ingilizce-cocuk-kitaplari

İngilizce Öğrenenlerin Bayılacağı Çocuk Kitapları: Okuması Kolay ve Zevkli 10 Kitap

Çocuklar hemen her şeyi yaparken eğleniyor gibidirler…

… hatta İngilizce kitaplarını okurken bile!

Ancak kitapları bu kadar sevmelerinin nedeni muhtemelen çocuk kitaplarını okumanın gayet zevkli ve eğlenceli olmasıdır.

Şanslısınız ki, İngilizce çocuk kitapları, bu dili yeni öğrenenler için de mükemmel kitaplardır!

Okumak, İngilizcenizi geliştirmek için harika bir yoldur ve İngilizce çocuk kitapları da okumaya başlamayı kolaylaştırır ve zevkli hale getirir.

Bu tür kitapların renkli ve akılda kalıcı resimleri vardır, dilleri basittir ve verdikleri mesajlar tüm yaştan insanlar için önemlidir. İşte bu yüzden sizin için 10 adet klasik çocuk kitabından oluşan bir liste oluşturduk.

Neden Çocuk Kitaplarıyla İngilizce Öğrenelim?

  • Akılda kalıcı görselleri vardır. Çocuk kitaplarının çoğunda, yazılanları görsel olarak anlatmak için resimler kullanılır. Bunu çocukların hikayeyi daha iyi anlaması için yaparlar. Bu illüstrasyonların (resimlerin) İngilizce öğrenirken sizi büyük faydası dokunabilir. Yeni bir kelimeyi veya sözcük öbeğini bir resimle veya nesneyle zihninizde ilişkilendirdiğinizde, o kelimeyi ve sözcük öbeğini hatırlamanız çok daha kolay olur.
  • Kelimeler bağlam içerisinde görülür. Benzer şekilde, gerçek durumlar içinde (bir bağlamda) kullanılan kelimeleri hatırlamak da çok daha kolaydır. Bu kitaplarda kullanılan dil oldukça kolay olduğundan, hikayede neler olup bittiğini anlamak da kolaydır. Bu yüzden, bilmediğiniz bir kelimeyle karşılaştığınızda, kelimenin anlamını çıkarmak için (sözlük kullanmadan) genellikle hikayede anlatılan durumdan ve resimlerinden faydalanabilirsiniz.
  • Basit bir kelime dağarcığı ve grameri vardır. Aşağıda bu kitapların bazılarının “ileri seviyede” kelime dağarcığına sahip olduğunu söyleyecek olsam da, aslında bu kelimeler o kadar da zor değildir. Yalnızca çocuk kitaplarında yaygın olarak kullanılan temel kelimelerden biraz daha zordur. Örneğin, “smart” yani “akıllı” kelimesini zaten biliyorsunuzdur, ancak bu kitaplardan birinde “clever” yani “zeki” kelimesi geçiyordur. İki sözcüğün anlamı hemen hemen aynıdır, ancak biri diğerinden daha yüksek seviyede bir kelimedir.
  • Harika hayat dersleri verirler. Pek çok çocuk kitabı çocuklara büyüdüklerinde iyi bir insan olmayı öğretir. Ancak gençler ve hatta yetişkinler için de bu kitapların verdiği dersler hala doğru ve önemlidir. Çocuklar hikayelerin arkasındaki anlamı tam olarak anlamayabilir veya değerini bilemeyebilirler. Ancak yetişkinler olarak bu hikayelerin bizim için yeni anlamları olabilir.

İngilizce Öğrenenler için 10 Klasik Çocuk Kitabı

Bu kitaplar en kolaydan zora doğru sıralanmıştır.

1. “Goodnight Moon” Yazan: Margaret Wise Brown

“Goodnight Moon” kitabının aslında pek bir hikayesi yok. Kitap yalnızca yavru kediler, bir fare ve sessiz, ihtiyar bir kadın gibi birtakım şeyleri tarif ediyor. Kitapta tek parmaklı eldivenler, bir oyuncak bebek evi ve hatta bir inek de var. Yazar en başta bunların her birini tanıtıyor, ardından en sonunda her birine teker teker iyi geceler diliyor.

“Goodnight Moon” aynı cümle yapısının farklı kelimelerle tekrarını kullanıyor, bu da İngilizce öğrenenler için harika bir şey. Örneğin, kitaptaki bir dize şöyle diyor: “Goodnight room. Goodnight moon. Goodnight cow jumping over the moon.” Yani, “İyi geceler oda. İyi geceler ay. İyi geceler ayın üzerinden atlayan inek.” Bu birçok yeni İngilizce kelime öğrenmek için gerçekten çok faydalı.

Hikayenin çoğu kısa, iki-üç kelimelik cümlelerden oluşuyor, bu yüzden de bu çocuk kitabını bu listedeki en kolay kitap olarak sıraladık.

2. “The Very Hungry Caterpillar” Yazan: Eric Carle

“Çok Aç Olan Tırtıl,” anlamına gelen “The Very Hungry Caterpillar,”bir hafta boyunca, her geçen gün daha fazla yemek yiyen bir tırtılın hikayesi. Kitap yumurtasından çıkıp yiyecek aramaya başlayan küçük bir tırtılla başlıyor. Bu tırtıl bunu her gün yapıyor.

Başlangıçta, tırtıl meyve ve sebze gibi sağlıklı şeyler yiyor. Sonraları, tırtıl gittikçe daha fazla abur cubur yemeye başlıyor, ta ki midesi ağrıyana dek. Bu yüzden, tırtıl yeniden iyi bir şeyler yemeye karar veriyor ve kendini yeniden iyi hissediyor. Sonunda, tırtıl bir kozanın içine sarınıyor ve çok geçmeden de bir kelebek oluyor.

Bu kitap, sayılar, yiyecekler ve haftanın günleri gibi temel İngilizce kelimeleri öğrenmek için harika olan İngilizce çocuk kitaplarından biri. Bir kez daha söyleyelim, tekrar yapmak İngilizcenizi geliştirmek için çok önemlidir ve bu kitapta pek çok harika tekrar var.

3. “If You Give a Moose a Muffin” Yazan: Laura Numeroff

“If You Give a Moose a Muffin,” hayatında hep daha fazla şey olsun isteyen bir alageyiğin hikayesi. Alageyik önce bir parça kek istiyor. Sonra  kekin yanında biraz reçel istiyor. Yemeyi bitirince, her şey bitene kadar sürekli bir şeyler daha istiyor. Derken sizden yiyecek bir şeyler daha yapmanızı istiyor, sonra bir şeyler daha, sonra yine biraz daha…

Bu kitap listedeki en kısa kitaplardan biri ve kitapta oldukça fazla gelecek zaman, yani “future tense” kullanılıyor. Bu da cümlelerin çoğunda “will” yardımcı fiilinin olduğu anlamına geliyor. Örneğin, “If you give a moose a muffin he’ll want some jam to go with it.” Bu kitap özellikle gelecek zamanı ve bu zamanda kullanılan kısaltmaları (he’ll, you’ll, vb.) öğrenmek için çok faydalı.

Eğer bu kitabı sevdiyseniz, muhtemelen aynı yazar tarafından yazılan “If You Give a Mouse a Cookie,” kitabını da seversiniz.

4. “Curious George” Yazan: H.A. Rey ve Margret Rey

“Curious George,” Curious George isimli bir maymunla ilgili çok ünlü bir seri. “Curious” kelimesi “meraklı” demektir. Curious George biraz fazla meraklı bir maymun, bu da insanların onu yakalayıp büyük şehirlerine götürmelerine neden oluyor.

Bu maymun, şehirde pek çok sorun çıkartıyor. İtfaiyeyi arıyor, hapse düşüyor, hapisten kaçıyor, balonlarla gökyüzüne taşınıyor ve sonunda, sağ salim bir hayvanat bahçesine varıyor.

Bu kitap pek çok kısa, basit cümle kullanıyor, bu da İngilizce öğrenenlerin kitabı okumasını epey kolaylaştırıyor. Örneğin, “One day George saw a man. He had on a large yellow straw hat. The man saw George too.” Anlayabileceğiniz üzere, cümleler gayet kısa ve değişken, bu da “Curious George”u hem çocuklar hem de İngilizce öğrenenler için harika bir kitap yapıyor.

5. “The Giving Tree” Yazan: Shel Silverstein

Bu kitapta elma ağacında oynamayı çok seven bir oğlan çocuğu ve çocuğun kendisiyle oynamasından hoşlanan bir elma ağacı vardır. Ancak çocuk büyür ve artık ağaçla oynamaz. Hayatının ilerleyen dönemlerinde, çocuk ağacın yanına gidip ondan yardım ister. Ağaç çocuğa yardım eder çünkü onu seviyordur. Sonunda, çocuk yaşlı bir adam olduğunda son bir kez ağacın yanına gelir ve kesilen ağaçtan geriye kalan kütüğü üzerine oturmak için kullanarak ağacı mutlu eder.

Bu kitabın hem çok derin bir anlamı var hem de okuması gayet eğlenceli. Kitap tek bir net fikri oluşturmak için basit kelimeler kullanıyor ve bu da kitabın kolay okunmasını sağlıyor.

6. “Corduroy” Yazan: Don Freeman

“Corduroy,” bir oyuncakçıda satılmak üzere bekleyen küçük bir oyuncak ayının hikayesi. Ayıcık düğmelerinden birini kaybetmiştir, bu yüzden kimse onu satın almak istemez. Bu onu çok mutsuz eder çünkü bir çocuğun kendisini alıp evine götürmesini istemektedir. Corduroy sonunda, eğer birinin kendisi satın almasını istiyorsa, kendine yeni bir düğme bulması gerektiğine karar verir.

Böylelikle bir gece, oyuncak dükkanından çıkar ve kendine bir düğme bulmak üzere büyük bir mağazaya gider. Ne yazık ki Corduroy kendine bir düğme bulmayı başaramaz, ancak daha sonra neler olduğunu öğrenmek için hikayeyi okumanız gerekecek.

“Corduroy,” “overalls” (bu resimlerdeki kıyafet, yani tulum) ve “escalator” (yürüyen merdiven) gibi pek çok ileri seviye kelime kullanıyor. Bu yüzden, bu İngilizce çocuk kitabını okurken sözlük kullanmanız faydalı olabilir. Kitaptan ayrıca “sofa” (koltuk) ve “furniture” (mobilya) gibi evle ilgili pek çok sözcük de öğrenebilirsiniz.

7. “Where the Wild Things Are” Yazan: Maurice Sendak

“Where the Wild Things Are,” anne-babasının önünde yaramazlık yapan Max adında bir oğlan çocuğunun hikayesi. Annesi Max’i yemek yemeden odasına gönderir. Max odasındayken önünde büyülü bir şekilde bir orman belirir ve Max burada, Wild Things yani Vahşi Şeyler adında devasa canavarlarla karşılaşır. Bu Vahşi Şeyler onu korkutmaya çalışırlar, ancak Max onları bir sihirbazlık numarasıyla ehlileştirir.

Vahşi Şeyler Max’ten korkarlar, bu yüzden ona vahşilerin vahşisi adını takarlar. Sonunda, Max eve gitmek zorunda olduğunu söyler ve özel teknesine binip odasına döner. Max nihayet eve döndüğünde, annesinin ona yemek ayırmış olduğunu ve yemeğin hala sıcak olduğunu görür.

Bu kitap, İngiliz edebiyatının en klasik çocuk kitaplarından biri ve aynı zamanda en çok bilinenlerindendir. Hatta çok popüler bir filmi de çekilmiştir. Çocuk kitabı olmasına karşın, “Where the Wild Things Are” birtakım ileri seviye kelimeler kullanır, bu yüzden daha ileri seviyede kelimeler ve dil bilgisi öğrenmek için harikadır.

8. “The Story of Ferdinand” Yazan: Munro Leaf

Bir boğa olan Ferdinand, çocukluğundan beri yaşadığı otlaktaki çiçekleri koklamaya bayılmaktadır. Ancak diğer boğalar oyun oynamaktan ve kafalarını tokuşturmaktan hoşlanırlar. Ferdinand büyüyünce boğaların en büyüğü ve en güçlüsü olur – ama yine de oturup çiçek koklamaktan hoşlanmaktadır.

Bir gün beş adam, boğa güreşleri için otlaktan bir boğa seçmeye gelirler. Ferdinand seçilmek istemez, fakat bir arı gelip Ferdinand’ı sokar. Arının sokmasıyla Ferdinand etrafta çıldırmışcasına zıplamaya başlar, böylece beş adam boğa güreşleri için Ferdinand’ı seçerler. Ferdinand ilk güreşinde dövüşmek yerine arenadaki çiçekleri koklamak için yere uzanır. Bu yüzden otlağa geri gönderilir.

Bu kitap, listedeki hikayeler arasında şiir ve kafiye yerine daha normal bir dil ve akış kullanan ve gerçek bir öyküye sahip olan ilk kitap. Bu kitap, bir çocuk kitabını İngilizce öğrenenler için harika bir kitap haline getiren her şeyi içeriyor! İçinde kolay ve ileri seviyede kelimelerin yanı sıra dil bilgisi kavramları da var.

9. “Green Eggs and Ham” Yazan: Dr. Seuss

Bu kitapta, yeşil yumurtalara ve jambona bayılan Sam adında bir kedi var. Kedi Sam, sevdiği bu yiyecekleri bir arkadaşına ikram eder, ancak arkadaşı yeşil yumurta ve jambon yemek istemez.

Bir trene binerler, bir tünele, hatta bir göle girerler, ancak Sam’in arkadaşı hala yeşil yumurta ve jambon yemek istemez. Sam arkadaşına defalarca teklif ettikten sonra, arkadaşı nihayet yeşil yumurta ve jambonu dener. Sam’in arkadaşının yemeği beğenip beğenmediğini görmek için kitabı okumanız gerekecek.

Bu kitap uzun ve eğlenceli bir şiir formunda. “The Very Hungry Caterpillar”ın yaptığı gibi tekrarlardan faydalanıyor. Kitap çoğunlukla basit kelimelerden oluşan İngilizce çocuk kitaplarından olsa da, sözcükler akıllıca kullanılıyor. Bu kitapta oldukça fazla kafiye var, birbirine benzer kelimeler sıkça kullanılıyor ve tüm bunlar, bu zekice yazılmış kitabı keyifle okumanızı sağlıyor.

10. “The Cat in the Hat” Yazan: Dr. Seuss

“Green Eggs and Ham”in yazarı tarafından yazılan bu meşhur kitap, iki kardeşle başlıyor. Bu iki kardeş bir gün boyunca evde kalmak zorundadır, çünkü dışarısı soğuk ve yağmurludur. Eğlenmek için ne yapacaklarını bilemezler ve anneleriyle babaları da evde yoktur.

Ansızın, şapkalı bir kedi kapılarını çalar ve kendini içeri davet eder. Kedi eğlenip etrafta oynarken ortalığı fena halde dağıtır. Kedi dışarı çıkar ve yanında Thing 1 ve Thing 2 (Şey 1 ve Şey 2) ile geri dönüp ortalığı daha da dağıtır. Kardeşler anne-babaları eve dönmeden önce ortalığı temizleyebilecek midir? Bunu öğrenmek için kitabı okumanız gerekecek.

“The Cat in the Hat” bu listedeki en uzun çocuk kitabı, ancak aynı zamanda tüm zamanların en çocuk kitaplarından biri. The Cat in the Hat, yani Şapkalı Kedi karakteri Dr. Seuss’un en popüler hikayelerinden biri. Bu kitap İngilizce öğrenenler için mükemmel bir seçim, çünkü basit bir dili ve zengin bir kelime dağarcığı var. Bu kitabı özellikle İngilizce kelime hazinesini genişletmek isteyenler için öneriyorum. Bu hikayede kullanılan eğlenceli kelimelere örnek olarak, sırasıyla “güm güm vurmak” ve “toslamak” anlamlarına gelen  “thump” ve “bump”ı gösterebiliriz.

 

İngilizcenizi geliştirirken İngilizce çocuk kitaplarından bir şeyler öğrenmenin pek çok harika yolu var. Bu kitaplarda akılda kalıcı resimler, önemli hayat dersleri, yeni kelimeleri hatırlamak için faydalı bağlamlar ve basit bir kelime ve gramer kullanımı var. Bir daha İngilizcenizi geliştirmek için ne yapmanız gerektiği konusundan emin olmadığınız bir an gelirse, bir çocuk kitabı okumayı deneyin!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close