ingilizce-ders-kitabi

İngilizce Ders Kitabı Geri Sayımı! 15 Harika Kaynak İçinden Seçimini Yap

İşte bir İngilizce ders kitabında görmek istemeyeceğin şey.

Devasa otomobil telefonlarının resimleri. Tulumlar. Modası geçmiş çılgın saç stilleri.

Yani sana şunu söyleyen her şey: bu İngilizce ders kitabı bir tarihi eser!

Ne de olsa güncel İngilizceyi öğrenmeye çalışıyorsun.

Ama bir İngilizce ders kitabının sana uygun olmamasına neden olabilecek başka tonlarca neden de var. Belki sıkıcı bir el kitabına benziyor ya da hiçbir zaman kullanmayacağın teknik sözcüklerle dolu.

Ve eğer kitap ilgini çekmezse kitabı elinden bırakır ve bir daha da asla onu okumayı bitirmezsin—ki bu da söz konusu İngilizce eğitimi olduğunda mutlaka kaçınman gereken şeydir.

Peki sana dil öğretecek ve odaklanmanı sağlayacak doğru kitabı nasıl seçeceksin?

Senin için ideal İngilizce ders kitabı bulmana yardımcı olacak bir rehber hazırladık.

Bu yazıda çeşitli dil seviyeleri ve öğrenme hedeflerine hitap eden 15 İngilizce ders kitabı için geri sayım yapacağız.

Bir İngilizce Ders Kitabı Almadan Önce Dikkate Alınması Gerekenler

Sıra mükemmel İngilizce ders kitabına geldiğinde göz önünde bulundurulması gereken birçok önemli faktör bulunuyor.

En başta, yukarıda da belirtildiği üzere hangi kitap tipinin sana uygun olduğunu düşünmen gerekecek. Bu da öncelikle İngilizce seviyeni belirlemen gerektiği anlamına gelir ve bunu British Council tarafından kullanılan bu test gibi tanınmış çevrimiçi testlerle yapabilirsin.

Daha sonra da dil ihtiyaçlarına değinen bir kitap bulmayı amaçlamalısın. Yani hedefin sadece temel İngilizce bilgisi edinmek mi, İngilizce konuşulan bir ülkeye yapacağın seyahate hazırlanmak mı, İngilizce eğitim veren bir üniversiteye girmek mi yoksa mesleki İngilizceni geliştirmek mi? Aşağıdaki kitaplar içinden seçebileceğin .eşitli hedefler ve öğrenim seviyelerini kapsıyor.

Ayrıca bir öğrenci olarak ne tip ek kaynakların ilgini çektiğini de düşünmelisin.

Örneğin, duyarak öğrenenler, telaffuz çalışması yapmak isteyenler ya da dinleme aktiviteleri arayanlar sesli yardımcı kaynaklarla birlikte gelen kitaplara odaklanabilir. Görerek öğrenenler ise İngilizce konseptleri anlatırken çok sayıda resim kullanan bir kitabı tercih edebilir.

Öğrenirken kendini test etmek senin için önemliyse ilerlemeni kontrol edebileceğin testler ve alıştırmalara sahip bir ders kitabı isteyebilirsin. Birçok kitabın yanında bir alıştırma kitabı seçeneği ya da önerilen aktiviteler olsa da bunların hepsinde bir cevap anahtarı bulunmaması da göz önünde bulundurulabilecek bir husustur.

Son olarak, interaktif yöntemlerle öğrenmeyi sevenler için videolar, oyunlar ve diğer formlardaki online içeriklerle birlikte gelen İngilizce ders kitapları bulunuyor.

Elbette, Çoğu ders kitabı bu avantajların tümünü aynı anda içermeyecektir. Bu özelliklerin önemlerini kendine göre derecelendirmeyi ve sonra da öğrenim ihtiyaçların ve tarzına uygun bir şeyler edinmeye odaklan.

Ayrıca, herhangi kitabı FluentU ile yoğun pratik ve multimedya İngilizce öğrenimiyle destekleyebilirsin. FluentU ile karşına kişiselleştirilmiş İngilizce derslerine dönüştürülmüş film fragmanları, müzik videoları, ilham verici konuşmalar, vb. gerçek hayattan İngilizce videolar çıkarılıyor. İzlerken aktif bir şekilde öğrenebilmen için tüm videolarla birlikte kelime kartları, egzersizler, deşifreler ve interaktif altyazılar da sunuluyor. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

Yeni İngilizce ders kitabınla edindiğin becerilerle pratik yapmanın eğlenceli bir yolunu sunuyor. Videolar türe ve dil seviyesine göre düzenlenmiştir, dolayısıyla da senin için en iyisini bulmak kolaydır—ayrıca, FluentU öğrenmiş olduğun konulara göre yeni videolar önerir. FluentU deneme süresi ile tüm videolar ve özellikleri ücretsiz olarak deneyimle.

İngilizce Ders Kitabı Geri Sayımı! İçinden Seçebileceğin 15 Şahane Kaynak

Ortada bu kadar fazla seçenek olması karar vermeyi zorlaştırabilir. O halde neden favorilerimden bazılarıyla başlamıyoruz—senin için doğru seçeneği bunlar arasında bulma şansı yüksek!

Beş başlangıç seviyesi, dört üst seviye ve sonra da üç dilbilgisi kitabıyla en iyi seçenekleri geri sayacağız…

Başlangıç Seviyesi için 5 İngilizce Ders Kitabı

“English for Everyone Ders Kitabı: Level 1 Beginner”

“English for Everyone,” eğitim dünyasında muhteşem bir itibara sahip kurgu dışı yayıncılık şirketi DK tarafından yayımlanan bir ders kitabı serisi.

Başlangıç seviyesi için hazırlanan bu ders kitabı, iş yeri ve evde kullanılan sözcükler, boş zaman aktiviteleri ve günlük rutin gibi temel İngilizce başlıkları içine alıyor. Bu kitap özellikle bireysel çalışma için tasarlanmıştır, dolayısıyla da anlaması ve kullanımı kolay bir şey isteyenler için idealdir.

Bu kitap aynı zamanda tüm önemli dil becerilerini kapsayan çok çeşitli aktiviteler de içermektedir: konuşma, dinleme, okuma ve yazma. Birçok görsel ve egzersiz içerir ve hem sözcük bilgisi hem de dilbilgisi kurallarına odaklanır.

Bonus olarak ise “English for Everyone” bir mobil uygulama üzerinden erişilebilen sesli aktiviteler ve dersler ile birlikte gelmektedir.

“Cutting Edge: Elementary”

ingilizce-ders-kitabi

“Cutting Edge” ders kitabı öğrenimlerini kişiselleştirmek isteyen başlangıç seviyesindeki kişiler için harika bir seçenektir çünkü her türlü paketi satın alma imkanını sunar.

Şunların herhangi bir kombinasyonunu sipariş edebilirsin: öğrenci ders kitabı, aktivite kitabı, öğretmen ders kitabı, cevap anahtarlı alıştırma kitabı, online sesli içerikler, online İngilizce laboratuvarı ve DVD’ler veya CD’lere erişim. Ücretleri ise 21,95$ ile 75,95$ arasında değişiyor.

Öğrenci ders kitabı ve yanında gelen DVD 12 üniteye ayrılmıştır ve içerisinde rehberli konuşma aktiviteleri ve videolu ve sesli egzersizler bulunur. Bu aktiviteler kültürel dersler verilmesi ve küresel meselelerin ele alınmasına odaklanıyor.

Bu ders kitabının en harika bileşenlerinden biri ise MyEnglishLab adı verilen ve kitapla birlikte gelen online portal ve sana kesinlikle internet erişimi içeren bir paket satın almanı öneririm.

MyEnglishLab sadece ekstra videolu ve sesli içeriklere sahip olmakla kalmıyor aynı zamanda konuşma ve telaffuz becerilerini geliştirmek isteyenler için çok avantajlı olacak ses kayıtları ile aktiviteler de sunuyor.

“Practice Makes Perfect: Basic English”

“Practice Makes Perfect,” genel anlamda bir alıştırma kitabı gibi işleyen ve kısa ders anlatımlarından sonra bol miktarda alıştırma veren oldukça interaktif bir ders kitabı.

Fiil zamanları, iyelik sıfatları, edatlar, olumsuz cümleler, vb. konuları kapsayan toplamda 53 ders içeriyor.

Öğrenirken bunalmaman için her bir ders sadece bir dilbilgisi konseptine odaklanıyor ve bu dersler tamamlaması 15 dakikadan uzun sürmeyecek şekilde hazırlanmıştır.

Örneğin, tüm fiillerin geçmiş zaman çekimini vermek yerine bir ünite sadece “to be” fiilinin geçmiş zaman çekimini ele alıyor. Bu kısa üniteler sadece üç sayfa uzunluğunda ve çok sayıda örnek içeriyor.

Bu egzersizlerin eğlenceli ve sürükleyici olması amaçlanmış ve sözcük aramadan cümle karıştırmaya her şeyi içeriyor.

Bir dil laboratuvarı uygulaması—hem bilgisayar hem de mobil cihazlardan erişilebilir—da unutulmamış. Bu uygulamada 40 sesli telaffuz egzersiz, bir ilerleme takip aracı ve kayıtlı konuşma aktiviteleri yer alıyor.

“Practice Makes Perfect” Amazon üzerinden satın alınabilir. e-Kitap ya da baskısını tercih etmen ve bu baskının yeni veya kullanılmış olmasına göre fiyatları değişiyor.

“English Made Easy: Volume One”

“English Made Easy” özellikle görerek öğrenenler için ideal bir ders kitabı dizisi. Kitabın öğretim tekniği tamamen İngilizceyi resimlerle öğrenme üzerine kurulu ve her bir derste metne eşlik eden birçok resim bulunuyor.

Bu kitap 20 üniteye ayrılıyor, bunlardan her biri öğreneceğin sözcüklere genel bir bakış ve bir telaffuz rehberi ile başlıyor. Derslerde insanları tanıtma, sohbet başlatma, meslekler hakkında konuşma, fikir belirtme ve fikrini sorma, alışveriş ve saatten bahsetmek gibi başlangıç seviyesinde birçok başlık ele alınıyor.

Her ünitenin sonunda ise yeni öğrenilen sözcükler ve dilbilgisini kapsayan bir hikaye formundaki bir okuma aktivitesi yer alıyor. Bu da yeni öğrendiklerini özetlemenin ve dersi ne kadar anladığını görmenin harika bir yolu.

Her beşinci ünite önceki dört ünitenin bir özeti niteliğinde ve bu dersleri hatırlamana ve kendini geliştirmene yardımcı oluyor.

“Global Beginner Coursebook”

Eşsiz bir seçenek olan “Global Beginner Coursebook” tanınmış eğitim yayımcısı Macmillan English tarafından yayınlanıyor.

Bu ders kitabı, yetişkinlere yönelik çok sayıda uluslararası konu üzerine çok sayıda okuma parçası ile özenle hazırlanmış. Bu ders kitabı sana zengin bir sözcük bilgisi ve çok sayıda ilgi çekici çok kültürlü konuyu öğretmeye odaklanıyor.

Ders kitabının yanında dinleme ve telaffuz alıştırması için bir e-alıştırma kitabı ve ekstra kaynaklar ve aktiviteler de sunuluyor. Bu aktiviteler arasında ise tekrar alıştırmaları, boşlukları doldurma, çoktan seçmeli testler, sözcük arama ve daha fazlası yer alıyor.

Orta ve İleri Seviye Dil Öğrencileri için 4 İngilizce Ders Kitabı

“American English File: Level 4”

“American English File” serisinin bu kitabı, e-posta yazma, günlük konuşma ve çeşitli dilbilgisi dersleri gibi birçok konuyu ele alıyor.

Bu ders kitabının başlıca amacı İngilizce iletişim becerilerini geliştirmektir ve kitabın büyük bir bölümü telaffuz alıştırmalarına ayrılmıştır. Bu konuda yardımcı olmak için ise “American English File” kendi ses çizelgesini oluşturarak resimlerle fonetik alfabeyi birbirine bağdaştırmış.

Bu ders kitabını satın aldığın zaman içinde alıştırmalar bulunan bir çalışma kitabı, videolu aktiviteler ve dersler içeren bir DVD ve ekstra sesli veya videolu içerikleri çevrimiçi indirme imkanına sahip olacaksın.

“English Unlimited: Intermediate Coursebook”

“English Unlimited,” küresel konulara ve gerçek hayattan derslere yer vererek sana iletişim becerileri öğretmeyi amaçlayan harika bir ders kitabı serisidir.

Ana derslere ek olarak bu kitap ekstra referanslar, bireysel öğrenme için stratejiler, bir sözcük öğretici ve konuşma becerilerini geliştirmen için fikirler sunmaktadır.

Hatta ilerlemeni kaydedebileceğin bir e-portföy DVD’si dahi mevcut. Bu da ne kadar ilerlediğini görmenin ve iletişim becerilerini hem kurs sırasında hem de sonrasında geçmişle karşılaştırmanın harika bir yoludur.

“Insight: Advanced”

ingilizce-ders-kitabi

“Insight” ders kitapları serisi İngiliz kültürü ve edebiyatı hakkında tartışmalar için özenle seçilmiş metinler kullanıyor.

Bu ileri seviye ders kitabı akademik ve profesyonel ortamlarda sana yardımcı olmak için en karmaşık İngilizce dil becerileri üzerine yoğunlaşıyor. Bu kitapta bulunan konular ise mecazi konuşmaktan bilimsel sözcüklerde yaygın kullanılan öneklere kadar oldukça ilginç konuları işliyor.

Aynı zamanda ekonomi, bilim, sanat ve İngilizce konuşulan ülkelerin kültürleri hakkında okuma yapacak ve yeni sözcükler öğreneceksin.

Bu kitap 10 üniteye ayrılmış. Her bir ünite sonunda bir sözcük bölümü ve özet yer alıyor ve kitabın sonunda da daha da geniş bir sözcük bankası yer alıyor.

Bu ders kitabı, bir alıştırma kitabı, sesli CD ve çevrimiçi alıştırma içerikleri gibi ek kaynaklar satın alma fırsatını da beraberinde getiriyor.

“High-Level Everyday English”

ingilizce-ders-kitabi

“High-Level Everyday English,” bazı İngilizce sözcükler, deyimler ve ifadelerde zorlanan ileri seviye dil öğrencilerine yönelik son derece faydalı bir ders kitabı.

Bu ders kitabı özellikle bireysel çalışmak isteyenlere yöneliktir ve uluslararası ticaret, çeviri veya dil öğretmenliği gibi alanlarda çalışan İngilizce öğrencileri, üniversite öğrencileri ya da kişisel nedenlerle dilini geliştirmek isteyenler için uygundur.

Bu kitap, ileri seviye sözcükler öğretmek için gerçek hayattan örnekler ve diyaloglar kullanır ve bunu yaparken kendini test etmen için çok sayıda egzersiz içerir.

“High-Level Everyday English” bir sesli CD ile birlikte gelir ve Book Depository’de 29.37$’dan başlayan fiyatlarla alıcı bulmaktadır. Bu sitenin özelliği ise dünyanın her yerine ücretsiz kargo imkanıdır.

3 İngilizce Dilbilgisi Ders Kitabı

“Oxford English Grammar Course”

ingilizce-ders-kitabi

“Oxford English Grammar Course” başlangıç, orta ve ileri seviyelere ayrılmış üç ciltten oluşmaktadır.

Bu ders kitapları, konuşma, yazma ve okuma için dilbilgisini ele almaktadır. Kitaplarda kısa açıklamaları çok sayıda gerçek hayattan örnek izler ve görerek öğrenenlere yardımcı olacak çok sayıda resim ve karikatür ile doludur.

Bu seri ücretsiz indirilebilen öğretmenler için rehber ile birlikte gelir ve bu da ekstra pratik aktiviteleri için birçok fikir sunmasıyla bireysel çalışmayı tercih edenler için faydalıdır.

Dilbilgisinin yanı sıra telaffuz, tonlama ve vurguyu çalışabileceğin CD’ler de edineceksin. Bu CD’lerde işlenen bazı konular arasında soru ve beyan cümlelerini birbirinden ayırmak ve ritim için backchaining çalışmaları yer alıyor.

“Clear Grammar”

ingilizce-ders-kitabi

“Clear Grammar” dört ciltten oluşan ve University of Michigan Press tarafından yayımlanan bir kitap dizisi.

Bu dizinin amacı sözcük kullanımı, konuşma ve okuma becerilerine odaklanırken dilbilgisi öğretmektir.

Kitaplarda dilbilgisi konseptlerini öğretmek ve bu konseptleri akıcı bir İngilizce için bir araya getirmek amacıyla çizelgeler, kısa egzersizler ve mini dersler yer alıyor.

Ayrıca, bu kitaplar ekstra alıştırma aktiviteleri için web sitesi desteğine sahiptir ve ders kitaplarında internette yaptığın alıştırmalardan aldığın skorları kaydedebileceğin bir bölüm bulunmaktadır. Bu aktiviteler ve testler ilerleyişini takip etmene ve her bir üniteyi anladığından emin olmaya yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

“ESL Grammar”

“ESL Grammar” üst seviyelerdeki dil öğrencilerine yöneliktir. Orta seviye derslerle başlar ve karmaşık ileri seviye derslerle sonlanır.

Bu ders kitabı basit ve kısa dilbilgisi dersleri ve bunları izleyen kapsamlı egzersizler ile pratik yaparak öğrenmeni amaçlamaktadır. Bu kitap aynı zamanda çeşitli çizelgeler ve kaynakların yanı sıra sözcük öğrenme oyunları da içeren bir CD içermektedir.

Ders kitabı boyunca Yabancı Dil Olarak İngilizce Sınavı (TOEFL) gibi yabancı dil sınavlarına hazırlanmana yardımcı olmak için test çözme teknikleri ve ipuçlarına yer verilmiştir.

Mesleki İngilizce Ders Kitapları

Eğer aşağıdakilere ek olarak daha fazla mesleki İngilizce ders kitabı önerisi istiyorsan bu harika makaleye bir göz at. Bunlar özellikle eğitimcilere yönelik olarak hazırlanmıştır ama bireysel çalışmalarına yardımcı olacak mesleki kitaplar arayanlar içinde faydalıdır.

“New International Business English”

“New International Business English,” iş yerinde İngilizce kullanmak isteyen üst orta seviyedeki dil öğrencileri için hazırlanmıştır.

Bu ders kitabı, telefonda mesleki İngilizce kullanmak, rapor yazmak, iş toplantıları, vb. gerçek hayattan görevleri ele alan 15 üniteden oluşmaktadır. Ayrıca, pazarlama, ticaret ve satış gibi alanlarda sıkça kullanılan sözcükler ve sözleri de öğreneceksin.

“ESL Business English”

“ESL Business English,” dünyanın pek çok yerinde mesleki İngilizce öğretmenliği yapmış olan Lucas Burns tarafından yazılmıştır.

Bu ders kitabı, şirket içi yazışmalar oluşturmak, e-posta göndermek, telefonda konuşmak ve konuşma yapmak gibi önemli mesleki İngilizce konularını işliyor. Burns para ve bankacılık, pazarlama, şirket yapısı, vb. hakkında sözcükler ekliyor.

Bu kitap basitten daha zor konseptlere doğru iyi bir şekilde düzenlenmiştir.

1 Akademik İngilizce Ders Kitabı

“Cambridge Academic English”

ingilizce-ders-kitabi

“Cambridge Academic English” dizisi orta ve ileri seviye dil öğrencileri için üç ciltten oluşmaktadır ve bunların her biri bir öncekinden zordur. Bu ders kitapları üniversite öğrencilerine ya da akademik dersler alan kişilere yöneliktir. Birçok farklı alandan çok çeşitli konuları işlemektedir.

Kitaplara Cambridge Üniversitesinden ders anlatımları, seminerler ve öğrenci röportajları gibi sesli ve videolu içerikler dahildir.

İşlenen konular arasında dinleme alıştırması, tartışma becerileri, İngilizce not alma yer alır ve bu süreçte sana yardımcı olacak pek çok çalışma ipucu verilmektedir. Bu ders kitaplarını kullanmanın bir diğer avantajı ise her bir ünitenin birbirinden bağımsız olması ve istediğin bölümden başlayabilecek olmandır.

 

Artık harika İngilizce ders kitabı hakkında bilgi edindiğine göre şimdi İngilizce çalışmaya başlama zamanı!


Camille Turner, deneyimli bağımsız yazar ve bir ESL öğretmenidir.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close