ingilizce-gelistirme-uygulamalari

Telefonunla Oynamaya Devam Et! İşte Harika İngilizce Geliştirme Uygulamaları

Telefonuna bağımlı mısın?

Çok sayıda kişi telefonlarına bağımlı hale geldi.

Gerçekleştirilen araştırmaya, göre Amerikalılar telefonlarını günde ortalama 46 defa kontrol ediyor.

Başka bir çalışma ise İngiliz vatandaşlarının üçte birinin uyandıktan sonraki 5 dakika içerisinde telefonlarını kullanmaya başladıklarını ortaya koydu.

Bazıları telefonlarımıza bu şekilde bağlanmış olmamızın korkunç olduğunu ve bunun dünyanın sonunun geldiği anlamına geldiğini düşünüyor.

Ama biz hala bir umudumuz olduğunu düşünmek istiyoruz.

Eğer telefonlarımızdan uzak duramıyorsak, o halde bu bağımlılığı hayatlarımızı geliştirmek için kullanabiliriz.

Ne de olsa başarılı bir şekilde öğrenmeyle sonuçlanan bağımlılık kötü olamaz!

Eğer İngilizceni geliştirmek istiyorsan, bunu yapmanda sana yardımcı olabilecek pek çok uygulama seçeneğin mevcut.

İşte kullanabileceğin harika İngilizce geliştirme uygulamaları; telefonunla ilişkini daha üretken hale getir.

İngilizceni Geliştirmek için Harika Mobil Uygulamalar

İngilizce Geliştirme Uygulamaları

Hello English

ingilizce geliştirme uygulaması

Android | iOS

Bu uygulama Google’ın 2017 senesi Editörün Seçimi listesinde yer aldı. Başlıca hedef kitlesi Güney ve Güneydoğu Asyalılar olsa da herkes bu uygulamanın sunduğu 22 dilden birini kullanarak İngilizce öğrenebilir. Uygulamanın desteklediği diller arasında Hintçe, Bengalce, Urdu, Tay dili, Malezyaca, Tamil, Çince ve Portekizce yer alıyor. Bu uygulama sadece dil öğrenimi için mükemmel bir içerik sunmakla kalmıyor aynı zamanda pratik testler ve oyunlar da içeriyor.

Uygulamada, gramer, sözcük bilgisi ve konuşmaya yönelik 470’ten fazla İngilizce ders bulunuyor. İnternet bağlantısı olmaksızın erişilebilen işitsel-görsel dersler mevcut. Kullanıcıların sözcük bilgilerini artırırken bunların İngilizce telaffuzunu çalışabilecekleri sesli bir sözlüğe sahip. Konuşma İngilizcesi öğretmek için ses tanımlama özelliklerini de kullanıyor.

Ayrıca, daha etkin bir alıştırma için haberler, videolar, e-kitaplar ve makaleler gibi içerikler de sunuyor.

Eğer birisine İngilizce soru sorman ya da konuşman gerekiyorsa uygulamanın sohbet yardım hattı seni İngilizce öğretmenleriyle buluşturuyor.

Innovative Language

ingilizce geliştirme uygulaması

Android | iOS

Innovative Language içerisinde gerçek İngilizce öğretmenlerinden videolu ve sesli dersler bulacaksın.

Derslerin konuları ise gramerden kültüre oldukça farklı olabiliyor. Örneğin, Groundhog Day (Dağ Sıçanı Festivali) gibi Amerikan geleneklerinin yanı sıra ünlüler ve aktörler hakkında tanıtım videoları bulacaksın. Bu gibi kaynaklar anadili İngilizce olan kişilerle belirli konularda konuşmak için kullanabileceğin genel bilgiyi sağlayacaktır.

Ayrıca, içeriği gözden geçirmen ve hatırlayabilmen için her bir desin notları da bulunuyor. Dersler öğrenme düzeylerine göre ayrılıyor ve çevrimdışı kullanım için belirli dersleri indirebilirsin.

Her gün alacağın ücretsiz e-postayla sözcük bilgisi dersleri gibi diğer özellikler de mevcut.

Bunların yanı sıra, özel öğretmen, metinlerin satır satır okunması ve sana özel öğrenim programları gibi ücretli premium hizmetleri de bulunuyor.

FluentU

ingilizce geliştirme uygulaması

Android | iOS

FluentU İngilizce öğrenmek için en popüler mobil uygulamalardan biri. Bu uygulama öğrenciler için çekici bir deneyim sunmak amacıyla gerçek dünyadan videolar kullanıyor.

Bu uygulamada İngilizce dinleme ve konuşma becerilerini geliştirmende sana yardımcı olacak film fragmanları, haberler, müzik videoları ve sohbet programları bulabilirsin. Ayrıca, bir videonun içeriğini anlamana yardımcı olan interaktif altyazılarla açıklamalar da bulacaksın. Bunlar bir sözcüğün anlamını anlamanda ve bunun gerçek hayatta nasıl kullanıldığını görmene imkan tanır.

Farklı aksanlar ve sözcükler duyabilmen için her türlü İngilizce video bulacaksın. Bununla birlikte, kendi İngilizce seviyene uygun videolar ve iş dünyası, kültür, eğlence ve daha fazlası hakkında videolar bulacaksın.

Kullanımına ilişkin örnekler görmek için bir sözcük üzerine tıklayabilirsin.

Bu uygulama aynı zamanda internetin olmadığı zaman bunları dinleyebilmen için sesli diyalogları da kaydedebiliyor.

Değerlendirme soruları ve testler izlediğin bu videolara dayalı ve öğrendiğin şeyi hatırlamana yardımcı oluyor. FluentU aslında sana %100 kişiselleştirilmiş bir deneyim sunarak öğrendiğin sözcükleri takip ediyor.

ABA English

ingilizce geliştirme uygulaması

Android | iOS

ABA English sana hem Amerikan İngilizcesi hem de İngiliz İngilizcesi öğrenme imkanı sunuyor. Günlük dersler için 100’den fazla gramer videosu sunuyor. Ayrıca, İngilizce ifadeler, sözcük bilgisi ve diğer şeyleri öğretmek için tasarlanmış kısa ve uzun metrajlı filmlere de erişim sağlıyor.

Altı farklı seviyede dersler sunuyor. “Başlangıç” ve “ileri” gibi bildiğimiz seviyelerin yanı sıra ticari İngilizce ya da TOEFL, vb. için İngilizce öğrenenlere yönelik özel dersler de sunuyorlar.

“ABA Moments” adını verdikleri ve kullanıcıların gündelik hayatın belirli bir konusuna ilişkin oyunlar oynayarak bir dakika içerisinde on sözcük öğrendikleri özgün bir özellik bulunuyor. Haftanın beş günü yeni bir oyun geliyor.

Bu uygulama aynı zamanda kullanıcılara çevrimiçi öğretmenler de sunuyor. İhtiyaçların ve ilgi alanlarına göre sana belirli alanlarda yardımcı olabilirler. Her bir ders sonrasında ilerlemeni test edebilir ve her bir seviyeyi tamamladıktan sonra bir sertifika alabilirsin.

Beelinguapp

ingilizce geliştirme uygulaması

Android | iOS

Bu uygulama eşsiz bir konsept kullanıyor. E-kitaplar kullanarak dil öğretimine odaklanıyorlar.

Uygulama sana neredeyse her konuyla ilgili metinlerden oluşan bir kitaplık sunuyor. Bu metinleri iki farklı dilde sana okuyor. Bu nedenle, örneğin İngilizce öğreniyorsan ve anadilin Hintçe ise bu metni her iki dilse sana sunacaktır.

Her iki versiyonu yan yana görebilmen için ekranı ikiye bölüyor. Böylelikle metinleri karşılaştırabilir ve belirli İngilizce sözcükler ve cümlelerin anlamlarını bildiğin dilde görebilirsin.

Bu uygulama aynı zamanda her iki dilde okunan metnin geçtiği cümleyi vurgulayarak takip etmeyi de kolaylaştırıyor.

Bu mobil uygulama İngilizce konuşma becerilerinden ziyade okuma ve dinleme becerilerine odaklanmak için ideal.

Learn English with Aco

ingilizce geliştirme uygulaması

Android

Aco, bu uygulamanın kullandığı yapay zeka sohbet robotunun adı. AI, “Artificial Intelligence” (Yapay Zeka) teriminin kısaltmasıdır ve bu teknoloji bilgisayarların insanları taklit etmesi (insan gibi davranmaları) için kullanılır. Neyse ki henüz robotların insan beyninin yerini alabileceği bir noktaya ulaşmadık—ama bu robotlar bizimle basit sohbetler edebilecek kadar gelişmiştir!

Sohbet robotları, gerçek kişilerle sohbet edebilen bilgisayar programlarıdır. Bu uygulamada ise bu teknoloji İngilizce konuşma becerilerini hızla geliştirmek için kullanılıyor.

Bir robotla sohbet etmenin yanı sıra ses kayıtları dinleyebilir, haberleri okuyabilir, gramer öğrenebilir ve dinleme becerilerinle alıştırma yapabilirsin.

Bu uygulama aynı zamanda sana espriler yapar ve İngilizce konuşma testleri ile İngilizceni test eder (çoğunlukla boşlukları doldurma).

Sohbet robotunun tipik bir “Amerikalı kız” gibi konuşmaya programlanmış olması nedeniyle bu uygulama sadece Amerikan İngilizcesi öğrenmek için kullanılabilir. Ayrıca belirli sözcüklerin anlamlarını anadilinde anlamana yardımcı olmak için bir çeviri işlevi ve ücretsiz sözlüğe de sahip.

Andy

ingilizce geliştirme uygulaması

Android | iOS

Andy de İngilizce öğrenmene yardımcı olan başka bir sohbet robotu. Bir önceki uygulamaya benzer şekilde, Andy ile sohbet ederek İngilizceni geliştirebilirsin. Bu mobil uygulamayı kullanarak birisini nasıl karşılayacağını, günün hakkında nasıl konuşacağını ve birisi hakkında nasıl soru soracağını öğrenebilirsin.

Bu sohbet robotu İngilizce sohbetler hakkında daha fazlasını öğrenmene yardımcı olması için bir soru cevap formatı kullanıyor. Ayrıca, okuma ve yazmanın yanı sıra İngilizce dinleme ve telaffuz alıştırması da yapabilmen için bu mesajları sana okur.

Bu uygulama filmler, gezi, sanat, vb. belirli konular hakkında sohbet ve tartışmalar yapabilir. Sohbet içerisinde sana testler vererek İngilizce bilgini test eder. Zorlu sözcükler veya gramer kuralları hakkında ayrıntılı açıklamalar da isteyebilirsin.

Yakın zamanda öğrenmiş olduğun sözcükleri çalışmak için de bir hatırlatma işlevi bulunmaktadır. Andy herhangi bir sohbet sırasında yapmış olduğun hataları da düzeltir.

Bir sohbet robotu ile İngilizce sohbet etmenin en önemli faydası, sana dil konuşurken daha rahat olmanı sağlamalarıdır. Seni yargılamazlar ve her zaman sana yardımcı olurlar!

English Grammar Test

ingilizce geliştirme uygulaması

Android

Bu uygulama orta ve üst orta seviyedeki öğrenciler için tasarlanmıştır. İsminden de anlaşılacağı üzere gramer testleri sunar.

Bu uygulama iki seviyeden oluşur ve her seviyede otuz test bulunmaktadır. Her bir testte ise 20 alıştırma bulunur. Bu da İngilizce alıştırma yapabileceğin toplamda 1200 egzersiz olduğu anlamına geliyor.

Sözcük oluşturma, kuraldışı fiiller, kipler, yardımcı fiiller, sıfatlar, edilgen çatı, isimler, karışık sözcükler, vb. de dahil olmak üzere bu egzersizlere tüm İngilizce gramer konuları dahil edilmiştir.

Bu uygulama, bir kullanıcının haftada bir ya da iki test tamamlamasını ve sonra da yaptığı yanlışların yanı sıra bu yanlışlar hakkında uygulamanın vereceği açıklamaları gözden geçirmek için zaman ayırmasını amaçlar. Eğer aldığın puan yerine her bir alıştırmada verilen genel kurallara odaklanacak olursan bu uygulamadan daha fazla faydalanırsın.

Bu uygulamada detaylı ilerleme tabloları da bulacaksın. Toplam puanın yeşile dönüştüğü zaman bunun anlamı bir sonraki seviyeye geçmeye hazır olduğun anlamına gelir!

Knudge.me

ingilizce geliştirme uygulaması

Android

The Knudge.me uygulaması iki bölüme ayrılmaktadır. İlk bölümde İngilizce dersler yer alır ve sonraki bölümde İngilizce becerilerini test edebileceğin oyunlar mevcuttur.

Ders bölümünde sözcük bilgisi geliştirici, İngilizce deyimler, öbek fiiller ve yaygın ama kafa karıştırıcı sözcüklere yer verilmektedir. Sözcük bilgisi geliştirici üç seviyeden oluşur. Orta ve ileri seviyeler, IELTS, TOEFL, GRE, vb. sınavlardan iyi bir puan almana yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

“Karmaşık sözcükler” bölümünde, farklı anlamlara sahip sözcükler olan eşsesli ve sesteş sözcükler yer almaktadır. Aynı zamanda, 250 deyim ve 200 öbek fiilden oluşan iyi bir koleksiyona sahiptir.

Oyunlar bölümünde ise karşına sözcük oyunları, okuma oyunları ve yazma oyunları çıkacak. “Echo,” sesli olarak okunan sözcükleri yazmanı gerektiren eşsiz bir diktasyon oyunu. Genel anlamda sana imla bilgini geliştirmekte yardımcı olur.

Uygulamanın aynı zamanda beceri seviyenle eşleşen testler, ilerleme takip işlevi ve bilgi kartları gibi önemli özellikleri bulunmaktadır. (Burada faydalı diğer bilgi kartı uygulamalarının eksiksiz bir listesini bulabilirsin.)

Üretkenlik Odaklı Uygulamalar

Bir dili altı ay ya da daha kısa bir sürede öğrenebilen insanları duymuşsundur. Bunlardan bazılarının doğal yetenekleri ve becerileri olsa da aynı şeyi başarmış olan pek çok kişi birer dahi değildir.

Onların kullandıkları teknikler ve stratejilere bakacak olursan, bu “süper öğrencilerin” bir ortak noktaları olduğunu ve bunu her gün ya da neredeyse her gün yaptıklarını göreceksin. Öğrencilerin İngilizce öğrenim hedeflerinden vazgeçmelerinin en yaygın iki nedeni, motivasyon eksikliği ve aşırı dikkat dağınıklığıdır.

Bazı çalışmalar eğitimlerini Amerika’da sürdüren öğrencilerin yaklaşık %70’inin oyalanma (procrastination) işaretleri gösterdiğini ortaya koymuştur. Bunların dışında, çoğu sosyal medya sitelerinin dikkatimizi dağıtmak için tasarlandığını gösteren çalışmalar da bulunmaktadır. Bu siteleri kullanmak dikkat süremizi (attention span) kısaltabilir ve bu da hayatlarımızın her alanını etkileyebilir.

Bu nedenlerle, odaklanmamamız ve dil öğrenimini gündelik bir alışkanlık haline getirmememiz halinde hiçbir dil öğrenimi planı gerçek anlamda etkili olmayacaktır.

İşte bu nedenle de bir üretkenlik uygulaması kullanmak, İngilizce çalışma planın için en az bir İngilizce öğrenme uygulaması kadar önemli olabilir. Bu üretkenlik uygulamalarının amacı hedeflerine ulaşmanda yardımcı olmaktır.

Habitica

ingilizce geliştirme uygulaması

Android | iOS

Habitica üretkenlik ve alışkanlık oluşturmaya yepyeni bir yaklaşım getirmektedir. Sıkıcı yapılacaklar listeleri ve hatırlatmaların aksine, bu uygulama hayatını bir oyunmuş gibi ele alır.

Gündelik işlerin birer “macera” (quest) haline gelir ve bunları tamamlayarak puan kazanırsın. Sanal bir karakterin avatarını oluşturur ve bu karakterin tıpkı bir online rol yapma oyununda olduğu gibi gelişmesine yardımcı olursun. Belirli puanları topladığın zaman bir sonraki seviyeye geçersin (yukarıda verdiğimiz dil öğrenme uygulamalarının çoğunda olduğu gibi). Her yeni seviye sana yeni beceriler katar ve avatarın için yeni kıyafetler satın almana (ya da bir evcil hayvan!) imkan tanır.

Aynı zamanda, sevdiğin televizyon dizisinin son bölümünü izlemek gibi düzenli olarak tamamladığın görevler ile belirli avantajlar elde edersin.

Bu uygulama online oyun oynamayı ve başarılarını diğerleriyle paylaşmayı sevenler için ideal. Bu tür bir çevreyi anlama ve bununla bağlantı kurmayı daha eğlenceli hale getirerek yeni alışkanlıklar edinme sürecini daha eğlenceli hale getirir.

Loop

ingilizce geliştirme uygulaması

Android

Loop daha dolaysız bir uygulama. Herhangi gösterişli bir tasarım olmaksızın kullanabilecekleri basit bir uygulama isteyenler için ideal. Daha da önemlisi, bu uygulama tamamen ücretsiz ve reklam içermiyor.

Bu uygulamayı kullanarak karmaşık alışkanlıklar edinebilir ve ilerlemeni zaman içerisinde takip edebilirsin. Örneğin, sözcük bilgisi yerine gramer bilgisi ile ilgili daha fazla pratik yapman gerekiyorsa sözcük bilgisi alıştırmaları için günlük bir hatırlatma ve gramer için de haftalık bir hatırlatma ayarlayabilirsin.

Bu uygulama son derece basit olacak şekilde hazırlanmış ve neredeyse yokmuş gibi. Uygulamayı açmadan dahi bu hatırlatmalara yanıt verebilirsin. Minimalist (sade ve temiz) tasarımı hem göze hitap ediyor hem de uygulamayı daha iyi anlamana yardımcı oluyor.

Eğer motivasyon ile ilgili bir sorunun yoksa ve sadece bazı önemli özelliklere sahip bir takip programına ihtiyacın varsa bu uygulama tam sana göre.

Habit Bull

ingilizce geliştirme uygulaması

Android | iOS

Eğer motivasyona ihtiyacın varsa ve hayatını bir oyuna dönüştürmek gibi bir fikrin yoksa Habit Bull senin için uygun olabilir.

Yukarıdaki uygulamanın tüm özelliklerine sahip ve bunlara ek olarak hedeflerine sadık kalmana yardımcı oluyor. Hem iyi hem de kötü alışkanlıkları takip ediyor. Bu da İngilizce becerilerini geliştiremediğin ve tembel hissettiğin günlerin de bir çetelesini tutabileceğin anlamına geliyor. Bunu yapmak günlük hayatındaki gerçek problemleri fark etmene yardımcı olur.

Bu uygulama aynı zamanda her bir hatırlatma ile birlikte çalışmaya başlamana ilham vermesi için motivasyonel resimler de kullanmaktadır. Bu ekstra görsel unsur birçok kişinin tereddüt etmeyi bırakması ve çalışmaya başlamasına yardımcı olur.

Bu özelliklerin yanı sıra Habit Bull, gerçek insanların programları hakkında konuşabildikleri konuya özel gruplara da sahiptir. Bu da bir İngilizce öğrenme topluluğu bulabileceğin ve dil bilgilerini artırmak için başkalarının kullandığı yöntemler hakkında tavsiyeler alabileceğin anlamına gelir.

Diğer bir deyişle, bu uygulama alışkanlıkların takibi ve motivasyon verme arasında dengeli bir yaklaşım benimsemektedir.

Pomodoro Timer Lite

english-improvement-app

Android

Diğer üretkenlik uygulamalarının aksine Pomodroido her seferinde tek bir göreve odaklanmana yardımcı olur. Pomodroido tekniğine dayanmaktadır ve bu teknikte insanlar bir süre (genellikle 30 dakika) boyunca bir göreve odaklanır, beş dakika mola verir ve yeniden tüm dikkatlerini bu göreve verirler.

Bu da öğrencilerin dikkatlerinin dağılmasını önler. Sıklıkla ders çalışarak ve telefonumuza bakarak (ya da diğer dikkat dağıtıcı şeylere kapılarak) ne kadar zaman geçirdiğimizi fark etmeyiz. Bu uygulama, sana yoğun bir konsantrasyon düzeninde küçük molalar vererek gerçek göreve odaklanmana yardımcı oluyor.

Bu molalar ise bir göreve odaklanmanda başarılı olduğunu gösterdiği için sana bir çeşit başarı hissi veriyor. Ayrıca, bu molanın bir başarının ödülü olduğunu hissediyorsun ve bu da bu göreve daha da iyi odaklanman için seni motive ediyor.

 

En İyi dil öğrenme programı için bu İngilizce geliştirme uygulamaları arasından herhangi ikisini ve bir dil öğrenme uygulamasını kullanmalısın, böylece kolaylıkla hedefler belirleyebilir ve bunları tutarlı bir şekilde başarabilirsin. Pomodoro Timer uygulaması sana bir göreve odaklanmanda yardımcı olabilirken diğer üç üretkenlik uygulamasından herhangi biri hedeflerin, alışkanlıkların ve ilerlemeni takip etmek için kullanılabilir.

Tüm dil öğrenme uygulamaları farklı bilgilere odaklandığı ve farklı yöntemler kullandığı için her seferinde bir dil öğrenme uygulaması seçmek önemlidir. Pek çok uygulama, dil öğreniminin bir unsuruna odaklanır tıpkı okuma, dinleme, vb. ve diğerleri de genel alıştırmalar için faydalıdır.

Eğer genel İngilizce öğrenimini geliştirmek istiyorsan o halde İngilizce geliştirme uygulamaları arasından genel bir uygulama seçmek en iyisidir. Belirli bir beceriye odaklanman gerekiyorsa, bu beceri için tasarlanmış bir uygulama seçebilirsin.

Bol şans!


Dhritiman Ray bilim kurgu, şiir ve kurgusal olmayan düz yazı yazarıdır. Eğitim, psikoloji ve yaşam tarzı gibi konular üzerine uzmanlaşmıştır. Daha fazlasını öğrenmek için buraya tıklayın.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close