ingilizce-gun-isimleri

İngilizce Gün İsimlerini Öğrenmek için Her Şey! (Gün İsimleri Nereden Gelir Dahil)

Bazen İngilizce öğrenirken en basit görülenler en sinir bozucu şey haline gelebilir.

Yeni arkadaşını kahve içmeye davet etmek mi istiyorsun fakat İngilizce gün isimlerini karıştırmaktan mı korkuyorsun?

Telefonda bir randevu alman mı gerekiyor fakat karşındaki kişinin seni anlayıp anlamayacağından endişeleniyor musun?

İngilizce haftanın günleri ile ilgili konuşmak basit gelebilir fakat yanlış anlama planlama yaparken ciddi karışıklığa sebep olabilir.

İngilizce gün isimlerinin birbirlerine oldukça benzemesi yardımcı olmayabilir.

Bu yazıda  İngilizce gün isimlerini ezberlemek, telaffuz etmek ve doğru bir şekilde kullanman için sana ipuçları vereceğiz. Haftanın günleri ile ilgili sık kullanılan İngilizce deyimler ve kısaltmalar da göstereceğiz.

İngilizce Gün İsimleri Kullanarak Nasıl Alıştırma Yapılır?

İngilizce, days of the week yani haftanın günlerini hatasız kullanmak, özellikle bu kelimeleri kendi dilinde söylemeye çok alışık olduğun için biraz zaman alabilir. En iyi öğrenme yolu her zaman pratik yapmaktır, bu yüzden kendine İngilizce gün isimlerini kullanabileceğin bir takvim veya günlük düzenleyerek başlayabilirsin.

Bazı insanlar kağıtlara plan yapmayı sever fakat İngilizce pek çok web sitesi kendine bir zaman çizelgesi oluşturman konusunda sana yardımcı olabilir. Eğer bir öğrenciysen, bir takvim ve to-do list yani yapılacaklar listesi hazırlamanı sağlayacak Any.do veya MyStudyLife gibi bir platform kullanmayı düşünebilirsin.

İngilizce pratik yapmayı bir rutin haline getirirken vocabulary gelişimi yönünden yeni kelimeleri  günlük hayatına dahil etmek harika bir yoldur. Ayrıca İngilizce konuşulan bir ülkedeki yaşama seni hazırlamak adına haftanın günlerini (ve bunların kısaltmalarını) bilmek zaman kontrolü açısından da önemli bir meziyettir.

FluentU bu yoğun İngilizce öğrenimini daha da geliştirecek. FluentU ile film fragmanları, müzik videoları, ilham verici konuşmalar gibi gerçek dünyadan İngilizce videolarda gün isimlerinin (ve bir sürü başka kelimenin) kullanımını duyacaksın. Hepsinden öte, senin için her bir video, kişiselleştirilmiş bir İngilizce dersine dönüştürülmüştür.

Her bir video etkileşimli alt yazılar ile birlikte sunuluyor. Hemen tanımını, telaffuzunu ve resmini görmek için herhangi bir kelimeye tıkla! Bütün yeni kelimeleri, tamamen anlamanı ve aklında tutmanı sağlayacak transkriptler, flaş kartlar ve alıştırmalar var. Videolar, türe ve öğrenme seviyesine göre düzenlenmiş olduğundan işine yarayacak olanları kolayca bulabilirsin.

Örneğin, bu reklam bazı gün isimlerini bir bağlam içerisinde duymanı sağlarken bu basit, renkli şarkıyı birlikte söyleme de İngilizce gün isimlerini ezberlemene yardımcı olacak. Ücretsiz bir FluentU denemesi ile bütün video kütüphanesine göz atabilirsin. Üstelik FluentU, iOS ve Android cihazlarında kullanılabilir, hemen indir!

İngilizce Gün İsimleri ile İlgili Eksiksiz Kelime Rehberi

Pek çok dilde gün isimleri, gezegenlerin veya kendilerini temsil eden antik tanrılardan geliyor. Tanrıların Cermen isimlerinden kaynaklandığından bu durum İngilizce gün isimleri için de geçerli.

Aşağıdaki bütün kelimelerin etimolojileri (kelimenin kökenleri) bu Live Science makalesine göredir ve Merriam-Webster sözlüğü ile onaylanmıştır.

Monday: Ay Günü

Monday İngilizce Okunuşu

Monday hangi gün diye merak ediyorsan ay tanrısının günüdür. Eski İngilizcede mōna, ayın ismi idi ve bundan Monday ismi türetiliyor. Monday Türkçesi, pazartesi demektir.

İngilizcede insanların “Monday morning feeling.” bahsettiklerini duymuş olabilirsin. Yeni bir çalışma haftasına başlamaktan dolayı üzgün olmak anlamına gelen bu popüler bir deyimdir.

“İnsanların “Monday morning blues” yaşadıklarını anlattıklarını da duymuş olabilirsin. Yine bu da sabah erkenden uyanıp işe gitmek zorunda olmanın vermiş olduğu kızgınlığı veya üzüntüyü anlatmak için kullanılır. Her iki ifade için bir çeşit “pazartesi sendromu” diyebiliriz. Bu insanlara şöyle ince belli bardakta tavşan kanı bir çay veya lokumu yanında sade bir Türk kahvesi söylemen harika olacaktır.

Bir takvimde Monday kısaltması olarak “Mon” yazıldığını görebilirsin. Hızlı bir şekilde not alırken bu çok işine yarayacak fakat bunu seslendirdiğinde kulağa tuhaf gelecektir.  Konuşma esnasında günlerin isimlerini tam halleriyle kullandığından emin ol.

Tuesday: Savaş Günü

Tuesday İngilizce Okunuşu

Antik Roma’da haftanın bu günü savaş tanrısı Mars’ın adını almıştır. Bu Fransızcada mardi veya İspanyolcada martes olmuş. Fakat İngilizcede İskandinav tanrı Tyr’dan (Tiw veya Tiu diye de yazılıyor) geliyor. Tuesday Türkçe anlamı salı günü demek.

Eğer seni birisi “from here to next Tuesday” diye uyarırsa  kendini tekrar etmeye devam edersen konuştuğun kişinin seni dinlemeyeceği anlamına gelir. Örneğin: “You can tell Max from here to next Tuesday that he needs to wash his car, but he isn’t going to do it.” “Sen Max’a arabasını yıkaması gerektiğini sabaha kadar anlatsan da yapmayacaktır.”

Tuesday “Tu.”, “Tue.”  ve “Tues.” diye kısaltılabilir. Yine bu kısaltmalar yalnızca yazıda kullanılır.

Wednesday: Bilgelik Günü

Wednesday İngilizce Okunuşu

Bu kelime herkesi şaşırtıyor. Hatta native speakers, ana dili İngilizce olanların dahi bu tuhafına gidiyor.

Yazılışında olduğu gibi “Wed-nes-day” şeklinde telaffuz etmekten ziyade “wens-day”diye telaffuz edilir.

Büyük ihtimalle hatırlaması en zor İngilizce gün ismi çünkü pek çok dilde Roma tanrısı Merkür’den ismini almıştır. İtalyanca mercoledì veya Fransızca mercredi gibi “m” ile başlaması beklenilebilir.

Ancak İngilizcede bu gün İskandinav wisdom (bilgelik) tanrısı Woden’den ismini alıyor. Aklında tutmak için bunu kullanabilirsin çünkü “wise” ve “Wednesday” aynı harfle başlıyorlar. Wednesday Türkçesi çarşamba günü demek.

Bazen İngilizce konuşanlar çarşambayı “Hump Day” olarak ifade ediyorlar. Bu oldukça yaygın bir  argo  kullanım. Çıkış noktasına baktığımızda çarşamba “hump”ı (tepecik) veya iş günlerinin tam ortasını ifade ediyor. Örneğin birisi şöyle diyebilir: “It’s Hump Day again, but that means we’re closer to the weekend.” “Tekrar bir çarşamba ama bu hafta sonuna daha yakın olduğumuz anlamına gelir.”

Günlüklerde ve takvimlerde “Wed.” şeklinde kısaltıldığını görebilirsin. İngilizce gün isimlerine devam edelim.

Thursday: Gök Gürültüsü Günü

Thursday İngilizce Okunuşu

Marvel’in “Avengers” filmini izlediysen süper kahraman Thor ve onun sihirli çekicini bilirsin.   O çok güçlü bir İskandinav gök gürültüsü tanrısıdır ve “Thursday” kelimesi de buradan geliyor. Aslında, “Thor’un günü” anlamına gelmekteydi.

#throwbackthursday Instagram’da İngilizce konuşanların kullandığı popüler bir hashtag. İngilizcede “throwback” (andırma) geçmişinde olmuş bir şeyi sana hatırlatır, bu yüzden bu etiket, tatil fotoğrafları veya bebek resimleri gibi anıları paylaşmak için kullanılır.

Thursday, Türkçe anlamı perşembe günü. Thursday için birkaç kısaltma var. Sadece ilk iki veya üç harfi kullanabilirsin fakat en sık kullanılan yazılış “Thurs.” şeklindedir.

Friday: Sevgi Günü

Friday İngilizce Okunuşu

Herkes Friday gününü sever.

Bir çalışma haftası sonrası dinlenmek, arkadaşlarla takılmak veya ailen ile vakit geçirmek için bir fırsattır. Aşkı, evliliği ve bilgeliği temsil eden İskandinav tanrıçası Frigg’den ismini alması İngilizceye daha uygun görünüyor.

“That Friday feeling” İngilizce çok kullanılan ifadeler arasında sayılabilir. “Monday morning blues” ifadesinin aksine çalışma haftasının bitmesinden dolayı hissedilen heyecanı, mutluluğu ifade eder. “Get that Friday feeling” reklamlarda karşılaşmış olabileceğin bir ifadedir ve hafta sonu öncesi içinde beliren beklenti ve mutluluk hissiyle aynı duyguları hissettirmesi beklenilen bir ürün için de kullanılır.

Friday Türkçesi cuma günüdür, kısaltması olarak “Fri.” yazıda kullanılır.

Saturday ve Sunday: İşte Hafta Sonu!

Saturday İngilizce OkunuşuSunday İngilizce Okunuşu

Bir haftanın yedi günü var fakat sadece beş “weekday” var. Bu kelime şimdiye kadar ele aldığımız pek çok insanın çalıştığı veya okula gittiği hafta iç, beş iş gününü ifade eder.

Bizim büyük çoğunluğumuz için Saturday ve Sunday haftanın en önemli günleridir. “The weekend” yani hafta sonu diye ayrı olarak ifade edilirler.

Saturday Roma tanrısı Saturn’den ismini alırken Sunday’i hatırlaması daha kolaydır. Sadece güneşin günü demektir. Yazıdaki kısaltmaları da oldukça kolay: “Sat.”  ve “Sun.” Saturday Türkçesi cumartesi, Sunday Türkçesi pazar demektir.

İngilizcede bu kelimelerin kullanıldığı pek çok deyim var.

Eğer biri sana “Sunday best”ini giyip gelmeni söylerse en iyi kıyafetini giymeni istediklerini anlatıyorlar demektir çünkü geleneksel olarak pazar günleri iyi giyinip kiliseye gidilir. Bayramlıklarını giy derler ya hatırla! Eğer birisi “long weekend” hakkında konuşuyorsa cuma veya pazartesi çalışmayacağını ve kısa süreli bir tatil yapacağını anlatıyordur.

Belki de duyabileceğin en tuhaf İngilizce ifadelerden biri “it will never happen in a month of Sundays.”  olacaktır. Bir şey asla ve asla olmayacağı bu yüzden bunun için umutlanmaman gerektiği anlamına gelir.

 

Yeni bir dil üzerine sıkı bir şekilde odaklandığın zaman gözden geçirdiğin temel şeylerin ne kadar önemli olduğunu unutmak kolaydır. Bazen karışık ifadeler ve zor kelimeler öğrenmeye o kadar çok azmederiz ki günlerin isimleri kadar basit şeylerin fazla üzerinde durmayız. Konuşmalarında bu kelime ve ifadeleri kullanmak için kendini yeterli hissettiğinde kendine olan güvenin büyümeye ve gelişmeye devam edecek. Artık İngilizce gün isimlerini karıştırmayacaksın.

 

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close