ingilizce-birini-tanitma

İngilizce Birini Tanıtmanın 4 Yararlı Yolu

Kendini nasıl tanımlarsın?

Eğer cevaplaması zor gelen bir soru ise tamam, sorun yok!

Bazen native speakers olanlar için bile İngilizce birini tanıtma ya da kendilerinden bahsetmek zor gelebilir.

Kendini tanıtma, tanımlama, nasıl biri olduğunu insanlara anlatmaktır.

Nasıl göründüğünü, fiziksel özelliklerini, dış görünüşünü birine anlatabilirsin.

Kişilik özelliklerin neler açıklayabilirsin.

Hatta nereli olduğunu veya nerede çalıştığını söyleyebilirsin.

Bir kişiyi tanıtmanın, tarif etmenin pek çok yolu var!

İster kendini ister başka İngilizce birini tanıtmaya çalış, aşağıdaki farklı yollardan birkaçını bilmek sana çok faydalı olacak.

Neden birini tanıtırız?

Her zaman insanları tanımlarız. Örneğin, arkadaşlarına patronunun nasıl biri olduğunu anlatırsın. Kız kardeşine gördüğün sempatik adamın nasıl göründüğünü anlatabilirsin.

Günlük konuşmalarının dışında bile insanları nasıl tarif edeceğini bilmek çok faydalıdır.  İngilizcede tanımlar, tasvirler, kitaplarda, makalelerde, ve diğer iletişim kanallarında çokça kullanılır. Bir insanın tanıtılışını okumak veya duymak, insanların nasıl göründükleri ve nasıl davrandıkları ile ilgili sana daha iyi bir fikir verir.

İnsanları Tanıtmanın Farklı Yolları Nelerdir?

İngilizce birini tanıtmak için nelerden bahsedeceksin. Farz edelim ki bir arkadaşını, ailenden birini veya patronunu anlatmak istiyorsun. Büyük olasılıkla bir kaç bilgiyi kullanacaksın.

Appearance yani dış görünüş bir insanın dışarından nasıl göründüğüdür.

Mannerisms, kişisel özellik/tavır, bir insanın kendine has hareket ediş veya davranış biçimidir.

Character traits, karakter özellikleri, birinin kim olduğunu ortaya koyan küçük şeylerdir. Bir başka deyişle birinin kişiliğini oluştururlar.

Emotions, duygular, bir kişinin belirli bir zamanda hissettikleridir.

Bu yazıda tüm bunları tarif etmek için çok faydalı kelimelere değineceğiz.

Bu kelimelerle sohbet ederken ve online yani İnternet’te olduğunda çokça karşılaşacaksın.

Fakat ilk olarak…

Kibar Olmak

İnsanları anlatırken bazı tanımlama şekilleri kibar ve saygılıdır. Bazıları ise kaba olarak kabul edilir.

Örneğin, birine full-bodied, dolgun veya curvy, kıvrımlı, hatlara sahip (kilolu ama vücut hatları nedeniyle çekici olan) demek, fat, şişman, olduklarını söylemekten daha güzeldir. Ancak bir şeyleri söyleminin daha güzel yollarını bulmak zorunda isen belki de onu hiç söylememek daha iyi olabilir.

Ortak akıl ve sağduyu kullan. Seni tanıtırken birinin aynı kelimeleri kullandığını duyarsan nasıl hissedeceğini düşün.

İngilizce Birini Tanıtmanın 4 Yararlı Yolu

1. İngilizce Fiziksel Özellikleri Tanıtma

Birinin fiziksel özelliklerini tanıtmak için sıklıkla adjectives yani sıfatları kullanacaksın. Bir adjective, sıfat, bir ismi (kişi, yer, nesne) niteleyen bir sözcük türüdür.

Birinin fiziksel özelliklerini İngilizce tanıtmak için kullanabileceğin bazı kelimeler ve ifadeler burada.

Bunların bazıları synonyms, eş anlamlı, ya da neredeyse aynı şeyi ifade ediyorlar.  Bir şeyin birden fazla söyleniş şeklini bilmek insanları tanıtırken çok işine yarayacak.

 • Birinin boyunu tarif etmek için tall, uzun veya short, kısa, diyebilirsin. Tall people dediklerimizin boyları, short olanlara göre daha uzundur. İnce ve uzun olan birine lanky, sırık gibi (uzun boylu), denir. Birine kısa ve küçük demek için petite, minyon, kullanabilirsin. Eğer bir çocuktan bahsediyorsan pint-sized, ufak tefek, ufaklık, diyebilirsin.
 • Biri ortalamanın üstünde bir kiloya sahipse curvy, kıvrımlı hatlara sahip (kilolu ama çekici) well-built, yapılı (kas yapısından dolayı kilolu), full-bodied, dolgun veya heavy, ağır, olabilir. (Curvy genelde kadınları tanımlamak için kullanılır.) Ayrıca birine to have meat on his/her bones etli butlu da diyebilirsin. Bu birinin overweight aşırı kilolu olduğunu söylemenin gündelik söyleyiş şeklidir ve hassas birine bunu söylemek kaba bir davranış olabilir. Aşırı kilolunun zıttı thin, zayıf (hoş görünmeyen zayıflık), slim, zayıf (zayıf ama çekici görünen) veya skinny sıska.
 • Açık, sarıya yakın saç blonde diye tarif edilir.  Fakat böyle bir saça sahip bir kişiye blonde, sarışın, demek için de kullanır.  (Bu blonde kelimesinin isim ve sıfat olarak kullanılabileceği anlamına geliyor.) Koyu saçlı biri brunette esmer olarak sayılabilir. Kırmızı saçı olan birine redhead yani kızıl saçlı denir. 
 • Birinin saç renginin yanı sıra short-haired, kısa saçlı veya long-haired, uzun saçlı da diyebilirsin. Bir de curly, kıvırcık, straight, düz veya wavy, dalgalı, diye saçlarından bahsedebilirsin. Bazen saç frizzy olabilir yani küçük ve sıkı bukleler nedeniyle kabarık görülebilir. Eğer birinin saçı yoksa bald, kel, denilir.
 • Bazen erkeklerin yüzlerinde de kıllar olur. Çene ve yanakları örten kıllara beard, sakal, denir. Eğer sadece dudaklarının üzerinde varsa bu da moustache, bıyık, olur. Sadece çenede olan sakala goatee, keçi sakalı, top sakal, denir. Bunların hiçbiri sıfat değil.  Hepsi isimdir. Sakallı birini tarif etmek istediğinde “He has a beard.” “Sakalı var.” şeklinde söylersin.
 • Genel olarak bir kişi nasıl görünür? Eğer bir kadının attractive, çekici, olduğunu düşünüyorsan onun beautiful, güzel, pretty hoş hatta belkide gorgeous, göz kamaştırıcı olduğunu söyleyebilirsin. Çekici bir erkeğe handsome, yakışıklı, denir. Hem kadınlar hem de erkekler good-looking iyi/hoş görünümlü/görünen olabilir. Eğer biraz sokak ağzıyla konuşuyorsan good-looking erkek veya kadın hot, ateşli, olabilir. Birinin hoş görünmediğini söylemek için not much to look at, çekici/hoş görünümlü olmayan (bakılacak gibi değil) diyebilirsin. Bu birini tarif etmenin pek de hoş olmayan bir yolu fakat ugly, çirkinden, daha iyidir.
 • Eğer biri iyi giyiniyorsa smartly dressed, giyimi kuşamı yerindedir veya smart, şık, görünüyordur.  Ayrıca sadece well-dressed, iyi giyimli, diyebilirsin. Eğer biri modaya uygun giyiniyorsa stylish, zarif /şık veya trendy, son modaya uygun giyimlidir. Biri kıyafet konusunda kötü bir zevke sahipse unfashionable, demode, diyebilirsin. Bunu söylemenin bir parça kaba hali frumpy, demode/gösterişsiz, giyimli demek.

2. Birinin Kişisel Tarzını Anlatmak

Biri ile ilgili mannerism söz konusu olduğunda hareket ediş veya konuşma tarzı akla gelir. Konuşurken kollarını çok oynatır mısın? Saçlarına dokunur veya dudağını ısırır mısın? Tüm bunlar, mannerism yani kişiye has tavırlar, davranış biçimleri, hareket tarzıdır.

Tavır ve tutumlar genelde eylemler ilgili olduğundan sıklıkla verbs, fiilerin olduğu ifadeler ile tanımlanırlar.

İngilizce birini tanıtırken en çok kullanılan davranış biçimlerinden birkaçını burada aktaralım:

 • Pek çok insan duygusal anlamda olumsuz hissettiklerinde farklı tavırlar sergilerler. Eğer birileri gergin ve sabırsız ise örneğin tap their fingers, parmaklarına dokunabilir crack their knuckles parmaklarını kütletebilir bite their fingernails tırnaklarını yiyebilir veya chew the tips of their pencils kalemlerin uçlarını kemirebilirler.
 • Hatta bazen insanlar twirl their hair around their finger, parmaklarını saçlarını etrafında döndürürler, burgu yaparlar. Bazen ise tüm bu tavırlar kasıtlıdır. Örneğin, kimileri ciddi olmadıklarını göstermek için roll their eyes yapabilirler yani gözlerini devirebilirler.
 • Bazı kişiler bir konu üzerinde çokça düşündüklerinde tilt their head to the side, başlarını yana yatırabilirler veya hatta stick out their tongue, dillerini çıkarabilirler.
 • Eğer biri rub the back of their neck, ensesini ovalıyor, sigh a lot, çok iç çekiyor, veya clench their hands, ellerini sıkıyor ise kızgın olduğunu anlayabilirsin.

3. İngilizce Birinin Karakter Özelliklerini Tanıtma

Bir kişinin karakteri, iç dünyasında onun kim olduğunu ortaya koyan kişiliğidir. Biri hakkında konuştuğun zaman bir insan olarak nasıl biri olduğundan bahsediyor olmalısın.

İşte bundan nasıl bahsedeceğine dair birkaç şey:

 • Biz hepimiz nice, nazik ve kind, kibar insanlar tanırız. Onlarla birlikte olmak keyif verir ve daima gülümserler. Genellikle bu insanlar friendly, arkadaş canlısı ve generous, cömerttirler. Generous olan insanlar, insanlara dilediklerini vererek yardım etmeyi seven insanlardır. Nazik bir insanın zıttı mean yani kabadır. Mean insanlar unpleasant, sevimsiz, nasty, terbiyesiz veya vicious, insafsız, olabilirler. Umarız böyle birini hiç tanımazsın.
 • Bazı insanlar diğerlerine daima saygı duyarlar, bu onları polite, kibar ve well-mannered, iyi huylu, yapar. Diğerlerinin duygularını veya kuralları önemsemeyen bir rude, kaba ve impolite, nezaketsiz, biridir.  Eğer kötü bir dil kullanırlarsa vulgar, terbiyesiz, veya obscene müstehcen diyebilirsin.
 • Biri smart, akıllı ise intelligent, çabuk kavrayan veya clever, zekidir. Eğer yaşından ve deneyimlerinden dolayı biri smart ise bu kişiye wise, bilge, denir. Çabuk kavrayamayan biri dumb, aptal veya slow, geri, olabilir fakat biraz daha bunu nazik söylemenin şekli not too bright, çok parlak değil diye söylemek.
 • Tanıttığın kişi zor durumlarla nasıl baş ediyor? Bazı insanlar kolayca sinirlenebilirler. Onlara hot-headed, asabi denir. Diğerleri ise calm, sakin ve sensible, mantıklı, olabilir ve her şeye daha rahat bir şekilde yaklaşabilirler. Kimisi sakinlikten delirmeye doğru gidebilir. Bunlar moody, huysuz, günü gününe tutmayan kişilerdir.
 • Dışarı çıkmayı veya insanlar ile birlikte olmaktan çok haz etmeyen kişileri tanımlarken introvert, içine kapanık, diyebilirsin. Eğer bu kişi çok konuşmayı sevmiyor ve diğerleri çevresinde olduğunda rahat edemiyorsa bu kişi shy, utangaç da olabilir. Ortamları ve partileri seven insanlar extroverts, dışa dönük, kişilerdir. Bu insanlar sıklıkla easy-going, kolay anlaşılabilen ve her şeyi kafaya takmayan kaygısız insanlardır bu ikinci anlamda onları rahatsız etmez.
 • Büyük şeyler yapmak için çok çalışan insanlara ambitious, hırslı, denir. Bu kişiler resourceful, becerikli, açıkgöz de olabilirler. Resourceful insanlar bir hedefe ulaşmalarına sağlayacak her şeyi kullanabilirler. Sahip oldukları ile mutlu olabilen insanlara content, memnun veya fulfilled, hoşnut, tatmin olmuş denir.
 • İnsanları güldürme konusunda iyi olan biri funny, komiktir. Zeki şakalar yapıyorlar ise witty, nüktedan, esprilidirler. Bazı insanlar gülmeyi çok sevmezler ve onlar çok serious, ciddilerdir. Bazen ciddi insanlar boring, sıkıcı, gelebilirler.
 • Arrogant, kendini beğenmiş, conceited, kibirli, insanların çevrende olması iyi değildir çünkü senden daha iyiymiş gibi hareket ederler. Kendilerinin ne kadar harika olduklarını sana göstermek isteyen show-offs, gösterişçi, fiyakacı kimseler olabilirler. Modest, mütevazi kimseler, çok iyi olsalar bile bunu asla bir gösterişe hava atmaya dönüştürmezler.

4. İngilizce İnsanların Duygusal Özelliklerini Tanıtma

İnsanların duyguları daima değişiyor. Bir an mutlu olabilirsin ve sonra kötü bir haber alıp üzülebilirsin.

Daima nasıl hissettiğini bilirsin fakat duygularından bahsetmek hiç de o kadar kolay olmayabilir. Birinin nasıl hissettiğini anlamak için nasıl konuştuğuna hatta nasıl oturduğuna dahi bakabilirsin. Birinin nasıl hissettiğinden emin değilsen bir şey hissediyor might be, olabilir, diyebilirsin. Belirli bir şey hissediyorsa looks like, gibi görünüyor, diyebilirsin. Bu ifadeler yanlış olabileceğini gösterir.

Örneğin, şöyle diyebilirsin: kendinden bahsettiğin zaman “I’m mad”, “Kızgınım” (mad genelde Amerikan İngilizcesinde bu anlama gelir). Bir başka kişiden bahsediyorsan “He looks mad”, “Kızgın gibi görünüyor” diyebilirsin. Eğer biri telefonuna kırmızı bir yüzle bağırıyor ve yumruklarını sıkıyorsa (birinin kızgın olduğuna dair tüm işaretler) bu mantıklı olur.

Birinin önceden nasıl hissettiğinden, şu anda nasıl hissediyor olduğundan, veya gelecekte nasıl hissedeceğinden konuşmak istediğinde bu kelimeleri kullanabilirsin.

 • Birinin happy, mutlu, olduğunu söylemenin pek çok yolu vardır! Biri için elated, keyifli, exuberant, coşkulu, cheerful, neşeli, delighted, sevinçli veya hatta ecstatic, mutluluktan deliye dönmüş (çok çok mutlu) diyebilirsin. Sad, üzgün biri melancholy, kederli, miserable, perişan (çok üzgün) veya out of sorts, keyifsiz olarak nitelendirilebilir.
 • Bir şey bir insanı mad hale getirdiğinde angry kızgın veya fed up sinirli (ikinci bir anlamı ise bıkmış, bezmiş) olurlar. Biri çok kızgın ise furious, öfkeli veya livid, çok kızmış, olabilir. Bu tür insanlardan uzak dur!
 • Bazen ilgilenmemiz gereken çok şey varmış hissine kapılırız. Bu da bizi stressed, stresli veya anxious, endişeli, yapar. Yeni ve ürkütücü şeyler bizi nervous, gergin yapar. Stres gitti mi tranquil, sakin veya serene, huzurlu, hissedebilirsin. Bunlar da relaxed, rahat, demenin başka şekilleridir.
 • Tarif ettiğin kişi dün gece yeteri kadar uyumuş mudur?  Eğer uyumadıysa tired, yorgun veya worn out, bitkin görünür. Eğer çok fazla yorgun görünüyorsa exhausted, yorgunluktan bitmiş /tükenmiş, çok bitkin olabilir. İyi uyumak insanın well-rested, iyi dinlenmiş, görünmesini sağlar.
 • Eğer birisi etrafında olup bitenlerle ilgilenmiyormuş gibi görünüyorsa büyük olasılıkla bored, canı sıkkın, sıkılmış, olabilir. Eğer çok ilgili ise enthusiastic, coşkulu, denilebilir.

Bir kelimeyi farklı şekilde söyleme konusunda takılıp kaldıysan  bunun gibi bir thesaurus eş anlamlılar sözlüğüne bakabilirsin.

Bir eş anlamlılar sözlüğü hem eş anlamlıları hem de antonyms (zıt anlama gelen kelimeler) listeler. Yeni kelimeler ve insanları tarif etmek için daha fazla yollar bulmak adına harika bir yol. Bir başka eş anlamlılar sözlüğü kaynağı ise aynı zamanda bir haritaya benzeyen Visual Thesaurus sözlüğüdür. İlgili kelimeler arasındaki bağlantıları gösterir. Birini tarif eden en iyi sıfatı seçmen konusunda harika bir yardımcı.

İngilizce kendini tanıtma o kadar da zor muymuş? Peki sen kendini nasıl tarif edersin?

Ayrıca bir şey daha var…

Eğer gerçek İngilizceyi öğrenmek istiyorsan FluentU uygulamasına da göz atmalısın.  Web sitesinde olduğu gibi FluentU uygulaması, popüler talk şovlar, çekici müzik videoları ve komik reklamlar vasıtasıyla İngilizce öğrenmeni sağlar, burada görebileceğin gibi:

en iyi ingilizce uygulama

Ne izlemek istiyorsan FluentU uygulamasında bulabilirsin.

FluentU uygulaması İngilizce video izlemeyi gerçekten kolaylaştırıyor. Etkileşimli alt yazılar var. Resmini, tanımını ve faydalı örneklerini görmek için herhangi bir kelimeye dokunabileceğin anlamına geliyor.

en iyi ingilizce uygulama

FluentU, dünyaca ünlü kişiler ile ilgi çekici içerikler vasıtasıyla öğrenmeni sağlar.

Örneğin, “brought” kelimesine dokunduğun zaman, şunu göreceksin:

en iyi ingilizce uygulama

FluentU’da herhangi bir kelimenin anlamına bakmak için üzerine dokun.

 

Küçük testler ile herhangi bir videodaki bütün kelimeleri öğren. Öğrenmeye çalıştığın kelimelerle ilgili daha fazla örnek için sağa sola kaydır.

en iyi ingilizce uygulama

FluentU, faydalı sorular ve birden fazla örnek ile hızlı bir şekilde öğrenmeni sağlar. Daha fazla öğren.

En iyi tarafı mı? FluentU, öğrenmekte olduğun kelimeleri hatırlar. Daha önce öğrenmiş olduğun kelimelere göre örnekler ve videolar tavsiye eder. Tamamen sana özel bir deneyim yaşarsın.

Bilgisayarın veya tabletin ile web sitesi üzerinden FluentU kullanmaya başla veya daha iyisi mi iTunes mağazasından veya Google Play Store‘dan FluentU uygulamasını indir.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close