ingilizce-dilbilgisi-kilavuzu

İngilizce Becerilerini Geliştirmek için En İyi İngilizce Dilbilgisi Kılavuzu Kaynakları

Dilbilgisi sende baş ağrısı mı yapıyor?

Keşke bu baş ağrısı ve hüsranı alabilecek bir büyü olsaydı!

Eğer sen de diğer birçok İngilizce dil öğrencisi gibiysen bu konuda konuşmak istemeyebilirsin. Endişelenme, anadili İngilizce olan birçok kişi de bu konuyu o kadar sevmez.

Dilbilgisi karmaşıktır. Öğrenmen ve anlaman gereken çok sayıda bilgi bulunur ve anadili İngilizce olan kişiler dahi gramer kurallarını çiğner. Anadili İngilizce olsa da çoğu kişinin gramerin tüm detaylarını açıklayamadıklarını gördüğün zaman şaşırabilirsin, onların çoğu sadece kulağa neyin doğru ve neyin yanlış geldiğini bilir.

Bir İngilizce öğretmeni olana kadar İngilizce gramer kurallarını tam anlamıyla öğrenmemiştim. Öğretmen olmadan önce dili geçmiş zaman ile mişli geçmiş zaman arasındaki farkı açıklamam mümkün değildi!

Artık bu tanımlar aklıma kazınmış durumda ve bunları rahatça kullanabildiğim için hangi zaman kipini kullanmam gerektiği konusunda düşünmem gerekmiyor (yabancı dil öğrencilerinin yaptığı gibi). Üzerine düşünmeden neyin kulağa doğru geldiğini biliyorum.

İngilizce dilbilgisi ya da gramer adını verdiğimiz bu karmaşık konuyu tam anlamıyla öğrenmek zordur. Bunu yapmak için çok çalışmak ve kendini adamak gerekir. İyi bir İngilizce dilbilgisi kılavuzu yardımıyla sen de nasıl bir İngilizce dilbilgisi sihirbazı olacağını öğrenebilirsin.

Dilbilgisi Çalışmalarını Sahiplenmek Neden Önemlidir

Bazıları İngilizcenin diğer alanlarına odaklanmayı tercih eder ve gramer çalışmalarını bir kenara atar. İngilizce öğrenmenin ardındaki amaç, İngilizce konuşulan bir ülkeye yapacağın gezide kaybolmamaktan ibaret değilse dilbilgisi çalışmalarını ihmal etmeni önermem. İşte bunun nedeni:

  • Zayıf gramer nedeniyle kurduğun cümlenin anlamı kaybolabilir. İngilizce becerilerini geliştirme amacının etkin bir şekilde iletişim kurmak olduğunu unutma. Başkaları söylemek istediğin şeyi anlayamazsa bu mümkün olmaz.
  • Dilbilgisi kurallarını bilmek anadilinmiş gibi İngilizce konuşmanın yanı sıra daha hızlı ve daha etkili yazmana da yardımcı olur.
  • Üniversite düzeyinde ya da iş yerinde İngilizce iletişim kurman gerekiyorsa dilbilgisi kurallarını öğrenmek son derece önemlidir. Profesyonel bir dinleyici kitlesi senden profesyonel kalite bekler. Doğru dilbilgisi kullanımı seni alanındaki diğer kişilerle aynı seviyeye getirir.

Bir Dilbilgisi Sihirbazı Olmak için İpuçları

Bazı öğrenciler dilbilgisini yaratıcı yollarla ele alan kılavuz kitapları tercih ederken diğerleri dilbilgisi kurallarını okuyup problem çözmeyi sever.

  • FluentU İngilizce öğrenim platformunu kullan. Böylelikle, eğlenceli ve sürükleyici multimedya kaynakları yoluyla İngilizce öğrenebilirsin. FluentU’yu çalışmalarına eklemek sadece dilbilgisi becerilerini geliştirmekle kalmaz aynı zamanda genel İngilizce yetkinlik seviyeni de artırır. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.
  • Dilbilgisini nasıl çalışmak istediğine karar ver. Sana eğlenceli ve ilgi çekici geldiği sürece başarı garanti altındadır. Kendini bir rutin içinde hissetmemek için kaynakları birbirine karıştır ve birbiriyle eşleştir ya da özellikle sevdiğin bir kitap ya da çevrimiçi kaynağa odaklan. Nasıl öğreneceğin tamamen sana kalmış!

İşte sana istediğin noktaya ulaşmanda yardımcı olacak bazı İngilizce dilbilgisi kılavuzları.

Seni Bir Sonraki Seviyeye Taşıyacak En İyi 6 İngilizce Dilbilgisi Kılavuzu

“The Best Grammar Workbook Ever!” yazan Arlene Miller

Bu ödüllü kılavuz kendini “7’den 70’e” her seviyeye uygun bir kitap olarak tanıtmaktadır. Bu kitabı diğer dilbilgisi kılavuzlarından ayıran şey ise yazarın dilbilgisi öğrenimi için benimsediği anlaşılması kolay yaklaşımdır.

“The Best Grammar Workbook Ever” öğrencileri sıkıcı gramer kurallarını ezberlemeye zorlamaz. Bunun yerine, öğrenciler örnekler ve içerik yoluyla İngilizce gramer öğrenir, tıpkı Anadili İngilizce olan kişiler gibi.

Ayrıca, eğer İngilizce dilbilgisi bilgini gerçekten artırmak istiyorsan bu kitabı “The Best Little Grammar Book Ever!” ile birlikte kullanmayı dene—dilbilgisi kılavuzunda yer alan içeriği açıklayan bir ders kitabı.

“ESL Intermediate/Advanced Grammar” yazan Mary Ellen Muñoz Page

İngilizce dil öğrencilerinin karşılaştığı zorlukları anlamayan kitaplardan İngilizce öğrenmeye çalışmaktan bıktıysan bu kitap tam sana göre. Yabancı dil öğrenmenin ne demek olduğunu bilen ve içeriği ESL öğrencileri için ideal bir şekilde açıklayan iki dil konuşabilen bir yazar tarafından hazırlanmıştır.

Bu kitap bir ders kitabı ile bir dilbilgisi kılavuzunun bir karışımı niteliğinde ve farklı gramer yapılarını anlatmanın yanı sıra bu konulara ilişkin çeşitli problemler de veriyor. Öğrencilerin TOEFL sınavına hazırlanmalarına yardımcı olmak için test çözme teknikleri ile dolu ve zarflar, edatlar ve fiil yapılarının temellerini de sunuyor.

Bu dilbilgisi kılavuzu kendi kapsamlı terimler sözlüğü ile birlikte geliyor, böylece çalıştığın zaman her seferinde yanında bir sözlük bulundurman gerekmiyor.

Yaklaşan bir İngilizce yeterlik sınavına hazırlanıyorsan “ESL Intermediate/Advanced Grammar” koleksiyonuna mutlaka eklemen gereken bir kitap!

“Understanding and Using English Grammar: Workbook (Full Edition with Answer Key)” yazan Betty Schrampfer Azar, Rachel Spack Koch ve Stacy A. Hagen

Eğer orta ile ileri seviye arasında bir yetkinliğe sahipsen ve bağımsız çalışmayı seven bir kişiysen, “Understanding and Using English Grammar” dilbilgisini anlaman için ihtiyaç duyduğun detaylı bilgiyi sağlamaktadır.

Bu dilbilgisi kılavuzu kipler, fiil çekimleri, noktalama ve anadilinmiş gibi İngilizce konuşmana ve yazmana yardımcı olacak diğer önemli gramer kurallarını kapsayan zorlu problemler ve kullanışlı örnekler ile doludur.

Tüm kitaplarda bir cevap anahtarı bulunmuyor, bu nedenle siparişini vermeden önce eksiksiz bir baskı olduğundan emin ol. Ayrıca, bu dilbilgisi kılavuzunu “Understanding and Using English Grammar” ders kitabı ile birlikte kullanabilir ve gramer becerilerine gerçek anlamda seviye atlatabilirsin.

“English Grammar in Use” yazan Raymond Murphy

Bu kaynağın tam adı “English Grammar in Use with Answers and CD-Rom: A Self-Study Reference and Practice Book for Intermediate Learners of English” olsa da her seviyeden dil öğrencisi için idealdir. Özellikle İngiliz İngilizcesinin dilbilgisi kurallarına odaklanması bu dilbilgisi kılavuzunu IELTS sınavına hazırlanan dil öğrencileri için ideal hale getirmektedir.

Bu kitabın harika yanı ise sadece bir ders kitabı olmakla kalmaması ve dilbilgisi ders kitabı ile dilbilgisi kılavuzu arasında bir karışım sunmasıdır. İlk birkaç bölümde kolay gramer başlıklarına yer verilir ama kitapta ilerledikçe içerik de zorlaşmaya başlar.

İyi haber ise her bölümün anlaması kolay açıklamalar ve çok sayıda örnek ile başlamasıdır, böylece problemleri çözmeye başlamadan önce içeriği tam olarak anlayabilirsin.

“English Grammar in Use” aynı zamanda detaylı açıklamalar ve çözebileceğin ekstra problemler içeren ücretsiz bir CD-ROM ile birlikte gelmektedir. Özellikle İngiliz İngilizcesine odaklanan kapsamlı bir dilbilgisi kılavuzu arıyorsan bu piyasada bulabileceğin en iyi kitaplardan biridir.

“Focus on Grammar” Serisi Dilbilgisi Kılavuzları

“Focus on Grammar,” başlangıç ile ileri seviye arasında şu yetkinlik seviyelerine ayrılmış bir dilbilgisi kılavuzu serisidir:

“Focus on Grammar” dilbilgisi kılavuzları yapılandırılmış ve düzenli bir kitaptan faydalanacak öğrenciler için tasarlanmıştır. Eğer içerikli anlatım yerine açıklamaları tercih ediyorsan ve kitapta yer alan her gramer kuralını detaylarıyla öğrenmek istiyorsan bu kitap tam sana göre.

“Focus on Grammar” dilbilgisi kılavuzları kendi başına çalışmanın yanı sıra sınıf içi kullanım için de uygundur, böylelikle dil öğrencileri anlam, form ve pratik gramer bilgisini kapsayan esnek bir kılavuzdan faydalanmış olur.

“Schaum’s Outline of English Grammar” yazan Eugene Ehrlich

“Schaum’s Outline of English Grammar” bir dilbilgisi kılavuzundan çok ötedir; gramer anlatımları ve egzersiz problemleri ile dolu kapsamlı bir kılavuzdur. Bu kılavuz kurallar ve terimleri ezberlemeyi seven öğrenciler için idealdir. Bu içerik, tanımlar ve açıklamalar ile dolaysız bir şekilde sunulur ve senaryolar ile öğrenen öğrenciler için fazla bir şey sunmaz.

Bu nedenle, geleneksel öğrenme tarzlarından faydalanabilen, grameri ezberlemek için resimler ve yaratıcı aktivitelere ihtiyaç duymayan öğrenciler için tavsiye edilir. Bunu belirttikten sonra, “Schaum’s Outline of English Grammar” kılavuzunun yapılandırılmış öğrenim programını takip ettiği sürece kendini öğrenmeye adamış bir öğrenciyi orta seviyeden ileri seviyeye taşıyabileceğini de söyleyelim.

Bu kitap yazar olmayı hedefleyenler için dahi harika bir seçenek!

 

İngilizce öğrenmenin zaman alan ve kendini adamayı gerektiren bir süreç olduğunu unutma. Bu İngilizce dilbilgisi kılavuzu kaynakları, gramer çalışmalarını rutinine dahil etmene ve genel anlamda İngilizce akıcılığını artırmaya yardımcı olacaktır.

Bu fikirlerden faydalanırsan bir İngilizce dilbilgisi sihirbazı olma yolunda ilerleyeceksin!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close