ingilizce-kelime-oyunu

Dil Öğrenmek için 5 Eğlenceli İngilizce Kelime Oyunu

Kendi başına sakin bir akşam geçirirken ne yaparsın?

Yani rahatlayabileceğin ve kanepeye uzanabileceğin bir gece.

Bir film mi izlemek istersin? Yoksa kitap okumak mı? İnternette oyun oynamak mı?

Ben Sudoku oynuyorum.

Sudoku bağımlılık yapan bir bulmaca oyunudur Aynı zamanda hem zorlu hem de eğlencelidir.

Bulmaca çözmenin zaman öldürmenin ve beyin kaslarımı esnetmenin harika bir yolu olduğunu düşünüyorum.

Ama bulmacalar sadece sayılardan ibaret değildir. Birçok bulmacada kelimeler kullanılır ve İngilizce kelime oyunları İngilizceni geliştirmene yardımcı olabilir. Hem de çok. Dil öğrenmene yardımcı olan eğlenceli bir hobi haline gelebilirler.

Yine harika olan başka bir şey ise bu kelime oyunlarının çoğunu internette ya da mobil cihazınla oynayabilecek olman.

Bu yazıda, boş zamanlarında oynayabileceğin eğitsel ve eğlenceli 5 İngilizce kelime oyunu ve bunları bulabileceğin kaynaklara yer vereceğiz.

Bu İngilizce kelime oyunlarını oynamak İngilizce sözcükler öğrenmenin, sıkça kullanılan dilbilgisi kurallarını görmenin ve genel anlamda İngilizce anlama seviyeni artırmanın etkili bir yoludur.

İngilizce Kelime Oyunları ve Bulmacalarla İngilizce Öğrenmenin Avantajları

Eğlenceli olmasının yanı sıra dil yeterliğini İngilizce kelime oyunlarıyla geliştirmenin bazı ekstra avantajları da bulunur.

Partnere ihtiyacın yoktur (ama partnerli de oynayabilirsin)

Örneğin bir bulmaca çözerek sözcük bilgini teste tabi tutmak istediğini düşünelim. Tamamladıktan sonra doğru cevapları kendi başına kontrol edebilir ve hatalar yaptıysan bunları görebilirsin. Bulamadığın yeni sözcükleri not alabilir ve daha sonra bunları gözden geçirebilirsin.

Bütün bunları kendi başına, bir partner ya da özel hocanın yardımı olmaksızın yapabilirsin. Ama bunu kendi başına yapman gerektiği anlamına gelmez. Bazı İngilizce kelime oyunları ve bulmacalar iki kişiyle oynanabilir ya da partnerin veya özel hocandan yardımını isteyebilirsin. Ama kendi başına İngilizce çalışmanın sağladığı esneklik bir başkadır.

Birçok seçenek var: internet, mobil, kağıt

Kelime oyunlarını kullanarak İngilizceni geliştirmenin birkaç yolu var. İstediğin zaman senin için en kolay ve eğlenceli olan yolu seçebilirsin.

Örneğin, eğer yatağında uzanıyorsan ve bir oyuna hazır olduğunu düşünüyorsan bir kitapçık ya da telefonunda bir İngilizce kelime oyunu oynayabilirsin.

Eğer bilgisayar başındaysan, çok çeşitli İngilizce kelime oyunu seni bekliyor.

Mobil uygulamalar da boş vakitlerin için elinin altındaki seçenekler arasında.

FluentU Test Modu

FluentU—müzik videoları, film fragmanları, haberler ve etkileyici konuşmalar gibi—gerçek hayattan videoları alıyor ve bunları kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürüyor. FluentU’nun sunduğu Plus planıyla Test Moduna erişim kazanırsın ve bu mod ile boş zamanlarında İngilizce öğrenmenin harika bir yolu olarak eğlenceli testler çözebilirsin!

Aşağıdaki kelime oyunlarından herhangi birini oynamak, FluentU’nun Test Modunu kullanmadan önce senin için iyi bir ısınma olacak. Kişiselleştirilmiş testler, gerçek hayattan bilgiler ve olaylar kullanılan kelime oyunlarına benzer. Tıpkı bir kelime oyunu gibi bunlar da sözcükleri hatırlamana ve anlamana yardımcı olarak bir dili öğrenmene yardımcı olur. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

Beyin Jimnastiği

Tıpkı bedenin gibi zihninin de “kasları” vardır ve bunları güçlendirmen gerekir. Bu kasları ne kadar sık kullanırsan beynin de o kadar güçlenir. Zorlayıcı kelime oyunları çözmek, insanın zihnini test etmesinin ve sınırlarını zorlamasının harika bir yoludur.

Dahası, bir kelime oyununu tamamladığın zaman bir sonrakini çözmek istersin. İngilizce kelime oyunlarıyla öğrenmeye devam etmek ve dil yeterliğini artırmak isteyeceksin.

İngilizce Öğrenmek için 5 Eğlenceli İngilizce Kelime Oyunu

Hangman (Adam Asmaca)

ingilizce-kelime-oyunu

Adam asmaca kuralları

Adam asmaca sadece İngilizce dil öğrencileri arasında değil aynı zamanda dünyanın her yerinde popüler bir klasiktir.

Geleneksel olarak, en az iki kişi ile oynanan bir tahmin oyunudur.

  • Birinci oyuncu, belirli sayıda harfe sahip bir kelime seçer. Her harf için kısa bir çizgi çizilir.
  • İkinci oyuncu da bu kelimenin içindeki harfleri tahmin etmek zorundadır. İkinci oyuncu sözcük içerisindeki bir harfi doğru tahmin ederse, Birinci oyuncu bu harfin geçtiği yerleri çizgiler üzerine yazmalıdır.
  • Bir tahminin yanlış olması halinde ise Birinci oyuncu bir darağacına adamın başı ya da kolu gibi bir parçasını çizer.
  • İkinci oyuncunun “asılmadan,” yani oyunu kaybetmeden önce yaklaşık 8 tahmin hakkı bulunur. İkinci oyuncu tahmin hakları bitmenden önce bu sözcüğü tahmin edebilirse oyunu kazanır.

Bu oyunun birçok farklı tipi mevcut. Bir sözcük çok uzunsa ek tahmin hakkı vermek için asılan adama daha fazla uzuv eklemek (gözler ve kulaklar gibi) kabul edilebilir. Bu oyunu bir bilgisayarda da oynayabilirsin, yani bir partnere ihtiyacın yok.

Adam asmaca faydaları

Öncelikle, oyunun eğlenceli olması motivasyonu artırır.

İkinci olarak, Adam Asmaca oynamak yeni sözcükler öğreneceğin ve İngilizce sözcüklerin yazımını daha iyi öğreneceğin anlamına gelir. Oyunu kazanmak için şanslı olmak da gerekiyor ama dili de iyi anlamış olmayı gerektiriyor.

Örneğin, sık kullanılan önekleri (un-, multi- veya super- gibi) ya da sonekleri (-tion, -ish veya -able gibi) biliyorsan açılan bir harfe göre diğerlerini tahmin etmen kolaylaşacaktır.

Adam asmaca rekabet ve eğlence amaçlı olarak anadilde de oynanabilse de bir İngilizce dil öğrencisi bir sözcüğün (ya da morfemin) anlamının birimlerine dikkat ederek bu oyundan en büyük faydayı sağlar.

Bir morfem tam bir sözcük (“happy” gibi) ya da bir sözcüğün parçası olabilir (“un” öneki ya da “ness” soneki gibi).

“Unhappiness” sözcüğünde üç morfem bulunur:

“un” öneki

“ness” soneki

“happy” kökü

Anlamın bu farklı birimlerini hatırlamak dil öğrenimi için önemlidir çünkü bunlar sözcükleri meydana getiren şeylerdir. Adam asmaca oynamak, sadece sözcüğün kendisini öğrenmekten ziyade bir sözcüğü oluşturan birimleri öğrenmene yardımcı olabilir.

Adam asmaca nerede oynanır

İşte evde ya da yolda Adam Asmaca oynamak için bazı kaynaklar:

Crossword Puzzles (Bulmacalar)

ingilizce-kelime-oyunu

Bulmaca kuralları

Bulmaca, bir oyuncunun verilmiş olan ipuçlarından yola çıkarak kelimeleri tahmin ettiği bir kelime oyunudur. İpuçlarının her biri, yan yana ya da üst üste dizilmiş karelerin içerisinde yazılacak bir sözcüktür. Bu da bazı sözcüklerin bazı harfleri paylaştıkları anlamına gelir. Bir sözcüğü bulduğun zaman bir ya da birden fazla sözcüğün harflerini de ortaya çıkarmış olursun.

Burada verilecek ipucu “the plural form of person” gibi bir şey olabilir ve aradığın cevap “people” olacaktır. Ya da ipucunda “offspring” yazıyorsa aradığın cevap “child” olabilir.

Bulmacaların faydaları

Verilen ipuçları genellikle eşanlamlılar ya da benzer anlamlara sahip sözcükler olduğu için bulmacalar sözcük bilgini büyük ölçüde genişletmene yardımcı olur. Bu da kendini ifade etmenin yeni yollarını öğrendiğin anlamına gelir.

Bulmacanın anadili İngilizce olan kişiler arasında çok daha sevilen bir oyun olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle de bazı bulmacalar son derece zordur. Bunları çözmenin çok zor olduğunu düşünebilir ve daha bir şey öğrenemeden bulmacadan vazgeçebilirsin.

İşte bir İngilizce dil öğrencisi olarak bulmacalardan en iyi şekilde faydalanmana yardımcı olacak bazı ipuçları:

  • Kendi dil seviyene uygun bulmacalar seç. İleri seviye altındaki dil öğrencileri, aşağıda verilenler gibi dil öğrenim sitelerinde yayınlanan bulmacalar aramalıdır. Büyük gazetelerde bulunan bulmacalar çok zor gelebilir (anadili İngilizce olanlara dahi!).
  • Belirli bir sözcük grubu (ulaşım gibi) ya da dilbilgisi teması (çoğul sözcükler gibi) ile hazırlanmış bir bulmaca seç. Birbirleriyle ilişkili yeni sözcükleri öğrenmek her zaman yardımcı olur.
  • Öğrendiğin yeni sözcükleri not al. Bunun sadece bulmaca çözmek değil aynı zaman da dilini güçlendirmek ile ilgili olduğunu unutma. Bildiğin bir konsepti ifade eden yeni bir sözcükle karşılaştığın zaman bunu not al ve ezberleyene kadar bu sözcüğü kullan.

Bulmaca nerede çözülür

Aşağıdaki iki sitede yer alan İngilizce dil öğrencileri için bulmaca koleksiyonlarına bir göz at.

Eğer iş ya da okula gidip gelirken bulmaca çözmekten hoşlanıyorsan mobil uygulamalarını da deneyebilirsin. Bununla birlikte, mobil uygulamalarda bulacağın bulmacalar muhtemelen daha zorlu olacaktır.

Ruzzle

ingilizce-kelime-oyunu

Ruzzle kuralları

Bu İngilizce kelime oyunu mobil uygulaması oldukça basit. Oyuncunun önüne kelimeler oluşturması için karıştırılmış harflerden oluşan bir pano getirilir. Oluşturduğun her kelime için farklı bir skor gelir. Bonus karoları kullanarak bir kelime oluşturursan daha fazla puan alırsın. Kendi başına, bir arkadaşınla ya da tanımadığın bir oyuncuyla oynayabilirsin. Takım olarak da oynamak mümkün.

Ruzzle faydaları

Bu oyun interaktif ve kısa sürede oynanabiliyor. Sosyal yanı ise onu eğlenceli yapan şey.

Bir dil öğrencisi olarak, harflerden kelimeler oluşturma pratiği yaparken yazma becerilerin güçlenir.

Aynı zamanda sözcükleri hızla telaffuz etmeye de başlarsın. Bu beceri, örneğin, mesajlaşırken bir sözcüğü yazman gerektiğinde işine yarayacaktır.

Ruzzle nerede oynanır

Bu popüler İngilizce kelime oyunu hem iOS hem de Android için mobil uygulama olarak edinilebilir.

Johnny Grammar’s Word Challenge

ingilizce-kelime-oyunu

Johnny Grammar’s Word Challenge kuralları

Johnny Grammar’s Word Challenge oldukça basittir: 60 saniye içerisinde cevaplayabildiğin kadar çok yazım, sözcük ve dilbilgisi sorusunu cevaplarsın.

Oyunlar üç kategoriye ayrılıyor: sözcükler, dilbilgisi ve yazım. Kolay ile zor arasında üç seviye bulunuyor. Her grubun tüm seviyelerini tamamladığın zaman ise diğer oyuncularla paylaşabileceğin Grammar Guru, Word Wizard ve Supreme Speller rozetlerini kazanacaksın.

Johnny Grammar’s Word Challenge faydaları

Bu oyun, İngilizce dil öğrencilerinin dil becerilerini eğlenceli bir şekilde geliştirmeleri için British Council tarafından geliştirildi.

Seyahat, yemek siparişi verme, havadan sudan konuşma ve hobiler gibi konu başlıkları altında sıkça kullanılan sözcüklerle günlük İngilizceni test edebilirsin.

Bu kelime oyununu oynamak gramer bilgilerini geliştirmene de yardımcı olur. Testlerde yer verilen konular ise edatlar ya da kuralsız fiiller gibi yaygın kullanılan konular.

Yanlış cevaplar için alacağın bilgiler öğrenmene ve kendini geliştirmene yardımcı olacak. Johnny Grammar’s Word Challenge oynamak, sözcükler, imla ve dilbilgisi kurallarını hızla öğrenmek için pratik anlamına gelir.

İpucu: Bu sözcükler ve konseptleri günlük İngilizce sohbetlerinde de kullanmayı unutma.

Johnny Grammar’s Word Challenge nerede oynanır

Oyun hem iOS hem de Android cihazları desteklemektedir.

Word Wrangling

Word Wrangling kuralları

Word Wrangling yine British Council tarafından hazırlanmış başka bir oyundur. Bu oyunda harfler ve sözcükler arasında benzerlikler, şekiller ve ilişkiler ararsın.

Aslında bu oyuna dahil edilmiş sekiz İngilizce kelime oyunu bulunur.

“Stem words” oyununda kelime köküne ve verilen anlama bakarak sözcükleri tahmin etmeye çalışırsın.

“What’s missing” oyununda ipucu olarak rastgeleymiş gibi duran üç sözcük verilir ve eksik sözcüğü bulman gerekir.

“Someone stole the…” bulmacasında oyuncular boşlukları doldurmak ve doğru İngilizce sözcükleri oluşturmak için verilen ünlü harfleri kullanmak zorundadır.

“Word mates” bileşik sözcük bilgini teste tabi tutarken “Anagrams” da sözcüklerin yazımlarını bilip bilmediğini kontrol eder.

“Turn around” bulmacası ise aynı harfleri paylaşan ama farklı yazılan iki sözcük için sana ipuçları veren zorlu bir oyundur.

Son iki oyun olan “Which/witch word” ve “Get or have” .eşitli sözcüklerin gramatik kullanımlarına odaklanır.

Word Wrangling faydaları

Word Wrangling oynamak sözcükleri nasıl kullanacağını öğrenmene ve İngiliz dilini daha iyi anlamana yardımcı olur.

Word Wrangling nerede oynanır

Bu zorlu ama anlaşılır kelime oyunlarını British Council’in Learn English sitesinde oynayabilirsin.

 

Yukarıdaki beş İngilizce kelime oyununun her biri farklı kurallar ve formatlara sahip ama bunların hepsi sana eğlenirken İngilizce öğrenmende yardımcı olabilir.

Boş zamanlarında bu oyunları oyna ve zaman zaman yeni sözcükler öğren.

Bu sözcükleri gerçek hayatta kullanmayı da unutma.

Bunları aktif olarak kullandığın sözcükler arasına kat ve yeni hobinden en iyi şekilde faydalan.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close