ingilizce-film-senaryolari

İngilizce Film Senaryoları: Film Senaryolarından İngilizce Öğrenmek için 5 Web Sitesi

Sen de arkana yaslanıp, patlamış mısırını alıp iyi bir film okumaya bayılmıyor musun?

Bir saniye, yanlış mı okuyorum?

Filmler izlemek için değil miydi…?

Eh, normalde öyle. Ama film senaryoları—bir film içerisindeki tüm diyalogların dökümüdür—sayesinde filmleri okuyabilirsin.

İngilizce film senaryoları İngilizce pratik yapmanın eğlenceli ve farklı bir yoludur. Bunları sadece okuyabilir ya da birden fazla becerini geliştirmek için hem senaryosunu okuyup hem de o filmi izleyebilirsin.

İngilizce kitap okumaktan bıktıysan ya da sadece İngilizce çalışmak için yeni bir şeyler istiyorsan film senaryoları harika birer seçenektir. İşte dil becerilerine seviye atlatmana yardımcı olacak beş İngilizce film senaryoları sitesi.

Hazır ol Hollywood, biz geliyoruz!

İngilizce Film Senaryoları Dil Becerilerini Nasıl Geliştirebilir?

 • Öğrenme motivasyonunu artırır. Film senaryolarını kullanmak, öğrendiklerini hatırlamanın heyecan verici bir yoludur. Nasıl mı? Çünkü bunlar ilgi alanlarına odaklanmana imkan tanır.

İlgini çeken bir film seçebilirsin ki bu da İngilizce ödevini yaparken uyuyakalmaktan çok daha iyidir!

 • Senaryolar okuma ve dinleme becerilerini bir araya getirir. Yazılı metni (senaryoyu) okuyarak ve dinleyerek (filmi izlerken) yeni sözcükler öğreneceksin ve bu da bu sözcükleri hatırlamana yardımcı olur. Bu aynı zamanda bu yeni sözcükleri telaffuz etmeyi ve doğru şekilde yazmayı da öğreneceğin anlamına gelir.
 • Filmlerin betimlediği duygular öğrenmene yardımcı olabilir. Daha önce bir filme kendini kaptırdığın ve karakterlerin en iyi arkadaşlarınmış gibi olduklarını hissettiğin oldu mu? Filmler, bizlerde gerçek duygusal bağlar oluşturma gücüne sahiptir. Ve araştırmalar göstermiştir ki bu tip duygusal bağlar öğrenme motivasyonunu artırabilmektedir.

Hikaye kurgu olsa da bir şey sana anlamlı ve önemli göründüğü zaman bunu daha etkin bir şekilde hatırlarsın.

 • Yeni sözcükler ve deyimleri özgün bir içerikle birlikte görürsün. Anadilini konuşan kişilerin nasıl cümle kurduklarını, telaffuzu zor sözcükleri nasıl söylediklerini ve farklı konuşma tarzları arasında nasıl geçiş yaptıklarını duyacaksın.

Bu sadece İngilizcede ne söyleyeceğini değil aynı zamanda bunu olası sosyal durumlarda nasıl söyleyeceğini de öğrenmenin harika bir yoludur. Biraz alıştırma ile artık resmi durumlara uygun olmayan argo sözcükler kullanmanın mahcubiyetini yaşamayacaksın (endişelenme, hepimiz bu yollardan geçtik!)

İngilizce Öğrenmek için İngilizce Film Senaryoları Nasıl Kullanılır

Her film senaryosunu bir İngilizce dil dersine dönüştürmek için bu temel adımları izle.

 • Bildiğin bir filmin senaryosunu seç. Bir film hakkında ön bilgiye sahip olmak öğreneceğin dilin tipine hazır olmana yardımcı olur. Eğer bu filme aşina değilsen fikir edinmek için fragmanını (önizleme videoları) izle.
 • Dil becerisi düzeyini dikkate al. Senin için aşırı karmaşık olan bir senaryoyu anlamaya çalışma. Filmin hikayesinin ve dilinin senin İngilizce seviyenle eşleşip eşleşmediğini kontrol etmek için film fragmanları, özetleri ve film eleştirilerini kullan.
 • Senaryoyu hazırla. Senaryoyu yazdır ya da kolaylıkla erişebileceğin dijital sürümünü indir. Bilmediğin sözcükleri arayarak bunu gözden geçir (hızla ama detaylı olarak oku). Bu sözcükleri işaretle.
 • Senaryoyu oku ve film hakkında tahminlerde bulunmaktan çekinme. Eğer bu aktiviteyi arkadaşlarınla birlikte yapıyorsan, kimin karakterler ya da mekan hakkında doğru tahminlerde bulunduğunu gör. Az da olsa arkadaşlar arası rekabet her zaman öğrenmeyi teşvik etmenin iyi bir yoludur!
 • Senaryoyu okurken filmi izle. Gerekli gördüğün yerde filmi duraklatmak ve tekrar izlemekten çekinme. Filmin içeriğine bağlı olarak, daha önce işaretlemiş olduğun sözcüklerin anlamlarını bulmaya çalış.

Önemli not: bu web sitelerindeki bazı senaryolar taslaktır (son hali değil), bu nedenle filmden biraz daha farklı olabilir. Genel olarak bu, filmde yer verilmemiş olan sahneleri atlaman gerekebileceği anlamına gelir.

 • Bir kopya kağıdı hazırla. Sözlükten yardım alarak, yeni öğrendiğin sözcüklerin tümünü bir kopya kağıdına kaydet. Bu kopya kağıdını el altında bulundurman, yeni sözcük ve deyimleri İngilizce konuşmalara dahil etmende son derece yardımcı olacaktır.
 • Film senaryosunu kendin oyna! Filmin senaryosu tam karşında duruyor, öyleyse seni durduran şey ne? Bakalım filmde duyduğun telaffuz ve konuşma tarzlarını taklit edebilecek misin.

Aktör Sensin! İngilizce Film Senaryoları ile Dil Öğrenmek için 5 Web Sitesi

The Screenplay Database

Seviye: Başlangıç ile ileri arası

Bu web sitesi 400’ün üzerinde senaryo sunuyor ve her gün yenileri ekleniyor.

Film senaryoları alfabetik olarak ve türe göre sınıflanıyor—filmler aynı zamanda siteye eklenme tarihlerine göre de gruplanıyor. Dolayısıyla, İngilizce çalışmak için en yeni ve en harika senaryoları kullanmak istersen bu kaynak senin için ideal.

The Screenplay Database, son derece açık bilgiler vermesiyle dil öğrencileri için harika bir web sitesi. Bir film seçtiğin zaman site seni başka bir sayfaya yönlendiriyor ve bu sayfada başlangıç ve orta seviyedeki dil öğrencilerine uygun bir İngilizce kullanarak filmin kısa bir özetini geçiyor.

Bazı filmleri filmi satın alman ve indirmen için Amazon bağlantıları dahi ekliyor.

Film Senaryosu Önerisi: “Kung Fu Panda”

Bu eğlenceli animasyon film, başlangıç seviyesinin ötesine geçmek isteyenler için ideal. Filmin görüntüleri senaryoda kullanılan dili destekliyor ve karakterlerin artırılmış ifadeleri hikayeyi kolaylıkla takip etmene yardımcı oluyor.

Movie Scripts and Screenplays

Seviye: orta ile ileri arası

Bu web sitesi tercih ettiğin film türüne göre çok çeşitli film senaryoları sunuyor.

Gezinme kolaylığı sunun listeler üç alfabetik bölüme ayrılmış. Web sitesinin “Find It!” arama çubuğuna film adını yazarak belirli bir filmi bulmak çok kolay.

Movie Scripts and Screenplays, senaryolarla birlikte film özetleri sunmuyor ama her filmin yanında o filme ait bir IMDb (the Internet Movie Database) bağlantısı bulunuyor. IMDb film hakkında bilgiler için harika bir kaynaktır, her filmi açıklayan film özetleri ve video fragmanlar içerir.

Film Senaryosu Önerisi: “Gladiator”

Aş ve savaşın gelgitli dünyasında geçen bu aksiyon dolu ve duygusal film orta seviyedeki İngilizce öğrencileri için ideal. Kurgu kolay tahmin edilebilir ve genellikle konuşmalar iki ya da üç kişi arasında geçtiği için karakterlerin konuşmalarını takip etmek zor değildir.

The Daily Script

Seviye: orta ile ileri arası

Bu web sitesinin sade görünüşünün seni aldatmasına izin verme. Bu site muhteşem bir dizi film ve televizyon dizisi senaryosu sunmaktadır.

Bu sade tasarım, iki alfabetik liste içerisinde senaryo aramana imkan tanır. Türe göre arama seçeneği bulunmuyor, bu nedenle eğer belirli bir filmi arıyorsan bu uzun film isimleri listesi boyunca ekranı kaydırman gerekecek.

Sitede film özetleri de bulunmadığı için, Daily Script zaten bildiğin bir filmi aramak için kullanmaya uygun.

Film Senaryosu Önerisi: “Slumdog Millionaire”

Macera dolu ve ilgi çekici olan bu film dil öğrencilerine günlük temel sözcük bilgisi sunuyor. Senaryoda filmin geçtiği yerler hakkında ekstra bilgiler de yer alıyor. Öğrenciler sıfat ve zarfları çalışmak için bu bilgiyi kullanabilir ve bunları görsel örneklerle bağdaştırabilir.

Screenplays for You

Seviye: orta ile ileri arası

Bu site düzenli olarak güncelleniyor ve PDF senaryolar sağlıyor, bu da okumak istediğin senaryoyu indirmeni ve yazdırmanı kolaylaştırıyor.

Film isimleri listesi büyük puntolu başlıklarla kullanıcı dostu ve sitede gezinmeyi kolaylaştırıyor. Burada az bilinen filmler ve televizyon dizileri de dahil çok çeşitli senaryolar bulmak mümkün.

Tüm filmlere bir özet eklenmemiş ve eklenmiş olanlar da oldukça kısa. Bununla birlikte, her film hakkında detaylı bilgiler için bağlantılar verilmiş.

Film Senaryosu Önerisi: “Ferris Bueller’s Day Off”

Orta seviyedeki İngilizce öğrencileri için harika olan bu film tipik Amerikan konuşma dili kullanıyor. Dil öğrenenler komik durumlarda kullanılan sözcükler ve ifadeleri görmenin yanı sıra resmi ve teklifsiz dil arasındaki farkı da görecekler.

SimplyScripts

Seviye: Başlangıç ile ileri arası

Bu web sitesinin ana sayfasında bulunan büyük butonlar çok sayıdaki film türleri arasında arama yapmayı gerçekten kolaylaştırıyor. Sitede kullanılan dil de İngilizce öğrenenlerin takip edebileceği kadar kolay ve film arama süreci de yeterince basit.

Yazıda verdiğimiz beş film senaryosu sitesi arasında, SimplyScripts en faydalı film özetlerini sunuyor. Kullanılan dilde ayrıntılara önem verilirken anlaşılması o kadar da zor değil. Her bir film başlığında filmin posteri yer alıyor ve bu da kurgu ve karakterler hakkında daha fazla bilgi almayı son derece kolaylaştırıyor.

Film Senaryosu Önerisi: “The Martian”

Bu senaryo orta seviyedeki dil öğrencilerinin İngilizce dil becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacak. Filmde çok sayıda samimi konuşmanın yanı sıra uzmanlar tarafından kullanılan teknik bir dil de yer alıyor. Sadece bir karakteri izlediğimiz uzun sahneler, odaklanacak daha uzun İngilizce bölümleri sunması nedeniyle dil öğrencileri için faydalı.

 

İngilizce film senaryoları ile dil öğrenmenin en iyi yanı, ilgini çekebilecek çok sayıda seçeneğe sahip olmasıdır.

Aksiyondan gerilime romantizm ve komediye, kendini farklı film türleri ile deneme şansına sahipsin. Büyü, savaş ya da tarih ile ilgili bir film izlemek seni yeni ve şaşırtıcı bir sözcük bilgisiyle tanıştıracak.

O halde, İngilizceyi kelimesi kelimesine ezberlediğin günlere güle güle de. İnternete atla, bir İngilizce film senaryosu seç ve şimdiye kadarki en akılda kalıcı İngilizce dersine hazırlan!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close