ingilizce-deyimler-kaynaklar

İngilizce Deyimleri Derinlemesine Anlamak için 6 Kaynak

“It’s all Greek to me!”
“Anladıysam Arap olayım. / Konuya Fransız kaldım.”

Bunu bir şeyi anlamadığımızda söyleriz.

Sözlü ve yazılı ne Yunanca ne de Arapça bizim için hiçbir anlam ifade etmeyebilir.

Bu yüzden pek çok kişi İngilizce deyimler ve anlamları ile ilgili olarak bu şekilde hissetmekte.

Deyimler, konuşmalarda kullanılan komik, renkli ve etkileyici ifadelerdir. ESL öğrencileri de öğrenmekte zorlanmaktadır.

İngilizce deyimler ile ilgili problem tam olarak öğrenmenin çok çetrefilli olmasıdır. “It’s raining cats and dogs” gerçekte ne anlama geliyor ve  yağmur yağdığı zaman neden insanlar bunu söylüyor?

Bu yüzden deyimler doğrudan çevrilemezler. Buna karşılık, kelimelerin tek tek değil de bir bütün olarak ne ifade ettiğini öğrenmelisin.

Ancak ana dili İngilizce olan biri gibi konuşmak için en iyi yol deyimleri iyice öğrenmektir. Mantıklı gelmeyebilir fakat İngilizce konuşanlar tarafından çok sık kullanılırlar.

Deyimler, driving you up the wall yani seni çileden çıkarıyor mu? (Deyimler seni sinirlendiriyor mu?)

Eğer öyleyse İngilizce deyimleri öğrenebileceğin kaynaklara ve deyimleri ne zaman kullanacağına göz atalım.

İngilizce Deyimler Nasıl Kullanılır Öğrenmene Yardım Edecek 6 Kaynak

İngilizce Deyimler Listesi

Idiom of the Day

Merriam-Webster ve Dictionary.com gibi çevrimiçi sözlüklerin kelime bilgini geliştirmen için yardımcı olan günün kelimesi özelliğine sahip olduklarını biliyorsun. EnglishClub’ın Idiom of the Day aynı şekilde çalışır fakat bu kez İngilizce deyimler var.

Günde bir kere siteyi ziyaret ederek yeni bir deyim öğrenebilir ve cümle içinde nasıl kullanıldığını tam olarak anlayabilirsin. Hatta anlayıp anlamadığını kontrol edebileceğin altta yer alan “Quick Quiz” isimli küçük bir sınav var.

Bu sitenin harika tarafı, yaygın olarak kullanılan İngilizce deyimleri öğrenmeni sağlıyor bu sayede kitaplarda görmeden veya konuşmalarda duymadan önce bu deyimleri öğrenmiş olursun. Deyimlerin nasıl kullanıldığını öğrenmek isteyen fakat bu ifadelerden oluşan uzun bir listeyi ezberlemek için yeteri kadar zamanı olmayan öğrenciler için harika.

FluentU

Diğer eğitim platformlarının aksine FluentU temel İngilizceyi öğretmekten daha fazlasını gerçekleştirir, seni kültürün bir parçası yapar böylece ana dilini konuşan biri nasıl yapıyorsa benzer bir şekilde İngilizceyi öğrenirsin.

Deyimler kültüre göre değişebilir. İngiltere’deki popüler bir deyim Amerika’da veya Avustralya’da kullanıldığında tuhaf kaçabilir. Bu nedenle, sadece anlamını öğrenmek ya da İngilizce deyimlerin çevirisi yerine her bir deyimin ne tür bağlamda kullanıldığını öğrenmek daha önemlidir.

FluentU ile ana dilini konuşanlar tarafından yapılan sohbetleri dinleyerek veya popüler kültürü öğrenerek İngilizce deyimleri pratik yapabilirsin böylece nasıl ve ne zaman doğru deyimin kullanılacağı konusunda daha iyi bir fikir edinebilirsin. Dilersen iOS ve Android cihazlarında da FluentU mobil uygulamasını kullanabilirsin.

Ayrıca FluentU’yu deneyebilir ve sana uygun olup olmadığına karar verebilirsin. Neden denemeyesin ki?

İngilizce Deyimler Sözlüğü

The Phrase Finder

İngilizce deyimlerle ilgili daha kapsamlı bir kaynak olmasını hiç ister miydin? Yüzlerce farklı ifadeyi içeren aynı zamanda da oldukça düzenli ve kullanımı kolay olanı var mı? Phrase Finder sayesinde sözlükte bir kelimeye bakar gibi aynı şekilde yaygın olarak kullanılan İngilizce deyimlere de bakabilirsin.

Bu yüzden Phrase Finder İngilizce deyimler ve ifadeler için bir sözlüktür. Burada kategoriler halinde düzenlenmiş ifadeleri bulabilirsin, mesela:

Eğer deyimlerim anlamlarını daha detaylı öğrenmeyi seven biri isen bu siteyi çok seveceksin.  Çeşitli deyimlerin anlamlarını öğreten diğer kaynaklardan biraz farklıdır.

Deyimsel ifadeleri nasıl kullanacağını öğrenmenin yanı sıra bu deyimlerin nasıl popüler olduğuna dair kısa tarihi bilgileri de bulacaksın. Üstelik bu hikayelerin bazıları gerçekten çok ilginç!

HarperCollins’ce Hazırlanan “Work on Your Idioms” 

Çevrimdışı öğrenmekten keyif alan herkes için harika olan “Work on Your Idioms”, en çok kullanılan 300 İngilizce deyimi içeren kapsamlı bir ders kitabıdır.  Yeni başlayanlar için değil de orta düzey ve ileri düzey ESL öğrencileri için çok uygun olduğunu gösteren Avrupa Birliği Ortak Dil Kriterleri çerçevesinde B1 ve C2 seviyesi arasındaki öğrencilere  göre bu kitap yazılmıştır.

Bu kitap, bir ders kitabı olduğu ve yalnızca bir deyim sözlüğü olmadığı için gözden geçirdiğin deyimlerle ilgili bilgini test edebileceğin uygulamalı alıştırmalar ve cevap anahtarları ile birlikte geliyor. Sadece basit bir şekilde deyimleri listelemek yerine özel bir konuyu takip eden üniteler şeklinde gruplandırılmıştır, bu sayede ifadeleri akılda tutmak daha da kolaylaşır.

Ders çalışma ipuçları ve bazı deyimlerle birlikte Amerikan ve İngiliz İngilizcesindeki farklara değinen özel notlar da vardır.

Genel olarak, “Work on Your Idioms” çalışma kitabı etkinliklerini seven herkesçe kullanılabilecek mükemmel bir eğitim aracıdır.

Oxford Üniversitesi Yayınları Tarafından Hazırlanan “Oxford Dictionary of English Idioms”

“Oxford Dictionary of English Idioms”, İngilizce öğrenirken büyük olasılıkla karşılaşacağın 6000’den fazla İngilizce sık kullanılan deyimi içeriyor. İngilizce deyimler sözlüğü olarak çok işine yarayacak.

Bu kitabı standart bir gibi sözlük gibi kullanabilirsin fakat tek tek kelimeler bakmak yerine deyimlerin ne anlama geldiğini ve cümle içinde nasıl kullanıldıklarını gösterir.   Ayrıca sözlük, Amerikan İngilizcesinde “all over the place” şeklindeyken İngiliz İngilizcesinde “all over the shop” şeklinde, benzer anlamda olan fakat farklı ifade edilen Amerikan ve İngiliz deyimleri arasındaki farklılıkları da gösterir.

Biraz farklı ifadeler olsa da her ikisi de bir söyleme biçimi olarak kullanılır-

 • Her yöne: “The toys were scattered all over the place.”
  “Oyuncaklar her yöne saçılmış.”
 • Dağınık olan bir şey: “His speech was all over the shop.”
  “Konuşması karman çormandı.”
 • Her yerde: “I’ve been looking all over the place for that book.”
  “Kitabı her yerde arıyorum.”

“Oxford Dictionary of English Idioms” özellikle İngiliz İngilizcesinde kullanılan ifadeleri öğrenmek için deyimleri bulabileceğin en kapsamlı kitaplardan biridir. Bu nedenle bu onu, İnternet’e erişimin olmadığında İngilizce çalışmak istediğinde yanında bulunması gereken mükemmel bir kitap yapıyor.

İngilizce Öğrenme Uygulamaları

Memrise

Memrise, Android ya da iOS cihazında aynı zamanda da masaüstü bilgisayarında kullanabileceğin popüler bir dil öğrenme uygulamasıdır.

Diğer dil öğrenme uygulamalarının çalıştığı gibi Memrise de sana kelimeleri ve ifadeleri öğretiyor, dersin sonunda ise bilgilerini sınıyor. Memrise ile ilgili olarak en harika şeylerden biri de seçebileceğin İngilizce kurs çeşitliliğidir. Ayrıca kullanıcılar kendi kurslarını oluşturabildikleri için diğer dil öğrenme programlarında bulamayacağın pek çok özel Memrise dersleri de var.

Bu derslerin bazılar argoları ve deyimleri ele alır.

Memrise’ı kullanmak için kayıt yaptırdıktan sonra siteye veya uygulamaya göz gezdirmeye başladığında dil bilgisi, kelime bilgisi ve tabii ki deyimler içeren çok çeşitli İngilizce kurslar göreceksin. Deyimlerle ilgili göz atılması gereken oldukça popüler kurslardan bazıları:

 • 350 Idioms, Sayings and Slang: Bu kurs 30 seviyedir ve ana dili İngilizce olanlar gibi konuşmana yardım edecek toplamda 350 farklı Amerikan ve İngiliz deyim ve argosundan oluşur.
 • English Idioms:  40’tan fazla yaygın olarak kullanılan Amerikan deyimi ve aynı zamanda her bir deyimin basit tanımını içerir.

Memrise ile deyimleri öğrenmenin en iyi tarafı önceden öğrendiğin bilgiler üzerine daima seni sınıyor olmasıdır. Her bir seviyede içerikle ilgili alıştırmalar ile daha önceki konuları da aklında tutmana yardım edecek kapsamlı tekrarlar da elde edeceksin.

İlerleme durumunu Memrise takip ettiği için kurs boyunca ne kadar gelişim gösterdiğini de görebileceksin.

 

Deyimlere daha aşina oldukça İngilizcenin tamamen farklı bir yönünü görmeye başlayacaksın. Çoğu zaman İngilizce deyimler gayri resmi, günlük bir dildir ve sohbet esnasında gelişigüzel kullanılır ve bazen dil bilgisi kurallarına uymazlar!

İngilizce deyimler ile ilgili en iyi kaynakları sana sunduk. Bu yüzden hata yapmaktan çekinme – İngilizceyi biraz olsun kurcala ve eğlen.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close