ingilizce-gelistirme

İngilizce Geliştirme: 3 Popüler Sosyal Medya Sitesi ve 11 Yol ile Daha Kolay

İngilizce öğrenme serüveninin neresinde olduğun önemli değil, dili kullanma becerilerin daima daha iyi olabilir.

İngilizce geliştirme, yeni başlayan, orta ve ileri düzeydeki tüm öğrenciler için bir mesele. Çünkü dil öğreniminde ilerleme çok önemli.

Her daim İngilizceni geliştirebilirsin. Daha iyi olmak için düzenli olarak pratik yapmalısın.

Dil gelişimi devamlı bir egzersizdir, bu yüzden asla sona ermez.

Çaba gerektirir ancak bu çabaya da değer! Yavaş yavaş İngilizceni geliştirmeyi bir hedef haline getirirsen olabileceğin en iyi İngilizce konuşan her zaman olabilirsin.

İngilizce öğreniyorum diyorsan kendini nasıl geliştireceğini de bilmelisin.

İngilizceyi geliştirmenin en iyi ve doğal yollarından biri de trendlere, güncel akımlara, ayak uydurmaktır. Her dil gelişir (değişir). Dil bilgisi kuralları kullanıcılarına uyum sağlar. Yanlış olarak kullanılan bazı şeyler yaygın ve kabul edilebilir hale gelir. Argo kelimeler ortaya çıkar ve kaybolur. Neyin trend (popüler, modaya uygun) olduğu her yıl değişebilir!

Bugünlerde sosyal medyadan daha trend ne olabilir? Facebook ve Twitter gibi sosyal medya, diğer insanlarla bağlantı kurmak ve ailen ve arkadaşların ile irtibat halinde kalman için bir sürü fırsat sunar. Ayrıca İngilizceni pratik yapmak ve geliştirmek için de harika araçlardır.

Sosyal medyayı kendi yararına kullan! Bunu nasıl yapacağını bu yazıda bulacaksın.

İngilizce Geliştirme Konusunda Sosyal Medya Neden İşe Yarar?

  • Seçebileceğin pek çok sayıda sosyal medya var, her birinin eşsiz özellikleri var. Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Snapchat… sınırsız seçenek ve her gün bir yenisi daha ekleniyor.
  • Pek çok sosyal medya web sitesi ve bunları düzenli olarak kullanan bir sürü insan ile birlikte sosyal medya ilgini çekebilecek sonsuz bir içerik kaynağı sağlıyor. Günde birkaç dakika olsa bile eğlenceli şeyler izleyerek ve okuyarak İngilizce pratiğine devam edebilmeni daha kolay hale getiriyor.
  • Sosyal medya bu sebepten ötürü “sosyal” olarak anılıyor. Dünyanın dört bir yanından milyonlar sosyal medyada ve bunların birçoğunun ana dili İngilizce. Onlar da diğer insanlarla iletişim kurmak için sosyal medyadalar. Bu sayede onlarla kolayca temasa geçebilirsin!
  • Sosyal medyanın büyük çoğunluğuna katılım ve kullanım ücretsizdir. Sosyal medyada olmak seni oldukça erişebilir hale getirecektir – tek ihtiyacın olan internet bağlantısı.

Eğer İngilizceni geliştirmek istiyorsan sosyal medyada yer almanın neden oldukça mantıklı olduğunu şimdiye kadar anlamışsındır. Artık tam olarak bunu nasıl yapabileceğini öğrenme zamanı!

İngilizce Geliştirme: Sosyal Medyanın Sunduğu 11 Eğlenceli Yol

Facebook ile İngilizce Geliştirme

ingilizce-gelistirme

Evet, İngilizce geliştirme konusuna dünyanın en popüler sosyal medya sitesi, Facebook ile başlayalım. Fotoğraflar, bağlantılar, videolar ve mesajlar paylaşarak arkadaşların, ailen ve meslektaşların ile iletişim halinde olmak için bu site kullanılır. Facebook en fazla kullanıcıya sahip olduğu için ondan pek çok şekilde faydalanabilirsin!

1. Facebook’ta dil ayarlarını değiştir

Facebook’ta İngilizceni geliştirmek için iyi bir başlangıç olarak web sitesinin görüntülenme dilini ana dilinden İngilizceye çevirmek söylenebilir. Neden mi? Facebook’ta zaman geçirirken daha fazla İngilizceyle haşır neşir olmanı sağlayacak. Facebook’taki arkadaşların İngilizce dışındaki dillerle paylaşımlarda bulunsalar da yine de yararlı olacaktır.

“Ayarlar” bölümüne tıklayıp “Dil” sekmesine giderek kolayca dili değiştirebilirsin. English (US) – Amerikan İngilizcesi ve English (UK) – İngiliz İngilizcesi arasında bir seçim yapabilirsin. Ayrıca biraz eğlenmek ve korsanların nasıl konuştuğunu öğrenmek isteyen ileri düzeyde İngilizce bilen biri isen Pirate English – Korsan İngilizcesi de var.

2. Facebook’ta İngilizce konuşanlarla aktif olarak bağlantı kur

Eğer arkadaş listende ana dili olarak İngilizce konuşan birileri varsa muhabbet et!  Büyük olasılıkla İngilizce yazıyorlar ve İngilizce makalelere ait bağlantılar paylaşıyorlardır. Onlarla iletişime geçebileceğin her fırsatı kullanmalısın – elbette İngilizce olarak! Gönderilerine yorum bırak, duvarlarına yaz ve yorum kısmında olabilecek sohbetlere katıl.  İngilizce bir kelime veya basit bir cümle yazsan bile bu katılım değerlidir.

3. İçeriğine göre Facebook sayfalarını beğen

Facebook’ta şirketler, markalar ve insanlar tarafından yönetilen tonlarca grup ve sayfa var.  Bunların amacı senle iletişime geçebilmek ve dikkatini çekebilmek adına sık sık ilginç içerikler yayınlıyorlar. Bunu kullan!

Seni ilgilendiren sayfaları keşfet ve beğen, daha sonra her gün haber akışında yepyeni İngilizce içerikler alacaksın. Makaleler (BuzzFeed, Medium) videolar (Vox, “The Daily Show”) hatta canlı yayınlanan etkinlikler bunlar arasında sayılabilir. Facebook’tan ayrılmadan İngilizce pratik yapabileceksin… fakat dikkatli ol çünkü Facebook oldukça bağımlılık yapıcıdır!

4. Bir Facebook grubuna katıl

Facebook’taki gruplar, hayal edebileceğin hemen hemen her konunun tartışılmasına olanak sağlar. Örgüden iş kurmaya kadar herkese hitap edebilecek bir Facebook grubu var.

Sorular sorabileceğin ve senin gibi diğer İngilizce öğrenenlerin dillerinin gelişmesine yardım edebileceğin İngilizce öğrenenler için oluşturulmuş gruplara katılabilirsin. Örneğin, English Learners Hangout grubu ve American English Learners grubu iyi bir başlangıç olacaktır.

Benzer zevkleri olan insanlarla bağlantı kurarken aynı zamanda İngilizce anlama ve okuma becerilerini geliştirebileceğin hobin (her türlü şey olabilir) ile ilgili bir grup da bulabilirsin.  Book Lovers, Sewing 4 Beginners, Dungeons and Dragons bu hobi gruplarından birkaç örnektir.

Her yerde mükemmel bir dil pratiği fırsatı!

5. Bir Facebook etkinliği oluştur

Öğrenmek ve gelişmek arkadaşlar ile daha eğlenceli! Gerçek hayatta İngilizceni geliştirmeye karar verirsen İngilizce pratiği yapabileceğiniz bir buluşmaya arkadaşlarını davet etmek için bir Facebook etkinliği düzenleyebilirsin.  Bir sohbet halkası, bir çalışma grubu veya temalı bir buluşma olabilir.

“Çevrimdışı” organize ettiğin bir etkinlik için arkadaşlarını haberdar etmeyi Facebook oldukça kolay hale getiriyor. Etkinlik takvimlerini takip etmek için pek çok insan Facebook’a güveniyor bu yüzden bundan mutlaka faydalanmalısın.

Kendi Facebook etkinliğini oluşturmak için hesabına giriş yap ve Haber Akışı’nın solundaki menü sütunundaki “Etkinlikler”e tıkla. Daha sonra “Etkinlikler” sayfasını göreceksin, burada arkadaşlarının etkinliklerine ve ağında popüler olan diğer etkinliklere davetleri görebilirsin. Kendini eklemek için “Oluştur” yazan mavi butona tıkla. İşlemler süresince Facebook sana rehberlik edecek. Sadece birkaç dakikanı alacak!

Twitter ile İngilizce Geliştirme

ingilizce-gelistirme

Twitter, 280 karakterle sınırlı, kısa yazılmış paylaşımlarda bulunmanı sağlayan bir mikroblog platformudur. Bu gönderilere “tweet” adı verilmektedir. Tweetler, varsayılan olarak çevrimiçi herkes tarafından görülebilir fakat tanımadığın insanların görmesini engelleyebilirsin. Yazmaya başlamadan önce (bu senin için önemliyse) yazılarını koruduğundan ve gizli olarak ayarladığından emin ol.

İngilizce geliştirme söz konusu olduğunda neden Twitter kullanılmalı? Çünkü trend olan kelimeleri öğrenmek, argoyu anlamak ve İngilizce haberleri takip etmek için harika bir yerdir. Twitter’daki insanlar pek çok tweet yayınlar bu sayede içerik akışın hiç kesilmez. Üstelik her şey canlıdır!

Twitter kullanarak İngilizceni geliştirmen için işte sana birkaç fikir.

6. Özel bir Twitter hesabı oluştur

Eğer Twitter’da yeni isen hesabını İngilizce olarak ayarla ve İngilizce konuşan kullanıcıları takip et. Bu senin tweet akışlarının çoğunlukla İngilizce kalmasını ve gelişim çabalarını daha doğal olmasını sağlar.

Merriam-Webster (evet, sözlük), Matthew Inman (çizgi roman The Oatmeal‘ın yazarı) ve NASA (bilim ve uzay hakkında açık ve bilgilendirici tweetler için) dahil olmak üzere takip edebileceğin birkaç harika Twitter hesabı.

Sevdiğin bir tweeti gördüğün zaman tekrar onu bir kişiye tweetleyebilirsin. Bir konuşma başlatmak amacıyla bu bir yorum, soru veya basit bir “Thank you” olabilir. İnsanlarla Twitter üzerinden bağlantı kurmak eğlencelidir!

7. İngilizce Tweetler

Bu biraz İngilizce günlük tutmak gibi ancak tuttuğun günlük oldukça kısa ve herkese açık olacak. Harika bir yazma alıştırmasıdır. Hobilerin, belirli bir günde yaptıkların, başından geçen komik şeyler, gördüklerin, düşüncelerin hakkında tweet atabilirsin.

Eğer takipçilerin varsa onların da sana İngilizce olarak karşılık vermeleri için teşvik et. İngilizce olarak düşüncelerini formüle etme konusunda ne kadar ilerlediğini zamanla sen de göreceksin.

8. Twitter’da haberleri takip et

Takip edebileceğin enteresan hesaplar bulduğunda Twitter daha eğlenceli olacaktır. Yeni insanlar tanıyabilir ve Twitter trendlerini takip ederek dünyada neler olup bittiğini öğrenebilirsin.

Bunu yapmak için “Anlar” sekmesine göz atabilirsin, burada Twitter çalışanlarından özel bir ekip popüler tweetlerden ve yorumlardan haber hikayelerini bir araya getirirler. Ayrıca “Trendler” adlı kenar çubuğunu göreceğin Twitter ana sayfadaki sol bölüme bakabilirsin. Herhangi bir konunun üzerine tıklayarak bununla ilgili son tweetleri görebilirsin.

LinkedIn ile İngilizce Geliştirme

 ingilizce-gelistirme

Facebook ve Twitter eğlence için oluşturulduysa LinkedIn ciddi işler için oluşturuldu. Tüm endüstri dallarından profesyonellere yönelik ağ kurmayı kolaylaştırmak ve yeni iş fırsatları yakalamalarını sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir sosyalleşme aracıdır.

LinkedIn iş İngilizcesini pratik yapmak ve  İngilizce e-posta yazma becerilerini geliştirmek için mükemmeldir. Mesela Facebook’tan kesinlikle daha fazla iş ve çalışma odaklıdır.  Pek çok büyük kuruluş ve büyük işletme burada varlık gösteriyor. Bu da markaların ve şirketlerin, senin gibi profesyonellerle ilgili pek çok ilginç içerik paylaştığı anlamına geliyor. Katıldıktan sonra İngilizce öğrenmek için nasıl kullanabilirsin, işte cevabı.

9. Bir LinkedIn profili oluştur

LinkedIn profilleri çevrimiçi özgeçmiş gibidir. Bu yüzden LinkedIn profilini İngilizce olarak yaz. Bağlantı kurabileceğin (İngilizce olarak) diğer İngilizce konuşanların bu ilgisini çekecektir.

LinkedIn’de bir profil yazmak, zaman alıcı bir alıştırmadır fakat temel iş İngilizcesini öğrenmede çok kritik (önemli) bir adımdır. Her profil, nasıl doldurulacağına dair LinkedIn’in önerdiği ipuçları ve tavsiyeler ile birlikte çeşitli bölümler içerir.

Profilini tamamlamak, İngilizce konuşulan ülkelerde işverenlerin potansiyel bir çalışandan ne beklediklerine dair sana bir fikir verecek. ABD’de çalışmayı planlıyorsan bunu bilmek senin için çok iyi olacak!

Bir LinkedIn profili oluşturmak harcadığın zamana ve emeğe değer. Açık işleri araştırmak ve hatta çevrimiçi olarak işlere başvurmak için dahi kullanabilirsin. Kim biliyor? Biri senin profilini gerçekten beğenebilir ve bir iş teklifi için senle temasa geçebilir.

10. LinkedIn bağlantıları bul

Facebook’ta olduğu gibi LinkedIn’de seni daha önceden tanıyan insanlarla bağlantı kurmalısın. Ana dili İngilizce olan tanıdıklar araştır bu sayede profillerinden öğrenebilir ve iş İngilizcesi kelime dağarcığını zenginleştirebilirsin.

Eğer LinkedIn bağlantıların güncellemeler paylaşıyorlarsa bunları düzenli olarak takip et. Muhtemelen bu güncellemeler, insanlarla etkileşime girmen için sana fırsat verecek ve profesyonel olarak onları daha iyi tanımanı sağlayacak çok ilginç içerikler sunabilir.

LinkedIn, yalnızca İngilizceni geliştirmen için değil aynı zamanda mesleki ağını da büyütmen için çok faydalıdır.

11. LinkedIn’de şirketleri takip et

LinkedIn’de olan hiç kimseyi tanımıyorsan bunda bir sıkıntı yok! Çoğu ünlü şirket ve büyük işletme, pek çok harika içerik paylaşarak platformda etkin bir varlık sürdürüyor. Örneğin, Booking.com, Pixar Animation Studios ya da Netflix gibi firmalara göz at, bunların tamamının LinkedIn sayfası var.

Sevdiğin veya hayranı olduğun şirketleri takip etmelisin, bu şekilde makaleler, videolu eğitimler veya yayınladıkları açık işler ile ilgili haberin olabilir.

LinkedIn sayfanı düzenli olarak ziyaret etmen harika bir okuma pratiği yapmanı ve genel manada iş İngilizceni geliştirmeni sağlayacak.

 

Özetleyecek olursak…

İngilizce geliştirme ile ilgili olarak buradaki pek çok araçla sosyal medyayı kullanmak sadece bir yöntemdir. Okuma ve konuşma becerilerini geliştirmek, yeni kelimeler öğrenmek ve hatta dil bilgisi kullanımlarını pratik yapmak için bunlar mükemmel platformlardır.

Unutma ki dilini geliştirmeyi istemek, İngilizcenin kötü olduğu anlamına gelmez. Bu olabildiğince en iyisi olmak istediğin anlamına gelir… ve sosyal medya İngilizce geliştirme konusunda sana yardımcı olabilir.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close