ingilizce-bulten

İngilizce Bülten: Kolayca İngilizce Öğrenmek için Hemen Abone Ol!

Bir bültenin bana yazı yazmayı nasıl öğrettiğine dair sana küçük bir hikaye anlatmama müsaade et!

Hep hikayeler uydurmayı, anlatmayı ve yazmayı sevmişimdir.

Bir gün İnternet’te gezerken “yaratıcı yazma” ile ilgili bir e-posta bülteni ile karşılaştım. Bir dizi e-posta ile benzersiz karakterler ve ilgi çekici olaylar yaratma hakkında gerekli her şeyi öğrendim.

Her bir e-postanın sonunda birkaç alıştırma ve yazma fikri vardı ki bunları yeteneklerimi geliştirmek için kullandım.

Kesinlikle bülten, bana yazma ile ilgili pek çok şey öğretti.

Ayrıca e-postaları otomatik olarak düzenli bir şekilde aldığımdan beni disipline etti ve kendimi işime vermemi sağladı. Üzerinde fazlaca düşünmeden yazı yazma alışkanlığı edindim.

Bu da son ve en önemli şeydi.

İngilizce öğrenen biri olarak yüksek kaliteli bir İngilizce bülten ile çok daha fazla şey öğrenebilir ve sen de bundan faydalanabilirsin. İngilizcede newsletter denilen bültenler çok işine yarayacak.

İngilizce gramer ile ilgili önemli dersler, kelime bilgisi, konuşma, yazma ve daha fazlasını bir İngilizce bülten sayesinde öğrenebilirsin.

Ayrıca her hafta hatta her gün İngilizce pratiği yapmanı sana hatırlatacak bu sayede  akıcılığını geliştirme yolunda asla geri kalmayacaksın.

İngilizce öğrenmenin etkili bir yolunu arıyorsan aşağıdaki İngilizce bültenlerden birine üye olmak harika bir fikir.

Neden Bir İngilizce Bültene Abone Olmalısın?

Dil öğrenme maceranı önemli ölçüde geliştirebilecek bir İngilizce bültene abone olmanın çeşitli nedenlerini burada sıralayalım.

  • Her an kullanmaya uygunlar: Bu günlük ve haftalık bültenler, daha senin aklına gelmeden posta kutuna gönderilir ve ne zaman müsait olursan bültenlere erişebilirsin.
  • Yeni bilgileri anlamayı kolaylaştırırlar: Bilgiyle dolu ders kitaplarının aksine bültenler genellikle kısa ve basit bir şekilde, okuması kolay tarzda yazılmıştır. Daha iyi bir şekilde ilgilenebilmen için zor parçalar daha küçük bölümlere ayrılmıştır.
  • İyi bir alışkanlıktır: E-postanı düzenli kontrol etme alışkanlığı kazanacaksın böylece İngilizce dersleri hiç kaçırmayacaksın. Daha öncede bahsedildiği gibi dil öğrenme konusunda daha disiplinli olmanı sağlayacak.
  • Etkileşimli dahi olabilirler: Bir e-posta İngilizce kursunun sonunda yazara/eğitmene geri bildirim vermen istenebilir. Yeni öğrendiğin dil becerilerini bir sınavda da kullanabilirsin.

İngilizce Bülten: Kolayca İngilizce Öğrenmek için Hemen Abone Ol!

Dil öğrenmeni sağlayacak İngilizce bülten ararken Internet’te bulduğum en yararlı bültenleri aşağıda sıraladım. Her birinin kendine göre güçlü yanları var. Kendi beceri seviyene, eğitim gereksinimlerine ve hedeflerine göre bunlardan birine abone olabilirsin.

Effortless English Ücretsiz E-posta Kursu

ingilizce-bulten

İsminden de anlaşılacağı gibi Effortless English mümkün olduğunca zahmetsiz bir şekilde İngilizce öğrenmene yardımcı olmayı amaçlıyor. Arkasındaki eğitimci olan A. J. Hoge, telaffuz, diksiyon ve genel konuşma becerilerini geliştirmek için kullanabileceğin çeşitli ilgi çekici kurslar oluşturdu.

Ücretsiz e-posta kursuna “7 Rules for Excellent English” (Mükemmel İngilizce için 7 Kural) deniyor. Akıcı konuşmanın püf noktalarını açıklıyor ve çok sık yapılan hatalardan nasıl kaçınılacağına dair tavsiyelerde bulunuyor. Daha çok tavsiye, e-kitap, örnek ders ve daha fazlası için her hafta yayınlanan Effortless English’in “Bonus Newsletter”ına da katılabilirsin.

Daha iyi İngilizce konuşan bir olmak istiyorsan daha neyi bekliyorsun?

FluentU’nun Ücretsiz İngilizce Öğrenme Bülteni

ingilizce-bulten

FluentU, kendini İngilizce öğrenmeye adamış biri için vazgeçilmez bir kaynak. Ayrıca FluentU’nun yoğun pratik içeren kursları ilgi çekici ve etkileşimli video içerikleri ile dolu, öğrenme ipuçları ile dopdolu ücretsiz bir İngilizce bülteni de var.

Ücretsiz haftalık bülten, İngilizce öğrenenler için son makalelerimizin linklerini sunuyor, en iyi İngilizce öğrenme kaynaklarından kelime ve gramer açıklamalarına, özel öğrenme tekniklerine kadar bir çok şeyi kapsıyor.

Ayrıca film fragmanları, müzik videolar, ilham verici konuşmalar ve daha fazlasının olduğunu otantik İngilizce videolar vasıtasıyla dil öğreten FluentU dil programından en iyi şekilde faydalanman için e-postalar haftalık ipuçları da içeriyor. Örneğin, bilmediğin herhangi bir kelimenin anlamını anında öğrenmek için bir FluentU videosundaki etkileşimli alt yazılara tıklayabilirsin.

Ayrıca her videoda flaş kartlar, alıştırmalar, kelime listeleri ve içeriklerin tam metinleri var.

İngilizce çalışma rutinini haftalık olarak takviye etmek istersen ücretsiz FluentU bültenine aşağıdaki linkten veya FluentU İngilizce bloğunun kenar çubuğundan üye olabilirsin.

Öğrenme düzeyini, bir üst seviyeye çıkarmaya hazır olduğunda ücretsiz deneme ile FluentU’daki bütün video kütüphanesini de inceleyebilirsin. İstersen iOS ve Android mobil cihazlarında da FluentU’yu kullanabilirsin.

VOA Learning English Bültenleri

ingilizce-bulten

VOA Learning English özellikle Amerikan İngilizcesi öğrenmek ve geliştirmek isteyenler için muhteşem bir kaynak. Tüm seviyelere ─ yeni başlayan, orta ve ileri seviye ─ göre çeşitli öğrenme programları var.

VOA’nın eğitim içeriklerini, posta kutuna gönderdikleri ücretsiz bir İngilizce bülteni de var.  “VOA Learning English Highlights” denilen özel bir seçenekleri var, burada İngilizce öğrenenlerin okuma seviyesine uygun hikayeler ve haberler ele alınıyor.

Bu yüzden VOA’nın İngilizce bülteni sadece Amerikan İngilizcesine hakim olmanı sağlamakla kalmayacak aynı zamanda güncel olaylar ile ilgili birçok bilgi ve gerçeği de sana sunacak.

Julian Northbrook’un “Doing English Daily” Bülteni

ingilizce-bulten

İsminin de çağrıştırdığı gibi bu bülten, günlük olarak posta kutuna gelecek. Evet yanlış okumadın: posta kutunu açtığında her gün yeni bir şey öğreneceksin.

Bu İngilizce bülten, eğitimci Julian Northbrook tarafından hazırlanıyor ve İngilizce nasıl akıcı olacağına ve kendine güveneceğine dair ipuçları, püf noktaları ve anekdotlar ile dolu. Ayrıca Northbrook, açık sözlü olmaya ve insanların konuştukları konulara dair e-postalarında uyarılarda bulunuyor. Northbrook, sıra dışı öğretim tarzıyla gurur duyuyor.

İngilizce öğrenmeyle ilgili akıllı ve pratik tavsiyeler isteyenler için bu bülten mükemmel.

Daily Grammar Blog E-Postaları

ingilizce-bulten

Bir dilin gramerini kavramadıkça o dile hakim olamazsın. Bu İngilizce bülten, sana bu konuda yardımcı olacak.

Daily Grammar, karmaşık ve zor gramer konularını, kolay anlaşılır şekilde, ayrıntılı olarak açıklıyor. Her hafta içi Daily Grammar bloğunda yer alan son gramer dersini içeren bir e-posta alacaksın. Cumartesileri, quiz olacaksın!

Eğer bu gramer konularına yeteri kadar hakim değilsen 440 ders ve 88 sınav içeren bir e-kitabı ve çalışma kitabı da var.

Diğer öğrenciler ve eğitimciler ile etkileşime geçmek için Facebook’ta Daily English’in tartışma grubuna dahi katılabilirsin.

Oxford English Dictionary Word of the Day

ingilizce-bulten

Hikaye kitaplarından, bir sözlükten hatta bir kelime oyunundan yeni kelimeler öğrenmeyi hep sevmişimdir. Bir kelime bültenine abone olmak bir sonraki mantıklı adım olacaktı.

Binlerce kelime dağarcığı geliştirme uygulaması ve kaynağı mevcut iken Oxford English Dictionary’nin Word of the Day (Günün Kelimesi) bülteni gibi basit bir şeyi denemeni tavsiye ederim.

Abone olduktan sonra posta kutuna her gün yeni bir kelime ve anlamı gönderilecek. Yılın sonunda 365 tane daha ilginç kelimeyi yalnızca bu bültenden kelime hazinene eklemiş olacaksın.

Writer’s Digest’in Haftalık Ücretsiz İngilizce Bülteni

ingilizce-bulten

Yaratıcı, akademik veya teknik olsun yazı yazmaktan keyif alıyorsan İngilizce yazma bültenine abone olman şart. Writer’s Digest’in haftalık ücretsiz bülteni gerçekten iyi olanlardan biri.

Yaratıcı bir şekilde yazabilmen için sana ilham olacak yazma “yönlendiricileri” veya fikirlerini haftalık olarak alacaksın. Keyif alacağın bir İngilizce yazı yazma alışkanlığı oluşturmak adına gerçekten mükemmel.

Ayrıca bülten, Writer’s Digest’in blog yazarlarından güncellemeler ve yazıların nasıl yayınlanacağına dair uzmanlardan ipuçları da içeriyor. Üye olduktan sonra her zaman elinin altında olacak bir başka harika kaynak olan “101 Best Websites for Writers” (Yazarlar için En İyi 101 Web Sitesi) listesinin bir örneğini de alacaksın.

İyi yazmanın unsurlarını öğrenmek ve bunları İngilizcede uygulamak istiyorsan hemen şimdi tıkla ve bu İngilizce bültene abone ol.

Cozy Grammar İngilizce Bülten

ingilizce-bulten

Pek çoğumuzun harika iletişim becerileri var fakat hala dil bilgisi kurallarını uygulamada sorun yaşarız. Sonuç olarak kafamız karışabilir ve yanlış cümleler yazabilir veya söyleyebiliriz. Bu noktada Cozy Grammar devreye giriyor.

Marie Rackham tarafından yönetilen Cozy Grammar, zor gramer konularını, telaffuz rehberlerini ve daha fazlasını içeren ödüllü video kurslar sunuyor. Eğer genel konuşma ve yazma becerilerini geliştirmek istiyorsan aylık İngilizce bültene kesinlikle abone olmalısın, bu bülten, gramer ipuçları ve Cozy Grammar derslerinden ücretsiz alıntılar ile dolu.

Bir abone olarak Cozy Grammar’in en son kaynaklarına dair güncellemeler ve özel indirimler de alacaksın.

 

Netice itibariyle kaç tane İngilizce bülten abonesi olduğun önemli değil, önemli olan öğrenmek için neler yaptığın. İngilizce bültenler düzenli olarak sana adım adım tavsiyelerde bulunacak, karmaşık konuları anlamana yardımcı olacak ve iletişim becerilerini geliştirmeni sağlayacak. Ancak öğrenme konusunda kararlı ve samimi olmalısın. Tüm alıştırmaları yapmalısın ve bu öğrendiklerini uygulamalısın. Bu nedenle kendine inan, İngilizce öğrenme ile ilgili bir İngilizce bültene abone olma konusunda tereddüt yaşama, elinden gelenin en iyisini yap, unutma ki başarı mutlaka gelecek.


Archita Mittra serbest yazar, gazeteci, editör ve eğitimci. Blog yazılarına göz atmaktan çekinme veya serbest çalışma / eğitimle ilgili soruların için iletişime geç.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close