ingilizce-konusma

Çekingen misin? Rahatlıkla İngilizce Konuşma için İpuçları

Ben de etrafında insanlar varken konuşmaktan çekinen dil öğrencilerinden biriydim.

Korece öğrenmeye başladığım ilk zamanlarda Koreli arkadaşlarımla hiç alıştırma yapmıyordum. Konuşma sırasında bir hata yapacağımdan ve aptal gibi görüneceğimden korkuyordum.

Ve birkaç defa da gerçekten aptalca şeyler söylediğim oldu, mesela bir taksiciye apartman numaramın 18 olduğunu söylemek yerine kazara ona hakaret ettiğim gün gibi.

Milyonlarca kişinin yaşadığı Seul şehrinden, Güney Kore’nin orta kesimindeki bir köye taşınana kadar hata yapmanın kötü bir şey olmadığını öğrenememiştim. Orada çok az kişi İngilizce konuşuyordu ve ben de kendimi ifade edebilmek için az da olsa Korece bilgimi kullanmak zorunda kaldım.

Zaman içerisinde kendimi bu dili kullanmamı gerektiren sayısız durum içerisinde bulduğum için dinleme konuşma ve gramer becerilerim gelişti.

Bu yazı, İngilizce öğrenmek, konuşmak ve yazmak da dahil olmak üzere sana İngilizce konuşma sırasında özgüvenini artırmanın bazı yollarını gösterecek.

Gizlenmeye Son! Özgüvenle İngilizce Konuşma için 6 Süper İpucu

Aslında Öyle Hissetmememiz Gerekse de Hepimiz Utangaç Hissederiz

Doğru düzgün Korece konuşamadığım için Kore’de mahcup edici anlar yaşamadığımı söylesem yalan olur. Çoğu kişinin genellikle biraz güldükten sonra yollarına devam ettiklerini gördüm—ya da bana yardım ediyorlardır. Daha da önemlisi korkulacak hiçbir şey olmadığını öğrendim.

Gerçek şu ki çoğu kişi böyle hatalar yaptığın zaman kendini aptal gibi hissetmeni istemez. Ve öğretmen ve balık için kullanılan sözcükleri sürekli birbirine karıştıran biri olarak aptalca hatalar yapmak hakkında bir iki şey bildiğimi söyleyebilirim.

Aslında seni alıkoyan şey yaptığın hatalar değil şüphedir. Gerçek şu ki, benim gibi anadili İngilizce olanlar da dahil herkes İngilizce konuşma sırasında hata yapar.

Anadili İngilizce olan bir kişi normalde konuşurken sayısız kuralı ihlal eder. Aslında, muhtemelen gramer kurallarını anadili İngilizce olanlardan daha kısa sürede sayabilirsin.

İngilizce Konuşma Sırasında Özgüvenini Toplamak

Eğer sen de benim gibiysen, anadilini konuşan kişiler önünde yabancı bir dil konuşmak sinir bozucu olabilir.

Sorun şu ki strese girmek net düşünebilmeyi zorlaştırır ve bu da daha fazla hata yapmaya ve İngilizce becerilerinden şüphelenmeye iter. Bu olumsuz bir döngüdür ve bu döngüyü kırabilecek tek şey özgüvenini artırmaktır.

İngilizce konuşurken özgüvenini artırmanın ilk adımı, zihin açıklığıyla İngilizce öğrenebilmek için nasıl rahatlayacağını öğrenmektir. Eğer İngilizce derslerinde ya da hayatında İngilizce konuşurken sakinleşmek ve rahat hissetmekte zorlanıyorsan, rahatlamak için derin nefesler alma egzersizleri yapmayı dene. Bunu yapmak odaklanmanı azaltacak ve aynı zamanda sinirlerini yatıştıracaktır.

İngilizce konuşurken özgüvenini artırmanın diğer bir yolu ise öğrenim deneyimini keyifli hale getirmektir. Böylelikle, eğlenmekle o kadar meşgul olursun ki hata yapıp yapmadığını düşünecek zamanın olmaz.

Gramer kitaplarındaki egzersizler ve sözcük tekrarlarının heyecanlı olduğunu düşünen az sayıda kişi olsa da (elbette bunlar önemlidir!) İngilizce öğrenimini heyecanlı hale getirmenin birçok farklı yolu vardır. Eğer film izlemekten hoşlanıyorsan, orijinal dili İngilizce filmler izleyerek sözcük bilgini ve dinleme becerilerini bir sonraki seviyeye çıkar. Ya da deyimler ve diğer her şeyle anadil seviyesinde İngilizce konuşabilmek için müzikten faydalanabilirsin.

Hobilerin ve ilgi alanların fark etmeksizin, bunların bir İngilizce versiyonunun olması ihtimali oldukça yüksektir. Örneğin, popüler konsol ve bilgisayar oyunlarında neredeyse her zaman İngilizce dil seçeneği olduğu için oyunseverler için bu son derece kolaydır.

Ayrıca, Reddit web sitesi, neredeyse her türlü hobi ve ilgi alanına yönelik sayısız İngilizce forum ile doludur. İlgini çeken konular üzerine mesaj panolarını bulmak için arama işlevini kullanman yeterli—bu panolara “SubReddits” kısaltması olarak “subs” denilmektedir. Haberler, televizyon, müzik ve aklına gelebilecek diğer her şey hakkında dünyanın her yerinden insanlarla sohbetlere katılabilirsin.

İngilizce Konuşma Sırasında NAsıl Rahat Olunur: 6 Özgüven Artırma Egzersizi

“Pratik yapmak işi mükemmelleştirir” sözünü duymuşsundur. İngilizce konuşurken özgüvenini artırmanın en iyi yolu dili kullanırken rahat olmaktır ve bunu yapmak için de sık sık pratik yapman gerekir. İşte olumlu ve düşük stresli bir şekilde İngilizce alıştırma yapmanın altı harika yolu.

1. WhatsApp Kullan

Eğer senin gibi İngilizce öğrenen arkadaşların ya da sınıf arkadaşların varsa İngilizce mesajlaşabileceğiniz ve sesli mesajlar gönderebileceğiniz bir WhatsApp grubu başlatmayı dene. Hazır olduğun zaman konuşma alıştırması yapmana imkan tanıdığı için WhatsApp harikadır, böylece canın istemediği zaman kendini bir tartışmanın ortasında bulmaktan endişelenmene gerek kalmaz.

2. Telefonda Pazarlama Yapanlarla Alıştırma Yap

Tanımadığın kişilerin telefonunu arayarak sana bir şeyler satmaya çalıştığı sana da oluyor mu?

Telefon pazarlamacıları tarafından rahatsız edilmek kimsenin hoşuna gitmez, ama onlarla telefonda konuşursan onlarla İngilizce alıştırma yapma fırsatı da bulabilirsin. Onlarla konuş ve sıkılana kadar onlara sorular sor!

En iyi yanı ise, sana bir şey satmaya çalıştıkları için seni kibarca dinlemek zorunda olmaları ve konuşurken yaptığın hatalarla dalga geçmeyecek olmalarıdır!

3. Sevdiğin Şarkıların Sözlerini Öğren

İngilizce ritim ve telaffuzu rahatlıkla öğrenebilmek için en sevdiğin şarkılara eşlik ederek şarkı söyleme alıştırması yap. Elbette, İngilizce konuşurken şarkı söylemeyeceksin ama bu alıştırma, İngilizce konuşmayı daha doğal bir şekilde öğrenmene yardımcı olacak.

Genius adlı web sitesi şarkı sözlerini ve farklı türlerden popüler şarkılar hakkında ilginç bilgiler bulmak için harikadır.

4. Yüksek Sesle Oku

Kitap okumanın yeni bir dil öğrenmenin harika bir yolu olduğunu zaten biliyoruz, ama yüksek sesle okumuyorsan çalışmaya verdiğin zamanı en iyi şekilde kullandığını söyleyemeyiz. Bir daha ki sefere evinde iyi bir İngilizce roman okurken gerçek anlamda İngilizce konuşmaya alışmak için paragrafları yüksek sesle okuduğundan emin ol. Bir süre sonra İngilizce konuşmaya o kadar alışacaksın ki sohbet etmek sana çok doğal gelecek.

Dinleme becerilerini geliştirmek için de sesli kitapları deneyebilirsin. Greatest AudioBooks adlı YouTube kanalı farklı türlerden eksiksiz sesli kitaplar sunuyor—ve bunların birçoğu da ödüllü yazarların elinden çıkmış kitaplardır. Ve eğer anlatıcıyla birlikte okumak istersen sağ alt köşedeki “CC” butonuna basman ve altyazıları okuman yeterli.

5. Anadiline Bağımlılığını Azalt

Kabul edelim, eğer her sıkıştığında anadilinde konuşmaya başlarsan rahat bir şekilde İngilizce konuşmaya hiçbir zaman başlayamayacaksın. Korece konuşmayı bu kadar iyi öğrenebilmemin nedeni, kimse İngilizce konuşamadığı için sözcükleri öğrenmem gerekmesi olmuştur.

Banka hesabı açmak ya da doktora muayene olmak gibi söylediğin şeylerin kelimesi kelimesine anlaşılması gerektiği bir durumda olmadığın sürece rahatından ödün vermeli ve mümkün olduğunca sadece İngilizce kullanmalısın. Tek seçeneğin İngilizce konuşmak olduğu zaman özgüveninin ne kadar hızla yükseldiğini görmeye şaşıracaksın!

6. İngilizceyi Doğal Bir Şekilde Öğren

Anadili İngilizce olan kişiler nasıl İngilizce konuşacaklarını ders kitaplarından öğrenmezler, o halde bunu sen neden yapasın? İngilizce öğrenmek için doğal yaklaşım dışarı çıkmanı, konuşurken hatalar yapmanı ve gramer kuralları ve telaffuz hakkında fazla düşünmeden İngilizce bilgilerini kullanmayı gerektirir—ayrıca, İngilizce konuşanların çoğu iyi bir aksana bayılır!

Bütün bu ders kitapları ve testler olmaksızın İngilizce öğrenmek hakkında daha fazlasını keşfetmek istiyorsan Go Natural English YouTube kanalına bir göz at. Katılabileceğin tonlarca ilgi çekici içerik ve egzersiz bulunuyor.

Kültürel pratik yoluyla İngilizceni geliştirmenin diğer bir yolu ise FluentU’nun İngilizce içeriğidir. Burada sadece eğlenceli olmayan, aynı zamanda gerçek dünyadan içeriklere sahip olmasıyla güncel de olan sayısız içeriği gezebilirsin. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

İngilizcenin Sadece Bir Dil Olduğunu Unutma

Günün sonunda İngilizce sadece bir dildir ve bu dili birbirimizle iletişim için kullanırız. Kendini ifade etmeyi başardığın sürece iyi bir başlangıç yapmış olursun. İngilizce konuşma çalışmalarının senin için bir stres kaynağı olmasına izin verme.

Ve hata yaparsan da endişelenme. Herkes hata yapar. Bu hataları kabul etmeyi öğrenmek ve bunlardan ders çıkarmak özgüven kazanmanın yoludur!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close