ingilizce-diziler

İngilizce Diziler İzleyerek Keyifle İngilizce Öğren: 11 İnanılmaz Bilim Kurgu Dizisi

İngilizce öğrenmek için zaten film mi izliyorsun?

Üstelik İngilizce diziler izlemeyi seviyor, hatta 90’ların sitcom’larıyla İngilizce öğrenmeye doyamıyor musun?!

Öyleyse, senin için yalnızca İngilizce kelime dağarcığını genişletmekle kalmayıp ufkunu da genişletecek bir fikrimiz var!

Bilim kurgu türündeki İngilizce TV dizilerini izlemekten söz ediyoruz.

Bilim Kurgu Dizileri Nasıl Dizilerdir?

İngilizcede “Sci-Fi” kısaltmasıyla bilinen, açılımı “Science Fiction” olan türün dilimizdeki karşılığı “Bilim Kurgu”. Bilim kurgu, ya da kimilerince tercih edilen adıyla kurgu-bilim, hayali icatlar, geleceğin teknolojileri, uzay ve dünyanın ötesindeki yaşamla ilgili  hikayeler anlatan türe deniyor.

Bilim kurgu deyince, insanlar otomatik olarak bu türün yalnızca bilim ve teknoloji meraklılarına hitap ettiğini düşünüyorlar, fakat bu düşünce gerçekten çok uzak. (İngilizcede sürekli bilim ve teknolojiyle ilgilenip bunlardan söz eden insanları tanımlamayan bir isim var: Geek. Bu kelime, Türkçedeki “inek” tabirini biraz andırıyor).

Tüm dünyadan erkekler, kadınlar, genç kızlar ve erkekler ve hatta çocuklar bilim kurgudan hoşlanabilir.

İngilizce Öğrenmek için Neden Bilim Kurgu Dizilerini İzlemelisin?

İyi bilim kurgu dizileri oldukça merak uyandırıcıdır ve dikkatini uzun süre üzerlerinde tutmayı iyi becerirler. Bir izlemeye başladın mı, durman zor olur. İngilizce öğrenme anlamında, bilim kurgu dizileri bazı açılardan diğer İngilizce dizilere göre daha iyi bir seçenektir. Peki, ama neden?

  • Bilim kurgu dizileri iyimser olur. Mutlu sonları olmayan dizi ve filmleri izlemekten bıktın mı? Olumlu sonlar isteme konusunda yalnız değilsin. Bilim kurgu dizileri senin için akıllıca bir seçim, çünkü bu türde kahraman her zaman kazanır.
  • Bilim kurgu dizileri gerçek dünyadan kaçmak için harikadır. Muhtemelen bütün günü işte ya da okulda geçirdin ve sıra İngilizce öğrenmeye geldi, ama bir yandan da dinlenmek istiyorsun. Bilim kurgu dizilerinin insanı başka diyarlara ve zamanlara götürmek gibi müthiş bir becerisi vardır ve hikayelerinin içinde öyle bir kaybolursun ki, onları izleyerek İngilizce öğrendiğini bile unutursun.
  • Bilim kurguda yaş sınırı yoktur. Eğer çocukların ya da yaşça senden küçük kardeşlerin varsa, bu dizileri onlarla birlikte de izleyebilirsin. Bilim kurgu dizileri genellikle nispeten kolay bir dil kullandığı ve hiçbir zaman işleri gereğinden fazla karışık hale getirmediği için, hem çocuklara uygundur hem de İngilizce öğrenmeyi kolaylaştırır.
  • Bilim kurgu dizileri ve filmleri zamansızdır ve daima popüler olacaktır. Ne kadar eski tarihli olurlarsa olsunlar, bu hep böyle olmuştur. Bu yüzden, daha eski dizileri izleyerek İngilizce öğrenmek istiyorsan, bölümlerini bulman pek de zor olmayacaktır. Ayrıca, bilim kurgunun modası hiçbir zaman geçeceğe benzemediğinden, bazen televizyonda da eski bilim kurgu dizileri ve filmleri yayınlanır ve onları da takip edebilirsin. O kadar çok çeşit var ki, hangi diziyle başlayacağına karar vermekte zorlanabilirsin.

Diziler ve filmler yoluyla İngilizce öğrenmekten hoşlanıyorsan, FluentU’ya da bayılacaksın. FluentU sana gerçek hayatta kullanılan İngilizceyi kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürülen film fragmanlarıyla, film ve dizilerden kesitlerle, eğlenceli ve ilham verici videolarla ve müzik klipleriyle öğretir. İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan uygulamaları sayesinde her an her yerde bu İngilizce videoların tadını çıkarabilecek olman! Haydi, şimdi birlikte en iyi İngilizce bilim kurgu dizilerinden birkaçına göz atalım.

İngilizce Öğrenmek için En İyi Diziler: Bilim Kurgu Dizilerinin ilk 11’i

1. “Quantum Leap” (1989-1993)

ingilizce-diziler

Dr. Sam Beckett dünyanın en iyi bilim insanlarından bazılarını, insanların zamanda yolculuk yapabilecekleri teorisiyle ilgili araştırma yapmak üzere çölün ortasına götürür. Araştırma fonlarını, yani maddi desteğini kaybetmemek için Sam makineye planladıklarından erken girmek zorunda kalır ve makineye girer girmez ortadan kaybolur.

Kısa bir süre sonra, Sam kendini hafızasını kısmen kaybetmiş birinin bedeninin içinde bulur. Ayrıldığı yerden yalnızca tek bir karakterle iletişimde kalmayı başarır: Holografik bir görüntü olan Al ile.

Al’i Sam dışında kimse duyamaz ve göremez. Dizide Sam’in farklı zaman periyotlarına sıçrayışlarını izliyoruz. Sam her seferinde kendi zamanına daha da yaklaştığını umuyor.

Quantum Leap‘in İngilizce öğrenmek için harika bir dizi olmasının sebepleri: Dizinin dili çok basit ve karakterlerin anlaşılması kolay, temiz Amerikan aksanları var. Bu diziden günlük hayatta sıkça kullanılan play hard to get (romantik olarak elde edilmesi zor biriymiş gibi davranmak), no way (asla, kesinlikle olmaz) gibi pek çok İngilizce ifadeyi öğrenebilirsin.

2. “The X-Files” (1993-2002)

ingilizce-diziler

Gelmiş geçmiş en meşhur ve en popüler İngilizce bilim kurgu dizilerinden biriyle tanışmaya hazır mısın? Fox Mulder ve Dana Scully birlikte çalışan FBI ajanlarıdır, fakat birbirlerinden tamamen farklı inançları vardır. Mulder paranormal hayata ve uzaylıların varlığına inanmayı seçerken Scully bunların hiçbirine inanmaz.

Birlikte çeşitli paranormal vakaları araştırırlar ve bazen kendilerini uzaylıların varlığıyla ve Amerikan hükumetiyle ilgili teorileri araştırırken bulurlar.

Hayatlarının büyük çoğunluğunu bu soruşturmalara ayıran bu iki ajan, hayatlarını ve kariyerlerini sık sık tehlikeye atıyorlar. Amaçları Amerikan hükumetini ilgilendiren gizemleri çözmeye çalışmak ve bazen bunu yapmak için fazla ileriye gidiyorlar.

The X-Files‘ın İngilizce öğrenmek için harika bir dizi olmasının sebepleri: Eğer teknik İngilizce bilgini geliştirmek istiyorsan, bu dizi senin için ideal. Bilim ve araştırma alanlarında çalışıyorsan ya da çalışmak istiyorsan, bu diziden  transmission (iletim), silicon (silikon), toxin (toksin), biologist (biyolog), chemist (kimyager/eczacı), rabies (kuduz) gibi pek çok kelimeyi öğrenebilirsin.

3. “Doctor Who” (2005-günümüz)

ingilizce-diziler

Doctor Who, Dünya’nın çok uzaklarından başka bir gezegenden gelen inanılmaz yetenekli ve süper zekalı bir bilim insanı. TARDIS adında tuhaf ve muhteşem bir zaman makinesiyle hem zamanda hem de uzayda yolculuk etmek gibi olağanüstü bir beceriye sahip.

Bu zaman makinesi bildiğimiz zaman makinelerinden değil ve çevresine uyum sağlamak için şekil değiştirmek üzere özel olarak tasarlanmış. Doctor Who Dünya’yı çok seviyor ve sık sık ziyaret ediyor, bazen Dünya’yı istilacı uzaylılardan korumak için, bazen de seçilmiş birkaç insanı başka uzak gezegenlere götürmek için.

Doctor Who iyi bir adam olsa da, Dalek’ler denilen bir grup uzaylı da dahil olmak üzere çok fazla düşmanı var.

Doctor Who‘nun İngilizce öğrenmek için harika bir dizi olmasının sebepleri: Doctor Who karakteri oldukça alaycı, bu sayede sen de İngilizcede zekice mizah nasıl yapılırmış, öğrenebilirsin. Bu dizi İngiltere menşeili olduğundan, birbirinden farklı İngiliz aksanlarına da maruz kalacak ve farklı İngilizce türlerine aşina olacaksın.

4. “Lost” (2004-2010)

ingilizce-diziler

Bir yolcu uçağı havadayken parçalanır ve Pasifik Okyanusu’nun ortasındaki bir adaya düşer. Kazadan 48 kişi kurtulur, ama artık dış dünyayla hiçbir iletişimleri yoktur ve hayatta kalmak için mücadele etmek zorunda kalırlar. Gelmiş geçmiş en gizemli, gerilimli ve heyecan dolu İngilizce dizilerden birine hoş geldin.

Bu dizide pek çok ilginç karakter var: Esas adam karakteri Dr. Jack Shepherd, Kate adında bir kanun kaçağı, Charlie adında bir rock yıldızı ve daha niceleri… Bu dizide farklı karakterlerin hayatta kalmak için birbirlerine güvenmelerini izleyeceksin. İçinde bulundukları koşullar da gittikçe ilginçleşecek.

Bir dizi karanlık sır ortaya çıkacak ve elbette, pek çok duygusal ilişki yaşanacak. Bu dizide oldukça fazla gerilim var ve insanın ilgisini sürekli üzerinde tutuyor çünkü neler olup bittiğini anlamak da, bir sonraki bölümde neler olacağını tahmin etmek de oldukça zor. Özellikle uçağın yolcu listesinde olmayan bir yolcu ortaya çıkınca, işler ilginçleşmeye başlıyor.

Lost‘un İngilizce öğrenmek için harika bir dizi olmasının sebepleri: Bu dizide pek çok farklı arka planlardan gelen birbirinden değişik insan var, bu sayede farklı aksanlar duyacaksın ve dünyanın ve Amerika’nın farklı yerlerinde kullanılan günlük İngilizcenin farklarını anlayabileceksin. Dizideki karakterler genel olarak yavaş konuşuyorlar. Dizideki dram ve gerilim sayesinde pek çok bilgi görüntüler yoluyla da aktarılıyor, böylece neler olup bittiğini daha iyi anlayabilirsin.

5. “Futurama” (1999 – 2013)

ingilizce-diziler

Bu bilim kurgu türündeki çizgi film, adı Phillip Fry olan ve pizza dağıtım elemanı olarak çalışan 25 yaşındaki genç bir adama odaklanıyor. Phillip’in sıkıcı hayatı hiçbir yere gidiyor gibi görünmezken, birden tuhaf bir şey oluyor.

Genç adam bir gün bir kaza geçiriyor ve kazara bedenini donduruyor. Bu olay 1999 yılında oluyor ve Phillip 1000 yıl sonra, gelecekte uyanıyor. Gelecekte kendisi için yeni bir başlangıç yapma fırsatı buluyor.

Phillip evrenin farklı bölgelerine paketler dağıtan büyük bir kargo şirketi olan Planet Express Corporation’da çalışmaya başlıyor. Çeşitli uzaylılarla ve robotlarla arkadaş oluyor. Bu çizgi dizi, herhalde en fazla uzaylı türü görebileceğin İngilizce dizilerden biridir!

Futurama‘nın İngilizce öğrenmek için harika bir dizi olmasının sebepleri: Karakterlerin gayet açık ve net, hatta bazen abartılı hareketler yapması sayesinde nispeten karmaşık sözcükleri de anlayabilirsin. Ayrıca bu dizinin hedef kitlesi gençler olduğundan, dizide arkadaşlarınla daha akıcı bir şekilde İngilizce konuşmana yardımcı olacak gündelik bir dil kullanılıyor.

6. “Dragon Ball Z” (1989 – 2003)

ingilizce-diziler

Uzun süre yayınlanan bu çizgi dizi, yıllarca pek çok gencin en sevdiği dizilerden biri oldu. Bu bilim kurgu dizisi, Goku’nun (bir Japon anime karakteri) ve Z savaşçılarının maceralarını takip ediyor. Bu karakterler Dünya’yı kurtarmak için hep birlikte canavarlar ve uzaylı yaratıklarla savaşıyorlar.

Goku’nun erkek kardeşi Raditz, Goku’nun neden kendisine söylendiği gibi gezegeni yok etmediğini öğrenmek için Dünya’ya geliyor. Goku ise çocukluğunda geçirdiği bir kaza yüzünden gerçek görevini unutmuş durumda.

Goku’nun oğlu Gohan gizli güçleri olduğunu fark ediyor ve kötü kalpli amcası Raditz’le savaşmaya çalışıyor. Aile arasındaki bir savaşı Dünya’ya karşı bir savaş takip ediyor, ancak hafıza kaybından sonra Goku’nun görevi değişmiş durumda ve o artık dostlarını kurtarmaya çalışıyor.

Dragon Ball Z‘in İngilizce öğrenmek için harika bir dizi olmasının sebepleri: Bu dizi bir animasyon olduğu halde, hem gençlere hem de yetişkinlere hitap eden bir mizah anlayışı var. Karakterler aşırı derecede abartılı hareket ediyor ve zaman zaman çok komik oluyorlar, bu da İngilizcedeki çatışmayı ve mizahı anlamana yardımcı olacak. Bu dizi bilim kurgu türünde bir çizgi dizi olsa da, aşk, trafik canavarlığı, alışveriş gibi gerçek hayata dair konuları işleyen pek çok sahnesi var ve bu sayede farklı durumlarda kullanılabilecek İngilizce kelimeler ve cümleler kapabilirsin.

7. “Star Trek – the Next Generation” (1987 – 1994)

ingilizce-diziler

Herhalde bilim kurgu hayranı olmayanlar bile Star Trek, ya da Uzay Yolu dizisinin namını duymuştur. 24. yüzyıldayız ve Starship Enterprise’ın ilk mürettebatının uzaya yolculuk etmesinin üzerinden uzun yıllar geçmiş. Kaptan Jean-Luc Picard’ın emrinde ve yönetiminde NCC 1701-D adındaki yeni Enterprise (ekibi) yeni yaşamlar arayışıyla çok uzak gezegenlere seyahat ediyor. Sürekli maceralara atılıyor ve daha önce hiçbir insanın ayak basmadığı yerlere cesurca seyahat ediyorlar.

Star Trek‘in İngilizce öğrenmek için harika bir dizi olmasının sebepleri: Star Trek’te yavaş ve oldukça kolay anlaşılır bir dil kullanımı var. Kimin konuştuğu her zaman çok açık, kimin ne zaman konuştuğu konusunda kafa karışıklığı yaratmaması, diziyi takip etmeyi kolaylaştırıyor. Eğer bilim ve teknoloji alanlarında İngilizce kelime dağarcığını geliştirmek istiyorsan, Star Trek oldukça enteresan ve harika kelimelerle dolu.

8. “Heroes” (2006 – 2010)

ingilizce-diziler

Türkçede “kahramanlar” anlamına gelen Heroes‘un hikayesi, çizgi roman mantığıyla anlatılıyor. Bu hikaye, bir güneş tutulmasının ardından birdenbire süper güçleri olduğunu keşfeden bir grup “normal” insanın hikayesi. Bu diziyle birlikte bir maceraya çıkıyor ve bu özel yeteneklerin ve süper güçlerin karakterlerin hayatlarını nasıl etkilediğini görebiliyoruz.

Dizinin ilk sezonu, yeteneklerini keşfeden bir grup sıradan insanın hikayesiyle başlıyor. Hikaye ilerledikçe izleyiciler farklı karakterlerin yeni süper güçlerine nasıl tepkiler verdiklerini ve bunun mesleki ve kişisel hayatlarını nasıl etkilediğini görebiliyor.

Karakterler güçlerini nasıl kullanacaklarını öğrenirken, onlarla ilgili bir şeyler bulmak için ciddi soruşturmalar yürüten normal insanlar da ortaya çıkıyor. Bu yeni kahramanların yeni süper güçlerine alışmak için fazla zamanları yok, çünkü artık dünyanın yok olmasını önlemek gibi yeni bir görevleri var.

Heroes‘un İngilizce öğrenmek için harika bir dizi olmasının sebepleri: Bu dizi dramla dolu ve görsel efektleri de bir harika, bu sayede dizide olanları takip etmek senin için çok daha kolay olacak. Dizi dünyanın farklı yerlerinden karakterlerin hikayelerini anlattığından, dizideki diyaloglar genellikle oldukça yavaş bir şekilde akıyor ve takip edilmesi oldukça kolay.

9. “Stargate Universe” (2009 – 2011)

ingilizce-diziler

Dünya dışı (galaksideki başka gezegenlerden birindeki) bir üste yaşanan sürpriz bir saldırının ardından, kadim gemi “Destiny”den (“Kader”) son kurtulanlar oldukları yerde mahsur kalırlar. Evrenin en ucunda Dr. Nicolas Rush ve Colonel Everett Young artık Destiny tayfasının yeni liderleridir.

Yeni tayfa birlikte yeni dünyalar ve gezegenler keşfederken bir yandan da uzaylılarla tanışıyorlar. Esas amaçları evlerine geri dönmek için yollarını bulmak, ama sürekli yollarına çıkıp onları sınayan bir şeyler oluyor. Sona doğru, Destiny gemisinin asıl amacının ne olduğunu keşfediyorlar ve bu amaç hayal ettiklerinden çok çok farklı.

Stargate Universe‘ün İngilizce öğrenmek için harika bir dizi olmasının sebepleri: Karakterler arasında çok fazla çatışma var ve karakterler genellikle anlatmak istedikleri şeyi karşılarındaki anlasın diye kendilerini sık sık tekrar ediyor ve yavaş konuşuyorlar. Bu dizinin kelime dağarcığı da bir harika! Bu dizide pek çok tıbbi terim ve günlük konuşma duyacak ve kendi kelime dağarcığını da geliştirebileceksin.

10. “Dark Angel” (1999 – 2002)

ingilizce-diziler

Dark Angel, Türkçe çevirisiyle Kara Melek, dünyanın hem siyasi hem de ekonomik olarak çöküşte olduğu bir gelecekte geçiyor. Dizi, askeri cezaevinden kaçmış olan ve Seattle’ın sokaklarının altında, hayatın normal olmaktan çok uzak olduğu yerlerde yaşamını sürdüren Max adı karakterin etrafında dönüyor. Max yaşamını hükumet ajanlarından kaçarak geçiriyor.

Max vaktinin çoğunu kendisi gibi başka yaratıklar ve insanlar arayarak geçiriyor. Kıyamet sonrası Amerika’sındaki yozlaşmayla savaşmaya çalışan bir idealist ve siber gazeteci olan Logan’la tanışıyor. Birlikte bir ekip oluşturuyor ve güçlerini ve beyinlerini yeni Milenyuma doğru yol almak için kullanıyorlar.

Onlar yollarında ilerledikçe, Max’in geçmişindeki sır da açığa çıkmaya iyice yaklaşıyor ve bu Logan’la olan ilişkinlerini karmaşıklaştıracak hatta yok edebilecek bir sır.

Dark Angel‘ın İngilizce öğrenmek için harika bir dizi olmasının sebepleri: Dark Angel’da dizinin çoğunda yalnızca iki esas karakter görülüyor, olay örgüsü çok karmaşık değil, yani kolayca takip edebilirsin. Dizinin hedef kitlesi genç izleyiciler, bu yüzden dili çağdaş ve bu diziyi izleyerek günlük hayatta arkadaşlarınla nasıl İngilizce iletişim kurabileceğini öğrenebilirsin.

11. “Third Rock From the Sun” (1996 – 2001)

ingilizce-diziler

Dünya, araştırma yapmak amacıyla dünyaya gelmiş bir grup uzaylı tarafından istila edilmiştir. Uzaylıların insan hayatıyla ve gelenekleriyle ilgili daha fazla şey öğrenmek gibi bir arzuları vardır. Fark edilmemek için şekil değiştirmek zorunda olan uzaylılar, tanınmamak için normal insanlar gibi görünmeyi seçerler.

Uzaylıların lideri, bir üniversite profesörü biçimine girer. Meslektaşları da profesörün kız kardeşi ve ergen oğlu kılığına girerler ve hep birlikte Dünya’daki basit şeyleri keşfedip öğrenirler. Gerçek insanlar için gündelik, normal şeyler gibi görünen her şey, uzaylılar için anlaşılması ve uygulaması zor şeylerdir; bu diziyi bu kadar ilginç ve komik kılan da bu!

Third Rock from the Sun‘ın İngilizce öğrenmek için harika bir dizi olmasının sebepleri: Bu dizi çok komik bir dizi ve içinde teknolojiye ve bilgisayarlara dair pek çok kelime geçen olağan bilim kurgu dizileri gibi değil. Burada, Dünya’yı, İngilizceyi ve bizim normal olarak gördüğümüz şeylerin açıklamalarını anlamaya çalışan uzaylıların günlük hayatını görüyorsun. Kullanılan dil özellikle basitleştirilmiş, bu sayede bu dizi, kolayca İngilizce öğrenmek için harika bir dizi olmuş.

Şimdi arkana yaslanıp farklı bir şekilde İngilizce öğrenme zamanı, hem de tarihteki en iyi İngilizce bilim kurgu dizilerinden birkaçını izleyerek! Dizi izle ve keyifle öğren. Güç seninle olsun!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close