ingilizce-gramer

Dil Meraklıları için 11 Akılda Kalıcı Şarkıyla İngilizce Gramer Öğrenmenin Yolları

İngilizce televizyon programları izlemek, İngilizce öğrenenlere birden fazla açıdan yardımcı olur. İngilizce gramerini bile onlardan öğrenebilirsin!

Son zamanlarda TV’de gördüğün bir reklamı düşün.

Belki bir mısır gevreği reklamıydı, belki kedi maması belki de lüks araba reklamı.

Reklamda kullanılan sözleri tamı tamına hatırlıyor musun?

Muhtemelen hatırlayamazsın. Şimdi, yakın zamanlarda izlediğin ve konu ettiği ürünü satmak için jingle, yani eğlenceli, akılda kalıcı bir reklam müziği, bir şarkı kullanan bir reklamı düşün.

Şarkı halinde olunca sözleri hatırlamak çok daha kolay, değil mi?

Bu, sadece reklamlar için değil, başka şeyler için de geçerli. Şarkıları hatırlamak yalnızca sözleri hatırlamaktan daha kolaydır.

Bu yüzden, günümüzde YouTube’da insanların İngilizce gramer ve kelime yazımını öğrenmelerine ve hatırlamalarına yardımcı olmak için özel olarak yazılmış eğitici pek çok şarkı bulabilirsin.

Senin için YouTube’dan İngilizce gramer öğrenmene çok büyük faydası dokunabileceğini düşündüğümüz 11 adet şarkı seçtik.

Bu videoları mutlaka izle. Bir bakarsın, İngilizce gramer kuralları öğrenmeyi en sevdiğin konu olmuş!

İngilizce Gramer Öğreten Akılda Kalıcı 11 Şarkı

1. “Schoolhouse Rock”tan “Unpack Your Adjectives” (Sıfatlarının Detaylarına Gir / Sıfatlarını Çantandan Çıkar)

ingilizce-gramer

“Schoolhouse Rock” 90’lardan günümüze uzanan ve müziğin gücünü kullanarak İngilizce gramer, matematik ve hatta siyaset öğreten bir çizgi dizi. “Unpack Your Adjectives” (başlık çift anlamlı kullanılmış: Sıfatlarının Detaylarına Gir / Sıfatlarını Çantandan Çıkar) İngilizceyi anlaması ve hatırlaması kolay bir şekilde ele alan mükemmel müzikal çizgi filmlerden yalnızca biri.

Eğer “Unpack Your Adjectives” ile betimleyici sözcükleri öğrenmekten hoşlandıysan, “Conjunction Junction”ı (Bağlaç Kavşağı) da sevebilirsin—bu video “and,” (ve) “but” (ama, fakat) ve “or” (ya da) gibi bağlaçları ne zaman kullanman gerektiğini açıklıyor—aslında dizinin bütün bölümleri hoşuna gidecektir.

2. Weird Al Yankovic’ten “Word Crimes” (Kelime Suçları)

ingilizce-gramer

Bu şarkının müziği sana tanıdık gelebilir. “Word Crimes,” yani “Kelime Suçları” Robin Thicke’nin “Blurred Lines” şarkısının müziğini kullanmış. Weird Al Yankovic (yani Tuhaf Al Yankovic), popüler şarkılara yaptığı parodilerle tanınıyor—popüler şarkıların müziklerini alıp üzerine kendi komik sözlerini yazarak söylüyor.

“Word Crimes” şarkısında İngilizcede en sık yapılan gramer hataları anlatılıyor. Eğer bu hataların neler olduğunu öğrenmek istiyorsan bu videoyu birden fazla kez izlemen gerekecek. Bu video, “less” ve “fewer” (daha az) gibi sıkça hataları olarak birbirleri yerine kullanılan kelimeleri öğrenmek için harika bir kaynak; üstelik videoda şarkının sözlerini de okuyabiliyorsun ve sözü geçen hatalar gayet güzel bir şekilde açıklanıyor.

Weird Al’in listelediği “kelime suçlarının” yanı sıra videodan öğrenebileceğin başka şeyler de var, “familiarize” (tanıdık hale getirme) ve “nomenclature” (adlandırma sistemi) kelimeleri gibi. Videoda anlatılan kelimeleri ve kelime suçlarını öğren ve ana dili İngilizce olanların bile yaptığı en yaygın hataları alt et!

3. “The Electric Company”den “N apostrophe T” (N kesme işareti T)

ingilizce-gramer

“The Electric Company” 1970’lerden kalma eski bir eğitim programı. Bu TV programı “Schoolhouse Rock”tan bile eski!

Bu program, çocuklara İngilizce gramer ve okuma becerileri öğretmek için hazırlanmış. Üstelik bu programın şarkıları halen İngilizce dil bilgisi kurallarını öğrenmekte ve hatırlamakta zorlananlar için birebir!

Buradaki video, n’t kullanarak bir fiili olumsuz hale getirmeyi anlatıyor. Eğer bu video hoşuna gittiyse, buradaki yenilenmiş “Electric Company” YouTube kanalına bir göz atabilirsin!

4. Songs For School’dan “Onomatopoeia” (Onomatope/Yansıma)

ingilizce-gramer

Boom! Crash! Pow!

Tüm bu kelimeler birer onomatope, yani yansıma örneği. İngilizcede onomatopoeia denen bu durum, kulağa geldikleri, duyuldukları şekilde söylenen kelimeleri ifade ediyor. Bu sözcükleri yazması hatırlaması kadar kolay değil, ama bu şarkı ikisini de yapmana yardımcı oluyor. Günlük konuşmalarda söylenebilecek cümlelerle verdiği örnekler çok faydalı oluyor. Eğer bir de şarkıya eşlik edebilirsen, “onomatopoeia”nın nasıl yazıldığını hiç unutmazsın!

5. Flocabulary’den “Transformations” (Dönüşümler)

ingilizce-gramer

Daha fazla İngilizce kelime öğrenmek ister misin? YouTube’da SAT kelimeleri üzerine birçok video var. SAT, yani Scholastic Aptitude Test (Akademik Yeterlik Testi) Amerika’da lise öğrencilerinin liseden mezun oldukları dönemde üniversitelere başvuru yaparken girdikleri bir sınav. Bu sınav  öğrencilerin birtakım ileri seviyede İngilizce kelimeler bilmelerini gerektiriyor.

Flocabulary’nin şarkısı, bazıları epey ileri seviyede olduğu için günlük hayatta kullanılmayan 40 yeni SAT kelimesi öğretiyor. Bu kelimeleri öğrenmen senin için harika olur; hatta bazı kelime tanımlarından da yeni kelimeler öğrenmen mümkün.

Örneğin, “meritorious” (övgüye değer) kelimesinin tanımında kullanılan “merit” (erdem, fazilet, liyakat) kelimesini öğrenebilirsin. Bu videoyu izlerken yanında bir sözlük bulundursan iyi olur!

6. Tom Simek’in Rockin’ English’inden “Present Simple ‘To Be’ Lesson” (Geniş Zamanda “To Be” Dersi)

ingilizce-gramer

Bu kanaldaki videoların çoğu, küçük çocuklara “left and right” (sol ve sağ) kelimeleri veya ne zaman “can” ve “can’t” kullanmaları gerektiği gibi basit şeyleri öğretmek için hazırlanmış.

Fakat bu video, İngilizce gramerine göre “to be” yani “olmak” fiilini nasıl doğru şekilde kullanacaklarını hatırlamakta zorlanan yetişkinler için de çok faydalı olabilir. Bu şarkı “are,” “is” ve “am”i ne zaman, nerede kullanman gerektiğini sana hatırlatacak.

7. Justgo4011’dan “Parts of Speech Rap” (Sözcük Türleri Rap Şarkısı)

ingilizce-gramer

Bu rap şarkısı farklı sözcük türlerini, onların cümledeki görevlerini ve nasıl kullanılmaları gerektiğini öğrenmek için harika. Eylem bildiren kelimelerin (action words) ne olduğunu biliyor musun? O eylemi nasıl tarif edebilirsin? Bu video sana bunları anlatacak.

Sözcük türlerini hatırlıyor olsan bile, bu rap şarkısı örnek olarak aşina olmayabileceğin birtakım kelimeleri veriyor. Yalnızca nakarat bölümünde bile muhtemelen senin için yeni olan en az iki kelime var:  “yearn” (özlemek, arzulamak) ve “psyched” (heyecanlı). Daha fazla yeni kelime öğrenmek istiyorsan videoyu birkaç yerde durdurman gerekebilir.

8. Mr. M’den “The Grammar Song” (Dil Bilgisi Şarkısı)

ingilizce-gramer

Sözcük türleri ile ilgili daha fazla pratiğe mi ihtiyacın var? Burada sözcük türlerini hatırlamana yardımcı olacak harika bir rap şarkısı daha var. Bu şarkı örneklerden faydalanıyor ve sözcük türlerini nasıl kullanman gerektiğiyle ilgili biraz daha detaya giriyor.

Şarkının sözleri videoda gösteriliyor, ancak rap’ten biraz daha hızlı akıyor. Bir şeyler kaçırmamak için videoyu birkaç kez durdurman gerekebilir.

9. The Grammarheads’den “Adverb Song” (Zarf Şarkısı)

ingilizce-gramer

Artık sözcük türlerini bildiğine göre, her biri üzerine biraz daha zaman geçirip onları daha iyi öğrenmek ve daha fazla örnek görmek isteyebilirsin. The Grammarheads bunun için harika bir kaynak.

Bu YouTube kanalındaki şarkılar farklı sözcük türlerini gayet havalı rock şarkılarıyla öğretiyor. Örneğin, “Adverb Song,” (Zarf Şarkısı) bir kelimenin zarf olup olmadığını nasıl anlayabileceğini anlatıyor ve konuyla ilgili pek çok örnek veriyor.

10. Fluency MC’den “StickStuckStuck”

ingilizce-gramer

Fluency MC İngilizce öğretmek için rap müzikten faydalanıyor.

Kendisi, derslerini normal şekilde, yani konuşarak anlatmak yerine rap yaparak anlatan bir İngilizce öğretmeni. Videolarında basit gramer kurallarından daha ileri seviyede İngilizce derslerine kadar her şeyi öğretiyor.

“StickStuckStuck,” düzensiz İngilizce fiilleri hatırlama konusunda onları normal yollarla ezberlemekten daha çok işine yarayabilecek bir rap şarkısı. YouTube kanalında daha pek çok farklı kaynak var, onlara da bir göz at!

11. ESL Classics’ten “Daily Activities” (Günlük Aktiviteler)

ingilizce-gramer

ESL Classics’teki şarkılar açık ve net, üstelik kulağa da hoş geliyor. Her bir şarkı gündelik örnekler üzerinden İngilizce gramer öğretiyor.

Örneğin, “Daily Activities” (Günlük Aktiviteler) geniş zamanı öğretiyor ve gününün nasıl geçtiği hakkında konuşmana yardım ediyor. Başka bir video sana İngilizcedeki başka bir zamanı öğretebilir ve bir iş görüşmesinde hazırlanmanda yardımcı olabilir.

*Bonus Video!

Hazır YouTube’da geziniyorken keşfedebileceğin harika bir video daha: Mental Floss’tan “38 Common Spelling and Grammar Errors” (38 Yaygın Yazım ve Dil Bilgisi Hatası). Videodaki konuşmacı İngilizceyi biraz hızlı konuşuyor ve video pop kültür göndermeleriyle dolu, ama yaygın hataları videoda yazılı olarak görebiliyorsun. Evet, bu bir şarkı değil ama oldukça faydalı!

İyi bir şarkının aklına takılması kolaydır.

Bu şarkılar bugün zihninde çalsın.

Bu sayede, bir daha İngilizce grameri konusunda yardıma ihtiyacın olduğunda, “onomatopoeia” yazman gerektiğinde ya da “adjective”in, yani sıfatın ne olduğunu hatırlaman gerektiğinde, nereden yardım alacağını biliyorsun! Zihnine kazınmış bu İngilizce şarkılardan elbette!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close