ingilizce-kat-hizmetleri-terimleri

İş İngilizcesi: Temel İngilizce Kat Hizmetleri Terimleri

Dünyanın en uzun oteli Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde bulunuyor.

350 metre uzunluğunda ve 77 kata sahip.

Dünyanın en pahalı oteli ise İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunuyor.

2014 senesinde en pahalı süitin gecelik fiyatı 83.200$ oldu.

Peki bu iki otelin ortak noktası ne?

Her ikisinin odaları da çalışkan kat hizmetlileri tarafından temizleniyor—ve onlar İngilizce konuşabiliyorlar.

Çalıştığın otelin pahalı ya da ucuz, yüksek ya da birkaç katlı, yeni ya da eski olması fark etmez. Bu otel İngilizce konuşulan bir ülkede ya da büyük bir kozmopolit şehirdeyse, bir otel kat hizmetlisi olarak İngilizce konuşabilmen gerekir.

Hemen endişelenme! Bu yazının da yardımıyla bir kat hizmetlisi olarak çalışırken kullanabileceğin 64 harika İngilizce kat hizmetleri terimleri.

Not: Bu yazıda bulunan sözcükler bilmen gereken İngilizce kat hizmetleri terimlerinin tamamını oluşturmuyor. Burada, yatak ve oda çeşitleri, oda özellikleri, bir otelin iç mekanları, otel çalışanları ve daha fazlasını kapsayan bir rehber bulabilirsin. Bu sözcükleri de öğrenmeni şiddetle tavsiye ederiz.

Otel Çalışanları için İngilizce Kat Hizmetleri Terimleri Kaynakları

Öncelikle, burada otel kat hizmetlerinde sıkça kullanılan İngilizce terimleri bulmana ve öğrenmene yardımcı olacak bazı kaynaklar vereceğiz.

Otel ürünleri siteleri

Otellerin gerekli tüm ürünleri satın almaları ve yenilemeleri gerekmektedir. Bu da sadece otellere yönelik ürünler üreten birçok şirket olduğu anlamına gelir. Bu şirketlerin siteleri İngilizce kat hizmetleri terimleri öğrenmek için harika yerlerdir, çünkü her bir ürünün resmini bulmak da mümkündür.

 • National Hospitality — Bu Amerikan firmasının sitesinde “Bath,” “Bedding,” “In-Room” ve “Housekeeping” gibi kategorileri gözden geçirmek isteyebilirsin.
 • American Hotel — Bu da temizlik ürün ve araçlarının adlarını öğrenmek için harika bir site. Eğer ABD’de çalışmayı planlıyorsan otelinde göreceğin markalar ve terimleri burada bulabilirsin.
 • Hotel Supplies — Bu da İngiliz menşeli bir site, yani İngiltere ya da Avrupa’da çalışmak istiyorsan buradan başlayabilirsin.

FluentU İngilizce kat hizmetleri terimleri kelime kartları

FluentU, gerçek dünyadan videolar ile İngilizce öğrenebileceğin bir dil öğrenim platformudur. FluentU aynı zamanda interaktif kelime kartları da sunuyor ve bu sette bir otelde çalışırken bilmen gereken 135 sözcüğü bulacaksın.

Her bir sözcük ile birlikte bir tanım, resim, örnek cümleler ve ses kaydı da bulmak mümkün. Dahası bu sözcüklerin kullanımını sitedeki eğlenceli videolarla da görebilirsin! FluentU öğrenmiş olduğun sözcüklerin sayısını takip eder ve bir süre önce öğrenmiş olduğun sözcükleri tekrarlamanın zamanı geldiği zaman bunu sana söyler. Ücretsiz deneyebilirsin. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman!

Kat hizmetleri eğitim videoları

Bazı oteller eğitim videolarını internete koymaktadır. İnsanların belirli bir temizlik görevini yerine getirirken ne gibi eylemler gerçekleştirdiklerini görebildiğin için bunlar gerçekten faydalıdır.

 • Outer Banks Resort Realty tarafından hazırlanmış olan bu eğitim videosu kat hizmetlilerine bir yatak odasının nasıl temizleneceğini öğretiyor.
 • Fairfield Inn & Suites tarafından hazırlanmış olan bu 10 dakikalık eğitim videosu ise bir kat hizmetleri arabasının tanımını yaparak başlıyor ve çeşitli odaların nasıl temizleneceğini öğretiyor.

Kat hizmetleri eğitim kılavuzları

Bu kat hizmetleri öğrencisinin el kitabı, otelcilik terimleri ve çok daha fazlasını öğrenmek için kullanabileceğin müthiş bir kılavuz. İçinde bol miktarda metin bulunan büyük bir belge niteliğinde, işte başlamak için yardımcı olabilecek bazı görsel sayfalar:

 • Sayfa 35 — Temizlik solüsyonlarının tiplerini gösteren faydalı bir tablo
 • Sayfa 54 — Bir kat hizmetleri arabasının resmi ve bu arabada sıklıkla bulunan ürünlerin bir listesi
 • Sayfa 60 — Yatağı değiştirmek/toplamak için adımlar
 • Sayfa 71 — Bir oda kontrol raporu

İş İngilizcesi: Temel İngilizce Kat Hizmetleri Terimleri

Yatak odasında

 • headboard (yatak başlığı) — Yatağın baş kısmında duvara karşı dikey bir şekilde duran güzel bir ahşap parçasıdır. İnsanın başını koyduğu yerde bulunan bir ahşap panel olduğu için bunu hatırlamak oldukça kolaydır.
 • mattress (yatak) — Bir bazanın ya da yatak çerçevesinin üzerindeki, insanların üzerinde yattıkları yumuşak minderdir.
 • box-spring (baza) — Yatak ile aynı boyutlardaki sağlam kutudur. İçerisinde yaylar bulunur, bir kumaş ile kaplanmıştır ve yatağın altındadır. (Not: Bu tip yaylı bazalar ABD, Kanada ve Avustralya’da yaygındır.)
 • bed skirt (yatak eteği) — Bir yatağın etek giydiğini düşün. İşte “bed skirt” de adını buradan alıyor. Baza ile yer arasındaki boşluğu kapatmak için yatağın her yanında sarkan kısa ve dekoratif kumaştır. Burada yatak eteğini baza ile yatak arasına yerleştirerek yatağa nasıl etek giydirildiğini gösteren bir video bulabilirsin.
 • fitted sheet (lastikli çarşaf) — Yatağa geçirilen ilk çarşaftır ve yuvarlak, “lastikli” köşeleri vardır. Yatağın şeklini almak üzere üretilmiştir. Bu çarşafları katlamak zorlu bir iş olabilir, işte Martha Stewart’ın lastikli çarşafların nasıl katlanacağını gösterdiği komik bir video.
 • flat sheet (lastiksiz çarşaf) — Lastikli çarşafın üzerine serilen normal çarşaftır.
 • bedspread/comforter (yorgan) — Çarşafın üzerine serilen ve yatağı kaplayan kalın battaniyedir. Bu terimlerin ikisi de yaygın olarak kullanılır. Bu Ikea kataloğunda bedspread olarak geçerken bu Target kataloğunda comforter sözcüğü tercih edilmiştir.
 • pillows (yastıklar) — Yastıklar, uyurken başının rahat olmasını sağlayan yumuşak ve dikdörtgen minderlerdir. Bunu kaplayan kumaşa ise yastık kılıfı (pillow case) adı verilir.
 • night table (komodin) — Yatağın her iki yanındaki küçük masalardır.
 • alarm clock (çalar saat) — Alarm kurmak için kullanılabilen küçük dijital saattir.
 • lamp (lamba) — Genellikle komodin üzerinde bulunan ve geceleri görmene yardımcı olan ışık kaynağı. İçerisinde ise patladığı zaman değiştirilmesi gereken ampul (light bulb) bulunur. Bazı lambaların üzerinde is estetik görünüm için bu ampul bir abajur (lampshade) ile kapatılmıştır. (Burada Pixar lambasının bir ampulü olduğunu ama abajuru olmadığını görebilirsin.)
 • outlet (priz) — Çalar saat, lamba ve diğer elektronik eşyalar duvarda bulunan elektrik prizlerine takılır. Kablonun (cord) ucundaki ve prize takılan parçaya ise fiş (plug) denir. Cihazı (duvarda bulunan) prize takarak çalıştırabilirsin. Bu şirin videoda Pixar lambasının kablosunu ve fişini görebilirsin.
 • garbage bag/liner (çöp poşeti) — Boş çöp kutusu içerisine koyulan plastik torbadır.
 • mints (nane şekerleri) — İnsanın nefesinin iyi kokmasını sağlayan küçük, tatlandırılmış şekerlerdir. Bu şekerlemelerde tatlandırıcı olarak nane kullanılır. Bazı otellerde kat hizmetlileri bu şekerlemeleri temizlikten sonra yastıklar üzerine bırakır.
 • ice bucket (buz kovası) — Bu küçük plastik bir kaptır—genellikle içinde plastik bir poşet bulunur—ve otel misafirleri bunun içine buz koyar (koridordaki buz makinesinden).
 • closet (elbise dolabı) — Yatak odasında giysilerin asıldığı ya da koyulduğu yerdir. Giysiler askılar (hangers) kullanılarak asılır.
 • luggage rack(valiz sehpası) — Misafirlerin valizlerini yerden yüksek bir yere koymaları için kullanılan küçük bir yüzeydir. Otellerde genellikle katlanır valiz sehpaları kullanılır ve böylece bunlar fazla yer kaplamaz.
 • drawers (çekmeceler) — Bir şifonyer, çalışma masası ya da tezgahta misafirlerin eşyalarını koyabilecekleri çekmeceler bulunabilir. Oda temizliği yaparken misafirlerin eşyalarını unutmadıklarından emin olmak için bu çekmeceleri kontrol etmek önemlidir.
 • lost and found (kayıp ve buluntu eşya) — Misafirlerin unuttukları eşyalar bulacak olursan otelde bir kayıp ve buluntu eşya ofisi olması gerekir. Burası misafirlere ait ve otelde unutulmuş eşyaların depolandığı yerdir. Misafirler bir eşya unuttukları zaman bir kayıp ve buluntu eşya ofisi olup olmadığını soracaklardır.
 • thermostat (termostat) — Termostat, oda sıcaklığını gösteren ve duvara asılı küçük bir cihazdır. Bu cihaz oda sıcaklığını artırmak ya da azaltmak için de kullanılır.
 • smoke detector (duman detektörü) — Bu dairesel ve pille çalışan cihazlar insanları yangına karşı uyarır. Genellikle odalarda tavana asılmaktadır. Duman detektörünün duman tespit etmesi halinde yüksek sesli bir alarm çalar.

Banyoda

 • face cloth (yüz havlusu) — Misafirler yüzlerini yıkadıktan sonra bu küçük havluyu kullanır. Aynı zamanda wash cloth olarak da adlandırılmaktadır.
 • hand towel (el havlusu) — Bu küçük havlu misafirlerin ellerini kurulamak için kullandıkları havludur.
 • bath towel (banyo havlusu) — Banyo havlusu, misafirlerin duş ya da banyodan sonra kendilerini kurulamak için kullandıkları büyükçe havludur.
 • bath mat (banyo paspası) — Bu paspas bir el havlusundan daha büyüktür. Misafirler banyo veya duştan çıktıklarında yerin ıslanmaması için banyo veya duş öncesinde bu paspası yere sererler.
 • toilet bowl (klozet) — İçinde su bulunan ve leğen şeklindeki tuvalet parçasıdır. Klozet kapağını (toilet lid) kaldırdığın zaman bunu görebilirsin.
 • toilet seat (klozet oturağı) — İnsanların ihtiyaç gidermek için üstüne oturdukları at nalı şeklindeki tuvalet parçasıdır.
 • toilet handle (sifon) — Sifonu çekmek için bu mandala basılır. Sifon, tuvalet rezervuarına (toilet tank)—tuvaletin duvara dayanan kapalı ve dikdörtgen parçası—bağlıdır.
 • toilet paper (tuvalet kağıdı) — İnsanın banyodan çıkmadan önce kendisini temizlemek için kullandığı ince yumuşak kağıttır. Kat hizmetlileri banyoyu temizledikten sonra bu temizliğin bir işareti olarak tuvalet kağıdını bu şekilde kaplar. Google resim aramasına “fancy toilet paper fold hotel” yazdığın zaman bazı eğlenceli sonuçlar görebilirsin.
 • plunger (pompa) — Bu alet, kap şeklindeki plastik bir uca bağlanmış bir sopadan oluşur ve genellikle tuvaletin yanında durur. Tuvaletlerdeki tesisat (plumbing) sorunlarını gidermek için kullanılır.
 • bathroom vanity (banyo etajeri) — Vanity sözcüğü Kuzey Amerika’da aynalı ve çekmeceli bir etajeri ifade eden bir sözcüktür. Banyo etajeri de buna benzer ama üzerinde lavabo da bulunur—bu resimdeki gibi.
 • tiles (karolar) — Banyo zemini ve duvarlarını kaplamak için kullanılan ince, kare seramik parçalardır. Yüzeyleri pürüzsüz ve parlaktır (bunlar gibi) ve sudan etkilenmezler. Bu nedenle de banyo ve mutfaklarda sıkça kullanılmaktadırlar.
 • shower curtain (duş perdesi) — Normal perdeler, ışık düzeyini ayarlamak ve mahremiyeti artırmak için evin pencerelerinin önüne asılır. Duş perdesi ise suyu içeride tutmak ve mahremiyet amacıyla banyo ve duşlara asılır.
 • shower head (duş başlığı) — Musluk açıldığı zaman su duş başlığından çıkar. Kuzey Amerika’da duş başlığı insanın başının hizasında duvara monte edilir.
 • faucet (musluk) — Banyo ya da lavaboda suyun geldiği yerdir.
 • drain (gider) — Banyo ya da lavaboda suyun çıktığı deliktir. Duşlar ve banyolarda gider zemindedir ve lavabolarda gider musluğun hemen altındadır. Fiil olarak to drain, suyu (azar azar) tahliye etmek anlamına gelir. Örneğin, suyun giderden çıkmasına izin vererek banyo yaptıktan sonra su tahliye edilir.
 • shower cap (bone) — Misafirler duş alırken saçlarının ıslanmasını istemiyorlarsa bir bone kullanabilirler. Çoğu otelde misafirleri için bone bulunur.
 • air freshener (oda parfümü) — Oda içindeki havanın temiz kokmasını sağlamak için kullanılır ve genellikle havaya püskürtülür.

Otel temizlik malzemeleri ve ekipmanları

 • cart/trolley (kat arabası) — Çoğu kat görevlisi, temizlik malzemeleri ve temel ürünleri taşıdıkları bir kat arabasına sahiptir. Bu araba tekerlekli raflardan oluşur ve temel ürünler kolaylıklar bir odadan diğerine götürülebilir. Çamaşır arabaları (laundry carts ) ise tekerlekli kutulardır ve içerisine havlular, çarşaflar ve diğer çamaşır ürünleri koyulabilir.
 • sponge (sünger) — Sünger, temizlikte kullanılan küçük, dikdörtgen ve yumuşak bir malzemedir. Suyu emebilir, bu yüzden de su ve temizlik malzemeleriyle kullanılır.
 • rag (temizlik bezi) — Temizlik yapmak için kullanılan eski bir bezdir.
 • microfiber cloth (mikrofiber bez) — Bu tip bir bez çok ama çok yumuşaktır ve temizlik bezinden daha fazla kiri hapsedebilir. ABD dışındaki İngilizce konuşulan pek çok ülkede microfibre şeklinde yazılır.
 • duster (toz alma püskülü) — Bu aletin ulaşılması güç yerlerde toz almak için yumuşak ve tüy benzeri püskülleri bulunur. Masa gibi yüzeyleri temizlerken ise bunun yerine toz spreyi (dusting spray) ve bir bez kullanılır.
 • broom (süpürge) — Süpürge, toz ve diğer küçük kirleri temizlemek için yeri süpürmek (to sweep) amacıyla kullanılır. Uzun bir sapı ve ucunda da bir fırçası bulunur. Tozu bir faraş (dust pan) içerisine süpürür ve sonrada çöpe dökersin.
 • mop (paspas) — Paspas süpürgeye benzer ama yeri yıkamak için kullanılır. Uzun sapın ucunda suyu emen ya büyük bir sünger ya da kalın ve sarkan ipler olacaktır. Paspas yaparken genellikle bir su kovası (bucket) kullanılır.
 • wringer (paspas sıkacağı) — Paspası suyun içine daldırdıktan sonra, yeri silmeden önce fazla suyu sıkmak (wring out) için bir paspas sıkacağı kullanılır.
 • vacuum cleaner (elektrikli süpürge) — Yerdeki kir ve tozu içerisine çeken bir temizlik cihazıdır. Genellikle halı kaplı zeminlerde kullanılır ve elektrikle çalışır. Bazı elektrikli süpürgelerde dolduğu zaman değiştirmen gereken elektrikli süpürge torbaları (vacuum cleaner bags) bulunur. Diğerlerinde ise kir ve toz bir haznede birikir ve dolduğu zaman bu hazne boşaltılır.
 • steam cleaner (buharlı temizlik makinesi) — Bu makine çeşitli yüzeyleri temizlemek için sıcak su buharı kullanır. Bazı buharlı temizlik makineleri elektrikli süpürgeyi anımsatır ve yeri temizlemek için kullanılır. Diğerleri ise el aletleridir ve cam, karolar, aynalar, vb. çeşitli yüzeyleri temizlemek için kullanılır.
 • lint roller (tüy toplama rulosu) — Daha önce siyah bir süveter giyerken kucağına bir kedi almış mıydın? Kedinin tüyleri muhtemelen süveterine yapışmıştır. Tüy toplama rulosu, kumaşlar üzerine sürterek tüyleri alabileceğin yapışkan ve yuvarlak “fırçalar”dır.
 • window/glass cleaner (cam temizleyici) — Cam ve ayna gibi yüzeylerin temizliğinde kullanılan bir sıvıdır. Neredeyse her zaman püskürtücü (spray bottle) içerisinde satılır ve temizlik ürünü kolayca yüzeye uygulanabilir. Windex ABD, Kanada ve Almanya’da satılan cam temizleyici markasıdır ve mavi rengiyle kolaylıkla tanınabilir.
 • squeegee (çekpas) — Cam ya da aynalar yıkanırken yüzeyde leke bırakmadan kiri ve temizleyici sıvıyı tamamen almak için çekpas kullanabilirsin.
 • furniture polish (mobilya cilası) — Mobilyalar üzerine sıkılan ve bir bez yardımıyla ovalanan bir temizlik sıvısıdır. Masalar, çalışma masaları, yataklar ve sandalyelerin tümü mobilyadır (furniture)—bir odayı yaşanabilir hale getiren temel ögeler. Tüm mobilya cilaları her yüzeyde kullanılamaz. Örneğin, Pledge mobilya cilası ahşap, lamine, paslanmaz çelik, deri, mermer, granit ve plastik yüzeylerde kullanılabilir.
 • multi-use (çok amaçlı) — Eğer bir ürün çok amaçlı olarak etiketlenmişse, bu onun birçok yüzeyde kullanılabileceği (yukarıdaki Pledge mobilya cilası gibi) anlamına gelir. Temizlik ürününün hangi yüzeylerde kullanılmak üzere üretildiğini görmek için etiketi okuduğundan emin ol.
 • non-toxic (tehlikeli madde içermez)— Tehlikeli madde içermeyen temizlik ürünleri zehirli değildir ve güvenle kullanılabilir. Tehlikeli madde içeren çamaşır suyu gibi ürünleri kullanırken dikkatli ol.
 • bleach (çamaşır suyu) — Lavabo ve giderler gibi belirli yüzeyleri temizlemek ve dezenfekte etmek (disinfect) için kullanılan bir kimyasaldır. Aynı zamanda çamaşırları (linens) beyazlatmak için de kullanılır. Çamaşır suyu ile temizlik yaparken bir yüz maskesi (face mask) takmak isteyebilirsin. Yüz maskesi kullanmak tehlikeli maddeleri solumaya karşı seni korur. Aman dikkatli ol—giysilerine çamaşır suyu dökülürse rengi açılacaktır!
 • drain cleaner (lavabo açıcı) — Tıkalı boruların açılmasına yardımcı olmak ve temizlik amacıyla giderlere dökülen bir kimyasaldır.
 • toilet bowl cleaner (tuvalet temizleyici) — Klozetin içini temizlemek için kullanılan sıvıdır. Temizleyici ürünü uyguladıktan sonra bir tuvalet fırçası (toilet bowl brush) yardımıyla ovalamak gerekir.
 • latex gloves (lateks eldiven) — Bu plastik eldivenler temizlik yaparken ellerini korumak için giymen gereken ürünlerdir.

Sıradan ya da lüks bir otelde kat hizmetlerinde çalışmak istiyorsan bu İngilizce kat hizmetleri terimlerini bilmen gerekir. Bugünden çalışmaya başla ve Dubai ya da Cenevre’deki kat hizmetleri işini sen al!


Rebecca Thering, İspanya, Güney Kore ve Fransa’da İngilizce öğretmenliği yapmış bir yazar ve editördür. English With Rebe adresinde İngilizce öğrencileri için online dersler, editörlük hizmetleri, ücretsiz makaleler ve daha fazlasını sunuyor.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close