri hakkında sorular sormak. Örneğin, eğer bir güzellik ürünleri üreticisini arayacaksan, Avon’un Müşteri Hizmetleri  hattını ara (numaraları 1-800-FOR-AVON). Bir ürünlerini satın almış ve sorun yaşamışsın gibi yap. Mesela şöyle söyleyebilirsin:

Hi, I recently bought your anti-aging skin cream. I like it, but I find it too oily for my skin, would you recommend anything else?
Merhaba, geçenlerde yaşlanma karşıtı cilt kreminizi satın aldım. Kremi sevdim, ama cildim için fazla yağlı, başka bir şey önerebilir misiniz?

Ardından, başka ürünleri ile ilgili sorular sorarak konuşmayı devam ettirebilir veya ihtiyacın olan ürünler hakkında bilgi verip tavsiye isteyebilirsin.

Erkekler de  Nordstrom Müşteri Hizmetlerini arayabilirler (numaraları at 1-888-282-6060). Eğer ürünleriyle ilgili bilgi almak istemiyorsan, iade politikaları hakkında sorular da sorabilirsin. Bu durumda, konuşmaya şöyle başlayabilirsin:

I recently bought a shirt, but it doesn’t fit right. What’s your return policy?
Geçenlerde bir gömlek satın aldım, fakat üzerime uymadı. İade politikanız nedir?

Bu şekilde, müşteri temsilcisiyle bir konuşma başlatmış olursun.

8. Kendi Sesini Kaydet

Kendi sesini kaydetmek, telaffuz hatalarını düzeltmene yardımcı olur. Kendini kaydetmek için akıllı telefonunu, tabletini ya da bilgisayarını kullanabilirsin.

Okumak istediğin bir metin bularak işe başla, sonra cihazının ses kayıt programını aç ve okurken sesini kaydet.

Kendi sesini kaydetmek işin yalnızca ilk adımı. Daha önemli olan adım ise kelimeleri doğru ve düzgün bir şekilde telaffuz edip etmediğini kontrol etmek. Bunu yapmak için, 2. maddede önerdiğimiz uygulamalardan birini kullan.

Okuduğun İngilizce metni kusursuz bir şekilde okuyacak hale gelene kadar kendi sesini kaydet. Daha sonra başka bir metne geçip daha karmaşık ve ileri seviyedeki kelimelerle kendine meydan okuyabilirsin.

9. En Sevdiğin İngilizce Film Repliklerini Ezberle

Muhtemelen çok sevdiğin ve tekrar tekrar izlediğin birkaç favori filmin vardır. Bu kez filmin bir parçasıymış gibi konuşarak bu filmlerden daha da çok keyif alabilirsin. Oyuncularla birlikte, onları, sözlerini, ses tonlarını ve duygularını taklit ederek konuş.

Eğer aklında başka bir şey yoksa, biz bu klasik Amerikan filmlerini izlemeni öneriyoruz. Ayrıca, eğer oyuncuların söylediklerini anlamakta güçlük çekiyorsan İngilizce altyazılarını okuyabilir ya da Google’da filmin senaryosunu ya da repliklerin metne dökülmüş halini aratabilirsin.

Diyalogları rahat takip edebilmek için senaryoyu (İng. “script” ya da “transcript”) bulmak istersen, örneğin Tom Cruise’un “A Few Good Men” (“Birkaç İyi Adam”) filmindeki repliklerini görmek istersen, Google’ın arama çubuğuna “A Few Good Men transcript” yazabilirsin.

10. Sesli Bir Blog (Çevrimiçi Günlük) Hazırla

Sesli blog (İng. “audioblog), podcast‘lerden oluşan bir tür günlük. Başkalarına dinletmek üzere kendi konuşmalarını kaydediyorsun. İstediğin konu üzerine konuşabilirsin: Film değerlendirmeleri yapabilir, ilginç hikayeler anlatabilir ya da fikirlerini paylaşabilirsin. Konuşmalarını kaydettikten sonra, bunları blog’una yükleyebilir ve başkalarıyla paylaşabilirsin.

Ana dili İngilizce olan arkadaşların varsa, onlardan yapıcı eleştiriler iste. Yani sana telaffuzunla ilgili önerilerde bulunup sana destekleyici sözler söylesinler ve gelişimine yardımcı olması için bazı tüyolar versinler.

ingilizce-konusmayi-evde-ogren

Sesli bir blog hazırlamak için, ücretsiz bir blog açarak işe başla (Blogger veya Tumblr’ı deneyebilirsin). Sonra, konuşurken elindeki ses kayıt cihazıyla veya programıyla kendi sesini kaydet. Bu ses dosyalarını blog’una yükle ve gönderiyi yayınla. Ta-da! İşte oldu!

Bu 10 fikri istediğin şekilde kombine edersen, hem eğlenceli vakit geçirirsin hem de sonuç alırsın -yani evde İngilizce öğrenme sürecinde ciddi anlamda ilerlersin. Fakat başarılı olmak için ihtiyacın olan son bir araç daha var.

Olumlu Bir Yaklaşıma Sahip Olmak İngilizce Konuşmayı Evde Öğrenmene Yardımcı Olacak

Eğer İngilizceyi iyi konuşmak istiyorsan fiziksel olarak harekete geçmen tek başına yeterli değil.

Gözlerin hedefte olmalı ve öğrenirken olumlu bakış açını korumalısın.

Eğer kendinden şüphe etmeye başlarsan ve yapamayacakmış gibi hissedersen, büyük ihtimalle başarılı olamazsın. Bu yüzden olumlu ol ve kendine inan. Kendine cesaret verici şeyler söyle: Yapabilirsin! Başarabilirsin! Daha iyiye gidiyorsun! Harika bir iş çıkarttın!

Olumlu olmanın yanı sıra, ısrarlı ve istikrarlı da olmalısın ve en önemlisi kendini bu işe adayıp amacına bağlı kalmalısın. Bu özellikler sana pek çok şeyi öğrenmen konusunda başarı getirecektir.

Görebildiğin gibi, İngilizce konuşmayı öğrenmek için, fiziksel, zihinsel ve duygusal açıdan kendini hazırlamalı ve çalışmalısın. Dilinle pratik yaparken, zihnini de doğru mentalitede tutmalısın.

Ama en önemlisi, eğlenmelisin. Eğer bütün bunları yaparsan, İngilizce konuşmayı evde öğrenmen kesinlikle düşündüğünden çok daha az zaman alır ve hatta inanılmaz derecede akıcı bir şekilde İngilizce konuşmaya başlarsın!


Azalea Pena tam bir İngiliz dili aşığı. Ana dili İngilizce olmayanlara yazılı ve sözlü İngilizce öğretiyor. Yazıları yoluyla dili kullanmaktan hoşlanıyor ve kendisi gibi dille ilgilenen ve dile aşık kişilere daha fazla yardımcı olabilmeyi umuyor.

 

Unutmadan, Bir Şey Daha…

Eğer İngilizceyi eğlenceli bir şekilde öğrenmekten hoşlanıyorsan, FluentU uygulamasına da bir göz atmalısın. İnternet sitesinde olduğu gibi, FluentU uygulaması da İngilizceyi popüler talk-showlar, akılda kalıcı müzik videoları ve komik reklamlar aracılığıyla öğrenmeni sağlar, aynı burada görebileceğin gibi:

en iyi ingilizce uygulamalar

İzlemek istediğin her şey muhtemelen FluentU’da vardır.

FluentU, İngilizce videoları izlemeyi inanılmaz derecede kolaylaştırıyor. Nasıl mı? Videoların interaktif altyazıları var. Bu sayede, kelimelerin tanımlarını, kelimeyi anlatan bir görseli ve faydalı örnekleri görmek için kelimelerin üzerine tıklaman yetiyor.

en iyi ingilizce uygulamalar

FluentU ilgi çekici içerikleri dünyaca ünlü kişilerle öğrenmeni sağlar.

Örneğin, “brought” kelimesinin üzerine tıkladığında, şunu görürsün:

en iyi ingilizce uygulamalar

FluentU her kelimenin üzerine tıklayarak tanımlarına bakmanı sağlar.

 

Videolardaki bütün kelimeleri kısa sınavlar yoluyla da öğrenebilirsin. Öğrenmekte olduğun kelimelerle ilgili daha fazla örnek görmek için ekranı sola ya da sağa kaydırabilirsin.

en iyi ingilizce uygulamalar

Faydalı soruları ve birden fazla örneğiyle FluentU hızlı bir şekilde öğrenmene yardımcı olur. Daha fazlasını öğrenmek için tıkla.

İşin en iyi kısmı ne, biliyor musun? FluentU öğrenmekte olduğun kelimelerin hepsini hatırlar. Öğrendiğin kelimeleri baz alarak sana yeni örnekler ve videolar önerir. Bu sayede tamamen kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşarsın.

FluentU’yu internet sitesi üzerinden bilgisayarında ya da tabletinde kullanmaya başla veya, daha da iyisi, iTunes store’dan veya Google Play üzerinden  FluentU mobil uygulamasını indir.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close