ingilizce-konusma-pratigi

Gerçek Dünyada İngilizce Konuşma Pratiği için 9 Basit Strateji

İnsanlarla yüz yüze konuşmak zorunda kaldığında kendini gergin mi hissediyorsun?

Türkçe konuşmayı sevsen bile İngilizce konuşmak basit bir sohbeti daha zorlu bir hale getirebilir.

Bu yeni dili öğrenen öğrenciler, sınıfın dışında İngilizce konuşma pratiği yapma fırsatlarını çoğu zaman aramaz.

İngilizce konuşma becerilerini geliştirebileceğin milyonlarca yöntem var. Hatta İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamana dahi gerek yok.

İşte burada, bunu gerçekleştirmek için en iyi 9 yolu paylaşacağız.

Gerçek Hayatta İngilizce Konuşma Pratiği Yapman için 9 Basit Strateji

Bu modern çağda, tonlarca fırsatı keşfetmek için tek ihtiyacın olan İnternet’e girmek.

İngilizce ile ilgili en iyi şey popülaritesi. Çoğu insan farklı seviyelerde olsa da İngilizce konuşuyor. Tek ihtiyacın olan çevrene bakmak ve konuşma seviyeni bir üst seviyeye çıkaracak halihazırda sahip olduğun kaynaklardan yararlanmak. Bu sayede İngilizce konuşma pratiği de yapabilirsin.

1. İş veya okul arkadaşların ile İngilizce konuş.

İyi anlaştığın insanları düşün. Arkadaşlarını, meslektaşlarını ve aile üyelerini gözünün önüne getir.

Bunlardan kaç tanesi senden daha iyi İngilizce konuşuyor? Akıcılık söz konusu olduğunda kaç tanesinin seviyesi birbirine benziyor?

Hayatında İngilizce konuşan harika insanlar varsa birlikte pratik yapmayı iste.  Kahve günler ve Skype buluşmaları ayarla. Bundan onlar da faydalanacağı için seninle konuşmaya istekli olmaları ayrıca bir şans.

Bir ESL öğretmeni olarak çoğu öğrencimin kendilerinden daha akıcı İngilizce konuşan ailesinden veya yakın arkadaşlarından en az bir kişinin olduğunu keşfettim.  Ancak asla birlikte pratik yapmazlar.

Sohbet etmek veya çet yapmak hatta sadece yazmak bile konuşma becerilerinin gelişmesine yardım edecek. Eğer online İngilizce chat yapmaya karar verirsen İnternet argosu kullanmak yerine iyi gramer ve yazım kullanmaya özen göster.

İşte İnternet hakkında bir şey daha: Çet yaparken genellikle karşı tarafı bekletmek istemezsin. Yani, hızlı cevaplar bulmaya çalışırsın. İnternet bağlantıları günümüzde daha hızlı bu yüzden bilmediğin kelimeler için hala sözlüklere bakabilir ve chat arkadaşına hızlı bir şekilde cevap verebilirsin. Uzun süreçte seni daha hızlı konuşan biri yaparak İngilizce düşünmene yardım edecek.

Eğer Skype kullanıyorsan gerçek bir konuşma yapabilirsin. Kamerayı açmak istemesen bile bunu yapabilirsin. Burada önemli olan senin İngilizce konuşma pratiği yapman.

2. Doğruluk konusunda çok da kaygılanma fakat tamamen de göz ardı etme.

Yeni öğrendiğin dili doğru bir şekilde konuşma konusunda endişelerin var mı? Hatasız konuşma ile ilgili çok fazla kaygı, endişe, konuşmaya odaklanmanı engeller bu yüzden biraz rahat ol. Ancak aşırı rahat olmak da gelecekte sana yardımcı olmayacaktır.

Konuşma konusunda arkadaşlarına göre kendine çok daha fazla güvenen bir öğrencim vardı  fakat yaptığı hatalara hiç dikkat etmezdi. Dönemin sonunda kendine güveni hala yüksekti fakat dili doğru kullanma becerisi, doğruluğu, gelişmemişti.

Bu neden kötü? Orta düzey öğrencilerin gramer bilgisine sahipti ve konuşma becerileri başlangıç seviyesindeydi. Kendine o kadar güveniyordu ki yanlışlık yaptığı zaman önemsemiyordu. Yani bir şeyin nasıl doğru söyleneceğini öğrenmek için çaba sarf etmiyordu. İngilizceyi rastgele konuşmak istiyorsan ve onu iş hayatında kullanmayacaksan İngilizceni daha ileri bir seviyeye çıkarmayı önemsemeyebilirsin, bu da kabul edilebilir. Fakat gerçekten İngilizce ile ilgili hedeflerin üzerinde iyice düşünmelisin.

3. Mümkün olursa İngilizce konuşulan bir ülkede kal.

Eğer zamanın ve paran varsa İngilizce konuşulan bir ülkeye tatile gitmek iyi bir fikir. Kaldığın süre boyunca İngilizce pratik yapmak zorunda kalacaksın.

Ancak İngilizce konuşulan her ülke, şehir veya kasaba İngilizce pratiği için iyi bir yer değildir.

Diğer turistlerin, Türkiye’den insanların veya Türkçe bilenlerin daha az olduğu kasaba ve şehirlere git. Bu şekilde, kendini üşengeç, utangaç ya da ilhamsız hissettiğinde kolay yolu seçemeyeceksin. Eğer Türkçe konuşanların çokça bulunduğu bir yerdeysen bu tür topluluklardan uzak durmaya ve yerel insanlarla konuşmaya çalış. Türkiye’den gitmiş veya Türkçe bilen insanlarla konuştuğunda mümkün olduğu kadar çok İngilizce konuşma konusunda ısrarcı ol.

Daha ucuz mekanlar seçmen paranın daha uzun yeteceği anlamına gelir ve yurt dışında daha çok vakit geçirebilirsin. Eğer paran sınırlı ise Londra veya New York gibi şehirlerden uzak durmalısın. Daha pahalı yerler daha turistik olacağından bu da uzak durmanı gerektirecek bir başka neden. Tam bir kazan – kazan olmalı!  

4. Televizyonla konuş.

İngilizce televizyon programları veya film izlerken İngilizce dinleme ve konuşma becerilerini pratik yapmak için harika bir fırsat bulacaksın.

Çünkü çoğu  TV şovu sürekliliğe güvenir ve belli şeyleri tekrarlamak zorundadırlar.  Önceden sevdiğin bir TV programı veya bir film seç ve izlemekten yorulma. Neler olacağını ve herkesin neler söyleyeceğini zaten bildiğin için anlama konusunda endişelenmene gerek kalmayacak.  Bir kere izle, diyaloglara ve insanların nasıl konuştuklarına dikkat ederek pratik yap. Ses tonlarını ve telaffuzlarını taklit etmek için ara ara durdur. İnsanların söylediği şeyleri tekrar etmek daha doğal konuşmana yardım edecek.

Bunu düzenli olarak yap. Alıştırma yaparken yaptığın herhangi bir hatayı yakalamak için kendi sesini dahi kaydedebilirsin.

İngilizce öğrenmek için filmleri ve TV programlarını kullanırken bir sorun var. Bunlar GERÇEKTEN zordur.

Neyse ki bir çözüm var: FluentU.

FluentU, film fragmanları, müzik videoları, haberler, ilham verici konuşmalar gibi eğlenceli videoları alıp bunları İngilizce derslerine dönüştürüyor. FluentU, bunu iki şekilde yapıyor.  İlk olarak sana oldukça yardımcı olacak alt yazılar ile videoları izleyebilirsin. Alt yazıya tıkladığında, resimler, tanımlar, örnek cümleler ve hatta diğer videolardaki kelimenin örneklerini dahi görebilirsin.

İkinci olarak, bir “öğrenme modu” var. Bu bir sınav fakat soruları oluşturmak için video örneklerini kullanıyor.

En iyi tarafı mı?

FluentU, ne öğrendiğini biliyor ve bunu sana özel bir deneyim sunmak adına kullanıyor. Üstelik iOS ve Android cihazların ile de uyumlu.

5. Gezilerin sırasında İngilizce konuşma pratiği yapmaktan çekinme.

İngilizce konuşma pratiği yapmak için illa ki ana dili İngilizce olan bir ülkede olmak zorunda değilsin. Hatta Türkiye’de gezerken bile pek çok turistle karşılaşma şansın var.

Çoğu native speaker, kendi dillerini konuşmak konusunda gösterdiğini çabadan hoşnut olurlar ve saygı duyarlar. Non-native speakers da pratik yapma fırsatını takdir etmekten yanadır.

Eğer ortak noktaları arıyorsan bulunduğunuz yerler hakkında birbirinize sorular sorarak neden başlamıyorsunuz?

6. Yabancılar ile online chat yaparak İngilizce konuşma pratiği yap.

Pek çok sosyal ağ sitesi ve aktif online forum ile birlikte ilgilerine hitap edecek birkaç web sitesi bulabilirsin. Sevebileceğin bir web sitesi seç, bir hesap oluştur ve benzer fikirlere sahip insanlar ile çet yapmaya başla.

Eğer diğer kullanıcıların gramer ve dil kullanımı konusunda sıkı olduklarını fark edersen İngilizcenin ana dilin olmadığını söyleyerek başla. Hataların konusunda daha anlayışlı ve dostane olacaklardır. %100 doğru olma konusunda çok fazla endişelenmen gerekmese de göndermeden önce yazdıklarını okuman fena olmaz. Bu kendini düzeltme pratiği sana iş dünyasında da yardımcı olacak.

7. İngilizce konuşma pratiği için Meetup ve Facebook gruplarını kullan.

Ben uluslararası ağ sitesi Meetup‘ı kullanıyorum. İtalyanca konuşma pratiği gibi ilgi duyduğum alanla ilgili bir Meetup grubu oluşturulduğunda gelen kutuma bildirim alıyorum.  Büyük şehirlerde çeşitli İngilizce dil pratiği grupları var bu yüzden çevreni araştırmalısın. Bir Meetup grubuna katılmak ücretsizdir. Eğer kendine bir tane oluşturmak istersen cüzi bir ücret ödemek zorundasın.

8. Bir yabancı ile konuşma fırsatını asla kaçırma.

Az çok yabancılarla konuşma ihtimali umulan uluslararası kahve dükkanı zincirleri veya barlarda zaman geçirdiğinde bu özellikle geçerlidir.

Kahve dükkanları, arkadaşlarla buluşmak, bir fincan kahve içmek ve bir nebze olsun rahatlamak için harika yerlerdir. Bugünlerde oldukça popüler hale gelmiş durumdalar, farklı kesimlerden insanlar sıklıkla bir araya gelmekte, senle yaşıt olan birilerini dahi görebilirsin.

İnsanlar bilgisayarlarında çalışmak, telefonlarıyla sosyal ağlarda gezmek veya oynamak için sıklıkla kahve dükkanlarına gidiyorlar. Burada kablosuz İnternet bağlantısı kullanırlar. Eğer orada yeni isen nasıl çalıştığını sorarak veya sen de yeni gelenlerin sorularına yardımcı olarak konuşma, sohbet, başlatabilirsin.

Hemen dost olmak zorunda değilsin fakat yabancı birini fark ettiğinde dostane tavsiyelerde bulunabilir ve buradan devam edebilirsin. Bazen insanlar ilk önce senle konuşurlar.

9. Özellikle tutkunu olduğun alanlarda İngilizce dersler al.

Yakınlarında İngilizce dersler, kurslar sunan bir üniversite, enstitü, kurs veya dil merkezi varsa ve maddi gücün yeterli ise bunlardan birini deneyebilirsin. Öğrencilerin İngilizce konuşmasının teşvik edilmesi durumunda yemek pişirme, pasta yapma veya dans dersleri dahi konuşma becerilerini pratik yapmana imkan sağlar. Her ortamda isternirse İngilizce konuşma pratiği yapılabilir.

Günlük hayatına İngilizceyi dahil etmen zorlu bir iş gibi gelse de boş zamanın olduğunda denemeye değer. Her hafta ekstra 15 dakika bile güvenini ve akıcılığını geliştirecektir. Dili doğru kullanmayı tamamen es geçme veya tamamen ona odaklanıp rahatça konuşmaktan kendini alma! Unutma ki İngilizce öğrenmek eğlenceli olmalı!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close