ingilizce-kitap-oku

Filme Uyarlanan Nefes Kesici 7 İngilizce Kitapla Film Okuyarak İngilizce Öğren!

Bir taşla iki kuş vurmak ister misin?

Muhteşem film uyarlamaları olan İngilizce kitaplar oku!

Yeni bir dili öğrenmenin ve hatırlamanın en hızlı yollarından biri o dilde okumaktır.

Yeni bir dili öğrenmenin en eğlenceli yollarından biri ise film izlemektir.

Bu iki öğrenme metodunu bir araya getirirsen, gerçekten çok özel bir şey ortaya çıkartmış olursun.

Film uyarlamaları olan İngilizce kitapları okumayı seçerek, hem kitabı hem de filmi güçlü öğrenme araçları haline getirirsin.

Bu sayede hikayeyi anlarsın, karakterler sana eski dostlarınmış gibi gelir ve İngilizce çalıştığın sürenin her bir dakikasından zevk alırsın—üstelik, ne olup bittiğini anlamaya çalışmak yerine dili öğrenmeye odaklanabilirsin.

Bu yazımızda bu kitap-film kombolarından en iyi şekilde faydalanarak kelime dağarcığını genişletmen, dil bilgisinde ustalaşman ve İngilizceyi daha iyi konuşman için özel teknikler paylaşacağız.

Kitap Okuyarak Hızlı Bir Şekilde İngilizce Öğren: Filmlere Uyarlanan 7 Nefes Kesici İngilizce Roman

Burada ele alacağımız iki farklı tür İngilizce öğrenme materyali var, ama biz bu ikisini bir arada kullanacağız. Önce kitapları ele alacağız. Sonra, bu kitaplardan uyarlanan filmlerden nasıl faydalanabileceğini göstereceğiz.

Romanlar Hızlı Bir Şekilde İngilizce Öğrenmene Nasıl Yardımcı Olur?

Muhtemelen uyumadan önce masal kitabı okuyan ya da masal dinleyen çocukları görmüşsündür (hatta belki küçükken sen de onlardan biriydin!).

Masal saati, çocukların ana dillerini öğrenme süreçlerinde büyük rol oynar. Çoğu insan ana dilini bu şekilde öğrenir.

Aslında her yaşta olabildiğince çok kitap okumak teşvik edilir çünkü kitap okumak insanın zihnini açar. Okumak insanı eğitir ve kelime hazinesini zenginleştirir.

Okumayı bırakırsan kelime dağarcığının genişlemesi çok zor olur.

Roman okumak, daha geniş ve daha iyi bir İngilizce kelime dağarcığına daha hızlı bir şekilde sahip olmanı sağlar.

Tek okuduğun ders kitapları olursa, İngilizcen kulağa tuhaf, sıkıcı ve yavan gelebilir. Ders kitapları adım adım yapılandırılmıştır; sana birtakım temel kelimeleri ne zaman ve nasıl öğretecekleri önceden belirlenmiştir. Romanlar ise seni sürekli yeni şeyler öğrenmeye zorlar ve okuduğun her sayfada sana yeni İngilizce kelimeler sunar.

Ayrıca, ders kitaplarını okumak pek de eğlenceli değildir. Romanların heyecan verici hikayeleri vardır, bu yüzden okudukça daha fazla ve daha hızlı okumak istersin.

Çok kitap okumanın faydalarından biri, çok geniş bir yelpazede kelime, deyim ve ifade öğrenmektir. Fantezi, gizem, korku, polisiye, gençlik edebiyatı, bilim-kurgu, kurgu-dışı ve biyografi gibi farklı türlerdeki kitapların hepsinde farklı kelimeler, cümle türleri ve dil bilgisi yapıları kullanılır.

Her yazarın kendi yazım tarzı vardır ve bu onların bir nevi aksanı, konuşma biçimi gibidir. Çeşitli türlerde ve farklı yazarlar tarafından yazılan kitapları okumak, gerçek hayatta insanların kullandıkları farklı konuşma biçimlerini daha kolay anlamana yardımcı olabilir.

Ayrıca, kitaplar harika sosyalleşme araçlarıdır çünkü özellikle yeni insanlarla yapılan ayak üstü yapılan sohbetlere, havadan sudan konuşmalara konu sağlarlar. Eğer meşhur kitaplardan birini okursan, kitap üzerine başkalarıyla da konuşabilirsin. Aşağıdakilere benzer cümleler kullanarak sohbetleri başlatabilir veya sürdürebilirsin:

“I’m currently reading ___.”
“Şu anda ______ okuyorum.”

“I’m reading ____ right now too!”
“Şu anda ben de ____ okuyorum!”

“I also read that a few years ago.”
“Onu ben de birkaç yıl önce okumuştum.”

“What did you think about that book?”
“O kitap hakkında ne düşündün?”

Bu, biriyle bir konuşma başlatmanın kolay bir yoludur, özellikle de kültürlü insanların olduğu biraz daha resmi ortamlarda. Karşındaki kişi aynı kitabı okumadıysa bile, eğer kitabın filmi çekildiyse büyük ihtimalle bunun üzerine konuşabilirsiniz. (“I didn’t read the book yet, but I watched the movie. How is the book?” / “Kitabı henüz okumadım ama filmi izledim. Kitap nasıl?”) 

Popüler kitaplar ve filmler üzerine tartışabilmek, kitaplardan uyarlanan filmleri izlemenin İngilizce öğrenmenin en hızlı yollarından biri olduğunu destekleyen bir sebep daha oluşturuyor!

Neden Kitaplardan Uyarlanan Filmler İzlemelisin?

Bir kitap filme uyarlandığında, replikler (konuşmalar), hikaye ve karakterler hep birlikte ekranına yansır.

Bazen filmleri anlamak kitapları anlamaktan daha kolaydır. Çünkü filmlerde her şeyi bir arada, daha kısa bir süre içerisinde görebilirsin. Karakterlerin sözlerini daha iyi anlamak için yüz ifadelerini okuyabilirsin.

İngilizceyi yeni öğrenmeye başlamış olsan bile, filmde olup bitenleri daha kolay tahmin edebilirsin.

Kitap okurken, kitabı okuduğun dilde okuma pratiği yapmış olursun. Film izlerken ise dinleme pratiği de yapabilirsin. Ayrıca olayların dönüm noktalarını ve farklı olay örgülerini ayıran noktaları filmde daha kolay hatırlayabilirsin, çünkü kitaba göre daha sık tekrarlanırlar. Tekrarlar, flashback‘ler (geriye dönük olayların anımsandığı sahneler), gördüğün ve duyduğun şeyleri daha iyi hatırlamana yardımcı olur.

Bir kitaptan uyarlanan bir film izlediğinde, karakterlerin konuşmalarını sesli olarak duyabilirsin. Böylece hem sözlerinin anlamını hem de kelimelerin telaffuzlarını daha iyi anlayabilirsin.

Kitaplardan Uyarlanan Filmlerle Nasıl İngilizce Öğrenilir

Bu kitap-film kombinasyonlarıyla öğrenmek için iki ana strateji vardır:

  • Önce filmi izlemek. Önce filmi izlediğinde, kitapta neler olup bittiğini çok daha kolay anlarsın. Karakterler arasında geçen bazı konuşmaları önceden biliyor olursun, hikayeyi anlarsın ve karakterlerin isimlerini ve kişilik özelliklerini bilirsin. Neler olacağını bilirsin. Yani, kitabı okurken karşılaşabileceğin zorlukların üstesinden önceden gelmiş olursun. Bu sayede, kitaptaki İngilizce cümleleri ve kelimeleri tek tek anlamaya odaklanabilirsin. Ayrıca kitapta olup bitenlere farklı bir bakış açısıyla da bakmış olursun, bu da eğlenceli bir deneyimdir!
  • Önce kitabı okumak. Eğer önce kitabı okuduysan, sonradan filmi izlemenin de yararı olur. Belki İngilizce kitabı okurken tam olarak anlamadığın kısımlar vardır. Kitabı okurken öğrendiğin halde düzgün bir şekilde telaffuz edemediğin İngilizce kelimeler de olabilir. Filmi izlediğinde bu tür eksiklerini kolayca giderebilirsin.

Hangi kitapları okuyacağın konusunda kararsızsan, aşağıda senin için derlediğimiz filme uyarlanmış İngilizce kitaplar listesinden istediklerini seçebilirsin!

Kitap listesinde senin için kitapların Türkçedeki isimlerini de verdik. Fakat unutma, bazı İngilizce kitaplar ve filmler başka ülkelerde daha ilgi çekici olsun diye birebir çevirileri ile değil, farklı isimlerle yayınlanır ve gösterime girer. Yani Türkçe isimler her zaman İngilizce isimlerin birebir çevirisi olmayabilir, dikkat et!

Film Uyarlamaları Olan 7 Nefes Kesici İngilizce Roman

1. J.K. Rowling tarafından yazılan “Harry Potter” Serisi

Çoğu kişi “Harry Potter” kitaplarını kendi ana dilinde okumuştur, bu yüzden kitabın İngilizce versiyonunu görmek eğlenceli olacaktır.

Bu kitaplar aslında çocuklar için yazıldığından okuması nispeten kolay olsa da, seri ilerledikçe zorluk seviyesi de artıyor.

Ayrıca, kitabın asıl olarak İngiliz İngilizcesinde yazıldığını ve Amerikan İngilizcesi versiyonundan biraz farklı olduğunu da unutma. Kitapları satın almadan önce hangi tür İngilizceyi öğrenmen gerektiğini düşünmelisin!

Konu: “Harry Potter” alnında yıldırım şekline benzer bir yara izi olan ve aslında bir büyücü olduğunu öğrenen öksüz bir oğlan çocuğuna odaklanıyor. Harry Potter adındaki bu çocuk Hogwarts Büyücülük Okulu’na götürüldükten sonra, arkadaşlarıyla birlikte maceralara atılıyor ve sonunda karanlık (kötü) büyücü Lord Voldemort’la savaşmak zorunda kalıyor.

Seviye: Başlangıçtan Seviyesinden (Beginner) Orta Seviyeye (Intermediate) Kadar

2. Cressida Cowell tarafından yazılan “How to Train Your Dragon” (“Ejderhanı Nasıl Eğitirsin”) 

Bu da diğer bir çocuk kitabı serisi. Bu kitaplar da iki animasyon filme uyarlandı. Bu kitaplarda farklı türden ejderhalardan ve ejderhaların neler yapabileceğinden bahsediliyor. Bu kitap, İngilizcesi başlangıç seviyesinde olanların da kolayca okuyabileceği eğlenceli bir kitap.

Konu: Bu hikaye Vikinglerle ve tehlikeli olarak bilinen ejderhalarla dost olan Hiccup (Hıçkırık) adındaki küçük bir oğlan çocuğuyla ilgili. Hiccup, Toothless (Dişsiz) adındaki ejderhasını evcilleştirip eğitiyor ve insanlarla ejderhalar arasındaki savaşın son bulmasına yardımcı oluyor.

Seviye: Başlangıç Seviyesi (Beginner)

3. Suzanne Collins tarafından yazılan “The Hunger Games” (“Açlık Oyunları”)

Bu, gençlik edebiyatı türünde bir üçleme ve art arda çıkan filmleri sayesinde epey popüler oldu. Bu kitaplarda aksiyon, romantizm ve siyaset bulacaksın.

Konu: Diktatör hükumet Capitol, eğlence amacıyla ve siyasi sebeplerle her yıl “Açlık Oyunları”nı düzenler. Bu yarışlarda her bir bölgeden iki çocuk ölümüne dövüşmek zorundadır. Baş kadın kahraman Katniss, kız kardeşi yerine oyunlara katılır ve fırıncının oğlu Petra ile aynı takımda yarışır.

Seviye: Orta seviye (Intermediate)

4. John Green tarafından yazılan “The Fault in Our Stars” (“Aynı Yıldızın Altında”)

Bu roman, günümüzde geçen bir başka gençlik romanı ve içinde romantizm ve komedi barındıran ciddi bir hikayesi var. Bu kitabın ve filminin çok büyük bir hayran kitlesi var, bu yüzden çoğu insan bu kitabı biliyor. Fantastik bir kitap olmadığından, içinde günlük hayatta kullanılan pek çok İngilizce ifade ve cümle geçiyor ve okuması da nispeten kolay.

Konu: Kanser tanısı konan iki genç, bir destek grubunda tanışırlar. Birbirlerine aşık olduktan sonra, hastalıklarıyla birlikte savaşırlar.

Seviye: Orta seviye (Intermediate)

5. Alice Walker tarafından yazılan “The Color Purple” (“Mor Yıllar”)

Bu kitaptan uyarlanan film Stephen Spielberg tarafından yönetildi ve pek çok ödül kazandı. Ciddi konusu sebebiyle yetişkinlere uygun bir kitap, film de öyle. Kitabın hikayesinin geçtiği zaman ve mekan gereği kullanılan dil eski bir dil, buradaki İngilizce Amerika’nın güneyine özgü.

Konu: Bu hikaye, Celie’nin hayatına ve Amerika’nın güneyinde yaşarken çektiği sıkıntılara odaklanıyor. Irkçılık ve suistimal temalarının hakim olduğu bu kitap, klasik bir Amerikan romanı olarak görülüyor.

Seviye: İleri seviye (Advanced)

6. Stephen King tarafından yazılan “The Shining” (“Cinnet”) 

Eğer korku/gerilim türünde kitaplardan ve filmlerden hoşlanıyorsan, bu senin için bu türden popüler bir seçim. Bu kitap da King’in yazdığı çoğu roman gibi epey uzun, ama kitabı uzun bir sürede okumaktan memnun olacaksın.

Bu İngilizce kitap, tanınan yazarın belki de en meşhur romanı. Oldukça eğlenceli ve çoğu kişi için de çok korkunç bir hikayesi var.

Konu: Yazarlara özgü bir tıkanma yaşayan ve yazamayan adam, yeniden yazmaya başlayabilmek adına ailesiyle birlikte bir otele taşınır. Ancak adam bu gizemli otelde git gide aklını kaybeder.

Seviye: İleri seviye (Advanced)

7. Jane Austen tarafından yazılan “Pride and Prejudice” (“Gurur ve Önyargı”)

Bu kitap, tüm zamanların en güzel aşk hikayelerinden biri olarak görülüyor. 1813’te yazıldığı için kitabın dili oldukça eski ve karmaşık.

Jane Austen tarafından yazılan hemen her kitabın birkaç farklı film uyarlaması var. Herkes bu klasik İngilizce kitapları filme uyarlamaya çalışıyor!

Hatta bu hikayenin oldukça modern uyarlamaları da var, “Bridget Jones’un Günlüğü” gibi! Bu yüzden bu kitabı okumak sana İngilizce sohbetlerde üzerine konuşacak epey malzeme verecektir.

Plot: Elizabeth Bennet, Mr. Darcy ve arkadaşlarıyla kasabaya taşındıklarında tanışır. Elizabeth ve Mr. Darcy birbirlerinden etkilenseler de, birlikte olabilmek için önce sınıf ayrımı, görgü kuralları, adetler, aileler, toplum ve para gibi konularla uğraşmak zorundadırlar.

Seviye: İleri seviye (Advanced)

 

Eğer daha fazla İngilizce okuma ve izleme seçeneği istersen, internette gezinerek İngilizce kitaplardan uyarlanan yüzlerce film daha bulabilirsin! Daha önce izleyip sevdiğin bir İngilizce film varsa onun kitabını da alıp okuyabilirsin.

İngilizce kitabı okuyup bitirdikten sonra filmi tekrar izleyebilir ve hikayeyi daha da derinden anlayabilirsin.

Artık elinde pek çok türden, seviyeden kombinasyon önerisi olduğuna göre, şimdi bu İngilizce kitaplardan birini okuma zamanı!


Christine McGahhey şu anda Güney Kore’de yaşayan, yıllar boyunca öğrencilere ve yetişkinlere gönüllü olarak İngilizce öğreten Amerika bir yazar.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close