ingilizce-gramer-ogrenme

İngilizce Gramer Öğrenme Çalışması için Akıllı ve Eğlenceli Çocuk Kitapları

Okumak beyin egzersizi gibidir.

Kitap okurken ya da yeni şeyler öğrenirken “beyin kaslarını” çalıştırırsın ve vücudun bu yeni şeyleri öğrenir ve her şey daha kolay olur. Buzzfeed’de makaleler okurken, karikatürlere göz at ya da sadece İngilizce kitaplar okuyarak İngilizce gramer öğrenme kaslarını çalıştır.

Peki ama İngilizceni ilerletirken bu temelleri hatırlayacak mısın?

Düzenli egzersiz yaptığında İngilizcen hızla gelişir ve geriye dönüp eskiden izlediğin başlangıç seviyesi videolara baktığında zaman içerisinde birçok yapıyı atladığını görürsün.

Belki artık başlangıç seviyesi egzersizler çok kolay geliyordur ama bunlar unutmuş olabileceğin temel yapıları hatırlamana yardımcı olur. Ama tıpkı hatalı egzersizlerin kaslara zarar verebileceği gibi kötü gramer de yazma ve konuşmana zarar verebilir.

Arada sırada başlangıç seviyesi İngilizce egzersizi yapmak hızlı, kolay ve yardımcı olacaktır! Çocuk kitapları, İngilizceni geliştirirken “özüne dönmenin” yoludur. Pratik yaparak mükemmel sonucu yakalarsın, dolayısıyla da geriye dönerek İngilizcenin “kurallarını” hatırlamak son derece yardımcı olacaktır.

Kötü alışkanlıklarını görmek, daha ileri seviye sözler veya sözcükler için “çerçeve” olarak kullanabileceğin cümleler bulmak, zayıf noktalar üzerine odaklanmak ve dilbilgisel terim ve tanımları hatırlamak için bu kitapları kullanabilirsin. Bu kitaplar, hangi seviyede olduğun fark etmeksizin bir dilin temellerini öğretmek için yazılmıştır!

Çocuk Kitapları Neden Bu Kadar İyi Sonuçlar Verir?

Anadilini öğrenen herkes bir yerden başlamıştır. Çocukken .oğu kişi kolay kitaplar okuyarak başlar ve büyüdükçe gittikçe daha zor kitaplar okur.

Bu kitaplar yeni başlayanlar için yazılmıştır, bu nedenle de herkesin anlayabilmesi için dili sade ve öğrettiği şeyler anlaşılır olur. Ders kitapları da sana bunları öğretebilir ama bunlar daha karmaşık olacak ve hatırlaması kolay olmayacaktır.

Başka bir avantajı ise çocuk kitaplarında kullanılan gramerin mükemmel olması gerekmesidir. Bir roman ya da bir makale okuduğun zaman özellikle de bir karakter konuşurken kullandığı gramerin tamamen doğru olmama ihtimali söz konusudur. Bununla birlikte, bu kitaplar çocuklara öğretmek için yazılmış olduğundan kullanılan gramer basit ve doğrudur.

Bunlar, anlamana yardımcı olan çok sayıda resim ile sadece eğlenceli ve sürükleyici olmakla kalmaz, aynı zamanda iyi İngilizce gramer öğrenme çalışması niteliğine de sahip olmalıdır. Bu kitaplar kısadır, böylece ileri ya da orta seviyedeki bir dil öğrencisiysen bunları tamamlamak sadece birkaç dakikanı alır. Hızlı, kolay, faydalı ve eğlenceli olması nedeniyle kim bunları okumak için zaman ayırmak istemez ki?

İşine Yarayacak Kitapları Nasıl Seçeceksin

İngilizce gramer öğrenme çalışması olarak çocuk kitapları okuyacaksan, doğru kitabı seçmen gerekir. Bunlardan bazıları okuması kolay hikayelerdir ve belirli şeyleri öğretecek şekilde tasarlanmış olanlara odaklanmak en iyisidir. Burada birkaç kitap tavsiyesinde bulunacağım ama bunları kendinin nasıl seçeceğini öğrenmek de iyi olacaktır.

  • Sana en zor gelen gramer kurallarını öğreten bir kitap seç: hangi türden bir çoğul eki kullanacağını hatırlamakta zorlanıyorsan buna odaklanan bir kitap seç. Ve her şeyi geliştirmek istiyorsan çok çeşitli kitap seçebilirsin. Çocuklar için ders kitapları değil, kısa derslerle başlangıç seviyesine öğreten kitaplar aradığını unutma! Bu kitaplar, kuralları hatırlamana yardımcı olacak birkaç cümle ile kısadır. Bunun gibi çoğu kitap seri halinde yayımlanır ya da aynı yazar tarafından kaleme alınmıştır, dolayısıyla da bunların içinde diğer kitaplar için tavsiyeler bulabilirsiniz.
  • Bir kitapçının çocuk kitapları bölümüne bakarak ve özellikle de dil ve gramer bölümleri varsa bunlara bakarak çok sayıda kitap bulabilirsin. Öncelikle büyük bir kitapçıyı dene. İnternette okumayı tercih ediyorsan Kindle ya da Amazon mağazalarının “Children’s Books”, “Language Arts” ya da “Grammar Reference” bölümlerinde arayabilirsin. Ayrıca, “grammar”, “language”, “spelling” ya da “learning for children” gibi anahtar kelimelerle arama yapıp sonuçları görebilirsin.
  • Eğer buna rağmen iyi kitaplar bulamıyorsan küçük yaşta çocukları olan ebeveynler ya da öğretmenlere sorabilir ya da ebeveynler ve öğretmenler tarafından oluşturulmuş Pinterest tahtalarına bakabilirsin. Hiç çekinme, insanların tavsiyelerini sor. Çoğu kişi çocukluklarında okudukları pek çok kitabın adını söyler ve bunları paylaşmaktan mutlu olur.

(İnsanlara sormak aynı zamanda iyi bir günlük sohbet pratiği olacaktır! Sen de çocukken okuduğun kitaplar hakkında konuş!)

İngilizce Gramer Öğrenme Çalışması için Akıllı ve Eğlenceli Çocuk Kitapları

1. Lynne Truss ve Bonnie Timmons – Noktalama

Twenty-Odd Ducks“, “The Girl’s Like Spaghetti“ ve “Eats, Shoots and Leaves” adlı kitapların her biri farklı noktalama kurallarına yer verir. Lynne Truss, New York Times’ın Çoksatanları arasındadır ve birçok çocuk kitabı yayımlamıştır. Bu kitaplar sana virgül (,), kesme işareti (‘) ve noktalama işaretleri konusunda yardımcı olacak. Yanlış yerdeki bir virgül ile bir cümlenin anlamı çok değişebileceği için bunlar yazarken özellikle önemlidir. Bir mektup, e-posta yazdığın ve hatta İngilizce bir test çözdüğün zaman gramerin bu unsuru son derece önemlidir ama insanlar bunların kullanım amacını sıklıkla unutur.

2. Brian P. Cleary – Kafiyeli Gramer Dersleri

Brian P. Cleary içinden seçebileceğin çok sayıda kitap yazmıştır. “How Much Can a Bare Bear Bear? ve “A Bat Cannot Bat, a Stair Cannot Stare” okuyucuya eşsesli ve eşadlı sözcükleri öğretir. “Skin like Milk, Hair of Silk” mecaz ve benzetmeler öğretirken “Pre- and Re-, Mis- and Dis-önekleri öğretir. Benzetmeler günlük konuşmalar ve yazılarda kullanıldığı için bunları öğrenmek faydalıdır.

Yazar öğretirken sıklıkla kafiye kullanır. Bu da sözcükleri kolaylıkla öğrenmene ve telaffuzunu geliştirmene yardımcı olabilir!

3. “Grammar Tales” – Cümle Yapısı

Bu seride farklı yazarlardan birçok farklı ders içeriği bulunsa da cümle yapısı üzerine iyi bir kitap seçkisine sahiptirler.

Liza Charlesworth tarafından yazılmış olan “The No-Good, Rotten, Run-On Sentence” bağlaçsız birleşik cümleler (çok uzun ve kulağa tuhaf gelen cümleler) hakkındadır! Eğer İngilizce kompozisyonlar yazıyorsan bu kitap sayesinde puanının kırılmasına neden olan başlıca noktaları görürsün ve bunları görmek bu hataları yapmayı bırakmak açısından son derece önemlidir.

Justin McCory Martin tarafından yazılmış olan “The Mega-Delux Capitalization Machine,” nelerin büyük harfle başlaması ve nelerin büyük harfle başlamaması gerektiğini hatırlamana yardımcı olacak.

Son olarak, yine Justin McCory Martin tarafından yazılmış olan “Francine Fribble, Proofreading Policewoman” “gramer polisi” hakkında bir hikaye. Bu kitap her türlü kötü cümle alışkanlıklarını ele alıyor ve bunları hızla nasıl düzeltebileceğini sana gösteriyor.

4. Peter Maloney – Çoğullar

One Foot, Two Feet” düzensiz çoğullar üzerine bir kitap. Bu sadece bir kitap olsa da bu kitabın bu kadar popüler olmasının nedeni çok iyi yazılmış olmasıdır. Bazı kurallar olsa da düzensiz formların da sıkça kullanılması nedeniyle çoğulları hatırlamak zor olabilir. Çok farklı tipten çoğulları okuyabilir ve bunları nasıl kullanacağını görebilirsin.

Çoğullar hakkında daha da fazlasını okumak istiyorsan Brian P. Cleary’nin “Feet and Puppies, Thieves and Guppies” adlı başka bir kitabını da okuyabilirsin. Bu senin hakkında fazla düşünmeyeceğin bir konu olmayabilir ama insanlar her gün çoğul sözcükler kullanır ve doğru terimi hatırlamak önemlidir. İngilizcede çok sayıda istisna bulunmaktadır ve bu nedenle de bunlar doğru öğrenmek en iyisidir!

5. Ruth Heller – Temeller (Keşfet!)

Ruth Heller çocuk kitaplarını yayımlamaya 1980’lerde başladı ve bunlar arasında bazı harika dersler bulunuyor. “Fantastic! Wow! and Unreal!” bize ünlemleri öğretiyor, “Mine, All Mine!” çok sayıda farklı zamir sunuyor ve “Behind the Mask” bağlaç kuralları hakkında.

Farklı tipten sözcükler, dilbilgisi kuralları ve sözlerin tanımlarını öğrenmek dil çalışmaları açısından önemlidir. Bu kitaplar ve isimler, fiiller ve sıfatlar üzerine olan diğerleri sana bu farklı sözcük kategorilerini hatırlamanda yardımcı olacak. Bunlar basit olabilir ama aralarındaki farkları, özellikle de sınava gireceksen ya da arkadaşlarınla İsim-Şehir tarzı bir oyun (Mad Libs) oynayacaksan bunları unutmak istemezsin.

Artık başlamak için kitapların olduğuna göre okuma kaslarını çalıştırmaya ve İngilizce yazarken ve konuşurken güzel bir gramer kullanmaya başla.

İngilizce karmaşık bir dil, bu nedenle de kolay örnekler hızla İngilizce gramer öğrenme imkanı sağlayacaktır!


Christine McGahhey, öğrenciler ve yetişkinlere gönüllü olarak İngilizce öğretene günümüzde Güney Kore’de yaşayan Amerikalı bir yazardır.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close