ingilizce-gramerin-onemi

İngilizce Gramerin Önemi: Ne Zaman Dikkat Etmeli (ve Unutmaman Gereken Üç Kural)

Ahşap bir ev inşa etmeye çalıştığını ama elinde çivi, vida ya da yapıştırıcı olmadığını düşün.

Bu yapı yıkılmadan nasıl ayakta dururdu?

Duramazdı. Paramparça olurdu.

İşte doğru İngilizce gramer kullanarak İngilizce konuşma da böyle bir şey.

Her cümle düzensiz bir dizi sözcükten oluşur!

İngilizce gramer, dil öğreniminin en önemli unsurlarından biridir. Ne yazık ki bu aynı zamanda en karmaşık ve zorlu unsur da olabilir.

Bu yazıda sana günlük konuşmalardan profesyonel iletişime farklı durumlarda İngilizce gramerin önemi hakkında önemli bilgiler vereceğiz.

Ayrıca, senin için en önemli konseptlere odaklanarak gramer çalışmalarını daha etkili hale getirmene yardımcı olacağız—bunlara ek olarak hiçbir zaman göz ardı etmemen gereken başlıca üç İngilizce gramer kuralına değineceğiz.

İngilizce Gramerin Önemi: Senin için En Önemli Kuralları Öğren

Günlük Hayatta İngilizce Gramerin Önemi?

Doğru gramer, İngilizceyi akıcı ve özgüvenli bir şekilde konuşmanın anahtarıdır. Gramer kurallarını bilmek, konuştuğun İngilizcenin anadili İngilizce olanlara tuhaf gelmesine neden olacak hatalar yapmanı önler.

Bunun yanı sıra İngilizce gramerin önemi hissedilen bazı durumlar söz konusudur. Örneğin, İngilizce konuşulan bir ülkede bir iş görüşmesine gireceksen, işverenin İngilizce konuşma ve yazma beceri düzeyin ile ilgilenecektir. Aslında, İngiliz iş ve işçi bulma şirketleri tarafından yapılan bir ankete katılanların %50’si, imla hataları ve kötü gramer kullanımının bir başvurunun beğenilmemesinin başlıca nedeni olduğunu belirtmiştir.

Doğru gramer kullanımı sadece İngilizce becerilerini ortaya koymakla kalmaz—aynı zamanda senin özenli bir kişi olduğunu ve detaylara önem verdiğini de gösterecektir.

Yurt dışında okumayı düşünüyorsan da aynı şey geçerlidir. Kolej ve üniversiteler genellikle akademik İngilizce bilgini İngilizce gramer bilgine göre değerlendirir.

Gramer sosyal hayatında dahi önemlidir. Online arkadaşlık sitelerindeki insanların %14’ünün kötü gramer kullanan biriyle sohbet etmek istemediğini biliyor muydun? Ayrıca, yeni insanlarla tanıştığında ya da yeni yerleri ziyaret ettiğinde isteyeceğin son şey yanlış anlaşılmaktır. Arkadaşlarının aklını karıştırmak ya da aklında olandan daha fazla bira istemekten kaçınmak için sözcüklerini nasıl yapılandırman gerektiği hakkında iyi bir fikir sahibi olmalısın.

Bunları belirttikten sonra, bazı durumlarda gramerini dinlendirmende bir sakınca olmadığını unutma. Örneğin, yakın bir arkadaşınla mesajlaşırken günlük ve daha basit bir dil kullanmakta sakınca yoktur. İnternette sohbet etmek, stressiz bir ortamda anadili İngilizce olan kişiler ve diğer İngilizce dil öğrencileriyle tanışmanın harika bir yoludur.

En Önemli İngilizce Gramer Konuları için Nasıl Pratik Yapılır

Demin de gördüğümüz üzere İngilizce gramer, farklı kişiler için farklı nedenlerle önemlidir. Eğer ABD’ye yapacağın bir gezi için temel gramer bilgisi edinmek istiyorsan, İngilizce konuşulan bir ülkede üniversite başvurusu yapan bir kişiden farklı ihtiyaçların var demektir.

Öyleyse, gramer çalışmalarını senin için en önemli konseptlerden birine nasıl odaklayacaksın?

Öğrenimini belirli bir noktaya odaklamaya kaliteli, kapsamlı gramer kaynakları edinerek başla. Örneğin:

  • “Collins Easy Learning Grammar and Punctuation” bilmediğin konular arasından kolaylıkla seçim yapabileceğin oldukça düzenli bir indekse sahip. Belki de yardımcı fiilleri zaten biliyorsun, peki ama…yakın geçmişte süreklilik zamanını biliyor musun?! O da nesi? 106. sayfayı aç ve ne olduğunu öğren.

Bu kitap aynı zamanda belirli gramer kurallarının günlük dilde neden ve nasıl kullanıldığı hakkında çok sayıda örnek içeriyor, böylece ihtiyacın olan bilgiyi kısa sürede edineceksin.

ingilizce-gramerin-onemi

  • FluentU, İngilizce grameri gerçek hayattan örneklerle öğrenmenin en iyi (ve en eğlenceli) yoludur. FluentU ile karşına kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürülmüş film fragmanları, müzik videoları, ilham verici konuşmalar, vb. gerçek İngilizce videolar çıkarılıyor.

Her videoda interaktif altyazılar yer alıyor. İmleci herhangi bir sözcüğün üzerine getirdiğin zaman video otomatik olarak duraklatılır ve bu sözcüğün tanımı, resmi ve telaffuzu görüntülenir. Ayrıca, bu sözcüğün geçtiği diğer videoları da görecek ve farklı durumlar ya da gramer içeriklerinde nasıl kullanıldığını öğreneceksin. Anlamlarını bilmediğin sözcükler ve sözlere odaklandığın için herkes farklı bir öğrenim deneyimi yaşar—videolar aynı olsa dahi!

İngilizceyi anadilini konuşan kişilerin kullandığı şekliyle özümseyerek İngilizce becerilerini aktif bir şekilde geliştireceksin. Örneğin, birisinin önceki gece gördüğü rüyayı anlattığı bu videoda İngilizce konuşan kişilerin geçmiş zaman kipini nasıl kullandıklarını duyacaksın. FluentU deneme süresi ile ücretsiz erişebileceğin video kitaplığına bir göz at. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

Bu kaynaklarla çalışmaya devam ederken, öğrendiklerini tekrarlamak için başlıca gramer konseptleri hakkında bir not defteri tur. Her hafta başında, o hafta üzerine çalışacağın yeni bir alan seç ve kendini her hafta gerçek yaşamdan bir örnek bulmak konusunda test et. Bunu yaparak senin için en önemli gramer konseptlerindeki ilerleyişini takip edebilirsin.

Ayrıca, İngilizcede duyduğun ya da okuduğun kafa karıştırıcı gramer bilgilerini not alabilirsin. Kendini İngilizce medya yayınları ile çevrelediğin zaman bazı belirli deyimler ve yapıları tekrar tekrar duyduğunu fark edeceksin. Bunları daha önce duymadıysan üzerine odaklanman gereken günlük gramer konseptleri işte bunlardır.

Eğer İngilizce konuşan arkadaşların varsa onlardan yardım istemekten çekinme. İnsanlar seni gücendirmek istemeyecekleri için yaptığın gramer hatalarını düzeltmeyecektir. Arkadaşlarına bu hataları kibarca belirtmelerinin seni gücendirmeyeceğini söyle, böylece yaptığın hataları düzeltmenin doğru yolunu bulabilirler.

İyi bir arkadaş sabırlı ve destekleyici olacaktır, çünkü anadili İngilizce olan kişiler gramerin ne kadar karmaşık olabileceğini bilirler.

Her Durumda Önemli Olan 3 İngilizce Gramer Kuralı

Artık senin için önemli olan İngilizce gramer konularına nasıl odaklanacağını öğrendiğine göre şimdi de herkesin bilmesi gereken bazı gramer kurallarına bir göz atalım.

Düzensiz Çoğul Sözcükler

Arkadaşından köpeğine bakmasını istersen ve aslında yedi köpeğin varsa, o arkadaşın büyük bir şaşkınlık yaşayacaktır.

Çoğul sözcüklerde hata yapmak, sosyal durumlardan araştırma laboratuvarlarına her yerde kafaları karıştırabilir. İşte bu nedenle de bu kuralları öğrenmek önemlidir—özellikle de anadili İngilizce olmayanlar için zorlu olabilen düzensiz çoğul sözcükleri.

İngilizcede çoğul eki “s” tekil bir ismin sonuna eklenerek çoğul sözcük oluşturulur.

One cat → Two cats

One shoe → Two shoes

One bath → Two baths

Bu kural çoğu zaman işe yarar ama ne yazık ki bunun bazı istisnaları mevcuttur.

Genel olarak, “ss” ile biten sözcüklerin sonuna “es” getirildiğini söyleyebiliriz. Bunun nedeni de sözcüğün sonundaki “s” harfi sayısını üçe çıkararak garip bir ses çıkarmak zorunda kalmamaktır.

One goddess → Two goddesses

One business → Two businesses

Bazı sözcüklerin ise tekil ve çoğul çekimleri aynıdır. Örneğin, bir evcil balığın (fish) varsa ve ikincisini alırsan iki balığın (two fish). Eğer bir uçakla (aircraft) uçtuktan sonra ikinci bir uçağa binersen iki uçakla (two aircraft) uçmuş olursun. Hangi sözcüklerin böyle davrandığına dair bir kuralımız bulunmuyor ama neyse ki bu liste o kadar da göz korkutucu değil. İmla kontrol sitesi Vappingo, bu sözcüklerin 101 örneğini bir araya getirdi.

Bunlardan bazıları sık kullanılmayan sözcükler olabilir, ama içlerinde sık sık kullanacağın sözcüklere rastlayacaksın. Sık kullandığın bir sözcüğe rastladığın zaman bunu not al ve bu sözcüğün farklı olduğunu hatırla.

Ayrıca, bu düzensiz çoğul sözcükler arasında da bazı benzerlikler görmeye başlayabilirsin, ama kontrol etmeden bunlara güveneyim deme. Örneğin, bir kaz (goose) iki kaz (two geese) halini alır ama bir mus (moose) iki mus (moose) olur (“meese” değil).

Bu tip sözcükler en yanıltıcı ve alışması en zor sözcüklerdir. Bu düzensiz çoğul sözcükleri öğrenmenin bir yolu da, sözcük çalışması yaparken iki sütunlu bir tablo oluşturmaktır. Önemli bir sözcük öğrendiğin zaman, bunun tekil halini bir sütuna ve çoğul halini de diğer sütuna yaz. Bu tabloyu, yatak odası kapısı ya da buzdolabının üzeri gibi göz önündeki bir yere as.

Gözün bunları görmeye alıştıktan sonra sana daha normal gelmeye başlayacaklar.
Tanımlıklar ve Cinsiyet

İngilizce tanımlıklar ve cinsiyeti öğrenmek bir kişi ya da şeyi doğru şekilde ifade etmek için son derece önemlidir. Ne yazık ki, bu önemli İngilizce gramer kuralı aynı zamanda dil öğrencileri için en tuhaf kurallardan biridir.

Bunun nedeni ise birçok dilde bir ismi tanımlama şeklinin o ismin cinsiyetine bağlı olmasıdır. Mesela Fransızcada feminen ve maskülen isimler için farklı tanımlıklar kullanılır (le, la gibi).

İngilizcede ise isimlerin gramatik cinsiyete sahip değildirler. Yeni İngilizce konuşmaya başlayanların, kendi dillerinde bu şekilde kullanıldığı için objelere “he” ya da “she” dediklerini duymak normaldir.

İyi haber ise bu alışkanlıktan kurtuldukları zaman İngilizce gramerin çok kolay olduğudur. İhtiyacın olan iki tanımlık “the” ve “a” olacaktır. “The” sözcüğü belirli objeleri doğrudan ifade etmek için kullanılırken “a” sözcüğü objeleri daha genel olarak ifade eder.

I would like to eat the banana you bought at the store today.

I would like to eat a banana, but there aren’t any in the house.

Bir isim bir ünlü harf ile başlıyorsa, “a” yerine “an” kullanılır.

A bicycle

An apple

Cinsiyet kullanmıyor olsak da Anadili İngilizce olan kişilerin objeleri insanlaştırmaya bayılmaları kafa karıştırabilir. Arabalara genellikle feminen bir yakıştırma yapılır. Birisinin bir araba hakkında konuşurken “Look at her engine, she’s a real beauty!” dediğini duyabilirsin. Bu da bir arabadan bahsederken “she” kullanılması gerektiği anlamına gelir, bu sadece bir makineden bahsederken onu insanlaştırarak kişinin duyduğu gurur ya da sevgiyi ifade etmesinin bir şeklidir.

Resmi Konuşmak

Formalite birçok durum için önemlidir. İş görüşmeleri, iş yemekleri ve randevularda İngilizcenin tonunu o anın gerekliliklerine göre adapte edebilmen gerekir.

Burada yer vermeye değecek bir gramer değişimlerinden biri, rica ederken ya da soru sorarken “can” ve “may” sözcüklerinin kullanımıdır. “May” sözcüğü “can” sözcüğüne göre daha resmi ve kibardır.

Arkadaşınla konuşurken “Can I have the wine?” diyebilirsin. Bir iş arkadaşın ya da yeni tanıştığın birine ise bunun yerine “May I have the wine?” diyebilirsin.

Benzer şekilde, “would like” da “want” sözcüğünün daha resmi versiyonudur.

I want to try on this dress. → I would like to try on this dress.

İngilizcede formaliteyi diğer dillere göre daha kolay hale getiren bir şey var. Birçok dilde birisine resmi ve günlük hitap etmenin bir yolu bulunur (yani sen ve siz gibi). Fransızcada bir arkadaşın için tu kullanırken çok iyi tanımadığın biri için vous kullanırsın. Ama İngilizcede sadece bir sözcük bulunuyor: “you.” En iyi arkadaşın, annen ve patronuna hiçbir formaliteden endişelenmeksizin “sen” diye hitap edebilirsin.

 

İngilizce gramer zaman zaman bunaltıcı görünse de bu dili anlamayı ve doğru kullanmayı öğrenmek son derece tatmin edicidir. İngilizce çalışırken hata yapmaktan korkma ve İngilizce gramerin önemini unutma. Hata yapmak bazen öğrenmenin en iyi yoludur! Kendini İngilizce gramerin üstesinden gelmeye adarsan, yeni bir dil öğrenmenin ilgi çekici ve heyecan verici bir parçası haline gelebilir.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close