secret-to-learning-languages

İngilizce Cümleler ile Dili Daha Hızlı Öğrenmek için 8 Harika İpucu

Baktığın her yerde cümleler görebilirsin.

Bu doğru.

Son zamanlarda fark ettin mi bilmiyorum ama cümleler hayatının her anında karşına çıkar!

Bunlar kitaplarda ve radyodadır.

Tam şu anda bunlardan birini okuyorsun.

Bu bir cümle.

İşte başka bir cümle daha.

Cümleler olmasaydı dil işlevini yitirirdi.

İngilizce öğrenmeye ilk başladığında sözcük listelerini ezberlemiş olabilirsin.

Artık dili daha iyi anladığına göre bunu öğrenmenin daha iyi bir yolu mevcut.

Hala anlamını bilmediğin sözcükler olduğu bir gerçek.

Ama tek tek sözcükleri öğrenmek yerine tam İngilizce cümleler öğrenirsen dili çok daha hızlı öğrenirsin!

Bu makalede sana İngilizce öğrenimini nasıl cümleler üzerine odaklayacağını göstereceğim.

Cümlelere Odaklanmak Neden Önemli?

İngilizce cümleler, sözcük dizilerinden fazlasıdır. Bunlar düşünceler, fikirler ve hikayelerdir. Tıpkı harflerin sözcükleri oluşturması gibi, sözcükler de cümleleri oluşturur. Cümleler de dili meydana getirir ve ona kişilik katar.

Cümleler olmasaydı gerçek anlamda iletişim mümkün olmazdı. Eğer şu anda sadece sözcükleri okuyor olsaydın sana anlatmak istediğim şeyi anlayamazdın.

Sözcükler tek başlarına yeterli değildir. İlk insanlar basit çizimlerle hikayeler anlatırdı ama bu çizimlerin anlatabilecekleri sınırlıydı. Bunu bir de şöyle düşün: Sadece “man” ve “horse” sözcüklerini okuyarak ne kadarını anlayabilirsin?

Cümleler, sözcükleri birleştirerek onlara yön verir. Bir grup sözcüğe belirli bir hissi katabilirler. Bunlar aynı zamanda fikirleri ifade etmek için de gereklidir.

Bir Cümlede Neler Bulunur?

Cümleleri öğrenmek için öncelikle cümlelerin temel parçalarını anlamalısın. İşte bu parçalar.

İsimler

İsimler insanlar, yerler veya nesneleri ifade eder. Bunlar somut ya da soyut isim olabilir.

özel isimler ve cins isimler mevcuttur. Özel isimler insan ya da mekan isimleridir. Bunlar eser isimleri de olabilir (örneğin kitap ya da şarkı isimleri).

İşte bazı özel isim örnekleri:

 • John
 • England
 • “Let It Be” (Bir şarkı adıdır.)

Cins isimler ise daha az tanımlayıcı isimlerdir:

Örneğin:

 • cat
 • car
 • computer
 • book
 • idea

Burada “cat” sözcüğü senin kedini ifade edebilir. Ama aynı zamanda dünyadaki milyonlarca kediden biri de olabilir!

Çoğu zaman bir cümle bir isim ile başlayabilir ve sonlanabilir.

Örneğin:

The cat belongs to John.

Fiiller

Fiiller eylem belirten sözcüklerdir. Cümle içerisinde fiil olması gerekir. Bunların cümleleri bir arada tutan yapıştırıcı olduğunu düşünebilirsin.

İşte fiillere bazı örnekler:

 • read
 • write
 • play
 • walk

Sıfatlar ve zarflar

Sıfatlar, isimleri tanımlamak için kullanılan sözcüklerdir. Zarflar ise fiilleri tanımlamak için kullanılır. Hem sıfatlar hem de zarflar cümlelere daha fazla renk ve kişilik katar.

Sıkça kullanılan bazı sıfatlar arasında “big” ve “pretty” sayılabilir.

İşte bunları nasıl kullanacağının bir örneği:

That big house over there is pretty.

Burada “big” ve “pretty” evi tanımlamak için kullanılır.

Zarfların bir fiili tanımlayan sözcükler olduklarını belirtmiştik. Bunlar bir eylemin nasıl gerçekleştirildiğini açıklamaktadır.

Zarflar şu soruları yanıtlayabilir:

 • Nasıl?
 • Ne zaman?
 • Nerede?
 • Ne şekilde?
 • Ne kadar?

İşte bir örnek:

I would be enjoying the concert if the band wasn’t playing so loudly.

Burada loudly, müzik grubunun nasıl çaldığını tanımlamaktadır.

Sözdizimi ve daha fazla gramer

Sözdizimi cümlelere yapı ve düzen sağlar. Sözdizimi tam olarak sözcüklerin bir cümlede kullanılma sırasını belirleyen kurallardır. Ne kadar yeni sözcük öğrenir ve gramer çalışırsan sözdizimini de o kadar iyi anlarsın.

İsimler, fiiller, sıfatlar ve zarflar gramerin bir parçasıdır. Ama öğrenilecek daha çok şey var! Tüm bunları bu yazıda ele almayacağız, çünkü İngilizce gramerin tümünü tek oturuşta öğrenemezsin. Ama İngilizce cümleleri ne kadar çok öğrenir ve kullanırsan grameri de o kadar iyi anlarsın.

Gramer ve sözdizimi olmaksızın İngilizce cümleler rastgele bir araya gelmiş sözcüklerden ibaret olurdu. Artık cümlelerin nasıl işlediği hakkında bir fikir sahibi olduğuna göre yeni cümleler öğrenmeye başlamaya hazırsın.

Yeni İngilizce Cümleler Bulmak ve Öğrenmek için 8 Basit İpucu

1. Oku, oku ve oku

Okumak yeni İngilizce cümleler öğrenmene ve aynı zamanda sözcük bilgini de güçlendirmene yardımcı olur! Daha önce de belirttiğim üzere cümleyi sözcükler oluşturmaktadır ve cümleler de dili meydana getirir. Dolayısıyla da İngilizce cümleler, öğrenmen gereken en önemli şeylerdir. Cümleleri öğrenirsen sözcükleri de öğrenirsin. Ve ezberlemekle kıyasladığın zaman daha hızlı ve daha iyi öğrenirsin.

Yeni sözcükler ve cümleler öğrenmenin pek çok yolu bulunur ve bunu yapmanın en kolay ve en etkili yolu okumaktır. Kitaplar, dergiler, altyazılar ya da çevrimiçi makaleler okuyabilirsin.

Okumak sadece yeni sözcükler öğrenmene yardımcı olmaz aynı zamanda o sözcüklerin nasıl kullanıldığını da sana gösterir. Cümlelerin nasıl bir araya getirildiğini daha iyi anlamanı sağlar ve bu da kurduğun cümlelerde bunları doğru kullanmana yardımcı olur. Böylelikle, konuşurken ve yazarken düşüncelerini doğru şekilde organize edebilirsin.

2. Filmlerden faydalan

Bazıları kitap okumaktan hoşlanmaz, ama bu İngilizceyi aynı kolaylıkla öğrenemeyecekleri anlamına gelmez. İngilizceni geliştirmene yardımcı olacak çok sayıda harika film ve dizi bulunuyor ve dili sesli olarak duymak telaffuzunu geliştirmene de yardımcı olur.

Filmler ve dizilerle öğrenmenin en büyük avantajı, kullanılan cümlelerin günlük hayatta kullanılanlara benzemesidir. Bu sözcükleri öğrenmek konuşurken kurduğun cümlelerin daha doğal olmasını (kulağa sesli bir kitap gibi gelmesi yerine) sağlayacaktır.

“Kolay” bir ders için İngilizce altyazıları aç ve aktörlerin kullandığı cümleleri daha iyi anlamak için oku. Kafan karışırsa, söylenen her şeyi anlayana kadar başa sar.

Bu tür bir egzersiz yapmak için en iyi kaynaklardan biri de FluentU. FluentU—müzik videoları, film fragmanları, haberler ve etkileyici konuşmalar gibi—gerçek hayattan videoları alır ve bunları kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürür. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

3. Konuşma kılavuzlarına göz at

Sözlükler sadece sözcükler için değildir. Sözcükler yerine söz öbekleri ve deyimler içeren sözlükler bulunur. Bu sözlükler kullanışlı İngilizce cümleler öğrenmek için gerçekten kullanışlı olacaktır.

Bunlar sayesinde popüler cümleleri ve atasözlerini de öğrenebilirsin ve cümlelerin işleyiş şeklini anlamana yardımcı olurlar.

International House Bristol tarafından hazırlanan ve internette bulabileceğin harika konuşma kılavuzlarından birini burada bulabilirsin. Seviyesi fark etmeksizin cümleler ve terimler öğrenmek isteyen her İngilizce dil öğrencisi için harika bir kaynaktır.

4. Hatırlamak için yaz

Diyelim ki ABD’yi ziyaret ediyorsun ve bir yürüyüş yapıyorsun. Oteline dönme zamanının geldiğine karar veriyorsun. Birisine yol tarifi sormaya başlıyorsun. Ama anlarsın ki sadece otelinin yolunu unutmakla kalmamış, aynı zamanda birisine oraya nasıl ulaşacağını nasıl soracağını da unutmuşsun!

İşte burada bir konuşma kılavuzu işine yarayabilir. Ayrıca, işine yarayacak cümleleri not almak ve ihtiyacın olduğunda kullanabilmek için yanında bir not defteri taşımak da iyi bir fikirdir.

Aslında yazmak hatırlamana yardımcı olur. Cümleleri not alırsan not defterini yanına almana bile gerek kalmayabilir!

Örneğin, yeni arkadaşlar edinmek için bir partiye gidiyorsan, yola çıkmadan önce kullanacağın bazı cümleleri not al. Cümle not alma alışkanlığı kazanmak önemlidir. Ayrıca, ilginç ve hatta alışılmadık sözler ve deyimleri de not almak ve öğrenmek iyi bir fikirdir. Bunları çok sık kullanmasan da bunları çalışmak dili anlamana yardımcı olur.

5. Gramer öğrenmeye devam et

İsimler ve fiiller cümlelerin yapıtaşları olabilir. Ama daha karmaşık gramer kuralları olmasaydı cümleler kafa karıştırıcı ve düzensiz bir hal alabilirdi. Gramer öğrenmek kulağa sıkıcı gelebilir, ama bunu yapmak cümleleri daha etkin bir şekilde öğrenmene yardımcı olur.

Öğrenirken bir gramer rehberi kullanmak en iyisidir. Bunun harika bir örneği ise LEO Network tarafından hazırlanan bu rehberdir. Gramer ve cümlenin diğer parçalarını anlaşılır bir şekilde açıklar ve bunları öğrenmesi kolay bir şekilde sunar.

Örneğin, bu rehber sana bir cümledeki fiilleri nasıl bulacağını anlatıyor. Ne de olsa gramer öğrenmenin o kadar da kötü olması gerekmiyor!

6. Dikkatini ver

Gramerin önemini ne kadar vurgulasam azdır. Gramer olmaksızın cümleler karmakarışık bir hal alırdı.

Bunu belirttikten sonra, cümleleri öğrenmenin en önemli parçasının sözcükler arasındaki ilişkiye dikkat etmek olduğunu söyleyebilirim. Cümleleri sadece duymak yeterli değildir. Cümleleri dinliyor ya da okuyor olman fark etmeksizin kendine her zaman sözcüklerin nasıl birbirlerine “uyduklarını” sor. Aynı zamanda kullanımlarına göre sözcüklerin anlamlarının nasıl değiştiğine de dikkat et.

TalkEnglish.com ve  BBC sitelerinde çalışmak ve pratik yapmak için bazı harika İngilizce cümleler bulabilirsin.

Her iki web sitesi de popüler İngilizce terimlerin cümle içinde kullanımlarını görmek için harika kaynaklardır. Bu sitelerde bu terimlerin anlamlarının yanı sıra nasıl ve ne zaman kullanılmaları gerektiği hakkında da bilgiler mevcuttur. Sıkça kullanılan İngilizce söz öbeklerinin içinde geçen sözcüklerin anlamlarını biliyor olsan da anlamları kafa karıştırıcı olabileceği için bunun faydasını göreceksin.

Örneğin, “I’m so hungry, I could eat a horse” cümlesi sadece “I’m really, really hungry” manasına gelmektedir. Birisinin bir at bile yiyebilecek kadar aç olduğunu söylediğini ve gerçekten de oturup bir at yediğini düşün!

7. Yaratıcı ol, kendini geliştir

İngiliz konuşulan ülkelerin tarihine geçmiş en ünlü insanlardan bazıları harika yazarlardır. Onlar pratik yaparak başarılı olmuştur ve sen de aynı onlar gibi İngilizce cümlelerini mükemmelleştirebilirsin!

Yazma becerilerinle yapacağın pratik de tıpkı konuşma pratiği gibidir ama yazarken daha fazla düşünme fırsatın olur. Aynı zamanda düşüncelerini “görmene” de imkan tanır. Sık sık yazmak kendini ifade etmen ve imla ve gramerini geliştirmen açısından olumludur.

8. En önemlisi ise pratiktir!

Kurduğun cümleleri geliştirmenin en iyi yolu bunları iletişim kurarken kullanmaktır. Bir e-posta yazarken, birisine metin mesajı gönderirken ya da arkadaşınla konuşurken hep yeni İngilizce cümleleri kurmayı dene. Hata yapmaktan korkma.

Arkadaşların ya da komşuların arasında İngilizce konuşan yoksa anadili İngilizce olan kişilerle tanışabileceğin birçok online kaynak mevcut. Google+ üzerinde dünyanın her yerinden üyelere sahip bazı harika dil öğrenme toplulukları bulunuyor ve sana mükemmel cümleler kurmanda yardımcı olacaklar.

İngilizce atasözünde de olduğu gibi “There’s more than one way to skin a cat.”

Burada söylenmek istenen hayvanlara zarar verilmesi değil, bir hedefe ulaşmanın birden fazla yolu olduğudur.

Bu ipuçlarından mümkün olduğunca fazlasını kullanarak İngilizce cümleler ile akıcı İngilizce konuşma ve yazma yolunda hızla ilerleyeceksin!

 

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close