ingilizce-kelimeler

Yeni İngilizce Kelimeleri -Hatta Yüzlercesini- Hızla Öğrenmek için 6 İngilizce Kelime Kaynağı

Kullanımdaki İngilizce kelimelerin sayısını biliyor musun?

Bazı kaynaklar 600,000 İngilizce kelime olduğunu söylüyor.

Yok artık!

İngilizce iletişim kurabilmek için gereken bütün İngilizce kelimeleri öğrenememekten mi korkuyorsun?

Endişelenme.

İngilizce kelimeleri öğrenmek için illa ki 600,000 kelimenin hepsi için birer kelime kartın olması gerekmiyor.

Bu şekilde öğrenmek yerine, günlük hayatta kullanacağın İngilizce kelimeleri öğrenmek için kelime listeleri, kelime dersleri ve alıştırmaları gibi İngilizce kelime dağarcığı kaynaklarından faydalanabilirsin.

Sana İngilizce kelimeleri zevkli ve doğal bir şekilde öğrenmek (ve hatırlamak) için en iyi online (çevrimiçi) araçları göstereceğiz.

Farkına bile varmadan kelime dağarcığında yüzlerce —hatta binlerce— yeni kelime olacak!

Yalnızca Ezberleme! İngilizce Kelimeleri Gerçekten Öğrenmenin Yolları

İngilizcede pek çok farklı kelime var. İngilizce öğrenen çoğu kişi için, bir kelime listesindeki kelimeleri ve tanımlarını ezberlemek kelimeleri gerçekten öğrenme konusunda pek de işe yaramıyor.

Sen de onlardan biriysen, karşına çıkan yeni İngilizce kelimeleri öğrenmek için yeni yöntemler denemen gerek. Oturup kelime listesi ezberlemek yetmez! Kelimeleri tam anlamıyla anlamak ve anlamlarını hatırlamak için yeni kelimeleri kullanma pratiği yapman gerek.

  • Bir kelimeyi ilk öğrendiğin yeri yazmayı dene. Bu fikir kulağa tuhaf gelebilir, ama aslında hafızanı güçlendiremeye yardımcı olabilir. Eğer öğrendiğin bütün İngilizce kelimeleri bir sınıf ortamında öğreniyorsan bu yöntem çok fazla işe yaramayabilir. Fakat, eğer kendi kendine İngilizce öğreniyorsan ve medya yoluyla veya günlük hayatında yeni İngilizce kelimelerle karşılaşıyorsan, bu harika bir yöntemdir.

Senin için Önemli Olan İngilizce Kelimeler Hangileri?

Kelime öğrenme konusunda en iyi ipuçlarından biri gerçek hayatta kullanacağın İngilizce kelimeleri öğrenmek! Bir yabancı dili öğrenmeye yeni başladığında, büyük ihtimalle hayvanat bahçesindeki bütün hayvanların ismini bilmeye ihtiyacın olmayacaktır. Bunlar yerine gerçek hayatta kullanacağın kelimeleri öğrenebilirsin.

Peki, senin için en kullanışlı olacak kelimelerin hangileri olduğunu nasıl anlayacaksın?

İşe günlük aktivitelerini düşünerek başla. Örneğin eğer sık sık dışarıda, restoranda yemek yiyorsan, restoranda menüden nasıl sipariş vereceğini öğrenmeli ve yemek terminolojisindeki anahtar kelimeleri ezberlemelisin. Ayrıca markete gitmek ya da manavdan alışveriş yapmak ile ilgili kelimeleri öğrenmek de iyi bir fikirdir.

Eğer öğrenciysen, okulla ilgili kelimeleri öğrenmelisin. Eğer çalışıyorsan, işinde en sık kullanılan kelimeleri öğrenmelisin.

Daha sonra, hobilerinle ve ilgi alanlarınla ilgili kelimelere odaklanmaya başlayabilirsin.  En sevdiğin aktiviteler üzerine İngilizce konuşmayı öğrenirsen ders çalışıyor gibi hissetmezsin.

Eğer genel karşılıklı konuşma becerilerine odaklanmak istiyorsan, arkadaşların ve ailen hakkında konuşmayı öğrenmek ve karşındakine gününün nasıl geçtiğini ve ilgi alanlarını nasıl soracağını bilmek de iyi olacaktır.

Yeni İngilizce Kelimeleri -Hatta Yüzlercesini- Hızla Öğrenmek için 6 İngilizce Kelime Kaynağı

Artık nereden başlayacağına dair bir fikrin olduğuna göre, sana İngilizce kelime dağarcığını oluşturman ve kelime hazineni zenginleştirmen için birtakım harika kaynaklardan bahsedeceğiz. Bu sayede bir daha asla doğru kelimeyi bulamayıp zor durumda kalmayacaksın.

FluentU

ingilizce-kelimeler

FluentU sana İngilizce kelimeleri doğal ve eğlenceli bir şekilde öğretmek için gerçek İngilizce videoları kullanır. Burada film fragmanlarından müzik kliplerine, haber programlarından ilham verici konuşmalara kadar yüzlerce video arasından ilgini çekecek İngilizce videoları kolaylıkla bulabilirsin.

Video izlemek yeni kelimeler duymak için her zaman harika bir yol olmuştur, fakat FluentU yalnızca bir video oynatıcı değil. Buradaki her bir videoda İngilizce öğrenenlere özel olarak tasarlanmış gömülü öğrenme araçları var.

Örneğin, videolarda interaktif altyazılar var. Bilmediğin herhangi bir kelimenin üzerine tıkladığında, FluentU otomatik olarak videoyu duraklatıyor ve sana kelimenin tanımıyla birlikte onu nasıl kullanabileceğine dair örnek cümleler de gösterir.

Videoyu izlemeyi bitirdiğinde, FluentU videodan öğrendiklerini unutmadığından emin olmak için sana kelime kartları ve eğlenceli kısa sınavlar sunar.

Başka bir deyişle, İngilizceyi ana dili İngilizce olanların gerçek hayatta gerçekten kullandıkları biçimde, yeni kelimeleri kaçırmak konusunda endişelenmeden öğrenirsin. Videolar türlerine ve seviyelerine göre düzenlendiği için, senin için önemli olanları bulman çok kolaydır.

İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde, her an her yerde İngilizce çalışmaya ve yeni kelimeler öğrenmeye zaman ayırabilirsin.

FluentU ile o kadar eğleneceksin ki, yeni bir dil öğrendiğini bile fark etmeyeceksin!

Education First’ün İngilizce Kelime Listeleri

ingilizce-kelimeler

Education First en kullanışlı İngilizce kelimelere odaklanmayı kolaylaştırıyor. Bu sitede her kelimenin ne kadar yaygın kullanıldığına göre bölümlere ayrılmış İngilizce kelime listeleri sunuluyor.

Buradaki listeler uzun ancak inanılmaz derecede kullanışlı. İlk listede İngilizcede en yaygın olarak kullanılan 100 kelime var. Ayrıca en sık kullanılan 50 sıfat, isim ve fiil için de listeler var.

Buradan sonra listeler daha da uzuyor; daha sonra en yaygın kullanılan 1,000 kelimeyi ve ardın en yaygın kullanılan 3,000 kelimeyi öğrenebilirsin.

Education First’ün söylediğine göre, bu 3,000 kelimeyi öğrendikten sonra İngilizcenin çoğunu anlayabileceksin.

Business English Site’ın İş Yeri İngilizcesi Kelime Listeleri

ingilizce-kelimeler

Business English, yani İş İngilizcesi üzerine olan bu site, İngilizce konuşulan bir ortamda çalışan veya çalışmayı planlayanlar için ideal. Burada iş dünyasında kullanılan İngilizceye dair pek çok liste var.

Listeler epey kolay başlıyor fakat gittikçe karmaşıklaşıyor. Kelime listelerinden bazılarında kelimeleri anlamana yardımcı olmak için resimler de var. Bazıları da kısa sınavlar şeklinde düzenlenmiş.

Farklı işler için farklı kelime listeleri var, örneğin muhasebe, tıp veya bilgisayar alanındaki işler için çeşitli listeler var. Sonunda da iş yerinde çalışırken karşına çıkabilecek birtakım konuları öğrenmen için birtakım listeler var.

Örneğin, İngilizce iş görüşmesi yapmayı öğrenebilirsin ya da iş sözleşmelerini veya anlaşmaları anlamayı öğrenebilirsin.

“What Do People Do All Day?”

“What Do People Do All Day” (İnsanlar Bütün Gün Ne Yapıyor?) işle ilgili İngilizce kelimeler öğrenmek için bir diğer harika kaynak. Bu kaynak, bu listedeki diğer kaynaklardan biraz daha farklı. Aslına bakarsan, bu kitap İngilizce bir çocuk kitabı, ama içinde harika İngilizce kelimeler var!

Yazar Richard Scarry kitapta farklı işlerden ve her bir işle ilgili önemli kelimelerden söz ediyor. Aynı zamanda farklı ulaşım türleriyle ve şehirle ilgili İngilizce kelimeler de öğretiyor.

Bu kitabın tamamı resimli, bu sayede İngilizce kelimelerin anlamlarını hatırlamak için resimlerden faydalanabilirsin.

ESOL Courses’tan İngilizce Kelime Dersleri

ingilizce-kelimeler

Bu kaynakta tonlarca farklı kelime listesi ve ders var. Hepsi zorluk derecesine göre açık bir şekilde düzenlenmiş, böylece çalıştıkça bir sonraki seviyeye geçebilirsin. Listelerin çoğunda öğrenmene yardımcı olması için resimler var, üstelik hepsi basit ve takip etmesi kolay.

Bu derslerin çoğu resimler ve sesler de içeren basit kelime listelerinden oluşuyor. Buna ek olarak bazı interaktif dersler ve kısa sınavlar da var.

Çoğu hayatında büyük ihtimalle kullanacağın konular üzerine odaklanıyor. Örneğin, nerede yaşadığın üzerine konuşmak veya İngilizce konuşulan bir üniversiteye hazırlanmakla ilgili dersler var.

ConversationExchange

ingilizce-kelimeler

ConversationExchange dil öğrenenleri bir araya getiren bir site. Burada ana dili İngilizce olan ve Türkçe öğrenen birilerini bulabilir, onlarla yüz yüze tanışabilir veya görüntülü konuşma yoluyla İngilizce sohbet edebilirsin.

Zamanınızın bir kısmını İngilizce konuşarak, bir kısmını da Türkçe konuşarak geçirebilirsiniz, böylece iki tarafın da öğrendiği dilde pratik yapma şansı olur.

Bu yöntem öğrendiğin İngilizce kelimeleri kullanma pratiği yapmak için harika bir yol olmasının yanı sıra yeni kelimeler öğrenme şansı da sunuyor. Şüphesiz İngilizce konuşan partnerin daha önce duymadığın birtakım kelimeler kullanacaktır. Onlardan bu kelimeleri yavaş bir şekilde söylemelerini ve açıklamalarını istemekten çekinme, sonra da kendin kullanmayı öğren.

Bu sitede sohbete başlamanıza yardımcı olması için Conversation Topics (Sohbet Konuları) adında faydalı bir sayfa da var. Dil öğrenme partnerin ve sen bu konuların her biri üzerine konuşurken birbirinize yeni kelimeler öğretebilirsiniz.

 

Yeni kelimeler öğrenmek İngilizce öğrenmenin önemli bir kısmıdır ve düşündüğünden daha kolay olabilir. Kelime listeleri, dersler, uygulamalar ve alıştırmalar yoluyla İngilizce kelimeler öğrenebilirsin. Öğrendiğin yeni İngilizce kelimeleri kullanma pratiği yapmayı ve bu kelimeleri yüksek sesle söylemeyi sakın unutma. Böylece çok kısa bir süre içinde hemen her durumda İngilizce anlayabilecek ve konuşabilecek duruma geleceksin.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close