ingilizce-dinleme-pratigi

İngilizce Dinleme Pratiği Yaparak Daha İyi Dinlemenin, Konuşmanın ve Yazmanın Yolları

İngilizce dinleme pratiği yapmak düşündüğünden daha kolay olabilir.

Hiç İngilizce bir TV veya radyo programı açıkken uyuyakaldın mı?

İngilizce sesleri dinlerken uyuyakalmak, seni ana dilin gibi İngilizce konuştuğun tatlı rüyalar görmeye sevk edebilir. Hatta belki su gibi İngilizce çeviri yapabilmeni sağlayan bir süper güçle de bile uyanabilirsin!

Tamam canım, hala rüyadayız. Süper güçler o kadar da kolay elde edilmiyor.

Ama arka planda İngilizce sesler çalarken uyuyakalmak dil öğrenme konusunda düşündüğünden daha faydalı. Hatta biz bunu İngilizce dinleme pratiği yapmanın yaratıcı bir yolu olarak öneriyoruz.

Kulağa tuhaf geliyor, değil mi? Merak etme, bunun sebebini birazdan açıklayacağız.

İşin aslı, İngilizce dinleme alıştırması yapmanın dili daha iyi anlamanı sağlarken bir yandan da konuşma ve yazma gibi diğer becerilerini de geliştirecek pek çok yolu var.

Tonlarca İngilizce konuşma ve ses kaydı dinlemeyi deneyebilirsin. Bu alıştırmanın elbette faydası olur.

Fakat daha pek çok faydalı ESL dinleme alıştırması var. Dinleme, konuşma ve hatta yazma becerilerini geliştirecek hakikaten yoğun, odaklı ve kapsayıcı alıştırmalar için dinlemede kal.

Bunun için yalnızca dinlemek için kulaklara, bir kaleme, bir deftere ve bir ses dosyasına ihtiyacın olacak (süper kahraman pelerini opsiyonel).

Dinleme Pratiği için Ses Dosyası Bulabileceğin Yerler

İşte, İngilizce dinleme becerilerini geliştirmek için İngilizce ses dosyaları ve videolar bulabilmenin birkaç kolay yolu:

Podcast’ler

İngilizce dinleme pratiği yapmak için harika kaynaklardan biri, podcast‘lerdir. Google’da arama yaparak ilgilendiğin konuda podcast’lere ulaşabilir, pek çok farklı konu üzerine podcast indirebilir veya bölümleri internet üzerinden dinleyebilirsin.

Ayrıca kullanılan İngilizce türüne ve aksanlara da dikkat edebilirsin. Örneğin, “You’re Doing it Wrong” BBC’nin yayınladığı ve günlük hayata benzersiz bir İngiliz bakışı sunan bir podcast. Diğer yandan, “This American Life”‘ta Amerika’da yaşamakla ilgili hikayeler anlatılıyor.

En sevdiğin podcast’leri işaretleyip kaydedebilir veya indirebilir ve çalışmalarında kullanabilirsin.

Alternatif olarak, mobil cihazından podcast’lere abone olabilir ve istediğin zaman dinleyebilirsin. Podcast uygulamalarının çoğu ses dosyasının hızını değiştirmene izin veriyor ve bu aşağıda açıklayacağımız alıştırmalardan birkaçı için faydalı olacaktır. Eğer bir iPhone’un varsa, ön yükleme ile telefonunda bulunan Podcast uygulamasında bu özellik mevcut. Android kullanıcıları CastBox’a bir göz atabilir.

Sesli Kitaplar

Sesli kitaplar da dinleme pratiği için harika kaynaklardır. Audible’da pek çok sesli kitap kaydı bulabilirsin ve bu site ses kaydını ileri sarmana, durdurmana ve ihtiyaç duyarsan hızlandırmana izin veriyor. Bonus olarak, Audible’ın sahibi Amazon olduğundan genellikle basılı bir kitap satın alırken beraberinde okurken dinlemek için sesli kitaplar da satın alabilirsin.

Kitap satın almak için para harcamak istemiyor musun? Sesli kitapları Librivox ve OpenCulture gibi sitelerden ücretsiz olarak da indirebilirsin.

Videolar

Videolar şahane dinleme kaynaklarıdır çünkü sesle birlikte bağlamı da bir arada görürsün.

YouTube‘da dinlemek için çok iyi videolar bulabilirsin (fakat unutma, buradaki İngilizce videoların hepsinde doğru ve düzgün İngilizce kullanılmıyor). Bunun dışında, FluentU‘da İngilizce öğrenmen amacıyla seçilmiş, amacına uygun videolar bulabilirsin. FluentU müzik klipleri, film fragmanları, haberler ve ilham verici videolar gibi gerçek dünyaya ait İngilizce videoları alır ve bunları kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürür. Seslerle birlikte söylenenleri okumak için açıklamalı altyazılardan ve dinleme pratiğinin yanı sıra İngilizce çalışmak için kelime bilgi kartlarından ve diğer öğrenme araçlarından da faydalanabilirsin. İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde FluentU’yu beraberinde her yere götürebilirsin.

İngilizce Dinleme Pratiği için 10 Kapsayıcı Alıştırma

1. Arka Planda Dinle

Alıştırma:

Bu alıştırmayı bir ses dosyasını ilk defa dinlerken yapabilirsin.

Oynat tuşuna bas ve başka bir şeyler yap, örneğin yemek pişirmek veya parkta koşmak gibi (ve hatta belki biraz kestirmek gibi!).

Duyduğun her şeyi anlamayabilirsin. Endişelenme! Bu alıştırma içeriği derin bir şekilde anlaman için değil. Bunun yerine, İngilizcenin seslerine odaklanmaya çalış ve zihnin ve bedenin başka bir işle meşgulken ses arka planda çalmaya devam etsin.

Bu alıştırma neden faydalı:

Arka planda İngilizce seslerin olması, dilin doğal olarak etrafını sarmasını sağlar. Anne-babasının konuşmalarını dinleyerek büyüyen bir bebek hayal et: Yavaş yavaş, bebek hiçbir eğitim almadan kelimeleri ve dil bilgisi kurallarını öğrenir. Arka planda çalan İngilizce seslerin içine dalarak aynı bir bebek gibi doğal yollardan dil öğrenebilirsin.

Bu alıştırma aynı zamanda kendini İngilizcenin seslerine ve ritmine alıştırman için de faydalıdır. Bazı bilgileri kaçırdığın ya da anlamadığın için strese girmene gerek yok—bu alıştırmanın amacı bu değil.

Bu aktivitenin ek bir faydası da, onu günlük hayatının içine kolayca dahil edebilmen. Bu alıştırma için zaman ayırmana gerek yok; istediğin her an İngilizce bir şeyler çalarak bu alıştırmayı yapabilirsin.

2. Yalnızca Tonlama için Dinle

Alıştırma:

Tonlama, seslerdeki değişim, yani biri konuşurken sesinin ne kadar tiz veya pes olduğunu ifade eder. İngilizce tonlamanın iki temel kategorisi, düşme (bir açıklama yaparken ya da iddiada bulunurken sesinin alçalması) ve yükselmedir (soru sorarken ya da şaşkınlık belirtirken sesinin yükselmesi).

Bu alıştırmada bütün dikkatini dinlediğin ses kaydındaki tonlama değişikliklerine ver. Sesin yükselip alçaldığı noktaları dikkatle dinle ve neden böyle bir ton değişikliği olduğunu anlamaya çalış. Konuşmacı bir soru mu soruyor yoksa bir iddiada mı bulunuyor? Konuşmacı ne tür bir duygu ifade etmeye çalışıyor?

Bu alıştırma neden faydalı:

Her dilin kendine özgü tonlama kuralları vardır. İki dili de anlamasan bile, Çince konuşanlarla İtalyanca konuşanların konuşma tarzları arasındaki farkı az çok fark etmişsindir, değil mi? İşte bu farkın sebebi tonlamadır.

Eğer İngilizceyi ana dilin gibi konuşmak istiyorsan, tonlama konusunda ustalaşman gerek. Tonlamaları dinlemek de bunun ilk adımı.

3. Yalnızca Vurgu için Dinle

Alıştırma:

Kelimelerdeki vurguya dikkat et; vurgu, sesin yükselmesiyle veya belirli bir hecedeki sesli harflerin uzatılmasıyla anlaşılabilir. (Örneğin, “centipede,” (kırkayak) kelimesinde vurgu cen hecesindedir.)

Şimdi bir daha dinle ve bu kez cümlelerdeki vurguya kulak kesil; cümlenin geri kalanına göre daha yüksek bir sese veya daha ağır bir söylenişe sahip olan kelime veya söz öbekleri vurguludur demektir. (Örneğin: “There’s a giant centipede in my bed.” (Yatağımda dev bir kırkayak var.)) Bu cümlede hangi kelimeler vurgulanmış? Eğer vurgu başka bir kelimede olsaydı cümlenin anlamı ne şekilde değişirdi?

Bu alıştırma neden faydalı:

Muhtemelen şöyle anlar yaşamışsındır: Bir filmde bir diyaloğu anlayamamışsındır, ama altyazılara baktığında şaşırırsın çünkü aslında cümledeki bütün kelimeleri biliyorsundur!

Vurgu (özellikle de cümlelerde) kelimeleri seçmeyi zorlaştırabilir çünkü önemli bilgiler dışındaki her şey kulağa belirsiz gelebilir.

Eğer İngilizce kelime vurgularına ve vurgu kurallarına alışık değilsen, doğal konuşmaları anlamakta zorlanabilirsin. Aynı zamanda vurguyu kelimenin ya da cümlenin yanlış yerine koyarak seni dinleyen insanların da aklını karıştırabilirsin. Bu alıştırma ile kendini vurguları duyma konusunda eğitirsen, yalnızca duyma becerilerini değil, konuşma becerilerini de geliştirmiş olursun.

4. Dinlemeye Cümlenin Ortasından Başla

Alıştırma:

Ses dosyasını rastgele bir noktasına kadar ileri sar ve dinlemeye cümlenin ortasından başla.

Konuyu olabildiğince çabuk tahmin etmeye çalış. Duygusunu da tahmin edebilir misin? Kulağa dostça bir sohbet gibi mi geliyor yoksa ateşli bir tartışma gibi mi? Burada ipuçların tonlama ve vurgu olacak.

Bu alıştırma neden faydalı:

Bu alıştırma kendini gerçek hayattaki sohbetlere katılmaya hazırlamak için mükemmel bir alıştırma. İş yerlerinde, okullarda ve diğer sosyal ortamlarda çevredeki gürültü veya başka faktörlerden dolayı sohbetlerin bir kısmını kaçırmak oldukça olasıdır. Bu alıştırma, konuşmaların tamamını duymasan (ya da anlamasan) bile kafanın karışmasını önleyip sohbeti takip edebilmeni sağlayacak.

Ayrıca, konuyu çabucak tahmin edebilme yeteneğinle parti sohbetlerine istediğin noktada katılıp eğlenebilirsin de.

5. Fiilleri Dinle

Alıştırma:

Bir ses dosyasının yaklaşık bir dakikalık bir bölümünü dinle. (İngilizce seviyen arttıkça süreyi arttırabilirsin.)

Duyduğun her fiili yaz.

Ses dosyasını duraklat ve yazdığın fiil listesini baz alarak hemen duyduğun bütün cümleleri aklından yazmaya çalış. Bunu bir an önce, hafızan hala tazeyken yapmalısın.

Tekrar dinle, bu kez her cümleden sonra ses dosyasını durdur. Eğer dinlediğin kayıtta altyazılar varsa veya konuşmanın metnine ulaşabiliyorsan, kendi cümlelerinle metindekileri karşılaştır. Senin versiyonun orijinal versiyona ne kadar benziyormuş?

Bu alıştırma neden faydalı:

Bu yüksek seviyeli dinleme alıştırması dinlerken önemli bilgileri yakalama kabiliyetini yükseltecek. Resmi dilin İngilizce olduğu ülkelerde derslere katılırken ve İngilizce konuşulan bir ortamda çalışırken bu alıştırmanın faydasını görürsün. Çünkü bu alıştırma, her bir cümledeki önemli noktalara odaklanmanı sağlar.

Yazarken,“to drink” (içmek) ve “to run” (koşmak) gibi eylem belirten fiillerin cümlelerdeki rolüne dikkat et ve bunları “to be” (olmak) gibi yardımcı fiillerle karşılaştır. Cümleleri hafızandan yazmak harika bir pratik yapma yoludur ve ileride İngilizce konuşurken ve yazarken yaptığın kelime seçimlerini etkileyecektir.

6. Articles (Tanımlayıcılar) için Dinle

Alıştırma:

Altyazıları olan bir video veya konuşma dökümü (metni) olan bir ses dosyası seç. Bir kez metne veya altyazılara bakmadan dinle, sonra bir kez de metni veya altyazıları okurken dinle.

Dil bilgisinde articles (tanımlayıcılar) adı verilen şu yapıları dinle: “a,” “an” ve “the.”

İkinci kez dinlediğinde, her bir tanımlayıcının altını çiz veya onları yuvarlak içine al. Her bir tanımlayıcı kaç kez kullanılmış? Hangisi hangi tür cümlelerde kullanılmış? Kullanılan tanımlayıcı türüne göre cümlenin anlamı nasıl, ne yönde değişmiş?

Bu alıştırma neden faydalı:

Bu alıştırma ile, vurgusuz sesleri tanımaya odaklanabilirsin. Kendi başlarına gerçek birer anlamları olmadığı halde, articles (tanımlayıcılar) İngilizcenin temel bir parçasıdır. Ana dili İngilizce olanlar dilin bu küçük parçalarını vurgulamazlar, ancak onları kullanırlar.

Tanımlayıcılar genellikle İngilizce öğrenenler için en büyük engeller arasında yer alırlar, onların ne zaman ve nasıl kullanılacağını bilmek ve onları doğru şekilde kullanmak zordur. Dinleme alıştırmaların sırasında onların nasıl kullanıldığına dikkat etmek kendin konuşurken onları nasıl kullanacağını anlaman konusunda sana yardımcı olacaktır.

7. Farklı Hızlarda Dinle

Alıştırma:

Bir ses programı veya uygulaması kullanarak kısa bir ses dosyasını daha hızlı oynatarak dinle. Olabildiğince çok kelime yakalamaya çalış. Bu kelimeleri aklında tut veya bir yere yaz.

Sonra, oynatma hızını yavaşlat ve tekrar dinle. Hızlı oynatma modunda dinlerken kaçırdığın kelimeler olmuş mu? Bunlar hangi kelimeler? İçlerinde bilmediğin kelimeler varsa bunların anlamlarını sözlükten bul.

Şimdi de son bir kez daha normal hızda dinle. Duyduklarının ne kadarını anlayabiliyorsun? Hala anlamadığın sözler var mı? Bütün kelimeleri duyabilene ve anlayabilecek hale gelene kadar ses dosyasını ihtiyaç duyduğun kadar yavaşlatarak dinle.

Bu alıştırma neden faydalı:

Bu alıştırma sana konuşma hızının önemli olduğunu gösterecek. Ses dosyasını yavaşlattığında duyduğun fazladan kelimeler muhtemelen ya zor sesler ya da vurgusuz seslerdir.

Eğer bunlar zor seslerse, onları anlayıp öğrenmek için biraz daha zaman ayırabilirsin. Eğer bunlar önceden bildiğin kelimelerse, vurgusuz söylenmiş olabilirler. Vurgulu ve vurgusuz söylendikleri zaman anlamlarının nasıl değiştiğine dikkat et ve bu yeni bilgiyi kullanarak gerekirse kendi konuşma biçimini değiştir.

Ayrıca, bir daha zor bir kelimeyi söylemeye çalışırken daha yavaş konuşmayı da düşünebilirsin.

8. Videoyu veya Ses Dosyasını Metne Dök

Alıştırma:

Altyazıları olan bir video (tabii ki çeviri olanlardan değil, İngilizce olanlardan söz ediyoruz) veya yazılı dökümü olan bir ses dosyası seç.

Metne bakmadan dinle ve dinlediklerini metne dökmek, yani olduğu gibi, kelimesi kelimesine yazmak için sesi veya videoyu sık sık duraklat.

Her şeyi yazana kadar tekrar tekrar dinle.

Yazdıklarını altyazılarla veya ses kaydının yazılı dökümüyle karşılaştır.

Bu alıştırma neden faydalı:

Yazarken hiç hata yapmış mısın? Hiç yazamadığın, kaçırdığın kısımlar olmuş mu? Eğer belirli bir yerde zorlandıysan, onun üzerine çalışabilirsin.

Kelimelerin yazımına da iyice dikkat et. İngilizce yazmanın en zor yanlarından biri, her şeyin okunduğu gibi yazılmamasıdır. Bu alıştırma yazma becerilerinin gelişmesine de yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra, kulağını zor sesleri tanıma konusunda eğitmiş olacaksın.

9. Shadowing (Sözlü Tekrar) Pratiği Yap

Alıştırma:

Bir cümleyi tekrar tekrar dinle. Konuşmacının hemen ardından söylediklerini tekrar et. Buna İngilizcede shadowing deniyor, yani sözlü tekrar yöntemi.

Konuşma hızın ve tonlaman konuşmacınınkiyle aynı olana kadar pratik yapmaya devam et.

Bu alıştırma neden faydalı:

Bir ses dosyasının sözlü tekrarını yapmak İngilizce dinleme ve konuşma becerilerini aynı anda geliştirmek için en iyi alıştırmalardan biridir. Yalnızca telaffuzunu güzelleştirmekle kalmayıp aynı zamanda İngilizcenin doğal ritmini ve hızını da kaparsın.

Kendini biraz daha zorlamak için, sesi kapatıp cümleleri kendi başına söylemeye çalışabilirsin. Kendi söylediğin cümleleri kaydedip kendi versiyonunun orijinal ses kaydındakine ne kadar benzediğini de görebilirsin.

10. Yoğunlaşarak Dinle

Alıştırma:

Sessiz bir yer bul ve 15 dakikalığına hiç rahatsız edilmeyeceğinden, dikkatinin hiç dağılmayacağından emin ol. Ne kısa mesajlarla ilgilen, ne gelen e-postalarla.

Bir ses dosyası çalıp kelimeleri, kullanımlarını ve ses kaydının genel anlamını yakalamaya odaklan.

Önemli bulduğun her şeyi not al, örneğin konuşmacının öfkesini ifade etmek için sesini yükselttiği anları veya konuşmacının alaycı veya iğneleyici olduğunu düşündüğün anları, bu anlarda söylediklerini not edebilirsin.

Hiç anlamadığın veya nasıl yazıldığından emin olmadığın sözcükler var mı? Onları da yaz ki sonradan kontrol edebilesin. Konuşmacının durakladığı, hızını arttırdığı ya da azalttığı yerler var mı? Bu anların ne anlama geldiğini düşünüyorsun?

Bu alıştırma neden faydalı:

Listemizin son alıştırması olan bu önemli alıştırma, dinleme becerilerini bir sonraki seviyeye taşımaya odaklanıyor. Dikkatini konuşulan kelimelere verme konusunda seni eğitiyor. İster eğitim dili İngilizce olan bir üniversitede okumaya hazırlanıyor ol, ister yeni bir işe girdiğinde İngilizce konuşabilmek istiyor ol, ister sadece günlük sohbetlere katılabilmeyi amaçlıyor ol, bu alıştırmayı çok faydalı bulacaksın.

Bu alıştırmada kusursuz hale gelmek dinlemekten anlamaya giden yolda büyük bir adım atmak anlamına geliyor.

 

İster dikkatimizi vererek dinleyelim, istersek sadece arka planda İngilizce bir şeyler çalsın, dinleme alıştırmaları dili anlama becerilerimizi büyük oranda geliştirir. Yaratıcı ol ve İngilizce çalışmalarına yalnızca dinleme becerilerini değil genel olarak bütün İngilizce becerilerini geliştirecek alıştırmalar ekle. Haydi, ne duruyorsun?! Her an yanında senin için çeviri yapacak bir çevirmen gezdirecek değilsin ya, İngilizce dinleme pratiği yaparak İngilizceni geliştirmeye bak!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close