ingilizce-hikayeler

İngilizceni Geliştirmek için Heyecan Dolu Hikayeler: Bu 3 Çeşit İnteraktif Macerayla İngilizce Öğren

Harika hikayeler okumaktan daha iyi olan şey nedir?

Harika bir kitabı ikinci kez okuyup kitaptan daha da çok keyif almak mı? Yoksa hikayelerle İngilizceni geliştirme imkanın olması mı?

Bazı kitaplar on kez bile okusanız hala heyecan vericidir.

Böyle kitaplar, İngilizce öğrenmek ve dil becerilerini geliştirmek için çok de iyidir. Her okuduğunda kitabı biraz daha iyi anlarsın.

Fakat tekrar tekrar okumak isteyeceğin hikayeler bulmak her zaman kolay değildir.

İşte bu yüzden, eğer hiç duymadıysan, tekrar tekrar okunmak üzere yazılmış türden hikayelerin de varlığından haberdar olmasın.

Bu tür hikayelere interaktif (etkileşimli) hikayeler deniyor.

İnteraktif hikaye nedir?

İnteraktif bir hikayede, okur hikayenin nasıl devam edeceğini kendisi seçer. Okurken birtakım kararlar alırsın. Hikayenin nereye gideceği bu kararlara bağlıdır. Bu, hikayelerle oynamanın gayet eğlenceli bir yoludur. Aynı zamanda bir hikayenin içerisinde pek çok farklı hikaye barındırması demektir.

Bu yazıda sana üç temel interaktif hikaye çeşidini tanıtacağız:

  • Kendi Maceranı Kendin Seç (Choose Your Own Adventure / CYOA) tarzı hikayeler: “Kendi Maceranı Kendin Seç” anlamına gelen “Choose Your Own Adventure,” ünlü bir interaktif kitap serisi. Bu isim aynı zamanda benzer türden hikayelerden bahsederken de kullanılıyor. Bunlar en temel interaktif hikayeler. Hikayeleri okurken belirli bölümlerde birtakım seçimler yapman isteniyor, bu seçimlerin sonuçlarına göre de okuduğun hikayenin gidişatı ve sonu değişiyor. Ejderhaya saldırmak mı istersin, onunla konuşmaya çalışmak mı? Arkadaşına sırrını söyleyecek misin, yoksa ona yalan mı söyleyeceksin? Tercih senin.
  • Oyun Kitapları (gamebooks): Oyun kitapları, kitaplar ve oyunları birleştirir. Kendi Maceranı Kendin Seç hikayelerine benzerler ve kimilerince aynı şey olarak görülürler. Bu kitaplarda da nereye gideceğin ya da ne yapacağın konusunda tercihler yaparsın. Fakat bunun yanı sıra silahların ve zırhların da olur ve canavarlarla da savaşırsın.
  • Metin maceraları (text adventures): Metin maceraları, aksiyonu göstermek için metin kullanan bilgisayar oyunlarıdır. Bunlar da Kendi Maceranı Kendin Seç kitapları gibidirler. Ancak bir sizi seçenek arasından tercihinizi yapmak yerine, seçimini klavyede yazarsın. Örneğin, eğer içerisinde lamba olan bir odadaysan, “Lambayı al,” yazarak seçimini yapıp oyuna devam edersin.

Neden İnteraktif Hikayelerle Öğrenmelisin?

İngilizceyi zaten kitaplar ve hikayeler okuyarak öğreniyor olabilirsin. Peki, interaktif hikayeleri İngilizce öğrenme konusunda bu kadar harika kılan şey nedir?

  • İnteraktif hikayelerin çoğu betimleyici fakat sade bir dille yazılmıştır. “Kendi Maceranı Kendin Seç” kitapları ve oyun kitapları genellikle daha genç bir okur kitlesi için yazılır. Bu da, kısa süre içerisinde çok fazla aksiyon içerdikleri anlamına gelir.
  • İnteraktif hikayeleri farklı sonlarla birkaç kez okuyabilirsin. Bu da, tekrar yoluyla öğrendiğin bu sürecin sıkıcı hale gelmesini engeller.
  • İnteraktif hikayeler hakikaten eğlenceli ve ilgi çekicidir, çünkü hikayenin nereye gittiğini sen belirlersin!

Eğer İngilizceyi interaktif araçlarla öğrenmekten keyif alıyorsan, FluentU’ya mutlaka bir göz atmalısın. FluentU müzik videoları, film fragmanları, haberler ve ilham verici konuşmalar gibi gerçek dünya videolarını alır ve bunları kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürür. İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde her an her yerde İngilizce çalışmaya zaman ayırabilirsin.

Ne o, ilgini çekti mi? Haydi bu interaktif hikayelere biraz daha detaylı bakalım ve onları okumaya nasıl başlayabileceğini görelim!

İngilizceni Geliştirmek için Heyecan Dolu Hikayeler: 3 Çeşit İnteraktif İngilizce Macera

1. “Choose Your Own Adventure – CYOA” (“Kendi Maceranı Kendin Seç”) ve benzeri maceralar

ingilizce-hikayeler

Her şeyi başlatan seriyi oku! “Choose Your Own Adventure” (“Kendi Maceranı Kendin Seç”) kitapları basılı kitaplardır. Okurken karşına çıkan sorulara verdiğin cevaplar ve yaptığın tercihlere göre belirtilen sayfaya gidip hikayeye buradan devam edebilirsin.

Bu serilerde pek çok farklı konuda kitap var. Seçenekleri hayal etmek için şu başlıklara bir bakman yeterli: “Prisoner of the Ant People” (Karınca İnsanların Mahkumları), “Secret of the Ninja” (Ninjanın Sırrı), “You Are a Shark” (Sen Bir Köpek Balığısın). Kulağa gayet eğlenceli gelmiyor mu?

Bu hikayelerin tadını çıkarmak için oturacak rahat bir yer bulup kitaplardan birini eline alman yeterli. Bu kitapları muhtemelen kütüphanende ya da ikinci el kitaplar satan bir kitapçıda da bulabilirsin. Aynı zamanda CYOA internet sitesinden ya da Amazon‘dan da satın alabilirsin.

Eğer dijital kitapları tercih ediyorsan, Choice of Games bilgisayarın için “Kendi Maceranı Kendin Seç” tarzı oyunlar oyunlar bulmak için harika bir yer. Hatta burada daha fazla seçenek var çünkü Choice of Games’de hem kendi hazırladıkları oyunlar hem de başkaları tarafından yazılan oyunlar var. Haydi, onlarla bir maceraya atıl!

Inkle ise birtakım interaktif kitapları alıp bunları daha çok oyuna benzer bir hale getiren bir şirket. Sonuç: Şahane görünen dijital oyunlar ve tadını çıkarabileceğin pek çok yazı.

Inkle’ın oyunlarından bazıları (“80 Days” (“80 Gün”) ve “Frankenstein” gibi) klasik hikayelerden uyarlanmış. Bu oyunlar yalnızca okumak yerine hikayeye katılmanı sağlıyor. Eğer orijinal hikayeleri okuduysan inanılmaz bir deneyim oluyor, aslında okumadıysan bile öyle. Bu oyunlarda görüp izleyeceğin çok şey de olduğu için, okumaktan hoşlanmasan bile bu oyunlardan keyif alabilirsin.

2. Oyun Kitabı (Gamebook) Maceraları

ingilizce-hikayeler

Evinde birkaç zar var mı? O zarları al ve ilk oyun kitabı macera oyunlarından birini oyna:  “Fighting Fantasy” (Dövüş Fantezisi).”Fighting Fantasy” kitaplarında bolca macera var. Bu kitaplar genellikle seni tehlikeli bir yerin ya da olayın ortasına atar veya seni bir göreve gönderir.

Yolda, birtakım gereçler ve silahlar bulursun. Aynı zamanda canavarlarla savaşır ve başkalarıyla da konuşursun. Kahramanının şimdi nereye gideceğini seçme zamanı!

“Fighting Fantasy” oynamak için kağıt kaleme ihtiyacınız olacak. Aynı zamanda zarları nasıl ve ne zaman kullanacağını da bilmen gerek. Fakat her kitabın başında bunu nasıl yapacağına dair gayet açık ve net bir açıklama var, bu sayede ne yapacağını bileceksin.

Belki de “Fighting Fantasy” kitaplarının eğlenceli olduğunu düşünüyor, ancak oynamayı öğrenmek istemiyor olabilirsin. Eğer durum böyleyse, Gamebook Adventures veya Cubus Games sana yardımcı olabilir.

Bu siteler, daha önce hiç oynamamış olsan bile “Fighting Fantasy” gibi oyun kitaplarıyla oynayabilmen için uygulamalar sunuyor. Hem de hiçbir şey öğrenmene gerek kalmadan!

3. Metin maceraları (text adventures)

ingilizce-hikayeler

Daha da interaktif kurgulara hazır mısın? Textadventures.co.uk sitesinde bulunan pek çok maceradan birini seç! İstersen ortaya çıkarılan ilk metin maceralarından biri olan “Zork”u oynayabilirsin. Veya “9:05” gibi çok daha yeni (ve kısa) bir şey deneyebilirsin.

Eğer nereden başlayacağından emin değilsen, sadece ana karaktere ne yapacağını söylediğini hayal et. Mesela oyundaki anahtarları alması için “Take keys” (“Anahtarları al”) yazabilirsin. Sonra, “Use keys on door” (“Anahtarları kapıda kullan”) veya “Unlock door with keys” (“Anahtarlarla kapıyı aç”) yazabilirsin. Burada kelimelerin doğru yazılması ve dil bilgisi önemli, bu yüzden dikkatli ol! Okuyarak, yazarak ve cümleler oluşturarak pratik yapabilirsin.

Bu sayfada yaygın kullanılan bazı komut (fiil!) örnekleri var. Verilebilecek en iyi tavsiye şu olsa gerek: Olabildiğince çok şey dene ve neler olacağını gör!

İleri Seviye: MUD (Multiple User Dungeon / Çok Oyunculu Zindan)

Eğer metin maceralarını denediysen ve bu oyunlar hoşuna gittiyse, bir MUD ile işleri biraz daha ileriye taşıyabilirsin. MUD, “Çok Oyunculu Zindan” olarak çevrilebilecek “Multiple User Dungeon”ın kısaltması. Bu, diğer oyuncularla tanışıp etkileşime girebileceğin bir macera oyunu türü.

MUD’ların içine girmek pek kolay değildir, bu yüzden “ileri seviye” olarak nitelendirdik. Bu oyunlar macera oyunlarını seven kişiler için idealdir. Oyunların bazıları yalnızca seninle benzer ilgi alanlarına sahip olan kişilerle sohbet etmek üzerine olabilir. Fakat MUD’ların çoğu rol yapma oyunudur (genellikle “RPG” olarak kısaltılan “role playing game”), yani başkalarının yazdığı heyecan verici maceralara atılıp canavarlarla savaştığın türden oyunlar.

The Mud Connector’da deneyebileceğin uzun bir MUD listesi bulabilirsin. Çoğu oyunu herhangi bir şey indirmene gerek olmadan oynayabilirsin. Bu oyunların bazıları 1995’ten bu yana çevrimiçi! O zamanlarda bilgisayar oyunu olduğunu bile bilmiyordun, değil mi?

Nereden başlayacağın konusunda emin değil misin? İlk MUD maceran için bu rehbere bir göz at.

Kitapların her okuduğunda aynı olmak zorunda olduğunu kim söylemiş?

Bu İngilizce interaktif hikayelerden herhangi birini seç ve İngilizce öğrenme sürecine heyecan katacak bir maceraya atıl.

Öyle eğleneceksin ki, bir yandan bu hikayelerle İngilizceni geliştirdiğini bile unutacaksın!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close