ingilizce-gelistirme

İngilizce İletişimini Geliştirmen için 4 Etkili Numara

İngilizce öğrenmek ve dil becerilerinizi geliştirmeyi lezzetli mi lezzetli bir dilim pastaya benzetebiliriz.

İlk bakışta her şey harika görünür.

Pastamız gayet lezzetli görünen bir krema ile kaplanmıştır. Tatlı kokusu bütün odayı doldurur, ağzını sulandırır.

Fakat zaman geçtikçe, pastaya karşı duyguların değişir.

Uzun süre bekleyen pastanın kreması erimeye başlar. Tatlı kokusu gider ve pastanın keki kurumaya başlar.

Artık o kadar da etkileyici görünmüyordur. Onu yemek için eskisi kadar büyük bir heyecan duymazsın.

Aslına bakarsan, bir süre sonra pastayı yemek isteyip istemediğini bile düşünmeye başlarsın!

Aynı bu pasta dilimi gibi, İngilizce öğrenmek de bayat bir tat vermeye başlayabilir. İngilizceni geliştirme konusunda ilgini, hevesini kaybedersin ve İngilizce sana hafiften sıkıcı gelmeye başlar.

Eğer bu senin de başına gelmeye başladıysa, endişelenme! Bu, hepimizin başına gelir ve kolayca çözülebilecek bir şeydir.

Kendini ifade etmek için daha yaratıcı teknikler keşfetmek, öğrenme sürecini yeniden heyecan verici bir hale getirirken bir yandan da aktif olarak İngilizce becerilerini geliştirmek için harika bir yoldur.

İngilizceye olan ilgini arttırmanın yanı sıra okuma, yazma ve anlama becerilerini de bir sonraki seviyeye taşıyacak birbirinden etkili ve pratik dört İngilizce geliştirme tekniğimiz var.

İngilizce İletişim Becerilerini Geliştirmen için 4 Yaratıcı Fikir

Gün gelir, kelime bilginin üst limite ulaştığını hisseder ve iletişim kurmak için sürekli aynı kelimelere ve sözlere sırtını yaslarsın. Bu dört eğlenceli dil öğrenme tekniği, tekrar tekrar aynı İngilizce kelimeleri kullanmaktan doğan sıkıcı tekdüzelikten kurtulmana yardımcı olacak.

Bu teknikler sana İngilizce kelimeler ve söz öbekleri arasındaki nüansları (ince farkları) öğretecek. Bunları iletişim kurarken sözlerine daha fazla ayrıntı eklemek ve anlam yüklemekte kullanabilirsin, böylece kendini ana dili İngilizce olan kişiler gibi ifade etmeye başlayabilirsin.

1. Sürekli Good ve Nice Demekten Vazgeç! İngilizcene Enerji Katmak için Eş Anlamlı Kelimelerden Faydalan

İş yerinde şahane bir gün geçirdin. Herkes sunumuna bayıldı ve patronun maaşına zam yaptı.

Böyle bir günün sonunda sana kendini nasıl hissettiğini sorsam, ne dersin?

Cevabın, “I feel good,” “I feel great,” “I am so happy” veya “I am fantastic!” olabilir. (Türkçeleri sırasıyla: “İyi hissediyorum,” “Harika hissediyorum,” veya “Olağanüstüyüm!”)

Peki, doğru cevap hangisi?

Hepsi!

Her cevapta İngilizce eş anlamlı kelimeler (İng. synonyms) geçiyor, yani her bir cümlede aslında benzer anlama gelen kelimeler var.

Eş anlamlı kelimeleri öğrenmek İngilizce kelime dağarcığını geliştirmen için gereklidir. Bu tür kelimeler kendini daha çeşitli ve ilginç şekillerde ifade etmene imkan tanır. Eş anlamlı kelimeleri bilmek aynı zamanda ana dili İngilizce olan kişileri anlamanı da kolaylaştırır, zira bu kişiler konuşurken ve yazarken sürekli aynı kelimeleri kullanmak yerine genellikle benzer kelimeleri birbirinin yerine kullanırlar.

Yalnız, eş anlamlı kelimelerin birbirlerine benzer anlamda olduklarına, tamamen aynı anlama gelmediklerine dikkat et. Bunu hatırlaman önemli. Bazı durumlarda hangi eş anlamlı kelimeleri kullanabileceğin gayet açıkken, bazı durumlarda hangi kelimeleri kullanmanın doğru olduğu çok da net olmayabilir.

Örneğin, “commute” (evle iş arası seyahat etmek) kelimesinin eş anlamlılarından biri “travel” (seyahat etmek) kelimesidir. İki kelimenin de sabah işe gitme bağlamında kullanılması doğrudur:

I commute to work by bus.
İşe otobüsle gidip geliyorum.

I travel to work by bus.
İşe otobüsle seyahat ediyorum (gidiyorum).

Ancak, “commute” kelimesini “travel” kelimesini kullanabildiğin başka durumlarda kullanmak yanlış olabilir, çünkü “commute,” yalnızca işe gidip gelmeyi ifade etmekte kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi başka herhangi bir durumda kullanmak yanlış olur; örneğin,  “I commute to the beach for a holiday,” cümlesi yanlıştır, “tatil için plaja giderim,” derken “commute” kelimesi kullanılamaz.

Aman, sakın bu konu fazla canını sıkmasın! Yeni eş anlamlı kelimeleri denemek de eğlencenin bir parçası! Aşağıdaki kaynaklar ve pratik yapma fikirleri meseleyi kavramana yardımcı olacak.

Üstelik, eğer belirli bir durumda bir kelimenin eş anlamlısını kullanmanın doğru olup olmadığından emin değilsen de onu kullanmaktan çekinme, çünkü çoğu kişi yine de seni anlayacaktır. Sosyal durumlarda şansını denemek, kelimeleri doğru şekilde kullanabileceğin doğru bağlamı öğrenmenin hızlı bir yoludur.

İngilizce Eş Anlamlı Kelimeleri Öğrenebileceğin Kaynaklar

  • Smart Words: Bu sitede eş anlamlı kelimeler de dahil olmak üzere, içerisinde kolayca arama yapabileceğin çeşitli kelime listeleri var. Bu listeler temalarına göre kategorize edilmişler, eylem içeren kelimeler, olumlu ve olumsuz kelimeler gibi. Ayrıca bu listeleri indirip yazdırarak beraberinde istediğin yere götürebilirsin!

Sık kullandığın kelimeleri bu listelerde aratıp yerlerine sonuçlarda çıkan ve daha betimleyici olan kelimeleri kullanmaya çalış.

  • FluentU: FluentU film fragmanları, müzik klipleri, ilham verici konuşmalar ve benzeri daha pek çok özgün İngilizce videoyu alır ve onları kişiselleştirilmiş dil dersleri halinde sunar. Bu yazıda yer verdiğimiz en geniş kapsamlı ve inovatif kaynak odur—eş anlamlı kelimeler için kullanmaya başlayıp genel olarak İngilizce kelime dağarcığını, anlama becerilerini ve telaffuzunu ilerletmek için kullanmaya devam edebilirsin!

FluentU’daki her bir videonun interaktif altyazıları vardır—imlecinle altyazılardaki herhangi bir sözcüğün üzerine geldiğinde, FluentU otomatik olarak videoyu duraklatır ve sana sözcüğün anlamını ve eş anlamlılarını gösterir. Aynı zamanda sözcüğü nasıl telaffuz edeceğini de duyar ve bu sözcüğün başka hangi videolarda geçtiğini öğrenirsin. Bu da, kelime dağarcığını aktif olarak inşa edip yeni eş anlamlı kelimeler bulurken bir yandan da İngilizceyi ana dili İngilizce olanların kullandığı şekilde duyacağın anlamına gelir.

FluentU aynı zamanda her video için kelime bilgi kartları (flashcards) ve alıştırmalar da sunar, bu sayede izlemeyi bitirdiğinde videolardan öğrendiklerini unutmazsın. Videolar türlerine ve öğrenme seviyelerine göre düzenlendiğinden, zevkine, İngilizce seviyene ve öğrenme amacına en uygun olan videoları bulman gayet kolay olacaktır. Hatta FluentU daha önce izlediklerine dayanarak sana yeni video önerilerinde bile bulunur.

İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde FluentU’yu beraberinde istediğin her yere götürebilmendir. Daha ne duruyorsun?! Ücretsiz FluentU deneme üyeliğiyle video kitaplığını incelemeye hemen, şimdi başla!

İngilizce Eş Anlamlı Kelimeler Üzerine Pratik Yapmanın Yolları

Eş anlamlı kelimeler üzerine çalışmayı kolayca evdeki günlük rutininin bir parçası haline getirebilirsin!

Evinde dışarıdaki manzarayı gören bir pencerenin üzerine birkaç yapışkanlı not kağıdı yapıştır. Bu pencerenin önünden her gün geçtiğin bir pencere olmasına dikkat et. Önünden her geçişinde dışarıdaki havaya bakmak için bir anlığına dur. Not kağıdının üzerine o günün havasını tarif eden tek bir kelime yaz.

Kelimeleri farklı not kağıtlarının üzerine böl; örneğin, iyi havaları tarif eden kelimeleri bir not kağıdının üzerine, kötü havaları tarif eden kelimeleri başka bir not kağıdının üzerine yaz. Her gün, uygun not kağıdına havayı tarif eden bir eş anlamlı kelime ekle.

Havayla ilgili eş anlamlı kelimeleri içeren büyük bir kelime hazinen olduğunda, aynı aktiviteyi evin içinde ve etrafında gördüğün farklı nesneler ve temalara uygula.

Bir uyarı: Bir anda çok fazla eş anlamlı kelimeyi birden ezberlemeye çalışma! Bir seferde bir ya da iki yeni eş anlamlı kelime ezberlemeye çalış ki hem kelimeleri aklında tutman daha kolay olsun hem de kelimelerin anlamlarına daha iyi hakim ol.

2. Not’ı bırak! Kelimelerin Zıt Anlamlılarına Bak

Bir şeyin tersini ifade etmek için “not” kelimesini haddinden fazla kez kullandığın oluyor mu? Örneğin, sık sık “not good” (iyi değil), “not nice” (hoş değil), “not happy” (mutlu değil) vb. diyor musun?

Neden bunlar yerine, “bad” (kötü), “mean” (kaba) ve “sad” (mutsuz) kelimelerini kullanmıyorsun ki? Bunlar, yukarıda kullandığın “good,” “nice” ve “happy” kelimelerinin zıt anlamlıları (İng. antonyms).

Zıt anlamlı kelimeler, bir şeylerin farklı özelliklerini vurgular. Nesneleri, eylemleri ve hisleri karşılaştırırlar. Sürekli “not” kelimesini kullanarak söylediklerinin tersini ifade etmeye çalışmak yerine daha net ve kesin konuşmanı sağlarlar.

Senin de aşina olabileceğin yaygın kullanılan bazı zıt anlamlı kelime çiftleri şunlar:

happy (mutlu) — sad (mutsuz, üzgün)

confident (kendine güvenen) — nervous (kaygılı, endişeli)

hot (sıcak) — cold (soğuk)

moving (hareket halinde) — still (hareketsiz, durağan, durgun)

Çok basit görünüyor, öyle değil mi? Çoğunlukla da kolaydır. Ancak, belirli sözcükler söz konusu olduğunda işler biraz karışabilir.

İki temel zıt anlamlı sözcük grubu vardır. Bunlardan biri, çift olarak görülen zıt anlamlı kelimeleri içerir. Bu kelimeler, “light” (aydınlık, ışık) ve “dark” (karanlık) gibi birbirlerinin tam tersi, tam zıddıdır.

Diğer grupta, zıtlıkları bu kadar net anlaşılmayan kelimeler vardır.

Örneğin, “overwhelmed” (bunalmış, ambale olmuş) kelimesinin belirli bir zıt anlamlısı yoktur. Bu kelimeye zıtlık belirtmek için kullanabileceğin pek çok kelime vardır—“capable” (yeterli, muktedir) veya “calm” (sakin) gibi, ancak net bir zıtlık çifti oluşturacak tek bir kelime yoktur.

Bu yüzden, bazen zıt anlamlı sayılan kelimelerin subjektif, yani öznel olabileceklerini aklından çıkarmaman önemlidir. Eş anlamlı kelimelerde olduğu gibi, her fırsatta zıt anlamlı kelimeleri kullanma pratiği de yap ama başlarda zorlanırsan da kendine fazla yüklenme.

İngilizce Zıt Anlamlı Kelimeleri Öğrenebileceğin Yerler

  • Thesaurus.com: Bu site, konuşma, yazma be anlama becerilerini geliştirme konusunda gerçekten çok faydalı bir internet sitesi. Arama çubuğuna bir kelime yazman yeterli, bu site sana kelimenin bütün formlarını, eş ve zıt anlamlısı olan kelimelerin listelerini ve bunların anlamlarına giden bağlantıları gösterir.

Bu site, kullanmak istediğin zıt anlamlı kelimelere çabucak erişim sağlamak için harika, ayrıca zorlu İngilizce kelimelerin doğru telaffuzlarını öğrenmek için ses fonksiyonu da var.

  • AntonymsWords.com: Bu site, özel olarak zıt anlamlı kelimeler önermek üzere hazırlanmış çevrimiçi bir sözlük. İstediğin herhangi bir kelimeyi girdiğinde normal sözlüklerden çok daha uzun ve ayrıntılı bir zıt anlamlı kelimeler listesi görürsün.

İngilizce Zıt Anlamlı Kelimeler Üzerine Pratik Yapmanın Yolları

Bir zıt anlamlı kelimeler ağacı çizmek, İngilizce zıt kelime çiftlerini akılda kalıcı hale getirmek için etkili ve pratik bir yol.

Bir parça kağıt üzerine birden fazla zıt kelimesi olabilecek bir kelime yaz. Ana kelimeden dallanıp çıkabilecek üç zıt anlamlı kelime düşün. Kağıt parçasını cebine koy ve yaptığın veya dinlediğin sohbetlerde karşına yeni kelimeler çıktıkça bu dallara ekleme yap veya yeni bir dil başlat.

Hatta İngilizce bilen veya öğrenmekte olan arkadaşlarını da bu oyuna katabilirsin. İçlerinden biri aklından bir kelime tutar ve sonra gruba bu kelimeye zıt anlamlı olan iki veya üç kelime söyler. Arkadaşının aklındaki kelimeyi ilk tahmin eden kişi oyunu kazanır!

Eş anlamlı kelimelerle zıt anlamlı kelimeleri bir arada öğrenmeye çalışma, zira bu oldukça kafa karıştırıcı olabilir! Tek seferde bildiğin bir kelimeye zıt anlamlı olan iki veya üç kelime öğrenmeye çalış.

3. Su Gibi Berrak bir İngilizce: Benzetmelerden Faydalan

İngilizcede birinin başka biri için he snores like a chainsaw (motorlu testere gibi horlar) veya she eats like a bird (kuş gibi yer) dediğini duydun mu?

Adam gerçekten o kadar gürültülü horluyor mudur? Hayır.

Benzetme veya teşbih denen söz sanatına Türkçeden de aşinasındır. İngilizcede buna simile deniyor. Yukarıdaki örneklerde de konuşmacı teşbih yapıyor, yani iki şeyi birbirine benzetiyor. İngilizcede benzetme yaparken “gibi” ve “kadar” anlamlarına gelen like ve as kelimeleri kullanılıyor.

Benzetmeleri rahat bir şekilde kullanabilmek İngilizcenin anında kulağa daha akıcı gelmesini sağlayacaktır. Konuşmada ve yazmada teşbih kullanmak İngilizce karşılaştırmaları ileri seviyede anlayabildiğine ve ilgili kelimeleri bildiğine işaret eder. Benzetmeler özellikle İngilizce konuşulan bir ortamda öğrenim görmeyi planlıyorsan işine epey yarayacaktır çünkü teşbih sanatı İngilizce edebiyatta ve hatta kurgu-dışı yazında sıklıkla kullanılır.

Ayrıca, sırf ana dili İngilizce olanlar tarafından yaygın olarak kullanıldıkları için bile bilinmesi gereken pek çok benzetme vardır. Aşağıda bunlara birkaç örnek vereceğiz. Yalnız şunu unutma: Aşağıdaki benzetmelerin bazıları Türkçede de aynı şekilde kullanılırken, bazılarının yerine Türkçede kullanılan başka benzetmeler var; dolayısıyla Türkçede kullanılmayan benzetmelerin birebir çevirisi pek bir anlam ifade etmiyor. Bu yüzden, bu tür benzetmelerin birebir çevirilerini tırnak (“) içinde verip, yanına varsa Türkçede aynı veya yakın anlamda kullanılan benzetmelerle birlikte bu benzetmelerin anlamlarını da vereceğiz. Örneklerimiz şunlar:

Light as a feather (“Tüy gibi hafif”)

Fits like a glove (“Eldiven gibi oturur,” yani, cuk oturmak, mükemmel bir şekilde uymak)

Eats like a pig (“Domuz gibi yer,” yani, ayı gibi yemek, çok iştahlı bir şekilde, döke saça yemek)

Hot as the sun (“Güneş kadar sıcak,” yani, çok sıcak)

Clear as crystal (“Kristal kadar berrak,” yani, gün gibi açık, gün gibi aşikârbariz, anlaşılması kolay)

İngilizce Benzetmeleri Öğrenebileceğin Yerler

  • Complete English: Bu uygulama, daha karmaşık İngilizce yapıları keşfetmek isteyenler için ideal. Benzetmeler de dahil olmak üzere her türden dil tekniğine ve İngilizce dil bilgisine dair net ve detaylı açıklamalar sunuyor. Bu uygulamadan yazma pratiğini geliştirmek ve anlama becerilerin konusunda kendine güven aşılamak için faydalanabilirsin.
  • 100 Similes on EReadingWorksheets: EReadingWorksheets, kalem ve kağıt ile daha iyi öğrenenler için harika bir internet sitesi. Kolayca indirilebilen pek çok İngilizce alıştırma ve kaynak içeriyor. Verdiğimiz bağlantıdaki 100 benzetme listesi İngilizcede kullanılan benzetmeleri tanıman ve kendin de kullanman açısından inanılmaz faydalı bir kaynak.

Bu liste orta seviye (intermediate) ve ileri seviye (advanced) olmak üzere iki kategoriye ayrılmış.

İngilizce Benzetmeler Üzerine Pratik Yapmanın Yolları

Her gün için birtakım benzetmeler hazırla!

Günün başında gün içerisinde kullanabileceğin üç benzetmeyi bir yere yaz. Bu benzetmeler hava ile ilgili olabilir (sen benzetmeyi kullanana kadar hava değişebilir, dikkat et!), hakkında konuşacağını bildiğin bir nesne ile (mesela iş yerinde çalışma arkadaşlarınla birlikte kullandığın kahve makinesi veya kahveni içtiğin kupa olabilir) veya o gün kendini nasıl hissettiğinle ilgili olabilir (“I am as happy as _____,” yani, “_____ kadar mutluyum,” gibi).

Benzetmeler arkadaşlarınla birlikte pratik yapman için bir fırsat daha yaratır. Birkaç arkadaşını bir araya topla ve aranızdan bir kişiyi İngilizce bir benzetmeyi başlatması için seçin. Örneğin, “It is as hot as…”(“Hava … kadar sıcak.”). Bu cümleye üç farklı son bularak üç farklı benzetme geliştirmeniz gerekiyor.

4. İngilizceni Canlandır: İngilizce İsimleri Kişileştir

Pastaların konuşabildiğini biliyor muydun? Tamam canım, gerçekte konuşmuyorlar.

Fakat birisi “that slice of cake is calling my name” (“şu pasta dilimi beni çağırıyor”) dediğinde, insani özellikleri olan olağanüstü bir pastadan söz ediyormuş gibi olduğu kesin!

Çünkü burada konuşmacı, İngilizcesini canlandırmak için kişileştirmeden (İng. personification) faydalanıyor.

Kişileştirme insan olmayan isimlere insanlara özgü özellikler atfetmek, onları insan gibi tarif etmek demektir. Kişileştirme kullandığında çevrendeki sıradan nesneler bir Disney filminin içine adım atmışsın gibi insanlara özgü özellikler edinirler.

İngilizcede kişileştirmenin kullanıldığı söz öbekleri ve deyimler düşündüğünden daha fazla. Ana dili İngilizce olan kişilerin konuşmalarını daha dikkatli dinlemeye başladığında, kişileştirmenin her yerde olduğunu göreceksin ve bu dil sanatının konuşma ve yazı dilinin güzel olmasında ne kadar etkili olduğunu fark edeceksin. Kişileştirmenin kullanıldığı ifadelerin ayırdına varmak okurken, yazarken ve İngilizce sözlü iletişim kurarken yanlış anlaşılmaları önlemek açısından çok önemli.

İngilizcede yaygın olarak kullanılan ve kişileştirme içeren bazı deyimleri aşağıda sıralıyoruz. Yine bu deyimlerin birebir çevirilerini tırnak (“) içerisinde verip anlamlarını yanında sunacağız:

The traffic is crawling (“Trafik emekliyor,” yani, trafik çok ağır ilerliyor, yavaş yavaş akıyor)

The wind is howling (“Rüzgar uğulduyor,” yani, rüzgar çok fazla ses çıkartıyor. “Howl,” kelimesinin “ulumak,” “inlemek, feryat etmek,” ve “uğuldamak” anlamları var.)

The plants are thirsty (“Bitkiler susamış,” yani, bitkilerin suya ihtiyacı var)

Kendi konuşmalarında kişileştirme kullanmak, konuşmana insanların dikkatini üzerinde tutmanı sağlayacak bir derinlik ve betimleyici detaylar katar. Yaratıcı ol ve kendi kişileştirmelerini üret! Yalnızca insanlara özgü eylemlere odaklanma—kişileştirme yaparken insanlara özgü duyguları, düşünceleri ve görünüm özelliklerini de kullanmaya çalış.

Kişileştirme Kullanmaya Nereden Başlamalı

  • Flocabulary: İçindeki rapçiyi ortaya çıkartmaya hazır mısın? Flocabulary, dil teknikleri öğretmek için hip-hop tarzı müziklerden ve ilgi çekici videolardan faydalanan eğlenceli bir internet sitesi. Bu sitedeki kişileştirme videolarını izleyerek kelime dağarcığına bazı ilginç hip-hop deyimleri de eklemenin keyfini sür!

Kişileştirme Üzerine Pratik Yapmanın Yolları

  • Kişileştirme sürprizi! Bir isim seçmek için kullanıcılarına rastgele kelimeler sunan site ve uygulamalardan birini kullan ve karşına çıkan ismi tarif etmek için kişileştirme yap. Burada kullanabileceğin basit bir rastgele isim üretici var. Parrot uygulaması da çok-dilli destek hizmeti sunan faydalı bir uygulama.
  • “Nesi var?” oyna: İngilizce bilen veya öğrenmekte olan bir grup insanla birlikteyken içinden herkesçe görülebilecek bir nesne seç ve bu nesneyi tarif etmek için kişileştirme kullandığın üç ifade türet. Sonra da arkadaşlarının seçtiğin nesneyi bulmak için birbirleriyle yarışmalarını izleyerek keyfine bak! Bu oyun, “nesi var?” oyununun biraz farklı bir versiyonu gibi, değil mi? “Nesi var?” oyununun İngilizcedeki adının, “I spy,” olduğunu da ekleyelim.
  • En sevdiğin şarkıları ara: En sevdiğin şarkıların sözlerini dikkatli bir şekilde dinlersen, ne kadar çok şarkıcının şarkılarında kişileştirme kullandığına şaşırabilirsin! Hiç böyle şarkı bulamadın mı? Aramaya başlamak için LiteraryDevices.com sitesine giriş yap.

 

İngilizceni geliştirmene yardımcı olacak bu dört eğlenceli yolla, öğrenme sürecin hiçbir zaman sıkıcı, bayat ve tekdüze bir hal almayacak! Bu pratik dil öğrenme teknikleri, anlama becerilerini yaratıcı ve ilgi çekici yollarla ilerletecek. Bu öneriler aynı zamanda İngilizce konuşma pratiği çalışmalarını da destekleyerek İngilizce konuşma becerilerini etkili bir şekilde geliştirecek.

Aynı lezzetli ve taze bir dilim pasta gibi, sen de İngilizce öğrenme deneyimini karşı konulamaz ve tadını damağında bırakan bir deneyime dönüştür!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close