ingilizce-gelistirmek-icin-dizi

İngilizcenizi Geliştirmek için Bu 10 Harika Diziyle hem Amerikan hem de İngiliz İngilizcesini Öğrenin

İngilizcenizi geliştirmek ve İngilizceyi ana dili İngilizce olanların kullandığı gerçek ve özgün haliyle mi öğrenmek istiyorsunuz?

O zaman televizyonunuzu açın! Popüler TV dizilerini izlemek, İngilizce dil becerilerini geliştirmek için son derece eğlenceli ve etkili bir yol.

TV dizileri size İngilizceyi ana dili İngilizce olan kişilerin kullandığı şekilde, en doğal haliyle öğretebilir.

Yine de her önünüze gelen diziyi izleyemezsiniz!

Bazı TV dizilerinin iki farklı versiyonu vardır – biri İngiliz İngilizcesiyle, diğeri Amerikan İngilizcesiyle çekilmiş iki farklı versiyon. Bu özel diziler İngilizcenizi geliştirmek için muhteşem araçlardır.

Bildiğiniz üzere İngiliz İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi birbirinden oldukça farklıdır. . Bu farklardan daha önce bahsetmiştik.

İki farklı versiyona sahip bu TV dizileri yoluyla, hem Amerikan İngilizcesinde hem de İngiliz İngilizcesinde kullanılan eşsiz kelimeleri daha iyi anlayabilirsiniz. İngilizlerin ve Amerikalıların ilginç bulduğu şeyleri ve birbirleriyle nasıl iletişim kurduklarını öğrenebilirsiniz. İngilizcenizi geliştirmek için dizi izlemekten daha zevkli bir yol düşünebiliyor musun?

Her iki İngilizce tipinde de bulunan bu 10 TV dizisi ile İngiltere’ye ve Amerika’ya seyahat etmeye hazır olacaksınız!

İngiliz ve Amerikan TV Dizilerinden Nasıl Dil Öğrenebilirim

TV dizileri yoluyla nasıl İngilizce öğrenileceğini genel hatlarıyla zaten biliyor olabilirsiniz. Fakat iki TV dizisi birden izleyerek nasıl İngilizce öğrenebilirsiniz?

Öğrenmeye başlamak için birkaç fikir:

  • İki versiyonun da bir bölümünü izleyin ve farklılıkları not alın. Aynı kelimeleri mi kullanıyorlar, yoksa farklı kelimeler mi kullanılmış? İki versiyondaki olaylar, hikayeler ve karakterler arasındaki farklar ne? Bu değişiklikler neden yapılmış anlamaya çalışın.
  • İki versiyonu da izleyin ve kullanılan aksana, argoya ve kelimelere dikkat edin. İki farklı İngilizce versiyon arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları göreceksiniz.
  • Kültürleri inceleyin. İnsanlar ofiste birbirleriyle nasıl konuşuyorlar? Aile üyeleri ve arkadaşlar birbirleriyle nasıl konuşuyorlar?  Ne zaman gündelik dille konuşuyorlar, ne zaman resmileşiyorlar? İngiltere veya Amerika’yı ziyaret edecek olursanız bu dersler çok faydalı olacaktır.
  • Bu ülkelerde neyi “dramatik,” neyi “komik” buluyorlar öğrenin. Dram ve mizah nereye giderseniz gidin sanki aynı olmak zorundaymış gibi düşünülür ama aslında ikisi de kullanıldıkları kültüre göre değişiklik gösterebilen kavramlardır. Örneğin, bir ülkede dram sayılan bir dizi başka ülkede komedi, başka bir ülke de ise yine dram olabilir – tamamen o ülkede dramın nasıl algılandığına bağlı.
  • TV dizisinin bir versiyonunu seçin. Tabii ki öğrenmek istediğiniz İngilizce türüne göre dizinin bir versiyonunu seçip onu izleyebilirsiniz.

Hem Amerikan İngilizcesi hem de İngiliz İngilizcesi versiyonu bulunan dizilerden öğrenilebilecek çok şey var!

Amerikan TV Dizileri mi, İngiliz Dizileri mi: Farkları Ne?

Amerikan ve İngiliz İngilizceleri arasındaki en belirgin fark aksanlarıdır. Her iki ülkenin de çeşitli farklı aksanları vardır ve bunların bir kısmının telaffuzunu anlamak zaman alabilir.

İngilizler ile Amerikalıların kullandıkları dil ve ifadeler de birbirinden çok farklı olabilir. Bir ülkede yaygın olarak kullanılan bazı kelimeler diğerinde tuhaf karşılanabilir, aynı İngiliz İngilizcesindeki “brilliant” (harika) veya “cheers” (şerefe) kelimelerinde olduğu gibi. Amerikalılar bu kelimeleri pek aynı şekilde kullanmazlar.

Fakat Amerikan ve İngiliz TV dizileri arasındaki tek fark bu değil. Diziler seyirciler düşünülerek yaratılırlar. Bu da, Amerikalı seyirciler için yapılmış bir dizi, İngilizler için yapılandan farklı olacaktır anlamına geliyor. Bununla ilgili üç örnek vermek gerekirse:

  • Dizilerdeki bazı karakter isimleri kulağa daha “Amerikalı” veya daha “İngiliz” gelsin diye değiştirilirler.
  • Bazı durumlar kültüre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Karakterler farklı şekilde gelişir ve birbirleriyle farklı şekillerde etkileşim kurarlar.
  • Bir kültürde diğerinden daha heyecan verici bulunan (cinsel içerik veya şiddet gibi) şeyler diziye eklenebilir.
  • Dizilerin havası birbirinden farklıdır. İngiliz TV dizileri daha sakin ve daha yavaş olurken, Amerikan TV dizileri daha hızlı aksiyonu tercih ederler.

Bu demek oluyor ki, TV dizilerinden dil öğrenirken aynı zamanda kültürleri de öğrenmiş olursunuz.  Amerikan ve İngiliz TV dizileri arasındaki farklılıkları gördükçe, bu iki ülkenin kültürleri arasındaki farklılıkları da genel hatlarıyla anlamaya başlarsınız. Bu da önemli bir derstir!

TV Dizileri Yoluyla İngilizcenizi Geliştirin: Hem Amerikan hem de İngiliz versiyonları olan 10 Havalı Dizi

1. “The Office”

Tür: “Mockumentary” (gerçeklere dayanmayan, parodi olarak çekilmiş belgesel) / Komedi

Bu Diziden Öğrenecekleriniz

“The Office” bir “mockumentary,” yani belgesel gibi çekilmiş bir parodi. Bu şu anlama geliyor, dizinin her bölümü sanki hiç planlanmadan çekilmiş gibi.  Diziyi izlediğinizde gerçek bir ofiste gerçek insanları izliyormuş gibi hissediyorsunuz.

Dizi hem çok komik ve hem de tuhaf ve uygunsuz, bu yüzden sizi güldürebilir, rahatsız edebilir ya da ikisini bir arada yapabilir!

“The Office” dizisinin en iyi tarafı, her şeyin ofiste geçmesi.

Bu dizi iş yerinde geçtiği için çalışanların ve patronların birbirleri ile nasıl İngilizce konuştuklarını görebiliyorsunuz. Elbette, buradaki etkileşimler gerçek hayattakinden biraz farklı. Bu ofiste gerçekten oldukça tuhaf bazı karakterler ve aptal tiplemeler var, ancak aynı zamanda İngilizceye dair öğrenebileceğiniz pek çok harika şey de var.

Amerikan İngilizcesini ve İngiliz İngilizcesini ofiste kullanılırken görebilirsiniz. İş yeriyle ilgili pek çok kelime ve söz öbeğinin yanı sıra bazı gündelik kullanımlar da duyabilirsiniz.

Dizinin her versiyonunda, iki kültürde de berbat bir patron denince akla ne geldiğini görüyorsunuz. Diğer karakterler de size her bir kültürde neyin “tuhaf” karşılandığını öğretebilir. İki versiyondaki “tuhaf” karakterler ne anlamda farklılar?

İngiliz Versiyonu

ingilizce-gelistirmek-icin-dizi

Dizinin İngiliz versiyonunun başrolünde popüler komedyen Ricky Gervais var. Gervais’nin karakteri İngiltere’nin küçük bir kasabasında bir kağıt şirketinin patronu.

Nereden izleyebilirsiniz: Bu diziyi Netflix üzerinden izleyebilir ya da YouTube, iTunes veya Amazon’dan dizinin bölümlerini satın alabilirsiniz.

Amerikan Versiyonu

ingilizce-gelistirmek-icin-dizi

Dizinin Amerikan versiyonunun başrolünde komedyen Steve Carell var ve bu dizi de Scranton, Pensilvanya’da bir kağıt şirketinde geçiyor. Dizi İngiliz versiyonundan uyarlanmış fakat karakterler Amerikan tarzında konuşuyor ve davranıyorlar.

Nereden izleyebilirsiniz: Diziyi  Netflix üzerinden izleyebilir ya da YouTubeiTunes veya Amazondan dizinin bölümlerini satın alabilirsiniz.

2. “Being Human”

Tür: Drama / Fantezi

Bu Diziden Öğrenecekleriniz

“Being Human” dizisinde üç genç oda arkadaşı olarak birlikte yaşamaya başlıyorlar. Ancak bunlar sıradan insanlar değiller.

Dizinin hem İngiliz hem de Amerikan versiyonları aynı fikri ve neredeyse tamamen aynı senaryoyu kullanıyor, ancak farklı gösteriliyorlar.

İki versiyonu da izlemek Amerikalıların ve İngilizlerin televizyonda neleri izlemekten hoşlandıklarına ilginç bir bakış açısı olacaktır. Bu dizi aynı zamanda iki ülkedeki gençlerin arkadaşlarıyla nasıl konuştuklarını öğrenmek için de ideal.

Eğer dizinin iki versiyonunu da izlerseniz, ikisi arasında pek çok fark göreceksiniz.

İngiliz Versiyonu

ingilizce-gelistirmek-icin-dizi

Daha önce de belirttiğim gibi, bu gençler sıradan insanlar değiller. Biri bir vampir, diğeri bir kurtadam ve üçüncüsü de bir hayalet. Dizide bu gençlerin sırlarını dünyadan gizlemeye çalışmalarını izliyoruz.

Dizinin İngiliz versiyonu gençlerin insan olmadıkları için yaşadıkları güçlüklere odaklanıyor.

Nereden izleyebilirsiniz: Bu diziyi Netflix üzerinden izleyebilir ya da YouTubeiTunes veya Amazondan dizinin bölümlerini satın alabilirsiniz.

Amerikan Versiyonu

ingilizce-gelistirmek-icin-dizi

Amerika diziyi İngiliz versiyonundan adapte ettiğinde, karakterler ve senaryo aynı kaldı.

Ancak Amerikan versiyonu daha çok karakterlere ve aralarındaki ilişkiye odaklanıyor. Aynı zamanda aksiyona odaklanmak yerine inanılır karakterler ve senaryolar oluşturarak daha gerçekçi olmaya çalışıyor.

Nereden izleyebilirsiniz: Bu diziyi Netflix üzerinden izleyebilir ya da  YouTubeiTunes veya Amazon’dan dizinin bölümlerini satın alabilirsiniz.

3. “Changing Rooms” (İngiliz) / “Trading Spaces” (Amerikan)

Tür: Realite Şov

Bu Diziden Öğrenecekleriniz

İki kişiye az bir miktar para ve zaman veriliyor ve birbirlerinin evlerindeki bir odayı değiştirmeleri isteniyor. Bu, evinizi bir başkasının dekore etmesine izin verdiğinizde olabilecekleri gösteren eğlenceli bir “realite şov” (senaryosu olmayan, gerçek hayatı doğrudan çeken bir program türü).

İki farklı ülkedeki insanlar birbirleriyle nasıl iletişim kuruyorlar?

Baskı altında ve stresli olduklarında insanlar nasıl konuşuyorlar?

Programın iki versiyonunu da izlerseniz, ana dili İngilizce olan kişilerce konuşulan gerçek dili duyacaksınız. Bu programda yazılı bir senaryodaki replikleri okuyan oyuncular yok. Programda olup biten her şey gerçekten insanların başına geliyor ve başlarına gelenlere gerçek tepkiler veriyorlar!

İnsanlar çok mutlu ya da heyecanlı olduklarında İngilizcede ne söylerler? Çok mutsuzken, kızgınken ya da hayal kırıklığına uğradıklarında ne söylerler? Öğrenmek için bu programı izleyin! Buradaki dil kullanımı programın çekildiği kültürlere özgü olduğundan, iki dil ve kültür arasında pek çok gerçek farkı göreceksiniz.

İngiliz Versiyonu

ingilizce-gelistirmek-icin-dizi

Bu programın İngiliz versiyonunun adı “Changing Rooms,” (“Odaları Değiştirmek”) ve oldukça olumlu bir program.

Nereden izleyebilirsiniz: Amazon’dan bir “best of” (“en iyiler”) DVD koleksiyonu satın alabilirsiniz.

Amerikan Versiyonu

ingilizce-gelistirmek-icin-dizi

Programın Amerikan versiyonu “Trading Spaces” (“Yer Değiş Tokuşu”) da İngiliz versiyonuna çok benziyor. İnsanlar birbirlerinin odalarını dekore etmeye çalışıyorlar.

Ancak Amerikan versiyonunda daha dramatik şeyler seviliyor. Olumlu duyguların yanı sıra olumsuz duygular da ekrana yansıtılıyor. Programın meşhur bölümlerinden birinde, bir kadın evinde yapılan bazı değişikliklerden dolayı çok mutsuz oluyor ve epey sert ve olumsuz şeyler söylüyor; İngilizcede böylesi tepkileri en doğal haliyle görmek için harika bir yol!

Nereden izleyebilirsiniz: Amazon’dan bir “best of” (“en iyiler”) DVD koleksiyonu satın alabilirsiniz.

4. “Skins”

Type: Gençlik Draması / Komedi

Bu Diziden Öğrenecekleriniz

“Skins” bir kara komedi. İngilizcesi “dark comedy” olan “kara komedi” komik bir tür, ancak içinde genellikle birtakım üzücü, korkunç ya da çirkin şeyler de olur.

Bu program gençlerin hayatıyla ve kendileri ve birbirleri hakkında gittikçe daha fazla şey öğrenmeleriyle ilgili. Büyürken ellerinden geleni yaparak hayatta bir şeyler elde etmeye çalışıyorlar.

Dizi, gençlerin hem gençlere hem de yetişkinlere özgü sorunlarla karşı karşıya gelmelerini ele alıyor ve iki versiyonunda da bolca argo kullanılıyor. Bu da, iki tür İngilizce argo öğrenebileceğiniz anlamına geliyor!

İngiliz Versiyonu

ingilizce-gelistirmek-icin-dizi

Dizinin İngiliz versiyonunda bolca dram var, ancak karakterler başlarına gelen her şeyin içinde mizah bulmaya çalışıyorlar. İngiliz versiyonunda başrol oyuncuları sıklıkla değişiyor, bu sayede epey fazla İngiliz aksanı ve konuşma tarzı duymuş oluyorsunuz.

Nereden izleyebilirsiniz: Diziyi Netflix‘ten izleyebilir veya iTunes’dan dizinin bölümlerini satın alabilirsiniz.

Amerikan Versiyonu

ingilizce-gelistirmek-icin-dizi

Dizi A.B.D.’de uzun sürmedi.

Bu muhtemelen birtakım zor meseleleri ele almaya çalıştığı içindi. Amerikan versiyonu bazı cinsel sahneler de gösteriyor ve bazılarını izlemesi zor, bu yüzden bu dizi kesinlikle herkesin izlemesine uygun değil.

Watch: iTunes veya Amazon’dan dizinin bölümlerini satın alabilirsiniz.

5. “Law & Order”

Tür: Suç Dramı

Bu Diziden Öğrenecekleriniz

Bu dizi size hem İngiltere’nin hem de Amerika Birleşik Devletleri’nin adalet sistemiyle ilgili bir şeyler öğretecek.

Elbette bu yine de bir televizyon programı ve tamı tamına doğru ya da gerçekçi değil. Çoğu zaman dizi gerçek dünyada işlerin tam olarak nasıl yürüdüğünü göstermiyor.

Ancak eğer hukuk alanında bir kariyerle ilgileniyorsanız, bu yine de sizin için iyi bir dizi olabilir. Bu diziden epey resmi ve hukuki kelime öğreneceksiniz. Dizinin iki versiyonunda da gündelik dille mesleki dilin dengeli bir karışımı kullanılıyor.

Amerikan Versiyonu

ingilizce-gelistirmek-icin-dizi

Amerikan suç dramı dizisi “Law & Order”ı biliyor olabilirsiniz. Bu dizi Amerikan adalet sisteminin suçluları nasıl yakalayıp mahkemeye çıkarttığını gösteriyor.

Bu dizinin en etkileyici yanı, dizinin 20 sezondur gösterimde olması! İzlenecek çok fazla bölüm var, bu da, İngilizcenizi geliştirmek için bu diziyi harika bir kaynak yapıyor.

Nereden izleyebilirsiniz: Dizinin bölümlerini YouTube, iTunes veya Amazon‘dan satın alabilirsiniz.

İngiliz Versiyonu

ingilizce-gelistirmek-icin-dizi

Bu dizinin bir de İngiliz versiyonu olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. İngiliz  versiyonu da Amerikan versiyonuna oldukça benziyor, ancak New York yerine Londra’da geçiyor.

Nereden izleyebilirsiniz: Bu dizinin bölümlerini Amazon‘dan satın alabilirsiniz.

6. “Whose Line is it Anyway?”

Tür: Komedi

Bu Diziden Öğrenecekleriniz

Bu programın türü, “doğaçlama komedi,” (İngilizcesi “improvisational comedy,” genellikle “improv” olarak kısaltılır). Doğaçlama komedilerde oyuncular esprilerini sahnedeyken düşünüp yaparlar. Espriler gösteriden önce yazılmaz. Bütün oyuncuların yaratıcı olması ve duruma göre yeni espriler yapması gerekir!

“Whose Line is it Anyway,” işlerinde harika olan komedyenleri bir araya getiriyor, onlara fikirler veriyor ve bu fikirler üzerinden kendi esprilerini bulmalarını bekliyor.

Bu diziyi Amerikalıların ve İngilizlerin neleri komik bulduğunu görmek için izleyebilirsiniz. İki ülke de aynı tür mizahtan mı hoşlanıyor? Aralarındaki fark ne?

Mizah bir kültürü tanımak için harika bir yol ve mizahı anlamak dili tam anlamıyla anlamaya giden çok büyük bir adım. Siz hangi ülkenin mizahını tercih ediyorsunuz?

İngiliz Versiyonu

ingilizce-gelistirmek-icin-dizi

Bu gösteri İngiltere’de bir radyo programı olarak başladı ve daha sonra bir televizyon programına dönüştü. Elbette İngiliz versiyonunda pek çok İngiliz komedyen var.

Nereden izleyebilirsiniz: Bu diziyi Hulu üzerinden ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

Amerikan Versiyonu

ingilizce-gelistirmek-icin-dizi

Programın Amerikan versiyonunda İngiliz versiyonunda kullanılan oyunların bazıları var. Ancak aynı Amerikalı komedyenler pek çok bölümde yer alıyor.

İngiliz versiyonunda olduğu gibi, Amerikan programı da aynı müzikal oyunlardan bazılarını kullanıyor ve genellikle seyircilerden öneriler istiyor.

Nereden izleyebilirsiniz: Programın bölümlerini CW‘den ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

7. “Hell’s Kitchen”

Tür: Realite Şov / Yarışma Programı

Bu Diziden Öğrenecekleriniz

Bu programın en büyük yıldızı ünlü şef Gordon Ramsay. Ramsay, kötü mizacıyla tanınan İngiliz bir şef ve hem Amerika’daki hem de İngiltere’deki programlarda yer alıyor.

Bu programın iki versiyonunu izleyerek İngiliz ve Amerikalı şeflerin Ramsay’in etrafında nasıl davrandıklarını görebilirsiniz – Ramsay’in de onların etrafında nasıl farklı davrandığını. Sizin de tanıyor olabileceğiniz bağıran Ramsey, programın İngiliz versiyonunda daha normal ve hatta daha nazik. Amerikan versiyonunun onu neden bu kadar kötü yaptığını bir düşünün!

Şefler pek çok farklı yerden ve arka plandan geldikleri için pek çok farklı tarz konuşma da duyabilirsiniz. Lütfen Ramsay’in küfürlü konuşmasıyla meşhur olduğunu aklınızda tutun. Pek çok yemek pişirme terimi ve küfür duyacağınızdan emin olun.

Amerikan Versiyonu

ingilizce-gelistirmek-icin-dizi

“Hell’s Kitchen” da bir realite şov, ancak aynı zamanda bir yarışma programı .”Hell’s Kitchen”daki yarışmacılar zor koşullar altında en iyi yemekleri pişirmek için rekabet ediyorlar.

Nereden izleyebilirsiniz: Programın bütün bölümlerini ücretsiz olarak Fox’ta izleyebilir, ya da YouTube, iTunes veya Amazon’dan satın alabilirsiniz.

İngiliz Versiyonu

ingilizce-gelistirmek-icin-dizi

Programın İngiliz versiyonu Amerikan versiyonundan oldukça farklı. Rekabetten çok yemek pişirmeyi öğrenmek ve restoran işletmeyi becerebilmekle ilgili.

Nereden izleyebilirsiniz: Bu programın kliplerini YouTube‘da izleyebilir veya Amazon’dan bir DVD kutu seti satın alabilirsiniz.

8. “Prime Suspect”

Tür: Suç Dramı

Bu Diziden Öğrenecekleriniz

İki diziyi birden izlerken, farklarını görmeye başlayabilirsiniz—neden farklı olduklarını anlamaya da. Bu, farklı kültürleri biraz daha iyi anlamak için harika bir yol.

İngiliz Versiyonu

ingilizce-gelistirmek-icin-dizi

“Prime Suspect,” bir katilin peşinde olan ve çoğu erkeklerden oluşan bir polis ve dedektif ekibinin başında olan bir kadınla ilgili bir suç dramı. Bu dizinin ciddi bir havası var ve drama ve farklı cinsiyetler arasındaki etkileşime odaklanıyor.

Nereden izleyebilirsiniz: Bu diziyi Hulu üzerinden izleyebilir ya da iTunes veya Amazon‘dan bölümlerini satın alabilirsiniz.

Amerikan Versiyonu

ingilizce-gelistirmek-icin-dizi

Dizinin iki versiyonunun da temel hikayesi aynı, ancak Amerikan versiyonu Amerikan izleyicisine daha cazip gelmesi için değişikliğe uğramış. Ana karakterin bütün kişiliği değişmiş ve dizideki dram abartılmış.

Amerikan versiyonunu İngiliz versiyonundan tamamen farklı bir dizi yapan pek çok değişiklik daha yapılmış.

Nereden izleyebilirsiniz: Dizinin bölümlerini Amazon üzerinden satın alarak izleyebilirsiniz.

9. “Sirens”

Tür: Komedi

Bu Diziden Öğrenecekleriniz

“Sirens,” ambulansla yaralıların yardımına koşan bir grup İlk Yardım Teknisyeni (İngilizcede EMT / Emergency Medical Technician) ile ilgili bir dizi.

Dizi işin tıbbi yanına odaklanmak yerine karaktere odaklanıyor. Bu da insanların doğal olarak etkileşime geçtikleri pek çok farklı durumu göreceğiniz anlamına geliyor. (Lütfen “Sirens” dizisinin cinsel içeriğe ve cinsellik içeren bir dile sahip olduğunu unutmayın.)

İngiliz Versiyonu

ingilizce-gelistirmek-icin-dizi

Dizinin İngiliz versiyonu karanlık, ancak oldukça da eğlenceli. Tuhaf bir grup iş arkadaşı pek çok tuhaf durumla uğraşmak zorunda kalıyor. Şakalaşıyor ve hayatı (ve ölümü) anlamlandırmak için kara mizah kullanıyorlar.

Nereden izleyebilirsiniz: İlk sezonu Amazon‘dan satın alarak izleyebilirsiniz (ancak önce DVD oynatıcınızın 2. Bölge diskleri oynattığından emin olun). Dizi hakkında daha fazla bilgiye dizinin resmi internet sitesinden de erişebilirsiniz.

Amerikan Versiyonu

ingilizce-gelistirmek-icin-dizi

Dizinin Amerikan versiyonu Şikago’da geçiyor ve işleri çok daha ciddiye alıyor. İngiliz versiyonu kadar komik değil. Çok daha dramatik!

Nereden izleyebilirsiniz: Diziyi Netflix üzerinden izleyebilir ya da iTunes, Amazon veya YouTube‘dan bölümlerini satın alabilirsiniz.

10. “The Two of Us” (Amerikan) / “Two’s Company” (İngiliz)

Tür: Komedi

Bu Diziden Öğrenecekleriniz

Bu dizi, listeye harika bir ekleme. Bu 1970’lerden bir klasik!

Dizi iki ülkeden insanların birbirleriyle etkileşimini gösterdiğinden, özellikle İngiliz ve Amerikan kültürlerinin ve dilinin farklarına ilginç bir bakış açısı getiriyor.

Bu eski bir dizi olduğundan dil biraz eski olabilir. Ancak yıllar boyunca her şeyin nasıl değiştiğini -ya da değişmediğini- görmek için iyi bir yol.

Bu dizi, aksanlar ve konuşma tarzları arasındaki farkları duymak için de iyi bir araç. İki dizideki uşağın da aşırı derecede abartılı bir şekilde konuştuğunu aklınızdan çıkarmayın.

İngiliz Versiyonu

ingilizce-gelistirmek-icin-dizi

Amerikalı kadın bir yazar, o çalışırken eviyle ilgilenmesi için İngiliz bir uşak tutar. Bu dizi ikisinin nasıl anlaştığını -ya da daha çok anlaşmadığını gözler önüne seriyor.

Nereden izleyebilirsiniz: Dizinin sezonlarının kutu setini Amazon’dan satın alabilirsiniz (ancak önce DVD oynatıcınızın 2. Bölge diskleri oynattığından emin olun).

Amerikan Versiyonu

ingilizce-gelistirmek-icin-dizi

Bu versiyonda, Amerikalı bir TV programı sunucusu İngiliz bir uşak tutar.

Nereden izleyebilirsiniz: İlk sezonu Amazon’dan satın alabilirsiniz.

 

İngilizlerin ve Amerikalıların dilleri ve kültürleri o kadar da farklı değilmiş… yoksa öyle değil mi?

Bu 1o diziyle ikisini de görecek ve kararınızı vereceksiniz. Bu süreçte de İngilizce ile ilgili pek çok şey öğreneceksiniz.

İngilizcenizi geliştirmek için dizi izlemenin ne kadar şahane bir fikir olduğunu kendi gözlerinizle görün!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close