ingilizce-cizgi-roman

İyi Bir Hikayeye Hayır Diyebilir misin? 15 Heyecan Verici İngilizce Çizgi Romanlar ile Dil Öğren

Bir resim bin söze bedeldir.

Peki bundan daha iyi ne olabileceğini biliyor musun?

İçinde sözcükler olan bir resim!

100 yıldan uzun süre önce çizgi romanlar çıktığında bu basit fikir kullanılmıştı. Günümüzde çizgi roman dünyanın en popüler sanat formlarından biri haline geldi.

Ve İngilizce öğrenmek için de ideal bir araçtır. Aslında ilk çizgi romanlar Rodolphe Töpffer tarafından yaratılmış ve öğrencilerinin okumayı öğrenmelerine yardımcı olmak için kullanılmıştır!

Çizgi romanlardaki resimler hikaye ve içeriği anlamakta yardımcı olur. Kullanılan sözcüklerle diyaloglar ve detaylar aktarılır. Bir araya geldiğinde İngilizce okuduğunu anlama, sözcük bilgisi ve daha fazlası için harika bir destek almış olursun.

Bu yazıda İngilizce dil öğrencilerinin harika hikayelerin keyfini çıkarırken dil becerilerini geliştirmek için kullanabilecekleri en iyi İngilizce çizgi romanları bulacaksın.

İngilizce Çizgi Romanlarla Dil Öğrenmek mi İstiyorsun? İşte Kaçırmaman Gereken 15 Harika Kitap

Eğer çizgi romanlar gibi eğlenceli, resimlerle dolu İngilizce öğrenme araçlarına bayılıyorsan, FluentU tam sana göre. FluentU, kişiselleştirilmiş İngilizce derslerine dönüştürülmüş gerçek hayattan İngilizce videolar—film fragmanları, müzik videoları, ilham verici konuşmalar ve daha fazlası—sunar.

Her bir videoda interaktif altyazılar yer alıyor. Anında tanımını, telaffuzunu ve akılda kalıcı bir resmini görmek için herhangi bir sözcüğe tıklaman yeterli. Bunlara ek olarak, izlemeyi tamamladığın zaman öğrendiklerini hatırlamanda sana yardımcı olacak görsel kelime kartları ve testler de seni bekliyor. Kültürü keşfederken ve gerçekte kullanılan dilli duyarken aktif bir şekilde İngilizce öğrenmenin eğlenceli bir yolu!

Çizgi roman severler “Spider-Man: Homecoming” filminden bu fragman ya da “Garfield” karakterlerinin bu komik yorumu gibi videolar izlemeye bayılır. FluentU ücretsiz deneme süresi ile video kitaplığın tümünü keşfedebilirsin. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

“Reading with Pictures: Comics That Make Kids Smarter”

15-ingilizce-cizgi-roman

Seviye: Başlangıç

Tür: Eğitim

Uzun yıllardır çizgi romanların eğitimin tam tersi olduğu düşünülmüştür. Ama günümüzde gittikçe artan sayıda eğitimci çizgi romanların öğrenimdeki rolünü anlamaya başlıyor.

Bu İngilizce çizgi roman özellikle İngilizce başlangıç seviyesindeki okurlar için hazırlanmıştır. 12’den fazla kısa hikaye içerir. Konular arasında Amerikan başkanları, bilim, tarih ve hatta bilim kurgu dahi bulunur.

Hikayeler kısadır ve okuması kolaydır. Başlangıç seviyesi için çizgi romanlara giriş adına harika bir kitaptır. İçerdiği hikayeler Amerikan sınıflarına göre hazırlandığı için dil öğrencileri Amerikan tarihi ve toplumu hakkında temel bilgiler edinebilir.

“Sketch Monsters: Escape of the Scribbles”

Seviye: Başlangıç

Tür: Fantastik

Düşündüklerin gerçek olursa ne olur? Bu çizgi roman işte bu konuyu özgün bir şekilde işliyor.

Bu, hislerini hiç kimseyle paylaşmayan Mandy’nin hikayesi. Hislerini paylaşmak yerine bunları birer canavar olarak defterine çiziyor. Bir gün bu canavarların hepsinin defterinden kaçarak gerçek dünyaya girdiklerini keşfediyor ve onların tümünü yakalaması gerekiyor.

Bu maceralarında Happster adlı başla bir canavarın yardımıyla problemlerle başa çıkıyor.

Duygular ve hisler hakkında temel İngilizce sözcük bilgisini edinmek için iyi ve kısa bir kitap. Bu İngilizce çizgi roman aynı zamanda okullar ve evlerde bulunan objelerin adlarını öğrenmek için de harika bir kaynak.

“Diary of a Wimpy Kid”

15-ingilizce-cizgi-roman

Seviye: Başlangıç

Tür: Komedi

Bu kitap dizisi, diğer çizgi roman dizilerine kıyasla daha metin odaklı bir dizi. Bu nedenle daha fazla okuma alıştırmasını tercih eden okuyucular bu kitabı sevecek.

Bu, okulda diğer öğrencilerin sık sık kendisine sataştıkları Greg Heffley adlı bir çocuğun hikayesi. Ayrıca, en iyi arkadaşı ve her zaman onun yanında yer alan Rowley ile de tanışıyoruz.

Bu kitap dizisi Greg’in üstesinden gelmesi gereken birçok problemi konu alıyor. Her bir kitap, Greg’in hayatındaki büyük bir problem etrafında gelişiyor. Bu problemlerin kökenleri ise Greg’in içinde yaşadığı toplum ile yakından ilişkili.

Örneğin, problem çoğu zaman parasızlık etrafında gelişiyor. Diğer zamanlarda ise babasını onu askeri okula göndermemeye ikna etmeye çalıştığı zaman olduğu gibi ailesiyle tartışması gerekiyor.

Bu kitap serisi İngilizce konuşulan ülkelerin kültürünü öğrenmek isteyenler için oldukça kullanışlı. Cadılar Bayramı ve Sevgililer Günü gibi özel günler bu dizide önemli yer tutuyor. Bu kitapta aynı zamanda ABD’li ergenler için önemli olaylar hakkında bol miktarda bilgi bulacaksın.

Karakterler arasındaki diyaloglar doğal ve bunları takip etmek kolay.

“Bone: Out from Boneville”

15-ingilizce-cizgi-roman

Seviye: Başlangıç ile orta arası

Tür: Komedi, fantastik

Bu İngilizce çizgi roman dizisi diğerlerinden biraz daha tuhaf. Burada “Bone” kemik anlamında kullanılmıyor ve “Bone” kuzenleri ifade ediyor—yani bu çizgi romanın baş karakterleri.

Kuzenler bir ormanı keşfederken yollarını kaybediyorlar. Birlikte birçok engeli aşmaları ve tehlikelerle mücadele etmeleri gereken büyük bir maceraya atılıyorlar.

Tüm bunlar hikayeyi Vadi adlı ve Çekirgelerin Efendisinin tehdidi altındaki gizemli bir yere götürüyor. (Çekirge—locust—bitki ile beslenen ve bir köyün yiyeceğini birkaç dakikada bitirebilen bir böcektir.)

Bu çizgi roman özgün, komik ve fantastik türün unsurlarına sahip. Dil öğrencileri bu kitabı okumanın kolay olduğunu düşünecek.

Boneville ise modern dünya ile aynı teknoloji ve ABD’nin mevcut sosyal sistemine sahip bir yer. Buna karşın Vadi, eski teknolojiler ve sistemiyle daha ziyade Orta Çağı andırıyor. Bu da okuyuculara İngilizce konuşulan ülkelerin hem geçmiş hem de şimdiki zamanı hakkında daha fazlasını öğrenme fırsatını veriyor.

“Calvin and Hobbes”

15-ingilizce-cizgi-roman

Seviye: Başlangıç ile orta arası

Tür: Komedi

Bu İngilizce çizgi roman 1980’lerin sonlarında yayınlanmaya başladı ve günümüzde de okuyucuların ilgisini çekiyor. Bu çizgi roman, sürekli hayali arkadaşı Hobbes ile oynayan Calvin adlı bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Diğerleri için Hobbes sadece oyuncak bir kaplan, ama Calvin için o gerçek ve canlı.

Sıklıkla birlikte maceralara atılır, yetişkinlerin dünyası hakkında konuşur ve birbirlerinin problemlerini çözmeye çalışırlar. Eğlenmenin yanı sıra, Calvin ve Hobbes genellikle çevre, ekonomi ve yetişkinlerin dünyasında onlara anlam vermeyen şeyler hakkında konuşuyorlar.

Bu çizgi roman, oyun oynarken kullanılan sözcükleri ve ABD’nin günlük kültürü hakkında bilgi edinmek için ideal.

“Archie”

15-ingilizce-cizgi-roman

Seviye: Orta

Tür: Mizah, romantizm

Buİngilizce çizgi roman sıklıkla Amerikan kültürünün bir sembolü olarak görülür. Archie ve arkadaşları, Amerikalı olmayanlara ABD’nin harikalarını tanıtan ilk kişiler olmuşlardır.

Bu dizi Riverdale adlı küçük bir kasabada geçmektedir. Archie bu çizgi romanın genç kahramanıdır ama lise arkadaşları da hikayeler için e az onun kadar önemlidir. Betty ve Veronica onun en yakın arkadaşlarıdır ve aynı zamanda onunla çıkmak isterler. Bu çizgi romanın ana kurgusu bu aşk üçgeni etrafında dönmektedir. (Bir aşk üçgeni—love triangle—iki kişinin aynı anda bir kişiden hoşlanması ve bu nedenle kavgalar ve anlaşmazlıklar çıkmasına denir.)

Ayrıca, ağzı hiç durmayan Jughead gibi önemli diğer karakterlerde bulunur. Bu çizgi romanda Josie and the Pussycats adlı bir pop müzik grubu dahi bulunur.

Bu çizgi roman, Amerikalıların en çok neleri sevdiklerine bir bakış atmanın harika bir yoludur. Bir lisenin sosyal yapısını çok iyi betimlemektedir. Amerikan gençlerinin iyi vakit geçirmek için yaptıkları randevulaşma, partiler veya sadece yemek eşliğinde sohbet etmek gibi birçok şeyi de öğreneceksin.

Bu çizgi roman belki de günlük Amerikan İngilizcesi öğrenmek için en iyi kaynaktır.

“Garfield”

15-ingilizce-cizgi-roman

Seviye: Orta

Tür: Mizah

Garfield adlı turuncu kedi neredeyse tüm Amerikalılar tarafından tanınır. Bu İngilizce çizgi roman, dünyada en çok gazete/dergide yayınlanmış karikatür olarak Guinness Dünya Rekoru’nu elinde tutmaktadır. (Syndicate sözcüğü, aynı içeriğin gazete, dergi, vb. çeşitli yayınlarda yayımlanması anlamına gelir.)

Bu hikaye Garfield adlı tembel bir kedi, onun sahibi Jon ve Odie adlı bir köpeğin hikayesi. Bu çizgi roman günlük konulara yer veriyor, sıklıkla Garfield’in yeme alışkanlıkları ve Pazartesi günü ve diyet yapmaya karşı beslediği nefretten bahsediyor. Bu çizgi roman, karmaşık sorunlarla baş etmek istemeyen ve sadece dile odaklanmak isteyen okuyucular için ideal.

Jon genellikle sosyal becerileri çok zayıf bir insan olarak resmediliyor. İlk başlarda bu çizgi romanın çoğu esprisi onun kimseyi tavlayamaması üzerine kurulmuştu. Gerçekten de hikayelerin birinde bir kız, kızın annesi ve hatta büyükannesi tarafından reddediliyor. Ama günümüzde Dr. Liz Wilson adlı bir kadınla ilişkisi olduğunu görüyoruz.

Dil öğrencileri, Amerikan toplumunda neyin uygun ve neyin uygunsuz olarak görüldüğünü daha iyi öğrenebilir. Yukarıda da belirtildiği üzere bu çizgi roman, sohbetlerde kullanmak üzere günlük İngilizce öğrenmek için yol gösterebilir. Bu çizgi romanın bir filmi ve hatta bir TV dizisi dahi bulunuyor.

“Shen Comix”

15-ingilizce-cizgi-roman

Seviye: Orta

Tür: Mizah, motivasyon

İnternet sayesinde pek çok sanatçı ve yazar eserlerini doğrudan takipçileriyle buluşturma fırsatını buldu. Çizgi roman dünyasında da internet karikatürlerinin (internette yayımlanan karikatürler) büyük ilgi görüyor olması, günümüzde en ünlü karikatürlerin kitaplar ya da gazetelerde yayınlanmadığı anlamına geliyor. Shen Comix’in yazarı da bunlara bir örnektir.

İnternette bu karikatürden esinlenen çok sayıda internet meme’si göreceksin. Bu çizgi romanı hiç okumamış olanlarımız dahi bu eserleri gördüğü zaman tanıyacaktır.

Karikatürlerin konuları farklı olabiliyor. Shen (yazar) bazen hayatın zorluklarıyla baş etmek ile ilgili motivasyon karikatürleri yayımlıyor. Diğer zamanlarda ise okurlarının sorularını yanıtlıyor. Ayrıca kendi hayatı hakkında da konuşuyor.

Shen Comix resimlerle yazılmış bir blogu anımsatıyor. Shen okuyucuyla doğrudan konuşuyor ve bu da sana hitap ediyormuş hissi veriyor. Orta seviye okuma alıştırması için harika ve bu çizgi romanı takip eden topluluk da oldukça aktif. Hayranlarıyla sohbet edebilir ve eserin yaratıcısıyla doğrudan konuşabilirsin. Hayran topluluğuna katılmak için Shen Comix’i Webtoons platformunda oku.

“Peanuts”

15-ingilizce-cizgi-roman

Seviye: Orta

Tür: Mizah

Bu İngilizce çizgi roman belki de bir kişi tarafından anlatılan en uzun hikayedir. Bu çizgi roman 1950 ile 2000 yılları arasında yayımlandı ve dünyanın her yerinden okuyucuları var.

Hikaye Charlie Brown ve onun arkadaş grubu etrafında gelişir. Charlie Brown, birçok şeyde başarısız olan ama hiçbir zaman vazgeçmeyen ısrarcı ve azimli bir çocuktur. Snoopy adlı bir köpeği vardır ve en az Charlie kadar meşhurdur.

Bu çizgi romanda yetişkin karakter bulunmamaktadır. Ama bu ilişkiler ve aşk gib konuların ele alınmadığı anlamına gelmiyor.

Karikatürler oldukça kısa ve basit bir okuma alıştırması için ideal. Bu çizgi romanda kullanılan İngilizce son derece sade ve anadilde İngilizcenin nasıl konuşulduğu hakkında sana fikir veriyor.

“Maus”

Seviye: İleri

Tür: Tarihsel

Yahudi Soykırımı (the Holocaust) belki de Batı tarihinin en acı olaylarından biridir. Bu olaylar sonunda milyonlarca kişi öldü. Bu uzun çizgi roman (graphic novel), bu sarsıcı olaylardan sağ kurtulmuş olan kişilerin deneyimlerini aktarmaya çalışıyor.

Bu çizgi romanda yazar Art Spiegelman, Soykırımdan sağ kurtulanlardan biri olan babasının hikayesini anlatıyor. Bu kitapta tüm Nazi kurbanları fareler ve Naziler de kediler olarak resmediliyor. Bu çizgi romana konu olan tüm olaylar gerçekten yaşanmış.

Bu uzun çizgi romanda yazarın babasıyla olan ilişkisi de ele alınıyor. Okurlar sadece babasının yaşadığı acıyı değil bunlar sonunda nasıl hayatta kaldığını ve bütün bunların bir insan olarak onu nasıl değiştirdiğini de görüyorlar.

Tek başına bu tarihsel arka plan dahi bu kitabı İngilizce öğrencileri için olmazsa olmazlardan biri yapıyor, çünkü İngilizce konuşulan ülkeler ve Avrupa’nın geri kalanında Yahudi Soykırımı hala sık sık gündeme gelen bir konudur.

Bu İngilizce çizgi romanda kullanılan dil doğal ama günlük değil. Dil öğrencileri aile içinde nasıl diyaloglar geçtiğini ve bunların arkadaşlar veya tanımadıkları kişilerle konuşmaktan nasıl farklı olduğunu öğrenecek.

“Spider-Man”

15-ingilizce-cizgi-roman

Seviye: İleri

Tür: Aksiyon

Bu İngilizce çizgi romanı tanıtmaya dahi gerek yok. Filmlerini izlememiş ya da çizgi romanını okumamış olsan da Örümcek Adamı duymuşsundur. Batman ve Superman gibi karakterlerle birlikte dünyanın en ünlü süper kahramanlarından biridir.

Örümcek Adam, radyoaktif bir örümcek tarafından ısırıldıktan sonra özel yeteneklere kavuşan genç bir süper kahraman. Hikaye genellikle görev ve moralite etrafında dönüyor. Bu çizgi roman “büyük güç beraberinde büyük sorumluluk getirir” mesajını aktarıyor.

Hikaye New York City’de geçiyor. Peter Parker (Örümcek Adamın gerçek adı bu) bir öğrenci ve liseden birçok kare görmek mümkün. Çizgi romanın ilerleyen sayılarında üniversite hayatı da ele alınıyor. Peter Parker ayrıca zaman içinde Mary Jane ve Gwen Stacy gibi çok sayıda kızla flört ediyor.

Bu çizgi roman ile Amerikan liseleri ve ABD’li gençlerin kullandıkları sözcükleri öğrenebilirsin. Çizgi romanda çok sayıda bilim kurgu ögesi olduğu için teknik jargon da kullanılmaktadır. (Mesela radioactive.)

“Watchmen”

15-ingilizce-cizgi-roman

Seviye: İleri

Tür: Aksiyon, polisiye, alternatif tarih

Bu İngilizce çizgi roman belki de edebi bir başyapıt olarak kabul edilen ilk çizgi roman olmuştur. Bundan önce çizgi romanlar sanattan ziyade ticari ürünler olarak görülürdü.

Bu çizgi roman Soğuk Savaş zamanında geçiyor. Watchmen zaman içinde dışlanmış bir grup eski süper kahramandan oluşuyor. Bu hikaye, çok sayıda Watchmen üyesinin ölümlerinin araştırılmasıyla bir cinayet-polisiye eseri olarak değerlendirilebilir.

Ama bu çizgi romanın odak noktası karakterler ve onların aklından geçen şeyler hakkında. Bu hikaye, gerçek anlamda bir bütün olarak 1980’ler Amerikan toplumunun bir analizi niteliğinde.

Bu çizgi romanı okurken bu hikayenin bir alternatif tarih olarak sunulduğu unutulmamalıdır. Yani gerçek tarihi olaylar değiştirilmiştir ama Amerikan toplumunun portresi süper kahramanlar dışında gerçekçiliğini korumaktadır.

Bu çizgi roman ile Amerikan İngilizcesini farklı yönleriyle öğreneceksin. Örneğin, The Comedian adlı karakter bol miktarda argo kullanır. Buna karşın, Doctor Manhattan genellikle daha resmi ve akademik konularla ilişkilendirilen teknik bir İngilizce kullanır.

Ayrıca, 1980’lerin Amerikan toplumunun tavırları hakkında da iyi bir fikir vermektedir.

“The Sandman”

15-ingilizce-cizgi-roman

Seviye: İleri

Tür: Fantastik

Bu çizgi roman özeldir. Diğer tüm süper kahraman çizgi romanları gibi ana karakter Sandman özel güçlere sahiptir. Ama diğer süper kahramanların aksine Sandman, güçlere sahip bir insandan ziyade bir tanrıya daha yakındır.

Sandman bu çizgi romanda Dream, Morpheus, vb. isimlerle anılmaktadır. Evrenin bir unsurunu kontrol eden tanrıya benzer karakterlerden oluşan bir aile olan Endless’in bir parçasıdır. Örneğin, en büyük ağabeyi Destiny zamanı kontrol eder. Sandman ise hayal gücü ve rüyalar alemini kontrol eder.

Bu İngilizce çizgi roman hikayelerden oluşan uzun bir koleksiyon. İşlenen konular gerçekçi kurgudan mitolojiye ve Shakespeare gibi klasik edebiyata kadar çeşitlilik gösterebiliyor. İçinde periler ve canavarlar gibi birçok diğer fantastik ögeye de yer veriliyor.

Dil öğrencileri çizgi romanın tamamını okumak yerine içinden bir hikaye çekebilirler. Bir hikaye genellikle üç ya da dört çizgi roman ile anlatılıyor.

Bu dizi okuma alıştırması için ideal ve dünyadaki farklı kültürleri öğrenme fırsatı sunuyor. Çok sayıda dil öğrencisi özellikle kendi kültürlerinden hikayeler bulabildikleri için bu diziyle bağ kurabilir.

Bu çizgi roman dizisinde kullanılan İngilizce karakterlere bağlı ama İngiliz ve Amerikan aksanları en yaygın olanlar.

“Fables”

15-ingilizce-cizgi-roman

Seviye: İleri

Tür: Fantastik

Tıpkı Sandman gibi bu çizgi roman da farklı kültürlerden hikayelere yer veriyor. Fable sözcüğü genellikle ahlaki bir mesajı olan ve geleneksel olarak bir nesilden diğerine aktarılan kurgu hikayeleri ifade ediyor. Bu çizgi roman dünyasında bilinen fabllar ve peri masallarından karakterler “Adversary” adlı bir ortak düşman nedeniyle kendi evlerinden kaçmak zorunda kalıyor.

Fabllar New York City’de gizli bir yerde yaşıyorlar. Genellikle kişisel anlaşmazlıklar, bir fablın insanların dünyasında gizlenmesinin imkansızlığı ve Adversary ile verilen savaş gibi konular işleniyor.

Tıpkı “The Sandman”de olduğu gibi İngilizce öğrencilerinin pek çoğu bu hikayelerde kendi kültürlerinden unsurlar bulabilir. Hikayeler genellikle Sandman çizgi romanlarından daha basit ama bu çizgi romanı anlayabilmen için ileri seviye okuma becerilerine sahip olman gerekiyor. Hikayelerin çoğu Amerika’da yaşamı ele alıyor ve Amerikan İngilizcesi kullanıyor.

“Romantically Apocalyptic”

15-ingilizce-cizgi-roman

Seviye: İleri

Tür: Distopya, mizah

Kıyamet günü (apocalypse) tüm dünyanın yok olacağı bir olaydır. Son zamanlarda insanlar bu konsepti daha fazla kullanmaya başladılar. Bunun sonucunda kıyamet günü kurgusu dünya genelinde popüler bir tür haline geldi.

Kıyamet günü kurgusu, dünyanın/bildiğimiz haliyle yaşamın yok olmasından sonra meydana gelen olayların hikayesidir. Ve bu çizgi roman da bu türün en iyi örneklerinden biridir.

Tıpkı Shen Comix gibi bu çizgi roman da internette büyük ilgi gören bir internet karikatürüdür. Hikayenin kahramanın adı Pilot. Kendisini yerle bir edilmiş bir şehirde bulur ve Captain adlı bir kişi liderliğindeki bir grup çılgına katılır.

Bu çizgi roman, internette İngilizce konuşan kişilerin sevdikleri türden mizah hakkında bilgi edinmenin iyi bir yoludur. Bu çizgi romanın da interaktif hayran topluluğu bulunmaktadır ve burada sohbet becerilerini kullanabilirsin.

Dinleme alıştırmasında kullanabileceğin çok sayıda ses kaydı da bulacaksın. Bu kayıtlar genellikle bunun gibi çoğu karikatürün başında bulunur. (Ne yazık ki tüm karikatürlere eklenmemiştir.)

 

Sıkıcı derslere bir ara vermeye ihtiyacın olduğunu hissettiğinde artık rahat bir koltuğa oturup İngilizce çizgi roman dünyasındaki macerana başlayabilirsin!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close